Справа № 428/4036/19
Провадження №2-а/428/158/2019
08 квітня 2019 року Суддя Сєвєродонецького міського суду Луганської області Юзефович І.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Луганській області про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №001956 від 20.03.2019р.,
встановив:
03.04.2019р. ОСОБА_1 звернувся до Сєвєродонецького міського суду Луганської області з адміністративним позовом до Управління Укртрансбезпеки у Луганській області про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №001956 від 20.03.2019р..
Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження у справі, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудний вичерпний перелік категорій справ, до якого не входять справи про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою статті 20 КАС України.
Статтею 60 ЗУ "Про автомобільний транспорт" передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи.
Адміністративно-господарські штрафи стягуються відповідно до закону центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), і зараховуються до Державного бюджету України. Порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Відповідно до Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою КМУ від 11.02.2015 № 103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно п. 8 зазначеного Положення, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Тобто, Управління Укртрансбезпеки у Луганській області є виконавчим органом державної влади.
Відповідно до ст. 238 ГК України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Частиною 1 статті 239 ГК України визначено перелік видів адміністративно-господарських санкцій, однією з яких є адміністративно-господарський штраф.
Отже, застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу не є притягненням до адміністративної відповідальності, передбаченої нормами КУпАП, сокільки адміністративно-господарський штраф є одним із видів адміністративно-господарських санкцій, передбачених нормами Господарського кодексу України, який може застосовуватися виключно законами. При цьому, нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення взагалі не передбачений такий вид адміністративного стягнення, як адміністративно-господарський штраф.
Виходячи з вищевказаного, враховуючи положення ч. 2 ст. 20 КАС України, справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Луганській області про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №001956 від 20.03.2019р. не належить до предметної юрисдикції Сєвєродонецького міського суду Луганської області, проте належить до предметної юрисдикції Луганського окружного адміністративного суду.
Разом з тим, редакція Кодексу адміністративного судочинства України, яка набрала чинності з 15.12.2017р., не встановлює наслідків подання позову із порушенням правил предметної юрисдикції судів. Законних підстав для повернення цієї позовної заяви або відмови у відкритті провадження Сєвєродонецьким міським судом Луганської області немає.
На думку суду, усуваючи цю прогалину в законі, слід виходити з необхідності забезпечення права всіх осіб на доступ до суду та положень ч. 2 ст. 55 Конституції України, згідно із якою кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 29 КАС України, питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4 - 6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
Отже, в даному випадку, з метою забезпечення права позивача на доступ до суду, слід застосувати аналогію із п. 2 ч. 1, ч. 5 ст. 29 КАС України та передати вищевказану справу на розгляд Луганському окружному адміністративному суду.
Керуючись ст.ст. 5, 6, 7, 29, 248, 256, 294 КАС України, суд -
ухвалив:
Адміністративну справу №428/4036/19 за позовом ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Луганській області про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №001956 від 20.03.2019р. передати на розгляд Луганському окружному адміністративному суду, який розташований за адресою: 93411, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, пр. Космонавтів, буд. 18.
Із урахуванням пункту 15.5 Перехідних положень КАС України (в редакції, яка набрала чинності 15.12.2017р.) ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Сєвєродонецький міський суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення або проголошення разом із одночасним надісланням копії скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя