01 квітня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/2686/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Собчук Є.В.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Кімлач А.В.,
представника третьої особи - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області, треті особи: Сектор регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації Херсонської області, ОСОБА_5 про визнання протиправними та скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_4 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправними та скасувати:
- рішення від 13.06.2017 р. № 80/ГПр про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 07.03.2017 р. НОМЕР_6 "Будівництво двоповерхового житлового будинку з господарською будівлею по АДРЕСА_1";
- рішення від 14.07.2017 р. № 35 про скасування реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт "Будівництво двоповерхового дачного будинку з господарською будівлею, АДРЕСА_2" від 08.06.2017 р. № ХС 062171461790;
- рішення від 11.12.2017 р. № 297/Гпрн про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 28.07.2017 р. НОМЕР_7 "Будівництво двоповерхового дачного будинку з господарською будівлею по АДРЕСА_1";
- рішення від 12.01.2018 р. № 3 про скасування реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт "Будівництво двоповерхового дачного будинку з господарською будівлею, АДРЕСА_2" від 13.09.2017 р. № ХС 061172541774.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до змісту Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 р. № 103, уповноважені органи містобудування та архітектури та інші суб'єкти містобудування не наділені повноваженнями щодо скасування (анулювання) будівельного паспорту, видачі нового будівельного паспорта з будь-яких підстав (в тому числі з підстав порушення будівельних норм, державних стандартів і правил). Для отримання будівельного паспорта було надано пакет документів згідно вимог Порядку № 103 та отримано будівельний паспорт з вимогами до забудови земельної ділянки. На підставі будівельного паспорта зареєстровано повідомлення про початок будівельних робіт, внаслідок чого відповідно до ст.33 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" виникли законні підстави для виконання будівельних робіт. З посиланням на постанову Вищого адміністративного суду України від 14.03.2017 р. у справі № 809/4435/15 вказує на те, що такий вид санкції або відповідальності суб'єктів містобудування, як скасування будівельного паспорта, не передбачено нормами Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" від 14.10.1994 р. № 208/94-ВР та Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 р.
Ухвалою від 29.12.2018 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи на 23.01.2019 р. на 09:00 год.
22.01.2019 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що за результатами планової перевірки Сектора регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації Херсонської області, серед іншого, було встановлено, що Сектором регіонального розвитку видано позивачу будівельний паспорт забудови земельної ділянки від 07.03.2017 р. НОМЕР_6 з порушенням п.п.2.1, 2.10 Порядку № 103 та ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень" (відстань до існуючих будівель в схемі забудови земельної ділянки суперечить Додатку 3.1). 12.06.2017 р. Сектору регіонального розвитку було винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності. Згідно п.32 Порядку № 698 якщо рішення об'єкта нагляду порушує вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, таке рішення скасовується або його дія зупиняється в разі можливості усунення виявлених порушень. На виконання даного пункту Порядку № 698 13.06.2017 р. прийнято рішення № 80/Гпр про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 07.03.2017 р. НОМЕР_6 "Будівництво двоповерхового житлового будинку з господарською будівлею, АДРЕСА_2", а 14.07.2017 р. - наказ № 35 про скасування реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 08.06.2017 р. № ХС 062171461790. З метою перевірки виконання Сектором регіонального розвитку припису від 12.06.2017 р. проведено позапланову перевірку Відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації Херсонської області, під час якої, серед іншого, встановлено, що Сектором регіонального розвитку позивачу видано будівельний паспорт забудови земельної ділянки від 28.07.2017 р. НОМЕР_7 з порушенням п.1.3 Порядку № 103 та ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень". 11.12.2017 р. прийнято рішення № 297/Гпрн про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 28.07.2017 р. НОМЕР_7 "Будівництво двоповерхового житлового будинку з господарською будівлею, АДРЕСА_2", а 12.01.2018 р. - наказ № 3 про скасування реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 13.09.2017 р. № ХС 061172541774. Дані рішення прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені діючим законодавством.
