Іменем України
08 квітня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3478/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Свергун І.О.,
за участі секретаря - Карча В.М.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2 (ордер серії ПТ № 029094),
представника відповідача - Курганова В.С. (довіреність від 21.02.2019 № 18-Д),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправним рішення від 30.01.2018 № 2233 «Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання»,
01.11.2018 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1, ОСОБА_4 до Сєвєродонецької міської ради Луганської області, в якому вони просили визнати протиправним рішення Сєвєродонецької міської ради від 30 січня 2018 року № 2233 «Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання».
Ухвалою суду від 02.11.2018 позовну заяву було залишено без руху для усунення недоліків шляхом надання суду позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, та її копії для вручення відповідачу, оригіналу документа про сплату судового збору у розмірі 704,80 грн, заяви про поновлення строку звернення до суду з зазначенням інших підстав для поновлення строку.
Ухвалою суду від 20.11.2018 позовну заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_4 до Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправним рішення від 30 січня 2018 року № 2233 «Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання» повернуто позивачам.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 13.02.2019 ухвалу Луганського окружного адміністративного суду від 20.11.2018 у справі № 360/3478/18 скасовано, прийнято нову постанову, справу № 360/3478/18 за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_4 до Сєвєродонецької міської ради Луганської області про визнання протиправним рішення від 30 січня 2018 року № 2233 «Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання» - повернуто до суду першої інстанції для продовження розгляду та вирішення питання про відкриття провадження.
21.02.2019 зазначена адміністративна справа надійшла до Луганського окружного адміністративного суду та згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи остання була передана для розгляду судді Свергун І.О.
Ухвалою суду від 25.02.2019 позов ОСОБА_4 до Сєвєродонецької міської ради Луганської області про визнання протиправним рішення від 30 січня 2018 року № 2233 «Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання» повернуто позивачу.
Ухвалою суду від 25.02.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправним рішення від 30.01.2018 № 2233 «Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання», визначено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено у справі підготовче засідання.
Ухвалою суду від 20.03.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.
Позовні вимоги мотивовано таким.
Позивача обрано депутатом Сєвєродонецької міської ради VII скликання. Відповідно до рішення Сєвєродонецької міської ради від 16.02.2016 № 100 позивача затверджено на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.
30.01.2018 тридцять восьмою (позачерговою) сесією Сєвєродонецької міської ради прийнято рішення № 2233, яким внесено зміни до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради, а саме: пункт 1 підпункт 1.1 - збільшено кількісний склад виконавчого комітету до 18 осіб, пункт 2 підпункт 2.1 - введено до складу виконавчого комітету діючих на час прийняття рішення депутатів ОСОБА_4, ОСОБА_1, ОСОБА_5
Позивач вважає протиправним і таким, що належить до скасування рішення Сєвєродонецької міської ради від 30.01.2018 № 2233 в частині збільшення кількісного складу виконавчого комітету (п. 1.1) та на підставі якого введено до складу виконавчого комітету депутата ОСОБА_1 та інших.
Так, позивач зазначає, що відсутнє обґрунтування прийнятого рішення № 2233 щодо необхідності та доцільності збільшення складу виконавчого комітету (пункт 1 рішення).
Постановою Сєвєродонецької міської виборчої комісії № 109 від 12.11.2015 ОСОБА_1 зареєстровано депутатом Сєвєродонецької міської ради Луганської області, що виключає правомочність входження до складу виконавчого комітету.
При винесенні рішення № 2233 змінено статус правосуб'єктності позивача щодо подальшого здійснення депутатських повноважень без надання йому можливості самостійно визначитись із посадою, щоб не порушити обмеження, встановлені частиною дев'ятою статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Крім того, порушено порядок оприлюднення проекту рішення про зміну кількісного та персонального складу виконавчого комітету, питання щодо збільшення кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання не було включено до орієнтовного порядку денного тридцять восьмої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради, порушено порядок скликання сесії. Також вважає, що було порушено процедуру внесення пропозиції щодо збільшення кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання.
На підставі викладеного представник позивача звернулася до суду зі вказаним позовом.
20.03.2019 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позову з таких підстав.
Відповідно до статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.
Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.
Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб.
Стаття 51 Закону чітко визначає, що заступник (заступники) міського голови обов'язково входять до складу виконавчого комітету.
Посилання позивача, що він звернувся до депутатів із заявою про те, що він є діючим депутатом та не може входити до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради, є необґрунтованим з огляду на таке.
На думку відповідача, надаючи таку заяву, позивач фактично зловживає Законами України та нехтує своїм обов'язком як заступника міського голови входити до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради.
Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» не містить такої окремої правової фігури як заступник міського голови.
