ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № < Внутрішній Номер справи >
м. Київ
04 листопада 2009 року № 2а-2147/09/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Мазур А.С., при секретарі Бистрик О.С., за участю: позивачки -ОСОБА_1, представника відповідача -ОСОБА_2, представника третьої особи -ОСОБА_3, розглянувши у попередньому судовому засіданні справу
за позовом ОСОБА_1
до Подільського РУ ГУ МВС України в м. Києві,
третя особа: Державне казначейство України
про визнання факту порушення прав та відшкодування моральної шкоди,
Позивачка звернулася до суду з позовною заявою до Подільського РУ ГУ МВС України в м. Києві про визнання факту порушення прав позивача шляхом бездіяльності співробітників Подільського РУ ГУ МВС України в м. Києві під час розслідування справи по факту зникнення ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 №492кп/06 та стягнути з відділення Державного казначейства м. Києва на користь позивачки моральну шкоду в розмірі 950 000 грн 00 коп.
Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що дану справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства з огляду на наступне.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (далі -адміністративна справа) -переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно із ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Однак зі змісту позовних вимог, а також обставин якими позивачка обґрунтовує свої вимоги вбачається, що такі вимоги підлягають розгляду в порядку кримінального судочинства.
Рішенням Конституційного Суду України від 23.05.2001 N 6-рп/2001 кримінальне судочинство визначено, як врегульований нормами Кримінально-процесуального кодексу України порядок діяльності органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу - підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів.
За змістом ст. 2, ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності належать до компетенції адміністративних судів, зокрема крім випадків, коли такі справи підлягають розгляду в порядку кримінального судочинства.
Таким чином, компетенція адміністративних судів визначена ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України на даний спір не поширюється.
Пунктом 1 частини 1 статті 157 КАС України встановлено, що суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Ураховуючи викладене, суд вважає, що провадження у справі підлягає закриттю.
Керуючись статтями 2, 3, 17, 157, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
Провадження у справі № 2а-2147/09/2670 за позовом ОСОБА_1 до Подільського РУ ГУ МВС України в м. Києві, третя особа - Державне казначейство України про визнання факту порушення прав та відшкодування моральної шкоди закрити.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку і в строки, передбачені ст. 186 КАС України. Заява про апеляційне оскарження ухвали суду може бути подана протягом п'яти днів з дня її отримання, а апеляційна скарга - протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Мазур А.С.