Ухвалою від 23.01.2019 р. до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, залучено Сектор регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації Херсонської області, відкладено розгляд справи на 15.02.2019 р. на 10:00 год. для виклику в судове засідання представника третьої особи, для ознайомлення представника позивача з відзивом та у зв'язку з витребуванням від учасників справи доказів.
У судове засідання, призначене на 15.02.2019 р. на 10:00 год., позивач та представники позивача, третьої особи не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили, витребувані ухвалою від 23.01.2019 р. документи не надали, у зв'язку з чим ухвалою від 15.02.2019 р. відкладено розгляд справи на 27.02.2019 р. на 10:00 год. та повторно витребувано докази від позивача та третьої особи.
Ухвалою від 27.02.2019 р. суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 15.03.2019 р. на 09:00 год.
Ухвалою від 15.03.2019 р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, ОСОБА_5, оголошено перерву у підготовчому засіданні до 22.03.2019 р. до 11:00 год.
22.03.2019 р. від представника третьої особи ОСОБА_5 надійшли пояснення, згідно яких просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає про те, що позивачем пропущено строк звернення до суду, так як про скасування будівельного паспорта та повідомлення про початок виконання будівельних робіт позивачу було відомо ще влітку 2017 року. Твердження позивача про відсутність у відповідача повноважень на скасування дії будівельного паспорта є безпідставними та спростовуються вимогами п.1 ч.3 ст.41-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 р. № 698.
Протокольною ухвалою від 22.03.2019 р. оголошено перерву у підготовчому засіданні до 28.03.2019 р. до 14:00 год.
Протокольною ухвалою від 28.03.2019 р. оголошено перерву у підготовчому засідання до 01.04.2019 р. до 13:00 год.
Ухвалою від 01.04.2019 р. закрито підготовче провадження та розпочато розгляд справи по суті.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити з викладених у позовній заяві підстав.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позову з підстав, вказаних у відзиві на позовну заяву.
Представник третьої особи - ОСОБА_5, заперечувала проти задоволення позовних вимог з підстав, зазначених у наданих до суду поясненнях.
Представник третьої особи - Сектора регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації Херсонської області, в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 є власником земельної ділянки площею 0,04 га, кадастровий номер НОМЕР_5, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2, цільове призначення - для індивідуального дачного будівництва.
22.02.2017 р. ОСОБА_4 звернувся до Сектора регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації Херсонської області із заявою щодо видачі будівельного паспорта забудови вказаної земельної ділянки.
07.03.2017 р. Сектором регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації Херсонської області видано будівельний паспорт НОМЕР_6 "Будівництво двоповерхового дачного будинку з господарською будівлею по АДРЕСА_1".
11.05.2017 р. позивачем подано повідомлення про початок виконання будівельних робіт "Будівництво двоповерхового дачного будинку з господарською будівлею, АДРЕСА_2", яке зареєстровано 08.06.2017 р. за № ХС 062171461790.
10.05.2017 р., на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 23.03.2017 р. № 454 "Про затвердження плану перевірок діяльності уповноважених органів містобудування та архітектури на ІІ квартал 2017 року", начальником УДАБІ у Херсонській області Петровим Д.С. видано направлення № 16/а на проведення планової перевірки Сектора регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації щодо дотримання законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження містобудівної діяльності за період ІІІ квартал 2016 року - І квартал 2017 року.
За результатами планової перевірки 12.06.2017 р. складено акт, в якому, серед інших порушень, зафіксовано, що Сектором регіонального розвитку будівельний паспорт від 07.03.2017 р. НОМЕР_6 видано з порушеннями п.п.2.1, 2.10 Порядку № 103 та Додатку 3.1 ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень".
12.06.2017 р. стосовно Сектора регіонального розвитку головними інспекторами будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування УДАБІ у Херсонській області Московченком Г.Л., Комаром І.І. винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
13.06.2017 р. головним інспектором будівельного нагляду Комаром І.І. прийнято рішення № 80/Гпр про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 07.03.2017 р. НОМЕР_6 "Будівництво двоповерхового житлового будинку з господарською будівлею по АДРЕСА_1".
