ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
04 квітня 2019 року Справа № 923/440/18
Господарський суд Херсонської області у складі судді Пригуза П.Д. за участі секретаря Литвиненко Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за заявою: Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі, пр-т Ушакова, 75, м. Херсон, ідентифікаційний код 39394259,
до: Фізичної особи-підприємця Тукбаєва Артура Володимировича, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1,
про банкрутство,
за участю представників:
від ініціюючого кредитора: Кромп О.П., довіреність № 8171/9/21-22-10-05 від 11.06.2018;
боржник: не з'явився,
ліквідатор: Кошовський С.В.;
Справу про банкрутство порушено ухвалою господарського суду від 13.06.2018 року за особливостями передбаченими ст. 90-91 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постановою від 07.08.2018 року господарський суд визнав боржника банкрутом та відкрив ліквідаційну процедуру ліквідатором призначив арбітражного керуючого Кошовського Сергія Васильовича.
На офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України 07.08.2018 року опубліковано оголошення (повідомлення) про визнання боржника банкрутом.
Ухвалою суду від 23.10.2018 господарський суд затвердив реєстр вимог кредиторів до якого включено: вимоги Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі на суму 3 463 070,72 грн., з віднесенням до відповідних черг задоволення: 32 717,28 грн. єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців - до першої черги; 1 968 730,63 грн. основного богу з податків і зборів (обов'язкових платежів) - до другої черги та 1 461 622,81 грн. штрафних санкцій - до третьої черги задоволення.
Ліквідатором здійснено роботу по виявленню активів боржника, за результатами якої подано до суду звіт та ліквідаційний баланс банкрута з клопотанням про їх затвердження та припинення провадження у справі.
Кредитором подано клопотання про заборону звільнення боржника від зобов'язань, яке мотивується наступним. Ліквідатор вказує, що з дня порушення справи про банкрутство Тукбаєв А.В. не передав бухгалтерську та іншу документацію щодо здійснення ним господарської (підприємницької) діяльності, матеріальні цінності або ж відомості про майно, активи та про свої доходи, які можна було би використати для задоволення вимог кредиторів. Боржник не сприяв ліквідаторові у отриманні відомостей про свій майновий стан, що потягнуло додаткові невиправдані грошові витрати у справі, що здійснені за рахунок коштів ліквідатора.
Кредитор та ліквідатор вважає, що поведінка боржника з часу виникнення боргу, непогашення навіть частки боргу, свідчить про його небажання (ухиляння) сплачувати боргові зобов'язання перед державою, тому боржник не заслуговує на звільнення його від зобов'язань.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про можливість розгляду звіту ліквідатора та клопотання про заборону звільнення боржника від зобов'язань без участі боржника за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для прийняття відповідних рішень у справі.
Питання розгляду звіту ліквідатора та припинення провадження у справі регулюються наступними нормами права.
Відповідно до ст. 46 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", далі Закон про банкрутство, після завершення усіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс з відповідними додатками.
Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
Відповідно до ст. 83 Закону про банкрутство господарський суд припиняє провадження у справі про банкрутство, якщо затверджений звіт ліквідатора в порядку, передбаченому цим Законом.
Згідно ст. 46 Закону про банкрутство до звіту ліквідатора додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню. Звіт ліквідатора має бути схвалений комітетом кредиторів.
Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
Якщо ліквідатор не виявив майнових активів, що підлягають включенню до складу ліквідаційної маси, він зобов'язаний подати господарському суду ліквідаційний баланс, який засвідчує відсутність у банкрута майна.
Відповідно до ч. 3 ст. 92 Закону про банкрутство після завершення розрахунків з кредиторами фізична особа - підприємець, визнана банкрутом, звільняється від подальшого виконання грошових вимог кредиторів, що були заявлені після визнання фізичної особи - підприємця банкрутом, за винятком вимог кредиторів щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю громадян, вимоги щодо стягнення аліментів, а також інші вимоги особистого характеру, які не були задоволені в порядку виконання постанови господарського суду про визнання фізичної особи - підприємця банкрутом або які погашені частково чи не заявлені після визнання фізичної особи - підприємця банкрутом, можуть бути заявлені після закінчення провадження у справі про банкрутство фізичної особи - підприємця відповідно в повному обсязі або в незадоволеній їх частині в порядку, встановленому цивільним законодавством.