Посада заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів зазначається лише у статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка має назву «Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті ради» та в статті 53 цього Закону - «Організація роботи виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради». Тобто, дана посада регулюється нормами, які стосуються виключно роботи виконавчого комітету». Жодна інша стаття цього Закону не містить в собі посилання на посаду заступника міського голови.
Статтею 53 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено виконання заступником міського голови певних функцій міського голови в разі його відсутності чи неможливості здійснення ним цієї функції.
Системний аналіз норм чинного законодавства дає підстави вважати, що заступник міського голови є виключною посадою, яка входить до складу виконавчого комітету ради, а частина третя статті 51 Закону є імперативною нормою та встановлює обов'язок щодо включення до складу виконкому посади заступника міського голови.
З огляду на викладене відповідач вважає позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими і такими, що не належать до задоволення, тому просить у задоволенні позовних вимог відмовити (том 1 арк. спр. 180-181).
У судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі, наголошували на численних порушеннях при прийнятті оскарженого рішення, просили визнати його протиправним.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову з підстав, викладених у відзиві. Щодо процедурних питань прийняття оскарженого рішення пояснив, що оцінку вказаним доводам надав Донецький апеляційний адміністративний суд у постанові від 18.08.2018 по справі № 812/365/18.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до постанови Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 12.11.2015 № 109 позивача ОСОБА_1 зареєстровано депутатом Сєвєродонецької міської ради Луганської області (том 1 арк. спр. 153).
Рішенням першої сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 02.12.2015 № 3 утворено виконавчий комітет Сєвєродонецької міської ради у кількості 15 (п'ятнадцяти) осіб (том. 1 арк. спр. 245).
Рішенням шостої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 16.02.2016 № 100 позивача ОСОБА_1 затверджено на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, про що внесено запис до трудової книжки позивача (том 1 арк. спр. 162-165, 246).
17.02.2016 позивач склав присягу посадової особи місцевого самоврядування, йому присвоєно дев'ятий ранг посадової особи місцевого самоврядування, що підтверджується записом у трудовій книжці (том 1 арк. спр. 164).
Рішенням дванадцятої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 05.05.2016 № 404 позивача затверджено на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, а рішення шостої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 16.02.2016 № 100 визнано таким, що втратило чинність (том 2 арк. спр. 112).
Розпорядженням міського голови від 29.01.2018 № 18 скликано тридцять восьму (позачергову) сесію міської ради сьомого скликання на 30.01.2018 (том 1 арк. спр. 147-148).
Рішенням тридцять восьмої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 30.01.2018 № 2233 «Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання»: 1) внесено зміни до кількісного складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання № 3 від 02.12.2015 «Про утворення виконавчого комітету міської ради та визначення його кількісного складу», а саме: збільшено кількісний склад виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання до 18 (вісімнадцяти) осіб (пункт 1.1); 2) внесено зміни до персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, а саме: введено до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання за посадою: ОСОБА_1 - заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради; ОСОБА_4 - заступника міського голови з питань діяльності органів виконавчої влади ради; ОСОБА_5 - заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради (пункт 2.1) (том 1 арк. спр. 146).
При цьому згідно з протоколом тридцять восьмої (позачергової) сесії VII скликання від 30.01.2018 пропозицію включити до порядку денного питання «Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання» внесла ОСОБА_6 - депутат міської ради, голова постійної комісії мандатної, з питань депутатської діяльності, етики, по роботі ради та гласності, голова депутатської фракції ПП «Об'єднання «Самопоміч». Згідно з протоколом ОСОБА_1 зробив заяву про те, що він просить не пропонувати його кандидатуру в якості члена виконкому у зв'язку з тим, що він є діючим депутатом Сєвєродонецької міської ради VII скликання (том 1 арк. спр. 209, 231-232).
Вирішуючи спір по суті, суд керується таким.
Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-III (далі - Закон № 2493-III) регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 3 Закону № 2493-ІІІ посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Згідно зі статтею 7 Закону № 2493-ІІІ правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», цим та іншими законами України. Посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції. На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Згідно з частиною першою статті 10 Закону № 2493-ІІІ прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється: на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради шляхом затвердження відповідною радою.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються такі питання: утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3, 5, 7, 10, 20 частини четвертої статті 42 Закону № 280/97-ВР міський голова: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організовує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради; видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Частинами першою-третьою статті 51 Закону № 280/97-ВР передбачено, що виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету. Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради. Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб.
Згідно з частинами першою, восьмою статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Пунктами 3, 5 частини першої статті 2.21 Регламенту Сєвєродонецької міської ради, затвердженого рішенням п'ятнадцятої сесії міської ради від 21.07.2016 № 579 (далі - Регламент), виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються такі питання: утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск; затвердження за пропозицією міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів.