14.07.2017 р. головним інспектором будівельного нагляду Стєпанішиною О.Л. прийнято рішення № 35 про скасування реєстрації повідомлень про початок виконання будівельних робіт, в тому числі, "Будівництво двоповерхового дачного будинку з господарською будівлею; АДРЕСА_2" № ХС 062171461790 від 08.06.2017 р., замовник - ОСОБА_4
28.07.2017 р. ОСОБА_4 звернувся до Сектора регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації із заявою про видачу будівельного паспорта забудови земельної ділянки.
28.07.2017 р. Сектором регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації Херсонської області видано будівельний паспорт НОМЕР_7 "Будівництво двоповерхового дачного будинку з господарською будівлею по АДРЕСА_1".
У вересні 2017 року позивачем подано повідомлення про початок виконання будівельних робіт "Будівництво двоповерхового дачного будинку з господарською будівлею, АДРЕСА_2", яке зареєстровано 13.09.2017 р. за № ХС 061172541774.
16.11.2017 р., першим заступником голови Державної архітектурно-будівельної інспекції України Філончук В.В. прийнято наказ № 1730 про проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження Сектором регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації містобудівної діяльності, а саме: перевірка виконання вимог припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 12.06.2017 р.
20.11.2017 р., на підставі наказу від 16.11.2017 р. № 1730 та з метою перевірки виконання вимог припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 12.06.2017 р., начальником УДАБІ у Херсонській області Петровим Д.С. видано направлення № 40/а на проведення позапланової перевірки Сектора регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації.
За результатами позапланової перевірки 08.12.2017 р. складено акт, в якому, серед інших порушень, зафіксовано, що Сектором регіонального розвитку будівельний паспорт від 28.07.2017 р. НОМЕР_7 видано з порушеннями п.1.3 Порядку № 103 та ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень".
11.12.2017 р. головним інспектором будівельного нагляду Комаром І.І. прийнято рішення № 297/Гпрн про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 28.07.2017 р. НОМЕР_7 "Будівництво двоповерхового дачного будинку з господарською будівлею по АДРЕСА_1".
12.01.2018 р. головним інспектором будівельного нагляду Стєпанішиною О.Л. прийнято рішення № 3 про скасування реєстрації повідомлень про початок виконання будівельних робіт, в тому числі, "Будівництво двоповерхового дачного будинку з господарською будівлею; АДРЕСА_2" № ХС 061172541774 від 13.09.2017 р., замовник - ОСОБА_4
Не погоджуючись з рішеннями відповідача про скасування дії паспортів забудови земельної ділянки та про скасування реєстрації повідомлень про початок виконання будівельних робіт, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку правомірності оскаржуваних рішень, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.41-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 р. № 3038-VI (далі - Закон № 3038-VI) державний архітектурно-будівельний нагляд - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.
Частиною 2 статті 41-1 Закону № 3038-VI визначено, що державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.3 ст.41-1 Закону № 3038-VI з метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду: 1) перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду; 2) витребовують від органів державної влади, фізичних та юридичних осіб документи і матеріали щодо предмета нагляду, одержують інформацію з автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та баз даних, створених органами державної влади; 3) мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів, приміщень, документів та матеріалів, необхідних для здійснення нагляду; 4) вимагають від органів державного архітектурно-будівельного контролю проведення перевірок у разі наявності ознак порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; 5) залучають у разі потреби до здійснення нагляду фахівців підприємств, установ, організацій, контрольних і фінансових органів.
Приписами ч.4 ст.41-1 Закону № 3038-VI передбачено, що у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право: 1) видавати обов'язкові до виконання об'єктами нагляду приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; 2) притягати посадових осіб об'єктів нагляду до відповідальності за вчинені правопорушення відповідно до закону; 3) ініціювати притягнення посадових осіб об'єктів нагляду до дисциплінарної відповідальності; 4) вносити подання про звільнення посадової особи об'єкта нагляду до органу, який здійснив його призначення; 5) вносити подання про позбавлення права виконувати певні види робіт посадової особи об'єкта нагляду до органу, яким таке право надавалося; 6) скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з одночасним складанням протоколу відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Механізм здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду встановлений Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 р. № 698 (далі - Порядок № 698), відповідно до п.2 якого нагляд здійснюється Держархбудінспекцією через головних інспекторів будівельного нагляду шляхом проведення планових, позапланових, документальних і камеральних перевірок. Перевірки проводяться головним інспектором будівельного нагляду або кількома головними інспекторами будівельного нагляду.