Як вбачається з матеріалів справи, в ході ліквідаційної процедури ліквідатором не виявлено майно боржника на яке можливо було би звернути стягнення.
Відсутність майнових активів підтверджується ліквідаційним балансом, інвентаризаційним описом основних засобів та товарно-матеріальних цінностей, а також довідками, доданими до звіту, зокрема: РСЦ МВС України у Херсонській області від 06.09.2018 №31/21/6-4403 за боржником транспортні засоби не зареєстровані; ПАТ "Національний депозитарій України" не відкриття рахунків для боржника; Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області від 03.09.2018 інформація щодо перебування на обліку у податковому органі договорів про спільну діяльність, стороною яких є боржник, відсутня; ГУ Держпраці у Херсонській області за боржником не обліковуються технологічні транспортні засоби, підіймальні споруди (вантажопідіймальні крани та машини, ліфти, ескалатори, канатні дороги, підйомники, фунікулери тощо), парові та водогрійні котли, посудини, що працюють під тиском, трубопроводи пари та гарячої води, об'єкти нафтогазового комплексу, а також об'єкти підвищеної небезпеки; ГУ Держгеокадастру у Херсонській області за боржником земельні ділянки не зареєстровані тощо.
У відкритих базах даних відсутні відомості про наявність у боржника майна.
Згідно з інформаційної довідки № 161032867 від 26.03.2019 з ДРРПННМ та витягу № 58821593 від 26.03.2019 з ДРОРМ за банкрутом не зареєстровано нерухоме та рухоме майно.
Дебіторська заборгованість ліквідатором не встановлено.
Згідно з відповіддю Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області від 03.09.2018 №385/Арб.кер./21-05-08-0317 у боржника був відкритий банківський рахунок в АТ «Полтава-Банк» №260089810, 29.07.2015 рахунок закрито. Інформація про інші рахунки боржника відсутня.
Разом із звітом ліквідатором подано реєстр вимог кредиторів до якого включені вимоги лише ініціюючого кредитора на загальну суму 3 463 070,72 грн.
Зазначені вимоги держави як кредитора у справі залишились не задоволеними у зв'язку з не виявленням майна боржника, ненаданням боржником відомостей про активи, які можна було би використати для задоволення вимог.
Відповідно до протоколу засідання комітету кредиторів від 27.03.2019 ліквідатор надав звіт про виконану роботу, повідомив, що усі передбачені законом дії в межах ліквідаційної процедури виконано, у зв'язку з чим просить схвалити звіт ліквідатора за результатами ліквідаційної процедури та визнати його роботу задовільною.
Представник ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Усольцева Н.В., зазначила про достатній обсяг проведеної ліквідатором роботи, а тому схвалила звіт ліквідатора за результатами ліквідаційної процедури, визнати роботу ліквідатора задовільною. Прийняли рішення подати звіт ліквідатора за результатами ліквідаційної процедури на затвердження до суду у порядку ст. 46 Закону та клопотати перед судом про закриття провадження у справі.
На виконання комітету кредиторів ліквідатором подано до суду звіт і клопотання про припинення провадження у справі.
Досліджені судом результатаи роботи ліквідатора свідчать про достатнью повноту виконаної роботи та встановлених фактичних обставин банкрутства, отже звіт ліквідатора підлягає затвердженню, а провадження у справі - припиненню.