Згідно з частиною третьої статті 9.4 Регламенту окремо затверджуються кандидатури, які входять до складу виконавчого комітету за посадою (крім секретаря міської ради), а саме: заступники міського голови з питань роботи виконавчих органів ради, керуючий справами виконкому.
Відповідно до вимог частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до частини першої статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Частиною другою статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка згідно з Законом України «Про ратифікацію Європейської хартії місцевого самоврядування» підписана від імені України 06 листопада 1996 року в м. Страсбурзі і ратифікована та відповідно до частин першої, п'ятої статті 6 КАС України є міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.
Отже, згідно з положеннями Закону № 280/97-ВР затвердження кількісного та персонального складу виконавчого комітету відноситься до компетенції відповідної ради.
Як уже зазначено судом, рішенням тридцять восьмої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 30.01.2018 № 2233 «Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання» внесено зміни до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання № 3 від 02.12.2015 «Про утворення виконавчого комітету міської ради та визначення його кількісного складу», зокрема, введено до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання за посадою ОСОБА_1
Не погодившись зі вказаним рішенням, позивач оскаржив його до суду.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 29.03.2018 у справі № 812/365/18 за позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 30.01.2018 № 2233 «Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання», залишеним без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.06.2018, у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
У рішенні по вказаній справі суд зазначив, що особа, яка займає посаду заступника міського голови з питань роботи виконавчих органів ради, має входити до складу виконавчого комітету міської ради за законом в силу займаної посади без отримання згоди останнього на таке включення, у зв'язку з чим правові підстави для визнання протиправним та скасування рішення Сєвєродонецької міської ради від 30.01.2018 № 2233 «Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання» в частині введення до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1 відсутні.
Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Щодо посилань позивача на порушення чинного законодавства в частині скликання тридцять восьмої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради, ініціювання питання про внесення змін до складу виконкому не головою ради, а іншою особою, погодження кандидатур, оприлюднення проекту рішення, то вказаним доводам позивача вже надано оцінку в постанові Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.08.2018 у справі № 812/365/18, де колегія суддів не знайшла порушень з боку відповідача.
Так, у вказаному судовому рішенні від 18.08.2018, зокрема, зазначено: «Як вбачається з протоколу 38 (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради VІІ скликання, дійсно, депутат міської ради ОСОБА_6 запропонувала включити до порядку денного питання «Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VІІ скликання», і рішенням ради таке питання було включено до порядку денного.
Частиною другою статті 51 Закону № 280/97-ВР визначено, що кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.
Відповідно до правової позиції, викладеній в постанові Верховного Суду від 28.03.2018р. в справі № 175/1012/16-а, «приписами чинного законодавства дійсно голові міської ради надано право на внесення на розгляд відповідної ради пропозиції щодо формування кількісного та персонального складу виконавчого комітету. При цьому це є відповідним правом міського голови, а не його виключною компетенцією» (номер в Єдиному Державному реєстрі судових рішень 73082025).
Враховуючи викладене, порушень чинного законодавства з цього приводу колегія суддів не вбачає.
Позивач вважає, що розпорядження про скликання позачергової сесії ради було доведено до відома з порушенням ст.2.7 Регламенту.
Згідно частини десятої статті 46 Закону № 280/97-ВР рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Статтею 2.7 Регламенту визначено, що розпорядження про скликання чергової сесії ради відповідно до статей 2.2-2.6 доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за 10 днів до сесії. Розпорядження про скликання позачергової сесії ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за три дні, а у виняткових випадках не пізніше ніж як за один день до сесії. Розпорядження про скликання чергової та позачергової сесії ради повинно містити час скликання, місце проведення та питання, які передбачається внести на розгляд ради.
Як вбачається з матеріалів справи, розпорядження № 18 міського голови про скликання тридцять восьмої (позачергової) сесії міської ради сьомого скликання на 30 січня 2018 року о 15:00 годині прийнято та оприлюднено 29.01.2018 р.
Оскільки Законом № 280/97-ВР, ані Регламентом не визначено порядок обчислення строків, апеляційним судом за аналогією закону приймаються правила, визначені статтею 120 КАС України.
Частиною п'ятою статті 120 КАС України передбачено, що останнім днем строку, який закінчується вказівкою на певний день, вважається цей день. Частина восьма цієї ж статті визначає, що останній день строку триває до двадцять четвертої години.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає, що оприлюднення розпорядження № 18 міським головою 29.01.2018р., в тому числі до 24 години, не порушує приписи законодавства щодо процедури скликання позачергової сесії ради.
Крім того, як вбачається з протоколу сесії ради від 30.01.2018, на ній були присутні 36 (з 37) депутатів міської ради, у тому числі позивач, які не висловлювали жодних заперечень щодо скликання цієї сесії.
