03 квітня 2019 рокуЛьвів№ 857/1269/19
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Обрізко І.М.,
суддів Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.,
за участю секретаря судового засідання Ігнатищ Л.М.,
за участю представника позивача Кириєвський О.Б.
за участю представника відповідача Піскун А.Й.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Управління архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2018 року, прийняте суддею Мартинюком В.Я. о 12 годині 59 хвилині у місті Львові, повний текст складений 14.11.2018 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Винарня Рум» до Управління архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Галицька районна адміністрація Львівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,-
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Винарня Рум» (далі - ТОВ «Винарня Рум», позивач) звернулося з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування рішення від 23.06.2018 року №2401-вих-3218 про скасування паспорту №191-2018 від 16.05.2018 року на розміщення відкритого літнього майданчику на вул. Л.Українки,18 м.Львів.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2018 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Управління архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради, яке знайшло своє відображення у листі від 23.06.2018 року №2401-вих-3218 про скасування паспорту №191-2018 від 16.05.2018 року на розміщення відкритого літнього майданчику на вул. Л.Українки,18.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради, що знаходиться за адресою м.Львів, пл.Ринок,1 на користь ТОВ «Винарня Рум», що знаходиться за адресою м.Львів, вул.Л.Українки, 18/4, 4012 грн. 00 коп. сплаченого судового збору та витрат на професійну правничу допомогу.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що наведені у оспорюваному рішенні підстави скасування паспорта відкритого літнього майданчика біля об?єкту ресторанного господарства не відповідають підставам для такого скасування, перелік яких встановлений п.5.1 Порядку отримання дозволів на встановлення літніх майданчиків у м. Львові біля об?єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності.
Окрім того, згідно постанови Галицького районного суду м.Львова від 16.08.2016 року (справа №461/2773/16а), яка набрала чинності, комісія зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові взагалі, не наділена повноваженнями на розгляд і вирішення питання про скасування паспорта про закінчення терміну його дії.
Також, слід звернути увагу, що згідно п.5.1 вказаного вище Порядку, відсутній акт індивідуальної дії, яким було б скасовано паспорт, а наявне лише повідомлення у формі листа, яке оскаржується позивачем.
Питання вирішувалось у відсутності позивача та рішення не відповідає критерію обґрунтованості.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, Управління архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради подало апеляційну скаргу. Вважає, що судом першої інстанції ухвалено рішення із неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи та з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
В обґрунтування апеляційної скарги покликається на те, що керуючись п.3.4, п.4 та 5 зазначеного Порядку, беручи до уваги колективні звернення мешканців будинку №18 по вул. Л. Українки, витяг з протоколу засідання постійної комісії архітектури, містобудування та охорони історичного середовища щодо порушення режиму роботи, паспорт літнього майданчика був скасований.
Суд помилково покликається на п.п.5.1 Порядку, а не взяв до уваги увесь розділ 5 цього Порядку.
Крім того, Порядком не встановлено вичерпного переліку підстав скасування паспорта літнього майданчика, а на законодавчому рівні це питання жодним чином не урегульовано.
Рішенням Галицького районного суду м. Львова від 20.10.2016 року, на яке покликається суд, жодним чином не встановлено вимог щодо форми, у якій приймається рішення про скасування дозволу.
Просить скасувати рішення суду та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначив, що Розділ 5 Порядку містить тільки ще п.5.2, який жодним чином не визначає підстав для скасування паспорта.
Оскільки, паспорт на встановлення відкритого літнього майданчика є дозвільним документом, то виключно Порядком отримання паспортів передбачені вичерпні підстави для скасування паспорта.
Як вбачається з п.5 Порядку, колективні звернення мешканців, рішення постійних комісій, а також комісії зі встановлення відкритих літніх майданчиків не є підставами для скасування паспорта.
Щодо форми рішення, то таке приймає Управління, а інших рішень, окрім наказу, не передбачено в «Положенні про Управління».
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, приходить до наступного.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України - суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд в повній мірі дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Управлінням архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради ТОВ «Винарня Рум» було видано Паспорт №191-2018 від 16.05.2018 року відкритого літнього майданчика біля об'єкту ресторанного господарства. Адреса місця розташування літнього майданчика: м.Львів, вул.Л.Українки, 18. Характеристика відкритого літнього майданчика: відкритий літній майданчик площею 18 м.кв. Термін дії паспорту: до 31.10.2018 року.
25.05.2018 року між Управлінням комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (орендодавець) та ТОВ «Винарня Рум» (орендар) було укладено договір №Г-191-2018 (П) на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення відкритого літнього майданчика.
Листом від 23.06.2018 року №2401-вих-3218 Управління архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради повідомлено позивача про скасування з 18.06.2018 року Паспорта №191-2018 від 16.05.2018 року, виданого ТОВ «Винарня Рум» на розміщення відкритого літнього майданчика на вул.Л.Українки, 18.
Апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про протиправність оспорюваного рішення Управління архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради, яке знайшло своє відображення у листі від 23.06.2018 року №2401-вих-3218 про скасування паспорту №191-2018 від 16.05.2018 року на розміщення відкритого літнього майданчику на вул. Л.Українки,18 та підставно його скасував, виходячи з наступного.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що зі змісту оспорюваного рішення відповідача, відображеного у формі листа від 23.06.2018 року №2401-вих-3218, підставою для скасування позивачу паспорта відкритого літнього майданчика біля об'єкту ресторанного господарства стали колективні звернення мешканців буд.№18 по вул.Л.Українки від 25.05.2018 року за №3-3-47411-2401, витяг з протоколу №101 засідання постійної комісії архітектури, містобудування та охорони історичного середовища від 13.06.2018 року щодо порушення режиму роботи, та рішення комісії зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м.Львові від 18.06.2018 року.
Порядком отримання дозволів на встановлення літніх майданчиків у м.Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, затвердженим ухвалою Львівської міської ради від 05.03.2009 року за №2452 регламентовано набуття дозволів на розміщення літніх майданчиків біля стаціонарних закладів ресторанного господарства та їх скасування (а.с. 108 - 113).
Відповідно до п.1.3 даного Порядку, паспорти відкритих літніх майданчиків видає управління архітектури департаменту містобудування на підставі позитивних висновків комісії з видачі паспортів відкритих літніх майданчиків (надалі - комісія), склад якої затверджується ухвалою міської ради.
Пунктом 5.1 цього ж Порядку передбачено, що паспорт відкритого літнього майданчика скасовує управління архітектури департаменту містобудування до закінчення терміну дії: за письмовою заявою суб'єкта підприємницької діяльності; за поданням відповідних служб про виявлення грубих порушень під час експлуатації літнього майданчика (такими службами є: районні санітарно-епідеміологічні станції, що виявляють порушення санітарних вимог тощо);
- за поданням відповідних районних адміністрацій: 1) інформації про не приведення фактично встановлених літніх майданчиків до погоджених проектів впродовж термінів, встановлених для усунення виявлених відхилень; 2) інформації про несплату оренди протягом трьох місяців з дня закінчення терміну платежу.
Суду першої та апеляційної інстанції, відповідачем не наведено жодних обставин та доказів, які б свідчили про наявність тих чи інших порушень з боку позивача, що стали підставою для скасування паспорта відкритого літнього майданчика біля об'єкту ресторанного господарства, з вичерпних підстав наведених у вказаному Порядку.
Також, судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що представників товариства не було запрошено на засідання постійної комісії архітектури, містобудування та охорони історичного середовища щодо порушення режиму роботи, яке згідно протоколу відбулось 13.06.2018 року, а, відтак, позивач був позбавлений можливості надати пояснення з приводу тих чи інших обставин, які стали підставою для скасування паспорта відкритого літнього майданчика біля об'єкту ресторанного господарства.
Апеляційний суд також приймає до уваги і те, що ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2017 року, залишено без змін постанову Галицького районного суду м.Львова від 16.08.2016 року у справі №461/2773/16-а, якою встановлено, що комісія зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м.Львові, взагалі, не наділена повноваженнями на розгляд і вирішення питання про скасування паспорта до закінчення терміну його дії, відтак, будь-яке звернення до комісії як привід для вирішення питання про скасування паспорта до закінчення терміну його дії не може бути розцінено як належне та правомірне.
Таким чином, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що посилання в оспорюваному рішенні як на підставу його прийняття на рішення комісії зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м.Львові від 18.06.2018 року є безпідставним та необґрунтованим.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підсумовуючи вказане, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що наведені в оспорюваному рішенні підстави для скасування паспорта відкритого літнього майданчика біля об'єкту ресторанного господарства не відповідають підставам для такого скасування, перелік яких встановлений п.5.1 Порядку отримання дозволів на встановлення літніх майданчиків у м.Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності.
Крім того, згідно положень п.5.1 згаданого Порядку паспорт відкритого літнього майданчика скасовує управління архітектури департаменту містобудування.
В матеріалах справи відсутній акт індивідуальної дії, яким було б скасовано паспорт, а наявне лише повідомлення у формі листа, яке оскаржується позивачем.
Таким чином, рішення було прийняте з підстав, які не передбачені чинним місцевим нормативно-правовим актом, який регулює відповідні правовідносини у даній сфері, оскільки відсутні передбачені Розділом 5 Порядку підстави для скасування паспорту, виданого позивачу.
Апеляційний суд відхиляє решту доводів апелянта, які наведені у поданій апеляційній скарзі, оскільки такі на правильність висновків суду не впливають, а, відтак, не можуть покладатися в основу скасування чи зміни оскарженого судового рішення.
Отже, доводи апеляційної скарги дають підстави для висновку про правильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до правильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
Апеляційну скаргу Управління архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради залишити без задоволення, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2018 року у справі № 1340/3742/18 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків встановлених ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І. М. Обрізко
судді Л. П. Іщук
Т. В. Онишкевич
Повний текст судового рішення виготовлено 08.04.2019 року