Згідно п.3 Порядку № 698 основними завданнями нагляду є: 1) виявлення, припинення та запобігання порушенню уповноваженими органами містобудування та архітектури, визначеними відповідно до статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність", органами державного архітектурно-будівельного контролю, визначеними відповідно до статті 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності; 2) скасування чи зупинення дії рішень, прийнятих з порушенням вимог містобудівного законодавства об'єктами нагляду, зокрема щодо документів, які дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування або анулювання зазначених документів; 3) притягнення посадових осіб об'єктів нагляду до відповідальності відповідно до закону.
З метою здійснення нагляду головні інспектори будівельного нагляду: 1) перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду; 2) витребовують від органів державної влади, фізичних та юридичних осіб документи і матеріали щодо предмета нагляду, одержують інформацію з автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та баз даних, створених органами державної влади; 3) мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів, приміщень об'єктів нагляду та об'єктів будівництва, документів та матеріалів, необхідних для здійснення нагляду; 4) вимагають від органів державного архітектурно-будівельного контролю проведення перевірок у разі наявності ознак порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; 5) залучають у разі потреби до здійснення нагляду фахівців підприємств, установ, організацій, контрольних і фінансових органів (п.4 Порядку № 698).
Згідно п.5 Порядку № 698 у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право: 1) видавати обов'язкові до виконання об'єктами нагляду приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; 2) притягати посадових осіб об'єктів нагляду до відповідальності за вчинені правопорушення відповідно до закону; 3) письмово ініціювати притягнення посадових осіб об'єктів нагляду до дисциплінарної відповідальності; 4) вносити письмове подання про звільнення посадової особи об'єкта нагляду до органу, який здійснив її призначення; 5) вносити письмове подання про позбавлення посадової особи об'єкта нагляду права виконувати певні види робіт до органу, яким таке право надавалося; 6) скасовувати чи зупиняти дію прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" повноважень рішень, які порушують вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, з подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті Держархбудінспекції.
Наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 12.06.2017 р. № 937 затверджено Положення про Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області (далі - Положення), п.1 якого встановлено, що Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області є територіальним органом, без статусу юридичної особи публічного права, утвореним як структурний підрозділ апарату Державної архітектурно-будівельної інспекції України.
Пунктом 3 Положення визначено, що основними завданнями територіального органу є забезпечення реалізації державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду на території Херсонської області, а саме, зокрема: здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил уповноваженими органами містобудування та архітектури та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), під час провадження ними містобудівної діяльності.
Управління відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого: проводить перевірки законності рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду(п.4 Положення).
02.02.2017 р. головою Державної архітектурно-будівельної інспекції України затверджено Посадову інструкцію головного інспектора будівельного нагляду Відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області (далі - Посадова інструкція).
Пунктом 2.1 Посадової інструкції встановлено, що інспектор відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює державний нагляд за дотриманням уповноваженими органами містобудування та архітектури, визначеними відповідно до статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність" (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності; проводить перевірки: дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, під час провадження об'єктами нагляду містобудівної діяльності; законності рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду; у визначених законодавством випадках скасовує чи зупиняє дію рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що до повноважень головних інспекторів будівельного нагляду, в межах здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, входить проведення перевірок дотримання уповноваженими органами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил і у разі виявлення порушень об'єктами нагляду, скасовувати чи зупиняти дії прийнятих ними рішень.
З матеріалів справи вбачається, що головними інспекторами будівельного нагляду відповідно до наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 23.03.2017 р. № 454 на підставі Плану перевірок уповноважених органів містобудування та архітектури на ІІ квартал 2017 року, направлення УДАБІ у Херсонській області від 10.05.2017 р. № 16/а проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил Сектором регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації, результати якої оформлено актом від 12.06.2017 р., в якому зафіксовано виявлені під час перевірки порушення Сектором регіонального розвитку вимог законодавства у сфері містобудування, в тому числі і при видачі будівельних паспортів.