Позивач також вважає, що було порушено обов'язковий етап погодження кандидатур на посади членів виконавчого комітету постійною комісією ради та підготування відповідного висновку по кандидатурі.
Статтею 9.1 Регламенту встановлено, що міська рада утворює виконавчий комітет ради на строк її повноважень. Міський голова представляє на розгляд ради кількісний і персональний склад виконавчого комітету.
Відповідно до статті 9.2 Регламенту міський голова доручає постійним комісіям ради, депутатським фракціям та групам, але не пізніш як за 5 днів до початку сесії, обговорити кількісний і персональний склад виконавчого комітету. Комісії ради, депутатські фракції та групи не пізніш ніж за 1 день до засідання ради надають свої висновки. Висновки повинні мати мотивацію прийнятого рішення.
Статтею 9.3 Регламенту визначено, що у випадку, коли запропонована кандидатура не рекомендована постійною комісією, міській голова пропонує комісії іншу кандидатуру чи підтверджує свій намір пропонувати кандидатуру на сесії ради.
У відповідності до положень статті 9.4 Регламенту, кандидату до складу виконкому надається право виступити на сесії. У випадку, коли кандидатура на посаду рекомендована постійною комісією, дебати можуть не відкриватись, якщо на них не наполягають депутати. При відхиленні кандидатури до складу виконавчого комітету міський голова пропонує іншу кандидатуру, по якій проводиться розгляд в комісіях, нове обговорення і голосування. Окремо затверджуються кандидатури, які входять до складу виконавчого комітету за посадою (крім секретаря міської ради), а саме: заступники міського голови з питань роботи виконавчих органів ради, керуючий справами виконкому.
Таким чином, норми Регламенту розділяють процедуру затвердження персонального складу виконавчого комітету на кандидатів, які вносяться за пропозицією міського голови, та яких розглядають постійні комісії ради, депутатські групи та фракції і надають відповідні висновки, та на кандидатів, які затверджуються окремо, тобто, без дотримання вказаної процедури, серед таких кандидатів визначено заступників міського голови з питань роботи виконавчих органів ради. Відсутність необхідності подання міським головою відповідних доручень постійним комісіям ради, депутатським групам та фракціям та надання міському голові відповідних висновків є логічною, оскільки заступники міського голови з питань роботи виконавчих органів ради за законом обов'язково повинні входити до складу виконавчого комітету <…>.
Щодо порушення вимог частини третьої статті 15 Закону України від 13.01.2011 № 2939-VІ «Про доступ до публічної інформації»(далі Закон № 2939-VІ), суд зазначає наступне. Згідно вимог наведеної норми проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Оспорюване рішення ради не відноситься до нормативно-правових, а є актом індивідуальної дії.
Відповідно до приписів пункту 2 частини першої статті 15 Закону № 2939-VІ розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати: нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
Оскільки, питання про кількісний та персональний склад виконавчого комітету ради є внутрішньоорганізаційним, суд апеляційної інстанції вважає, що в діях відповідача відсутнє порушення правил, встановлених статтею 15 Закону № 2939-VІ».
Щодо посилань позивача та представника позивача на ту обставину, що предметом розгляду справи № 812/365/18 не був пункт 1 рішення тридцять восьмої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради VII скликання, суд зазначає, що питання внесення змін до кількісного складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради (пункт 1) та питання внесення змін до персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради (пункт 2) вирішено одним цілісним документом - рішенням тридцять восьмої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 30.01.2018 № 2233. Донецький апеляційний адміністративний суд у постанові від 18.08.2018 по справі № 812/365/18 надав правову оцінку усім доводам апеляційної скарги позивача, включаючи питання, що не були розглядом у суді першої інстанції, зокрема, питанню процедури прийняття оскарженого рішення у цілому.
Щодо питання обґрунтованості оскарженого рішення, то, як вже зазначалося, особа, яка займає посаду заступника міського голови з питань роботи виконавчих органів ради, має входити до складу виконавчого комітету міської ради за законом в силу займаної посади. Тобто, це є вимогою закону, яка не потребує додаткового обґрунтування.
Також суд вважає незмістовними доводи позивача про те, що відповідачем порушено його право самостійно визначитися з посадою, щоб не порушувати обмеження, встановлені частиною дев'ятою статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування». Надання можливості особі, яка займає посаду заступника міського голови, обирати посаду не передбачено Законом. А згода такої особи на включення до виконавчого комітету ради згідно з Законом не вимагається.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позов є необґрунтованим і таким, що не належить до задоволення.
У зв'язку з відмовою в задоволенні позовних вимог судові витрати, понесені позивачем, йому не відшкодовуються.
Керуючись статтями 2, 6, 72-77, 90, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправним рішення від 30.01.2018 № 2233 «Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання» відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 09 квітня 2019 року.
Суддя І.О. Свергун