Постанова від 08.04.2019 по справі 456/163/19

Справа № 456/163/19

Провадження № 3/456/139/2019

ПОСТАНОВА

іменем України

08 квітня 2019 року місто Стрий

Суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Гула Л. В. , з участю прокурора Романіва О.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління захисту економіки у Львівській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, непрацюючого,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, будучи заступником начальника відділу «Новороздільське бюро правової допомоги» Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги згідно з наказом Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги № 10/кп від 12.08.2016, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією. В порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (надалі Декларація) за 2017 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім цього, ОСОБА_1, будучи заступником начальника відділу «Новороздільське бюро правової допомоги» Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги згідно з наказом Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги № 10/кп від 12.08.2016, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією. В порушення вимог ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (надалі Декларація) за 2016 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 у судовому засіданні 25.03.2019 своєї вини у вчиненні правопорушень не визнав, пояснив, що він не є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», оскільки не наділений повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а тому провадження по справі слід закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Прокурор Романів О.В. у судовому засіданні пояснив, що вина ОСОБА_1 повністю підтверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а тому просить визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 статті 172-6 КУпАП, та застосувати адмінстягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу.

Заслухавши думку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до підпункту 1 пункту 5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням НАЗК № 3 від 10.06.2016, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 за № 959/29089, щорічна декларація суб'єкта декларування подається у період з 00 год. 00 хв. 01 січня до 00 год. 00 хв. 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Відповідно до пункту 5 ч. 1 ст. 12 Закону НАЗК з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти; ч. 5 ст. 12 Закону - нормативно-правові акти НАЗК підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Нормативно-правові акти НАЗК після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акти НАЗК, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.

Згідно з Роз'ясненням щодо застосування окремих положень Закону стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням НАЗК від 11.08.2016 № 3, у цілях визначення суб'єктів, на яких поширюється дія Закону, під «посадовими особами юридичних осіб публічного права» (відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону) слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції.

Відповідно до частини 3 статті 65 Господарського кодексу України керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства. Статутом підприємства посадовими особами можуть бути визнані й інші особи. Так, суб'єктами декларування у державному чи комунальному підприємстві є керівник цього підприємства, його головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), члени виконавчого та інших органів управління підприємства, передбачені його статутом. Перелік посадових осіб, визначений кодексом, не може бути змінений статутом чи рішенням підприємства. Крім того, статутом підприємства його посадовими особами можуть бути додатково визнані й інші особи, які відповідно будуть виступати суб'єктами декларування відповідно до Закону. Враховуючи вищевикладене, суб'єктами декларування у державному чи комунальному підприємстві є керівник цього підприємства, його головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), члени виконавчого та інших органів управління підприємства, інші посадові особи, передбачені його статутом, а також працівники, які наділені повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції.

Відповідно до п.п. 1, 2, 3, 4, 14 Положення про Стрийський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, затвердженого наказом Координаційного центру з надання правової допомоги Міністерства юстиції України № 74 від 30.03.2015, та п.п. 1, 2, 3 Положення про відділ «Новороздільське бюро правової допомоги» Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, затвердженого Директором Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області, Стрийський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги є неприбутковою організацією, яка утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, утворюється, реорганізується та ліквідується Міністерством юстиції України за пропозицією Координаційного центру з надання правової допомоги і є його територіальним відділенням, фінансується за рахунок коштів державного бюджету, інших не заборонених законодавством джерел, а відділ «Новороздільське бюро правової допомоги» є самостійним відділом Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Стрийський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги є неприбутковою організацією, користується правами юридичної особи, має печатку із зображенням Державного Герба України та найменуванням, власні бланки, самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства.

Частиною 2 ст. 81 Цивільного кодексу України визначено, що юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права.

Юридичні особи публічного права створюються розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Так, адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо. Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).

Відповідно до Посадової інструкції заступника начальника відділу ОСОБА_1 наділений повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а тому є посадовою особою юридичної особи публічного права відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону в цілях визначення суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону.

Верховною Радою України 23 березня 2017 року прийнято Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб», який набрав чинності 30.03.2017, відповідно до якого строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» подають таку декларацію вперше, продовжено до 01.05.2017.

Таким чином, ОСОБА_1 був зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік до 00:00 год. 01.05.2017, за 2017 рік до 00:00 год. 01.04.2018.

Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2016 рік 28.12.2018 о 00:04, за 2017 рік-06.04.2018 о 18:57, тобто несвоєчасно.

Поважні причини щодо несвоєчасного подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016, 2017 роки в ОСОБА_1 відсутні.

Датами вчинення адміністративних правопорушень є дні подання ОСОБА_1 декларацій, а саме: 06.04.2018, 28.12.2018.

Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є Стрийський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Стрий, вулиця О.Бачинської, 1А.

Зібрані матеріали та фактичні дані потребують ґрунтовного аналізу і опрацювання, після чого може бути зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення, який процесуально оформлюється у вигляді протоколу про адміністративне правопорушення.

Дії уповноваженої особи, що має право складати протоколи, до моменту їх складання можуть свідчити лише про виявлені окремі ознаки правопорушення, але факт, що виявлене діяння містить склад адміністративного правопорушення, зазначається при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, тому датою виявлення правопорушень є дата складання протоколів 10.01.2019.

