09 квітня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/996/18-а
Cуддя Чернівецького окружного адміністративного суду Брезіна Т.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кіцманської міської ради об'єднаної територіальної громади про визнання протиправною відмову,-
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд визнати протиправним пункт 14 протоколу земельної комісії Кіцманської міської ради Чернівецької області від 14.08.2018 року.
В обґрунтуванні позовних вимог, зазначених у позові та відповіді на відзив, позивач зазначає, що 23.07.2018 р. звернулась до Кіцманської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо розподілу земельної ділянки комунальної власності, кадастровий номер НОМЕР_2, площею 0,6365 га, яка розташована в м. Кіцмань за межами населеного пункту для ведення особистого селянського господарства. 12.09.2018 р. на заяву ОСОБА_1 надійшла відповідь з Кіцманської міської ради, в якій вказано про розгляд питання щодо надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо розподілу земельної ділянки комунальної власності, кадастровий номер НОМЕР_2, площею 0,6365 га на засіданні комісії Кіцманської міської ради Чернівецької області, яка рекомендувала відмовити у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, оскільки позивач не є користувачем даної земельної ділянки. Однак, позивач не погоджується з такою відмовою та зазначає, що користувачами земельної ділянки є її сім'я, яка з 1999 р. користувалась вказаною земельною ділянкою та сплачувала земельний податок.
У відзиві на позов Кіцманська міська рада зазначає, що не погоджується із заявленими вимогами та зазначає, що згідно з вимогами п. 5 ст. 116 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у користуванні інших громадян передаються у власність лише після припинення права користування земельною ділянкою. Відповідач стверджує, що користувачем земельної ділянки комунальної власності, кадастровий номер НОМЕР_2, площею 0,6365 га, яка розташована в м. Кіцмань, є ОСОБА_2, який не припинив користування вказаною земельною ділянкою. З вказаних підстав відповідач стверджує, що спірна земельна ділянка не може бути передана у власність ОСОБА_1, а тому просить відмовити у задоволені позову.
16.11.2018 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання по справі на 10.01.2019 року.
В підготовче засідання 10.01.2019 р. з'явилась позивач та її представник ОСОБА_3. Відповідач в судове засідання не з'явився, надіслав клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку із зайнятістю представника підготовкою документів до чергової сесії міської ради. Судом встановлено, що ОСОБА_3 не може представляти інтереси ОСОБА_1. У зв'язку із вказаними обставинами суд оголосив перерву в судовому засіданні до 07.02.2019 року.
В підготовчому засіданні 07.02.2019 р. позивач заявила клопотання про виклик та допит свідків. Представник відповідача залишив вирішення вказаного клопотання на розсуд суду. Суд відхилив вказане клопотання у зв'язку із відсутністю необхідності виклику та допиту свідків, вказаних у заяві позивача. В судовому засіданні оголошено перерву до 04.03.2019 р. для надання відповідачу часу для подання відзиву.
В підготовче засідання 04.03.2019 р. з'явився представник відповідача. Позивач в судове засідання не з'явилась, однак надіслала клопотання про розгляд справи без її участі в порядку письмового провадження, позов підтримала повністю. Судом на підставі заяви представника відповідача закрито підготовче провадження та вирішено перейти до розгляду справи по суті спору. Після з'ясування обставин справи по суті спору, представник відповідача заперечував проти задоволення позову та подав клопотання про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
23.07.2018 р. ОСОБА_1 звернулась до Кіцманської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо розподілу земельної ділянки комунальної власності, кадастровий номер НОМЕР_2, площею 0,6365 га, яка розташована в м. Кіцмань за межами населеного пункту для ведення особистого селянського господарства. (а.с. 38-39).
14.08.2018 р. комісією з питань містобудування, будівництва, земельних відносин, екології та охорони навколишнього природного середовища Кіцманської міської ради Чернівецької області рекомендовано міській раді відмовити позивачу у надані дозволу на розробку технічної документації із землеустрою у зв'язку із тим, що позивач не є користувачем спірної земельної ділянки. (а.с. 66-72).
Листом від 12.09.2018 р. Кіцманська міська рада на заяву ОСОБА_1 повідомила про розгляд питання щодо надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо розподілу земельної ділянки комунальної власності, кадастровий номер НОМЕР_2, площею 0,6365 га на засіданні комісії Кіцманської міської ради Чернівецької області, яка рекомендувала відмовити у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, оскільки позивач не є користувачем даної земельної ділянки. (а.с. 40).
