Рішення від 10.04.2019 по справі 520/2209/19

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Харків

10.04.2019 р. справа №520/2209/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцевої О.В.., розглянувши за процедурою письмового провадження у порядку ст. 263 КАС України справу за позовом

ОСОБА_1

до ГУ ПФУ в Харківській області

про1) визнання противоправним рішення з приводу відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 10.12.2018р. №1-26.7-5992 з 01.03.2018 року; 2) зобов'язання зробити перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2018 року на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 10.12.2018 року №1-26.7-5992, -

встановив:

Матеріали позову одержані судом 06.03.2019р. Рішення про прийняття справи до розгляду було прийнято 11.03.2019 р. Відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті може бути розпочатий з 26.03.2019 р.

Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що внаслідок протиправного рішення відповідача заявнику не здійснено перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки з ДП обслуговування повітряного руху України.

Відповідач, ГУ ПФУ в Харківській області, з поданим позовом не погодився.

Аргументуючи заперечення проти позову зазначив, що протиправної бездіяльності у спірних правовідносинах не допускав, а підстави для перерахунку пенсії позивачу відсутні.

Суд, вивчивши доводи позову і заперечень проти позову, повно виконавши процесуальний обов'язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з'ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

За матеріалами справи судом установлено, що позивач одержує пенсію, призначену у порядку Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», знаходиться на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області.

Наказом Міністра оборони України від 19.10.1999р. від 19.10.1999р. ОСОБА_1 за його згодою відряджений в розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, де проходив військову службу на різних посадах. Наказом Міністра оборони України від 19.12.2017р. №935 позивач звільнений у запас у відповідності до вимог ст.26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу. Наказом керівника Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 02.01.2018р. №04/0 з 29.12.2017р. був звільнений з посади заступника керівника польотів центру організації повітряного руху служби аеронавігаційного обслуговування Дніпропетровського регіонального структурного підрозділу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.12.2018р. №3018/ВСЗ до відповідача було подано довідку Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 10.12.2018р. №1-26.7-5992.

Заявою від 27.12.2018р. заявник особисто звернувся до органу ПФУ щодо здійснення перерахунку з 01.03.2018р. раніше призначеної пенсії на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" від 10.12.2018р. №1-26.7-5992.

За цим зверненням владним суб'єктом було прийнято рішення про відмову, котре оформлено листом від 08.02.2019р. №6495/К-14.

Як з'ясовано судом, підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії послугували судження владного суб"єкта про те, що по-перше, органом ПФУ на підставі постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 вже здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018р. з урахуванням виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 довідки про грошове забезпечення військовослужбовця, а по-друге, чинним законодавством не передбачено проведення перерахунків пенсій у зв'язку з виданням будь-яким міністерстом чи відомством (підприрємством) власних наказів.

Перевіряючи відповідність закону оскарженого рішення владного суб'єкта, суд зазначає наступне.

У силу абзацу 4 п. 4 Постанови КМУ №1281 від 19.07.1999р. «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного України» грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснюється у порядку, визначеному постановою КМУ від 07.02.2001р. №1041 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ" (абзац четвертий пункту 4 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.11.2004 р. N 1614).

Так, відповідно до п. 1 постанови КМУ № 1041 від 07.02.2001р. відрядженим до органів виконавчої влади та інших цивільних установ військовослужбовцям виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, особового складу органів внутрішніх справ та органів і установ виконання покарань.

При цьому грошове забезпечення виплачується виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в органах та установах, до яких вони відряджені, окладів за військовими званнями та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань.

Можливість відрядження військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань можуть до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі передбачена також і приписами ч.10 ст.6 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».

Цей механізм був деталізований Указом Президента України № 126/2017 від 03.05.2017р. «Про Перелік посад, що заміщуються військовослужбовцями Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення у державних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, а також державних та комунальних навчальних закладах, та граничних військових звань за цими посадами».

Крім того, до події видання Президентом України означеного Указу цей механізм був деталізований постановою КМУ №105 від 07.02.2001р. «Про затвердження переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби безпеки, інших військових формувань в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових звань за цими посадами».

Отже, позивач у режимі відрядження до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України для виконання службових обов'язків з залишенням на військовій службі отримував як грошове забезпечення за військовими складовими, так і виплати за розрахунками Державного підприємства.