Стосовно питання заборони звільнення боржника від виконання зобов'язань боржника суд констатує наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, заява кредитора Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі прийнята судом до розгляду ухвалою від 24.05.2018. Цією ухвалою суд призначив підготовче засідання, зобов'язав боржника Тукбаєва А.В. до дня підготовчого засідання надати до суду: відзив, відповідно до змісту вимог ст. 13 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", план погашення боргів чи пропозиції по укладенню мирової угоди. Надати суду пояснення причин незадоволення (часткового або повного) вимог кредитора; відомості про місце роботи та отримувані доходи.
Примірник зазначеної ухвали, повернувся до господарського суду з відміткою пошти "за зазначеною адресою не проживає" (том 1 а.с. 45-47).
Згідно з витягу ЄДРПОУ отриманого 06.04.2018 місцем реєстрації боржника є АДРЕСА_2.
Ухвалою від 13.06.2018 судом порушене провадження у справі, призначено розгляд справи на 07.08.2018 року, зобов'язано боржника до 01.08.2018 надати: відомості про усіх кредиторів та розміри їх вимог; про свою здатність (нездатність) задовольнити вимоги кредиторів; повідомити суд про наявність чи відсутність намірів скористатися правами, визначеними Законом, зокрема ст. 91 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Боржник також в судове засідання не з'явився, ухвала повернута до суду з відміткою пошти "за закінченням встановленого строку зберігання" (том 1 а.с. 76-80).
Постановою господарського суду від 07.08.2018 боржника визнано банкрутом, введено ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатора. Як встановлено судом боржник не виконує своїх грошових зобов'язань перед кредитором, які є узгодженими з 2015 року та стягнуті судовим рішенням - постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 09.11.2016 (том 1 а.с. 13); відомостей про здійснення підприємницької або трудової діяльності не подав, витребуваних судом відомостей про своє майнове становище не надав та не проявляв будь-яких намірів задовольняти вимоги кредитора, що ґрунтувалися на судовому рішенні, що набрало законної сили.
Отже суд робить висновок, що боржник ухилявся від виконання свого обов'язку.
Відповідно до ухвали суду від 23.10.2018 розглянуто звіт ліквідатора та реєстр вимог кредиторів, за результатами якого господарський суд затвердив реєстр вимог кредиторів, призначив судове засідання для розгляду звіту ліквідатора.
Відповідно до ч. 2 ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначено повноваження ліквідатора, з яких прямо випливають обов'язки боржника. Зокрема боржник-фізична особі зобов'язаний: передати до відання ліквідатора належне йому майно для його оцінки та продажу; передати ліквідатору документацію своєї підприємницької діяльності для здійснення аналізу фінансового становища банкрута; надати ліквідаторові відомості про перебування майна у третіх осіб та про дебіторів (своїх боржників) для вирішення питання про повернення банкруту майна та сум дебіторської заборгованості; надати ліквідаторові відомості про майно, відчужене іншим особам для вирішення ліквідатором питання про звернення до суду з заявами про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживати інші заходи на вимогу ліквідатора, сприяти у здійсненні ним своїх обов'язків.
Виходячи із юридичного змісту ст.ст. 90-92 Закону визначено поведінку боржника, який добросовісно ставиться до своїх цивільних обов'язків та прав кредиторів, зокрема, боржник може надати ліквідаторові відомості про: свої поточні доходи та розмір суми, яка щомісяця має залишатися боржнику та членам його сім'ї для споживання; розмір суми, яка буде щомісяця надаватися для погашення вимог кредиторів тощо.
Однак, як вбачається із звіту ліквідатора та інших матеріалів справи, боржник ухилявся як від виконання вимог суду, так і від виконання вимог ліквідатора.
За таких обставин суд погоджується з оцінкою поведінки боржника Тукбаєва А.В. ліквідатором та податковим органом, як свідомого ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування.
Відповідно до ч. 5 ст. 92 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" господарський суд за вмотивованим клопотанням будь-кого з учасників у справі про банкрутство, арбітражного керуючого або за власною ініціативою може не допустити звільнення фізичної особи від зобов'язань, якщо боржник: ухилявся від виконання зобов'язань щодо погашення боргів; вчинив дії щодо приховування майна; не надавав необхідну інформацію або надавав недостовірну інформацію господарському суду, який розглядає справу про банкрутство.
