Справа № 344/6061/19
Провадження № 1-кс/344/3319/19
08 квітня 2019 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Івано-Франківській області майора поліції ОСОБА_3 , яке погоджене з прокурором у кримінальному провадженні - прокурором відділу прокуратури Івано-Франківської області ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках кримінального провадження №42019090000000001 від 04.01.2019, за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України,-
Старший слідчий звернувся з вказаним клопотанням, яке погоджено з прокурором в обґрунтування якого посилався на те, що досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 №4-б від 10.02.2015 призначено на посаду начальника відділу опрацювання заяв та прийняття рішень ІНФОРМАЦІЯ_2 . Цим же наказом за ОСОБА_5 залишено 13 (тринадцятий) ранг державного службовця.
У відповідності до статей 6 і 39 Закону України «Про державну службу» посада начальника відділу опрацювання заяв та прийняття рішень управління належить до категорії «Б» посад державної служби.
Згідно із посадовою інструкцією ОСОБА_5 , в своїй діяльності начальник відділу керується Конституцією України, законами України «Про державну службу», «Про місцеві державні адміністрації», «Про запобігання корупції» та іншими нормативними актами.
Розділом 2 вказаної інструкції визначено, що ОСОБА_5 здійснює керівництво діяльністю відділу та згідно повноважень організовує роботу спеціалістів, розподіляє навантаження між ними та контролює їх роботу, забезпечує організацію покладених на відділ завдань і здійснення ним своїх функцій щодо реалізації державної політики з питань надання адресної державної допомоги та соціальних виплат сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам та пенсіонерам, перевіряє правильність призначення допомоги та проведення розрахунків, їх відповідності вимогам чинних нормативно-правових актів і у разі виявлення помилок у розрахунку справа повертається головному спеціалісту, спеціалісту відділу на доопрацювання, контролює та забезпечує якість і своєчасність виконання роботи по прийняттю рішень щодо надання всіх видів соціальних допомог та субсидій, розглядає в установленому законодавством порядку звернення, листи, скарги громадян з питань надання різних видів соціальної допомоги та субсидії, готує відповіді.
Таким чином, ОСОБА_5 постійно здійснював організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а також виконував функції представника влади і згідно із положеннями Примітки 1 до статті 364 Кримінального кодексу України був службовою особою, а у відповідності до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» був суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення.
Згідно із положеннями Примітки 2 до статті 368 Кримінального кодексу України ОСОБА_5 , працюючи на посаді начальника відділу опрацювання заяв та прийняття рішень ІНФОРМАЦІЯ_3 , що належить до посад категорії «Б», є службовою особою, яка займає відповідальне становище.
Свої службові повноваження ОСОБА_5 використав у злочинних цілях за наступних обставин.
У липні 2018 року до начальника відділу опрацювання заяв та прийняття рішень ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 за допомогою у отриманні державної допомоги звернулася жителька с. Буковець Верховинського району Івано-Франківської області ОСОБА_7 .
Після рекомендацій ОСОБА_5 у серпні 2018 року ОСОБА_7 зібрала необхідні для отримання допомоги як одинокій матері документи та подала їх у центр надання адміністративних послуг ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Реалізуючи злочинний умисел та створюючи умови, за яких ОСОБА_7 буде змушена надати неправомірну вигоду з метою отримання соціальної допомоги ОСОБА_5 жестами вказав їй про необхідність надання йому неправомірної вигоди та домовився з останньою про зустріч у 2019 році.
24 січня 2019 року після отримання соціальної допомоги ОСОБА_7 , за попередньою домовленістю, зустрілась із ОСОБА_5 в смт Верховина та у мікроавтобусі темного кольору надала ОСОБА_5 неправомірну вигоду рівнозначну місячному розміру допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 1 200 грн.
Окрім цього, на початку грудня 2018 року ОСОБА_7 звернулася в ІНФОРМАЦІЯ_3 до ОСОБА_5 із запитанням про можливість оформлення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, на що отримала неоднозначну відповідь.
