Ухвала від 09.04.2019 по справі ЗД/460/38/19

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

з питань забезпечення позову

09 квітня 2019 року м. Рівне №ЗД/460/38/19

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши заяву ОСОБА_1 з питань забезпечення адміністративного позову,

ВСТАНОВИВ:

08.04.2019 до Рівненського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про забезпечення позову.

Вказана заява надійшла до суду до подання позовної заяви.

Заява про забезпечення позову обґрунтована тим, що 26.03.2019 Рівненською обласною державною адміністрацією (далі - Рівненська ОДА) було ухвалене розпорядження №255 «Про реєстрацію статутів релігійних громад у новій редакції», яким, зокрема, зареєстровано статут релігійної організації "Релігійна громада Свято-Георгіївської парафії Сарненської єпархії Української православної церкви села Яполоть Костопільського району Рівненської області". Заявник звертає увагу суду на те, що він вважає дії Рівненської ОДА з прийняття та розгляду документів для проведення державної реєстрації статуту релігійної організації "Релігійна громада Свято-Георгіївської парафії Сарненської єпархії Української православної церкви села Яполоть Костопільського району Рівненської області" в новій редакції протиправними. Крім цього, заявник має обґрунтовані підстави стверджувати, що розпорядження, яким було зареєстровано статут релігійної організації "Релігійна громада Свято-Георгіївської парафії Сарненської єпархії Української православної церкви села Яполоть Костопільського району Рівненської області" в новій редакції, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню в частині державної реєстрації змін до статуту. Також, зазначає, що релігійної організації "Релігійна громада Свято-Георгіївської парафії Сарненської єпархії Української православної церкви села Яполоть Костопільського району Рівненської області" зареєстрована відповідно до чинного законодавства України, про що свідчить інформація наявна в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Зважаючи на те, що членами релігійної організації "Релігійна громада Свято-Георгіївської парафії Сарненської єпархії Української православної церкви села Яполоть Костопільського району Рівненської області" у відповідності до положень Статуту загальні збори членів релігійної громади - Парафіяльні збори релігійної організації "Релігійна громада Свято-Георгіївської парафії Сарненської єпархії Української православної церкви села Яполоть Костопільського району Рівненської області" не проводились та жодні рішення про внесення змін до Статуту релігійної організації не приймались, у заявника існують підстави вважати, що розпорядження, яким і було зареєстровано статут релігійної організації "Релігійна громада Свято-Георгіївської парафії Сарненської єпархії Української православної церкви села Яполоть Костопільського району Рівненської області" в новій редакції, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню в частині державної реєстрації змін до статуту. Заявник наголошує на тому, що невжиття заходів забезпечення позову, може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких останній має намір звернутись до суду з позовом, оскільки розпорядженням ухвалено зареєструвати статут релігійної організації з іншою юридичною назвою, тобто, фактично у протиправний спосіб було змінено найменування релігійної організації "Релігійна громада Свято-Георгіївської парафії Сарненської єпархії Української православної церкви села Яполоть Костопільського району Рівненської області". Враховуючи, що зміна найменування юридичної особи підлягає державній реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, заявник має обґрунтовані підстави стверджувати, що така державна реєстрація може бути вчинена Рівненською ОДА, внаслідок чого такі відомості будуть внесені до зазначеного реєстру.

Крім цього, заявник звертає увагу на те, що вчинення дій з державної реєстрації відповідних змін у державному реєстрі щодо релігійної організації "Релігійна громада Свято-Георгіївської парафії Сарненської єпархії Української православної церкви села Яполоть Костопільського району Рівненської області", матиме наслідком зміну у протиправний спосіб і керівника релігійної організації. Додатково наголошує, що у разі задоволення позовних вимог, які будуть пред'явлені, статут в новій редакції, який було надано Рівненській ОДА, буде вважатись не зареєстрованим, внаслідок чого вважатимуться і відсутніми підстави для державної реєстрації внесення змін до відомостей щодо релігійної організації "Релігійна громада Свято-Георгіївської парафії Сарненської єпархії Української православної церкви села Яполоть Костопільського району Рівненської області", які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Однак, у разі державної реєстрації внесення змін до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, до винесення судового рішення у справі за позовом, що буде пред'явлений, він буде змушений звертатись до суду із позовами про оскарження дій відповідних державних реєстраторів, що матиме наслідком понесення заявником значних матеріальних і нематеріальних втрат. У зв'язку із зазначеним, просить суд забезпечити позов шляхом заборони органам державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань (в т.ч. Міністерству юстиції України, Міністерству культури України та їх територіальним органам, Рівненській обласній державній адміністрації, суб'єктам державної реєстрації прав: виконавчим органам сільських, селищних та міських рад, Київської, Севастопольської міської, обласним, районним, районним у містах Києві та Севастополі державним адміністраціям; акредитованим суб'єктам; державним реєстраторам юридичних осіб, громадських формувань, а також іншим особам та органам у разі виконання ними повножень державного реєстратора, іншим уповноваженим суб'єктам державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань) здійснювати будь-які реєстраційні дії стосовно юридичної особи - релігійної організації "Релігійна громада Свято-Георгіївської парафії Сарненської єпархії Української православної церкви села Яполоть Костопільського району Рівненської області".

