Рішення від 08.04.2019 по справі 560/475/19

Справа № 560/475/19

РІШЕННЯ

іменем України

08 квітня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25.01.2019 року, якою ОСОБА_1 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.01.2019 року.

Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є учасником ліквідації інших ядерних аварій та випробувань, брав участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби (категорія 1) та внаслідок цього став особою з інвалідністю (2 група), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 07.11.2018 року управлінням соціального захисту Славутської райдержадміністрації та посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим 26.11.2018 року Хмельницькою обласною облдержадміністрацією.

10.01.2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, однак відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку.

Незгоду з прийнятим рішенням позивач обгрунтовує тим, що дія вказаної норми поширюється на такі категорії осіб: 1) які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи; 2) які брали участь в ліквідації наслідків ядерних аварій та випробувань; 3) які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби.

Позивач зазначає, що він є учасником ліквідації інших ядерних випробувань, брав участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби, а тому, на переконання позивача, він має право на пенсію з розрахунку відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.02.2019 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі.

07.03.2019 року представником відповідача подано відзив на даний адміністративний позов, в якому зазначено, що основними умовами перерахунку пенсії відповідно до статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є взяття особою участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій і випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби, набуття внаслідок цього інвалідності. Право на отримання пенсії згідно частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виникає лише за наявності трьох вищезазначених умов. Так як ОСОБА_1 не брав безпосередньої участі у ліквідації ядерної аварії або у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, оскільки відсутні підстави для перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а відтак ознак протиправності у діях відповідача немає, тому у задоволенні позову просить суд відмовити.

Одночасно із відзивом представник відповідача також подав до суду клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) осіб. Представник жодним чином не обгрунтував своє клопотання.

Згідно частини 6 статті 262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Враховуючи вищевказане суд вважає, що у задоволенні клопотання щодо проведення розгляду справи за участі сторін необхідно відмовити та розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

18.03.2019 року на адресу Хмельницького окружного адміністративного суду позивач надіслав відповідь на відзив по даній справі, в якій зазначив, що не погоджується з аргументами відповідача, викладеними у відзиві, а тому просить задовольнити його адміністративний позов.

Суд, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , 1945 року народження, у період з 02.12.1964 року по 05.08.1966 року проходив дійсну строкову службу у військовій частині НОМЕР_3 , що підтверджується довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 №209 від 19.09.2006 року.

Згідно довідки виданої військовою частиною НОМЕР_4 , Міністерства оборони Російської Федерації від 14.07.1998 року № 143/9, військова частина НОМЕР_3 у 1964-1966 роках дислокувалася на Семипалатинському ядерному полігоні (селище Молдари, м.Курчатів, Казахстан). Особовий склад військової частини НОМЕР_3 , в тому числі і ОСОБА_1 , приймав участь у військово-будівельних роботах по забезпеченню ядерних випробувань на полігоні.

Відповідно експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 07.09.2018 року №10764 захворювання ОСОБА_1 пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при випробуванні ядерної зброї на Семипалатинському полігоні у 1964-1966 роках.

З 20.09.2018 року позивачу встановлено ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язку військової служби при випробуваннях ядерної зброї на Семипалатинському полігоні у 1964-1966 роках, що підтверджується довідкою Хмельницької МСЕК серії АГ №0024745 від 29.10.2018 року та випискою з акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії АВ №1107938 від 29.10.2018 року.

З 20.09.2018 року ОСОБА_1 переведено, за його заявою, з пенсії за віком на пенсію по інвалідності 2 групи від захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при випробуваннях ядерної зброї на Семипалатинському полігоні відповідно до статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі відшкодування фактичних збитків.

26.11.2018 року ОСОБА_1 отримав посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серія НОМЕР_2 , відповідно до вкладки № НОМЕР_5 до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи ОСОБА_1 є учасником ліквідації інших ядерних аварій (термін дії вкладки безстроково).

10.01.2019 року позивач звернувся до Головного управління пенсійного фонду України у Хмельницькій області із заявою про перерахунок пенсії у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Однак відповідач відмовив у перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з тим, що позивач не брав безпосередньої участі у ліквідації ядерної аварії або у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, про що позивача повідомлено листом №78/М-8 від 25.01.2019 року.

З такою відмовою відповідача позивач не погодився, вважає її протиправною, а тому звернувся в суд із даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі Закон № 796-XII) цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Відповідно до статті 9 Закону № 796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є:

1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;

2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт;

4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

Згідно із статтею 10 Закону № 796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

До військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Отже, законодавство визначає декілька окремих категорій серед військовослужбовців за критерієм виду військової служби, одним з яких є строкова військова служба.

Статтею 59 зазначеного Закону регулюються питання призначення пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій № 2148-VIII від 03.10.2017 частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 -ХІІ викладена в наступній редакції: "Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року".

Таким чином, частина третя статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:

1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або

2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або

3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не допускається):

1) особа має статус особи з інвалідністю;

2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях;

3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

Отже, частина третя статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не містить норм, які можуть викликати неоднозначність у її застосуванні.

Зазначена правова позиція відображена в ухвалі Верховного Суду від 08.05.2018 у справі №820/1148/18.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - пенсії) визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210.

Відповідно до пункту 9-1 зазначеного Порядку за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Судом встановлено, що позивач у період з 02.12.1964 року по 05.08.1966 року проходив дійсну строкову службу у військовій частині НОМЕР_3 , яка у зазначений період дислокувалась на території Семипалатинського ядерного полігону. Особовий склад військової частини НОМЕР_3 , в тому числі і ОСОБА_1 , приймав участь у військово-будівельних роботах по забезпеченню ядерних випробувань на полігоні.

З 20.09.2018 року ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності. Інвалідність ОСОБА_1 встановлено внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язку військової служби при випробуваннях ядерної зброї на Семипалатинському полігоні у 1964-1966 роках, що підтверджується експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 07.09.2018 року №10764, довідкою Хмельницької МСЕК серії АГ №0024745 від 29.10.2018 року та випискою з акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №1107938 від 29.10.2018 року.

Відповідно до вкладки № НОМЕР_5 до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І серія НОМЕР_6 ОСОБА_1 є учасником ліквідації інших ядерних аварій (термін дії вкладки безстроково).

Дані документи підтверджують участь позивача у ліквідації інших ядерних аварій та є чинними на момент розгляду справи.

Отже, позивач є учасником ліквідації інших ядерних аварій та має статус особи з інвалідністю, який отримано внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язку військової служби при випробуваннях ядерної зброї на Семипалатинському полігоні у 1964-1966 роках під час проходження дійсної строкової служби.

Таким чином, позивач відповідає всім критеріям, наявність яких обумовлює право особи на перерахунок пенсії за частиною 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Відтак, суд вважає, що при прийняті оскаржуваної відмови від 25.01.2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, всупереч вищевказаних норм законодавства, не враховано усіх обставин, що мають значення для її прийняття, у зв'язку з чим позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки, позивач відповідно до положень статті 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до вимог статті 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25.01.2019 року, якою ОСОБА_1 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.01.2019 року.

Судовий збір по справі не стягується.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_7 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя В.К. Блонський