До матеріалів справи позивачем надано докази на підтвердження користування її сім'єю земельною ділянкою орієнтовною площею 0,15 га яка розташована в м. Кіцмань за межами населеного пункту для ведення особистого селянського господарства, та вжиття заходів для оформлення права власності на спірну земельну ділянку, зокрема: рішення Кіцманської міської ради Чернівецької області від 11.06.1999 р. про закріплення за ОСОБА_2 (батько позивача) земельної ділянки 0,15 га; докази сплати земельного податку ОСОБА_2 у період з 2001 р. по 2018 рік; докази пов'язані з вилученням земельних ділянок у в м. Кіцмань за межами населеного пункту; звернення у 2017 році до Держгеокадастру про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою та докази про результати розгляду вказаних звернень органами Держгеокадастру та Кіцманською міською радою у 2018 р. Згідно листа Кіцманської міської ради визнано, що земельна ділянка розміром 0,15 га за межами населеного пункту для ведення особистого селянського господарства передана Кіцманській міській раді у комунальну власність (а.с. 18-36, 97).
Спірні правовідносини полягають у перевірці дотримання відповідачем вимог чинного законодавства під час розгляду заяви позивача про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо розподілу земельної ділянки комунальної власності, кадастровий номер НОМЕР_2, площею 0,6365 га, яка розташована в м. Кіцмань за межами населеного пункту для ведення особистого селянського господарства.
Спірні правовідносини регулюються Земельним кодексом України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства.
Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб'єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
Згідно п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно з ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р. N 2768-III громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення.
Відповідно до ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З аналізу вказаних норм слідує, що Кіцманська міська рада, як уповноважений орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки комунальної власності у власність, зобов'язувалась після надходження заяви ОСОБА_1 від 23.07.2018 р. про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо розподілу земельної ділянки комунальної власності, кадастровий номер НОМЕР_2, площею 0,6365 га, яка розташована в м. Кіцмань за межами населеного пункту для ведення особистого селянського господарства, розглянути її в межах місячного строку, визначеного ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України. Однак, Кіцманською міською радою з моменту отримання заяви позивача по день прийняття судом рішення в даній справі, не забезпечено виконання вимог Земельного кодексу України та не прийнято рішення за наслідком розгляду заяви позивача про надання дозволу з розробки проекту землеустрою на спірну земельну ділянку.
Відповідач мав право передати заяву на розгляд земельної комісії, однак остаточне рішення за заявою позивача, у відповідності до вимог Земельного кодексу, уповноважена приймати міська рада.
Щодо посилання відповідача на те, що земельна комісія Кіцманської міської ради Чернівецької області відмовила позивачу у надані дозволу на розробку технічної документації із землеустрою у зв'язку із тим, що позивач не є користувачем спірної земельної ділянки, суд зазначає таке.
Відповідно до положень п. 4.5 рішення №12/11 1 сесії Кіцманської міської ради VII скликання «Про затвердження Положення про постійні комісії міської ради» від 24.11.2017 р. комісія з питань містобудування, будівництва, земельних відносин, екології та охорони навколишнього природного середовища готує висновки та рекомендації з питань земельних відносин, перед винесенням на розгляд сесії погоджує проекти рішень з питань земельних відносин, питань про надання дозволів на проектування, погоджує проекти рішень ради про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. У відповідності до п. 2.1. цього Положення основними завданнями постійної комісії є розробка та попередній розгляд проектів рішень, що виносяться на розгляд ради, підготовка висновків з питань, які планується внести на розгляд ради.
Відповідно до вимог ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
З аналізу положень ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та рішення №12/11 1 сесії Кіцманської міської ради VII скликання «Про затвердження Положення про постійні комісії міської ради» від 24.11.2017 р. суд дійшов висновку, що належним органом з розгляду клопотання про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є міська рада, яка була зобов'язана у місячний строк з дня отримання заяви ОСОБА_1 її розглянути на сесії міської ради та прийняти рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, або надати вмотивовану відмову. При цьому, суд наголошує увагу відповідача, що висновки комісії з питань містобудування, будівництва, земельних відносин, екології та охорони навколишнього природного середовища Кіцманської міської ради Чернівецької області не є кінцевим рішенням відповідно до вимог ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України, оскільки рішення по суті заяви ОСОБА_1 повинно прийматись на сесії міської ради.
