10 квітня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/371/19
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОДРІМ" про стягнення штрафу,
встановив:
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - позивач) звернулася з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОДРІМ" (далі - відповідач), в якій просить стягнути з відповідача штраф в розмірі 17000 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що за неподання звітних даних за 3 квартал 2018 р. до ТОВ "ТЕХНОДРІМ" постановою від 19.11.2018 р. № 892/1313/16-3/13-П застосовано штраф у розмірі 17000 грн. Вказану постанову відповідачем не оскаржено, доказів сплати штрафу не надано, у зв'язку з чим просить стягнути кошти в судовому порядку.
Ухвалою від 26.02.2019 р. позовну заяву залишено без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви.
Позивач у встановлений судом строк усунув недоліки позовної заяви і ухвалою від 19.03.2019 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, судове засідання призначено на 10.04.2019 р. на 11:00 год.
10.04.2019 р. від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача відзиву на позовну заяву суду не надав, повноважного представника в судове засідання не направив. Ухвала про відкриття провадження та судова повістка з інформацією про дату, час та місце розгляду справи, що були направлені відповідачу, повернулись до суду із відміткою на конверті "за закінченням строку зберігання". Зазначена поштова кореспонденція була направлена судом за адресою, вказаною у позовній заяві, та витязі з ЄДРПОУ (м.Херсон, вул.Перекопська, 20).
За змістом ч.8 ст.126 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею (ч.1 ст.205 КАС України).
Згідно ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Частиною 9 статті 205 КАС України визначено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до п.п.1.11, 4.2 Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 р. № 2319, позивачем за результатами аналізу звітних даних виявлено неподання ТОВ "ТЕХНОДРІМ" звітності за 3 квартал 2018 року.
Встановлене порушення зафіксовано в акті від 05.11.2018 р. № 1313/16-3/13.
Листом від 05.11.2018 р. № 7501/16-8 на адресу ТОВ "ТЕХНОДРІМ" направлено акт від 05.11.2018 р. та запрошено директора підприємства прибути до приміщення Нацкомфінпослуг на 19.11.2018 р. об.14:10 год. для надання пояснень.
За результатами розгляду акту про правопорушення, вчинені ТОВ "ТЕХНОДРІМ", на ринку фінансових послуг від 05.11.2018 р. № 1313/16-3/13, директором департаменту регулювання та нагляду за фінансовими компаніями Нацкомфінпослуг 19.11.2018 р. винесено постанову № 892/1313/16-3/13-П, якою до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 17000 грн.
Постанову про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, від 19.11.2018 р. № 892/1313/16-3/13-П направлено на адресу ТОВ "ТЕХНОДРІМ" (73009, м.Херсон, вул..Перекопська, буд.20) засобами поштового зв'язку.
У зв'язку з тим, що відповідачем штраф в розмірі 17000 грн. до Державного бюджету не перераховано, постанову не оскаржено, Нацкомфінпослуг звернулась до суду щодо стягнення штрафу з підприємства.
При вирішенні даної справи суд виходить з наступного.
Указом Президента України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг" від 23.11.2011 р. № 1070/2011 на виконання Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" утворено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг та затверджено Положення "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг".
Згідно п.п.1, 2 Положення "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній раді України.
Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Нацкомфінпослуг у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Таким чином, позивач у справі є суб'єктом владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції у сфері державного регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлює Закон України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".
Відповідно до п.1 ст.1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.
Згідно п.10 ч.1 ст.28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції, у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.
Відповідно ч.ч.1, 2 ст.39 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.
Згідно п.3 ч.1 ст.40 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
Пунктом 2 частини 1 статті 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за: неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ч.1 ст.42 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" штрафи, передбачені статтею 41 цього Закону, накладаються Головою, іншими членами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, а також уповноваженими комісією посадовими особами після розгляду матеріалів, що засвідчують факт правопорушення.
Відповідно до ч.3 ст.41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, постанова № 892/1313/16-3/13-П про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, згідно якої до ТОВ "ТЕХНОДРІМ" застосована штрафна санкція у розмірі 17000 грн., відповідачем у встановленому законодавством порядку не оскаржувалася, та у добровільному порядку не сплачена.
Оскільки за відповідачем обліковується сума штрафу, яка не сплачена, суд вважає, що позивач правомірно, в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами, звернувся до суду з позовною заявою про стягнення суми боргу, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
вирішив:
Позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (01001, м.Київ, вул. Б.Грінченка, 3, код ЄДРПОУ 38062828) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОДРІМ" (м.Херсон, вул.Перекопська, буд.20, код ЄДРПОУ 40997531) про стягнення штрафу задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОДРІМ" (73009, м.Херсон, вул.Перекопська, буд.20, код ЄДРПОУ 40997531) до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника; на балансовий рахунок 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106) штраф у сумі 17000 (сімнадцять тисяч) грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 108100000