Також за результатами планової перевірки стосовно Сектора регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації головними інспекторами будівельного нагляду винесено припис від 12.06.2017 р. про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, в якому зазначено строки усунення виявлених порушень.
В подальшому, на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України № 1730, направлення УДАБІ у Херсонській області від 20.11.2017 р. № 40/а та з метою перевірки виконання вимог припису від 12.06.2017 р., головними інспекторами будівельного нагляду проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил Відділом регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації, результати якої оформлено актом від 08.12.2017 р., в якому зафіксовано виявлені під час перевірки порушення Сектором регіонального розвитку вимог містобудівного законодавства, в тому числі і при видачі будівельних паспортів.
З викладеного слідує, що головними інспекторами будівельного нагляду в межах здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду здійснено планову та позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил Сектором регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації.
Серед виявлених порушень, допущених Сектором регіонального розвитку під час видачі будівельних паспортів, були і будівельні паспорти від 07.03.2017 р. НОМЕР_6 та від 28.07.2017 р. НОМЕР_7 на "Будівництво двоповерхового дачного будинку з господарською будівлею; АДРЕСА_2", замовником яких був ОСОБА_4
Так, перевірками встановлено, що будівельний паспорт від 07.03.2017 р. НОМЕР_6 видано Сектором регіонального розвитку з порушенням п.п.2.1, 2.10 Порядку № 103 та ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень", а будівельний паспорт від 28.07.2017 р. НОМЕР_7 - з порушенням п.1.3 Порядку № 103 та ДБН 360-92**.
Рішення від 13.06.2017 р. № 80/Гпр та від 11.12.2017 р. № 297/Гпрн про скасування дії вищевказаних будівельних паспортів прийнято головним інспектором будівельного нагляду стосовно Сектора регіонального розвитку в порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, тобто, стосовно об'єкта нагляду, в межах визначених п.6 ч.4 ст.41-1 Закону № 3038-VI, пп.6 п.5 Порядку № 698 повноважень, якими передбачено право головного інспектора будівельного нагляду в разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, скасовувати дію прийнятих ними рішень.
Посилання позивача на Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 р. № 103, як на підставу відсутності у відповідача повноважень на скасування дії будівельного паспорта є безпідставними, оскільки вказаний Порядок не регулює питання здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду та повноваження органів, які його здійснюють, щодо прийняття рішень у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду. Ці питання врегульовано Законом № 3038-VІ та Порядком № 698.
За таких обставин доводи позивача про те, що відповідач не наділений повноваженнями на скасування будівельного паспорта, ґрунтуються на помилковому тлумаченні норм законодавства.
Суд не бере до уваги посилання позивача на правову позицію, викладену у постанові Вищого адміністративного суду України від 14.03.2017 р. у справі № 809/4435/15 (К/800/35844/16), оскільки нею врегульовано інші ніж у цій справі правовідносини. Крім того, згідно ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Що стосується виявлених під час перевірок порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, допущених Сектором регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації при видачі ОСОБА_4 паспортів забудови земельної ділянки від 07.03.2017 р. НОМЕР_6 та від 28.07.2017 р. НОМЕР_7, суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 27 Закону № 3038-VІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт). Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів. За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.
Згідно ч.3 ст.27 Закону № 3038-VІ надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Приписами ч.4 ст.27 Закону № 3038-VІ передбачено, що порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
На виконання даної норми наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 р. № 103 затверджено Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - Порядок № 103).
Відповідно до п.1.1 Порядку № 103, цей Порядок призначений для використання уповноваженими органами містобудування та архітектури та іншими суб'єктами містобудування при вирішенні питань забудови присадибних, дачних і садових земельних ділянок.
Згідно п.1.2 Порядку № 103 будівельний паспорт забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт) визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.
Відповідно до п.1.3 Порядку № 103 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) параметри забудови визначаються з урахуванням державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення", ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень".