Таким чином, клопотання Головного управління ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастопорлі, є вмотивованим, обґрунтованим, підтверджуються наявними у справі матеріалами та , таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до Конституції України (ст.ст. 67, 68) встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом та неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Вирішуючи питання про розмір зобов'язання, від якого суд має заборонити звільнення боржника суд зазначає, що відповідно до ст. 14.1.39 Податкового кодексу України грошовим зобов'язанням платника податків - є сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Однак, згідно ст. 1.3. Податкового кодексу України цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Визначаючи суму заборони погашення грошових вимог суд, таким чином, виходить з приписів Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ст. 1 Закону грошове зобов'язання - зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму на підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань відносяться також зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування. До складу грошових зобов'язань боржника, в тому числі зобов'язань щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції.
Отже, відповідно до зазначеної норми права та відповідно до складу грошових зобов'язань Тукбаєва А.В., як боржника, суд може заборонити звільнення боржника від зобов'язань за податками, зборами (обов'язкових платежів), до яких відносяться вимоги на суму основного зобов'язання вимог першої та другої черги в сумі 2 001 447,91 грн. (32717,28 грн. + 1 968 730,63 грн.), за включенням неустойки (штрафу, пені) та інших фінансових санкцій, віднесених до третьої черги в сумі 1 461 622,81 грн.
В частині фінансових санкцій вимоги Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі відповідно до ч. 4 ст. 83 Закону про банкрутство як вимоги конкурсного кредитора слід визнати погашеними, а виконавчі документи - визнати такими, що не підлягають виконанню.
У відповідності до ч. 5 ст. 92 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" про заборону звільнення фізичної особи - підприємця від зобов'язань у зв'язку з припиненням провадження у справі про банкрутство господарський суд виносить ухвалу, яка підлягає негайному виконанню.
Відповідно до ст. 115 ГПК України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Стягувачем є Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі.
Керуючись ст.ст. 19, 46, 90-92, п. 6 ч. 1 ст. 83 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", 234-235 ГПК України, суд -
1. Затвердити звіт ліквідатора громадянина-підприємця Тукбаєва Артура Володимировича, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
2. Припинити підприємницьку діяльність громадянина-підприємця Тукбаєва Артура Володимировича, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 .
3. Вимоги кредитора Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі щодо стягнення штрафних санкцій та пені до боржника Тукбаєва Артура Володимировича, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, визнати погашеними в сумі 1 461 622,81 грн., а виконавчі документи за цими вимогами - визнати такими, що не підлягають виконанню.
4. Заборонити звільнення фізичної особи-підприємця Тукбаєва Артура Володимировича, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, від зобов'язань в сумі основного боргу 2 001 447,91 грн. (два мільйона одна тисяча чотириста сорок сім гривень 91 копійок), які підлягають подальшому стягненню на користь держави в особі стягувача Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі, пр-т Ушакова, 75, м. Херсон, ідентифікаційний код 39394259, у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Цей припис ухвали набирає законної сили з дня винесення ухвали та підлягає негайному виконанню.
Строк пред'явлення цієї ухвали стягувачем до виконання - протягом трьох років з дня винесення ухвали.
5. Припинити провадження у справі.
6. Ухвалу надіслати: кредитору; Тукбаєву А.В.; ліквідатору; державному реєстратору; Суворовському РВДВС м. Херсона ГТУЮ у Херсонській області; Головному управлінню юстиції у Херсонській області.
Відповідно до ч. 4 ст. 8 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ухвали прийняті господарським судом у справі про банкрутство, набирають законної сили з моменту їх прийняття, але може бути оскаржена .
Згідно з ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня складення її повного тексту.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області (п. 8, 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).
Повний текст складено та підписано 05.04.2019
Суддя П.Д. Пригуза