12 березня 2019 року, близько 12 год 30 хв, ОСОБА_5 , реалізуючи свій злочинний умисел, за попередньою домовленістю зустрівся із ОСОБА_7 та у своєму службовому кабінеті № НОМЕР_1 , що в АДРЕСА_1 , отримав від останньої неправомірну вигоду рівнозначну місячній сумі допомоги як одинокій матері в розмірі 1 600 грн.
У подальшому, 12.03.2019, близько 12 год 30 хв, у службовому кабінеті начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 працівниками правоохоронних органів проведено огляд місця події в ході якого у ОСОБА_5 вилучено предмет неправомірної вигоди в сумі 1600 грн.
Таким чином, начальник відділу опрацювання заяв та прийняття рішень ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , будучи державним службовцем та службовою особою, яка займає відповідальне становище, з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення 12.03.2019 повторно незаконно одержав від ОСОБА_7 неправомірну вигоду в сумі 1600 гривень за надання їй допомоги як одинокій матері.13 березня 2019 року ОСОБА_5 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
У вчиненні зазначеного кримінального правопорушення підозрюється ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженцю с. Білоберізка, Верховинського району, Івано-Франківської області, жителю с. Барвінково, Верховинського району, Івано-Франківської області, працює на посаді начальника відділу опрацювання заяв та прийняття рішень ІНФОРМАЦІЯ_7 , українцю, громадянину України.
В ході досудового розслідування, з метою забезпечення збереження речових доказів, та проведення почеркознавчих експертиз виникла необхідність у вилученні оригіналів документів які знаходяться у володінні в ІНФОРМАЦІЯ_8 за адресою: АДРЕСА_1 а саме документів на підставі яких було призначено та виплачено соціальні допомоги жительці с.Буковець Верховинського району гр. ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Учасники процесу в судове засідання не з”явились, слідчий попередньо подав клопотання відповідно до якого просив клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слухати без його участі.
Відповідно до ч.4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Беручи до уваги вищенаведене, враховуючи, що всі особи, які беруть участь у судовому провадженні в судове засідання неприбули приходжу до висновку, про можливість розгляду клопотання без здійснення фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження.
Дослідивши матеріали клопотання вважаю наступне.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Ч. 1 ст. 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у ст. 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Ст. 162 КПК України визначено перелік охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах.
Відповідно до абз. 1 ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, а відповідно до ч. 7 цієї статі, слідчий суддя в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення цих речей і документів.
З клопотання вбачається, що сторона кримінального провадження просить про надання тимчасового доступу до речей і документів, які підпадають під визначення охоронюваної законом таємниці.
Наданими стороною кримінального провадження матеріали клопотання поза розумним сумнівом доведено, що на даний час проводиться вичерпний комплекс заходів, спрямованих на розкриття кримінального правопорушення та встановлення осіб (їх місцезнаходження), які його вчинили, як і доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в зазначених в клопотанні документах та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних документів, а можливе їх вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до таких.
Отже, враховуючи вищенаведене та те, що інформація, яка містить охоронювану законом таємницю надасть змогу в подальшому використовувати як докази отримані відомості, вважаю вказаний захід забезпечення доцільним, співмірним та таким, що відповідає завданням кримінального провадження, тому клопотання слід задоволити.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-166, 309 КПК України, -
Клопотання задоволити.
Надати старшому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Івано-Франківській області майору поліції ОСОБА_3 , старшому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Івано-Франківській області капітану поліції ОСОБА_8 дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю з можливістю вилучення їх оригіналів які знаходяться у володінні в ІНФОРМАЦІЯ_8 за адресою: АДРЕСА_1 а саме до документів на підставі яких було призначено та виплачено соціальні допомоги жительці с.Буковець Верховинського району гр. ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Роз'яснити положення ч. 1 ст. 166 КПК України, згідно з яким у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала діє до 07 травня 2019 року включно та оскарженню не підлягає.
Оригінал ухвали виготовлено у двох примірниках.
Слідчий суддя ОСОБА_1