Інститут забезпечення позову регламентовано статтями 150-158 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), які закріплюють порядок розгляду заяв, клопотань про забезпечення позову, підстави для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а також способи забезпечення позову в адміністративному процесі.

За правилами частини першої статті 154 КАС України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Розглянувши у вказаний строк заяву про забезпечення позову, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.150 КАС України, забезпечення позову допускається, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду;

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Частиною 1, 2 статті 151 КАС України встановлено, що позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Суд звертає увагу на те, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, до вирішення адміністративної справи по суті позовних вимог, заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача, тобто покликане гарантувати виконання рішення адміністративного суду і спрямоване на забезпечення принципу обов'язковості судових рішень.

Зазначені в ст.150 КАС України підстави забезпечення позову, є оціночними, тому містять небезпеку для застосування заходів забезпечення позову всупереч цілям цієї статті при формальному дотриманні її вимог.

Необґрунтоване вжиття таких заходів може призвести до правових ускладнень, значно більших, ніж ті, яким вдалося б запобігти, тому суд повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи є хоча б одна з названих обставин, і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.

Розглянувши заяву про забезпечення позову, суд зауважує, що позивач не надав доказів дійсного існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди його правам, свободам та інтересам до ухвалення рішення в адміністративній справі, не обґрунтував причин неможливості захисту (поновлення) його прав, свобод та інтересів після набрання законної сили рішенням в адміністративній справі без вжиття таких заходів, не розкрив у чому полягає необхідність докладання значних зусиль та витрат для відновлення прав позивача у майбутньому (подання позову до суду не може уважатися значними зусиллями), а також очевидність ознак протиправності дій відповідача.

Крім того, слід зазначити, що вказані у заяві про забезпечення позову обставини, та підстави можуть бути встановлені виключно в ході судового розгляду адміністративної справи по суті, при перевірці правомірності відповідного рішення суб'єкта владних повноважень.

Суд наголошує, що забезпечення адміністративного позову є крайнім заходом, вжиття якого можливе виключно за наявності підстав, передбачених ч.2 ст.150 КАС України. Натомість, вжиття заходів та забезпечення позову, в даному випадку, може свідчити про передчасний висновок суду про протиправність спірного рішення, що не узгоджується з метою застосування правового інституту забезпечення позову.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що заява про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову є необґрунтованою і задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 150-157, 243, 248, 256 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У забезпеченні позову за заявою ОСОБА_1 від 03 квітня 2019 року шляхом заборони органам державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, в т.ч.: Міністерству юстиції України, Міністерству культури України та їх територіальним органам, Рівненській обласній державній адміністрації; суб'єктам державної реєстрації прав: виконавчим органам сільських, селищних та міських рад, Київської, Севастопольської міської, обласним, районним, районним у містах Києві та Севастополі державним адміністраціям; акредитованим суб'єктам; державним реєстраторам юридичних осіб, громадських формувань, а також іншим особам та органам у разі виконання ними повноважень державного реєстратора, іншим уповноваженим суб'єктам державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань) здійснювати будь-які реєстраційні дії стосовно юридичної особи - релігійної організації "Релігійна громада Свято-Георгіївської парафії Сарненської єпархії Української православної церкви села Яполоть Костопільського району Рівненської області", - відмовити.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Комшелюк Т.О.