При цьому, усі ці платежі належали до складу саме грошового забезпечення військовослужбовця.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Умови перерахунку пенсій початково були визначені приписами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008р. №45; далі за текстом - Порядок №45).

Ці умови змінились згідно з постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р., приписи п.п.1 і 2 якої за правилами ч.2 ст.265 КАС України діяли у період з 28.02.2018р. до 05.03.2019р.

Суд вважає, що згідно з правовими позиціями Верховного Суду у постановах від 10.07.2018 року по справі №461/6479/16-а, від 24.04.2018 року по справі №461/939/17, від 03.05.2018 року по справі №638/13960/17, від 17.10.2018 року по справі № 461/1151/17 рішення керівництва Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" про збільшення розміру оплати праці відряджених для подальшого проходження служби військовослужбовців є підставою для перерахунку розміру раніше призначених пенсій.

Але пенсії підлягають перерахунку виключно у межах структури реально одержаних діючими військовослужбовцями виплат по оплаті праці, без перевищення відсоткових показників раніше визначених складових елементів грошового забезпечення за умови однаковості (чи рівності) посад.

Отже, відносно відряджених на цивільні посади військовослужбовців законодавством передбачено одразу дві події можливого збільшення розміру раніше призначених пенсій: 1) збільшення розміру оплати праці військовослужбовця за військовою штатною посадою, звідки відбулось відрядження, 2) збільшення розміру оплати праці військовослужбовця за цивільною посадою, куди відбулось відрядження.

Тому довід владного суб"єкта про неможливість перерахунку пенсії на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" у зв'язку з вже проведеним перерахунком пенсії на підставі довідки Харківського обласного військового комісаріату є юридично неспроможним.

Відтак, оскаржене рішення, котре грунтується виключно на наведеному помилковому судженні владного суб"єкта підлягає скасуванню.

Разом з тим, суд зазначає, що відсутні підстави для зобов'язання ГУ ПФУ у Харківській області здійснити перерахунок пенсії за довідкою Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 10.12.2018р. №1-26.7-5992, адже ця довідка містить показники про розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за прирівняною посадою за нормами, чинними на 01.03.2018р. відносно посади - заступник керівника польотів (оперативний черговий) центру організації повітряного руху служби аеронавігаційного обслуговування регіонального структурного підрозділу, а саме: посадовий оклад - 16.220,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник) - 1.410,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 8.815,00 грн.

Проте, із протоколу призначення позивачу пенсії від 30.12.2017р. судом встановлено, що показник одержуваної заявником надбавки за вислугу років на момент звільнення з військової служби складає всього - 40%.

Відповідно до раніше виданої довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 03.01.2018р. №1-26.3-23 величина надбавки за вислугу років також складає - 40%.

Перерахунок органом ПФУ на виконання рішення Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2018р. здійснено також з урахуванням даної величини (40%).

Окрім того, сам зміст довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 10.12.2018р. №1-26.7-5992 має явно суперечливий характер, адже містить показники оплати праці робітника станом на 01.03.2018р. за наказом від 07.05.2018р., що об'єктивно є неможливим з огляду на прямо протилежну календарну хронологічність подій.

Жодних документів з даного приводу заявник до відповідача не надавав.

Суду ці документи також не надані.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні вимоги щодо здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 10.12.2018р. №1-26.7-5992, через явні та очевидні дефекти у змісті, котрі у силу нездоланності та непереборності не підлягали виправленню з боку ГУ.

Таким чином, вимога щодо здійснення перерахунку пенсії позивача без обмеження максимальним розміром також не підлягає до задоволення.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст. 72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб'єкт не забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України в частині прийняття спірного рішення.

Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст. 139, 143 КАС України та Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст.72-77, 211, 241-243, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Позов - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оформлене листом від 08.02.2019р. №6495/К-14 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

В решті вимог - позов залишити без задоволення.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (м.Харків, майдан Свободи, Держпром, 3під., 2пов., 61022, код ЄДРПОУ 14099344) витрати зі сплати судового збору у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.)

Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, тобто протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення, а набирає законної сили відповідно ст. 255 КАС України після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.

Роз'яснити, що скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Суддя О.В. Старосєльцева