Першочерговою справою держави та загальними засадами протидії корупції є запобігання корупційним та пов'язаним із корупцією правопорушенням.

Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, а отже, не можуть бути визнані як малозначимі.

Отже, незалежно від виду суб'єкта та його службової діяльності, рангу та інших характеристик його обов'язком є діяти лише в рамках закону, в тому числі, щодо неухильного дотримання вимог Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

За змістом закону підставою для розгляду справи про адміністративне правопорушення та вирішення питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності є протокол про адміністративне правопорушення. Відповідно до ст. 251 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі.

Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП адміністративним правопорушенням є несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 10 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) правопорушення, пов'язане з корупцією, - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Встановлено, що ОСОБА_1, будучи заступником начальника відділу «Новороздільське бюро правової допомоги» Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги згідно з наказом Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги № 10/кп від 12.08.2016, є суб'єктом відповідальності відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» за правопорушення, пов'язане з корупцією. В порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин 28.12.2018 о 00:04 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2016 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП

Крім цього, ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин 06.04.2018 о 18:57 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2017 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Заступник начальника відділу «Новороздільське бюро правової допомоги» Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, згідно з підпунктом «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції»

Таким чином, ОСОБА_1 був зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік до 00:00 год. 01.05.2017, за 2017 рік - до 00:00 год. 01.04.2018.

Як вбачається з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік 28.12.2018 о 00:04, за 2017 рік - 06.04.2018 о 18:57 /а.с. 118/.

Суд не бере до уваги доводи ОСОБА_1 про те, що він не є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», оскільки такі спростовуються долученою до матеріалів справи Посадовою інструкцією заступника начальника відділу «Новороздільське бюро правової допомоги» Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, затвердженою директором Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги ОСОБА_2 19.06.2017, відповідно до якої ОСОБА_1 наділений повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а тому є посадовою особою юридичної особи публічного права, яка відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією /а.с. 22-24/.

Окрім того, з копій документів, наданих Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги, судом встановлено, що ОСОБА_1 був ознайомлений із Законом України «Про запобігання корупції», що засвідчив власним підписом /а.с. 15-21/.

Статтею 255 КУпАП передбачено право уповноважених на те посадових осіб органів внутрішніх справ (Національної поліції) складати протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст. 172-4 - 172-9 КУпАП. Відтак протоколи про адміністративні правопорушення № 103 та № 104 від 10.01.2019 складені уповноваженою посадовою особою Управління захисту економіки у Львівській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, яке наділено правом складати адміністративні протоколи про виявлені факти порушення антикорупційного законодавства та направляти їх до судових органів відповідно до законодавства, що й було зроблено після отримання повідомлення директора Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги про несвоєчасне подання ОСОБА_1 декларацій за 2016 і 2017 роки.

Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, доведена: протоколами № 103, № 104 від 10.01.2019, /а.с. 4-11, 69-76/; наказом директора Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги № 10/кп від 12.08.2016 про призначення ОСОБА_1 на посаду заступника начальника відділу «Новороздільське бюро правової допомоги» Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги; пам'яткою щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, затвердженою директором Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги ОСОБА_2 01.07.2015 /а.с. 15-17/; наказом директора Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги № 14 від 18.08.2016, відповідно до якого начальників відділу та заступників начальник відділу ознайомлено з нормами Закону України «Про запобігання корупції» та звернуто особливу увагу на норми закону, які визначають обов'язок, облік та оприлюднення декларацій, з яким ОСОБА_1 був ознайомлений 29.08.2016 /а.с. 18-21/; посадовою інструкцією заступника начальника відділу «Новороздільське бюро правової допомоги» Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, затвердженою директором Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги ОСОБА_2 19.06.2017 /а.с. 22-24/; положенням про відділ «Новороздільське бюро правової допомоги» Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, затвердженим директором Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області від 16.06.2017 /а.с. 39-40/; послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 у період з 01.01.2018 по 12.11.2018 /а.с. 46-48/; скрін-шотом Єдиного державного реєстру декларацій, з якого вбачається, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2016 рік 28.12.2018 о 00:04, за 2017 рік-06.04.2018 о 18:57 /а.с. 118/; копією щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік) за 2016 рік /а.с. 119-123/; копією щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік) за 2017 рік /а.с. 49-58/.

Досліджені докази вважаю належними та допустимими, а в своїй сукупності достатніми. Доказів, які б спростовували наведені в протоколі обставини, надано не було.

Вирішуючи питання про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, щодо порушення вимог фінансового контролю, яке полягало у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суд враховує об'єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема, його об'єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації. Тобто, за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребування відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Однак наявності перелічених вище причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати декларації за 2016 та 2017 роки, судом не встановлено. Відтак останній мав безумовну можливість заповнити та подати декларації в строки, визначені законом.

Таким чином, вважаю доведеним факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасного подання без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Призначаючи адміністративне стягнення ОСОБА_1, враховую характер вчиненого ним правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини у вчиненому правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, яка доведена повністю, а тому відносно ОСОБА_1 слід обрати адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст.172-6 КУпАП у виді штрафу. Застосоване судом до ОСОБА_1 адміністративне стягнення є необхідним для досягнення мети, визначеної ст. 23 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 23, 33, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адмінправопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири грн. 20 коп.)

Роз'яснити ОСОБА_1, що відповідно до вимог ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Л.В.Гула