В той же час, суд не погоджується з викладеною позицією комісії з питань містобудування, будівництва, земельних відносин, екології та охорони навколишнього природного середовища Кіцманської міської ради у пункті 14 протоколу від 14.08.2018 р. з наступних підстав.
Суд звертає увагу, що та обставина, що ОСОБА_1 не є користувачем спірної земельної ділянки не може бути підставою для відмови у надані дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою. Вказані обставини можуть бути досліджені та враховані під час затвердження проекту землеустрою та вирішення питання щодо надання земельної ділянки у власність, а не на стадії отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою. Крім того суд наголошує, що факт користування спірною земельною ділянкою не може бути перешкодою для отримання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою іншою особою. До того ж, дозвіл на виготовлення проекту землеустрою не є свідченням про безумовне передання земельної ділянки у власність заявника.
З вказаних підстав, суд дійшов висновку про необґрунтованість та безпідставність висновків комісії з питань містобудування, будівництва, земельних відносин, екології та охорони навколишнього природного середовища Кіцманської міської ради Чернівецької області, викладені у пункті 14 протоколу від 14.08.2018 р. щодо відмови позивачу у надані дозволу на розробку технічної документації із землеустрою, а тому суд скасовує пункт 14 протоколу від 14.08.2018 року.
Судом встановлено, що відповідач не забезпечив виконання вимог ст. 123 Земельного кодексу України та не розглянув заяву ОСОБА_1 від 23.07.2018 р. про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою.
Зазначені факти свідчать про протиправну бездіяльність Кіцманської міської ради щодо прийняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 23.07.2018 р. про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо розподілу земельної ділянки комунальної власності, кадастровий номер НОМЕР_2, площею 0,6365 га, яка розташована в м. Кіцмань за межами населеного пункту для ведення особистого селянського господарства.
Аналогічна правова позиція зроблена Верховним Судом в постановах від 11.04.2018 року у справі № 806/2208/17 (адміністративне провадження № К/9901/4400/17) та від 24.04.2018 року у справі № 802/1534/17-а (адміністративне провадження № К/9901/27898/18).
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У зв'язку із тим, що судом встановлено протиправну бездіяльність Кіцманської міської ради щодо не прийняття рішення по суті за заявою ОСОБА_1 від 23.07.2018 р. про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою, з метою відновлення порушеного права позивача, суд визнає бездіяльність протиправною та зобов'язує Кіцманську міську раду Чернівецької області розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.07.2018 р. про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо розподілу земельної ділянки комунальної власності, кадастровий номер НОМЕР_2, площею 0,6365 га, яка розташована в м. Кіцмань за межами населеного пункту для ведення особистого селянського господарства та прийняти рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з вимогами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено суду правомірність дій під час розгляду заяви позивача про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо розподілу земельної ділянки комунальної власності, кадастровий номер НОМЕР_2, площею 0,6365 га, яка розташована в м. Кіцмань за межами населеного пункту для ведення особистого селянського господарства, що є підставою для задоволення позову.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв'язку із задоволення позовних вимог суд вирішує стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 241, 250, КАС України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення земельної комісії Кіцманської міської ради Чернівецької області, викладене у пункті 14 протоколу від 14.08.2018 р., щодо відмови ОСОБА_1 у надані дозволу на розробку технічної документації із землеустрою.
3. Визнати протиправною бездіяльність Кіцманської міської ради щодо не прийняття рішення по суті за заявою ОСОБА_1 від 23.07.2018 р. про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо розподілу земельної ділянки комунальної власності, кадастровий номер НОМЕР_2, площею 0,6365 га, яка розташована в м. Кіцмань за межами населеного пункту для ведення особистого селянського господарства та зобов'язати Кіцманську міську раду Чернівецької області розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.07.2018 р. про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо розподілу земельної ділянки комунальної власності, кадастровий номер НОМЕР_2, площею 0,6365 га, яка розташована в м. Кіцмань за межами населеного пункту для ведення особистого селянського господарства та прийняти обґрунтоване рішення по суті заяви.
4. Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 704.80 грн згідно квитанції №0.0.1154871562.1 від 10.10.2018 року.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Найменування сторін:
позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1);
відповідач: Кіцманська міська рада об'єднаної територіальної громади (вул. Незалежності, 57, м. Кіцмань, Чернівецька область, 59300, код ЄДРПОУ 04062127).
Суддя Т.М. Брезіна