Розроблення будівельного паспорта здійснюється: в межах населених пунктів - відповідно до наявної містобудівної документації на місцевому рівні; за межами населених пунктів - відповідно до детальних планів територій та планувальних рішень проектів садівницьких та дачних товариств (п.1.4 Порядку № 103).
Приписами п.2.1 Порядку № 103 встановлено, що видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять: заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію; ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо); проект будівництва (за наявності); засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.
Пунктом 2.3 Порядку № 103 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Згідно п.п.2.7-2.9 Порядку № 103 будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів. Будівельний паспорт складається за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку. До складу будівельного паспорта входять: пакет документів, наданий замовником відповідно до пунктів 2.1, 2.2 цього розділу; схема забудови земельної ділянки, наведена у додатку 3 до цього Порядку; пам'ятка замовнику індивідуального будівництва.
Відповідно до п.2.10 Порядку № 103 у схемі забудови земельної ділянки визначається місце розташування запланованих об'єктів будівництва, червоні лінії, лінії регулювання забудови, під'їзди до будівель і споруд, відстань від об'єкта будівництва до вулиць (доріг), мінімальні відстані від об'єкта будівництва до меж земельної ділянки, а також будівель і споруд, розташованих на суміжних земельних ділянках, місця підключення до інженерних мереж (за наявності).
Як встановлено судом, під час проведення перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил відповідачем виявлено, що Сектором регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації при видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки від 07.03.2017 р. НОМЕР_6 допущено порушення п.п.2.1, 2.10 Порядку № 103, а саме: в ескізі намірів забудови відсутні відстані від об'єкта будівництва до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що планується до застосування; у схемі забудови земельної ділянки відсутні лінії регулювання забудови, під'їзди до будівель і споруд, відстані від об'єкта будівництва до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, місця підключення до інженерних мереж; відстань до існуючих будівель в схемі забудови земельної ділянки суперечить Додатку 3.1 ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень".
Встановлені порушення у сфері містобудівної діяльності зафіксовані в акті перевірки від 12.06.2017 р. та конкретизовані у рішенні від 13.06.2017 р. № 80/Гпр про скасування дії будівельного паспорта.
Крім того, відповідачем під час перевірки, проведеної 08.12.2017 р., виявлено, що будівельний паспорт забудови земельної ділянки від 28.07.2017 р. НОМЕР_7 складений в порушення п.1.3 Порядку № 103, а саме: у схемі забудови земельної ділянки об'єкт будівництва (житловий будинок) розміщений на відстані 6,5 м від розташованого на сусідній земельній ділянці житлового будинку, стіна якого протипожежна, але відповідно до схеми забудови земельної ділянки та фасадів і плану поверхів ескізних намірів забудови з цього боку запроектованого житлового будинку знаходяться ґанок і сходи, від яких рахується відстань і вона буде меншою ніж 6,4 м та не відповідає вимогам Додатку 3.1 ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень".
Встановлені порушення зафіксовані в акті перевірки від 08.12.2017 р. та конкретизовані у рішенні від 11.12.2017 р. № 297/Гпрн про скасування дії будівельного паспорта.
12.06.2017 р. Сектору регіонального розвитку було винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Згідно п.32 Порядку № 698 якщо рішення об'єкта нагляду порушує вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, таке рішення скасовується або його дія зупиняється в разі можливості усунення виявлених порушень.
Про скасування або зупинення дії рішення об'єкта нагляду головним інспектором будівельного нагляду приймається рішення за формою згідно з додатком 6, яке надсилається об'єкту нагляду протягом трьох робочих днів з дати його прийняття рекомендованим листом з описом вкладення з повідомленням про вручення.
На виконання вимог Порядку № 698 13.06.2017 р. відповідачем прийнято рішення № 80/Гпр про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 07.03.2017 р. НОМЕР_6 "Будівництво двоповерхового житлового будинку з господарською будівлею, АДРЕСА_2", а 11.12.2017 р. - рішення № 297/Гпрн про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 28.07.2017 р. НОМЕР_7 "Будівництво двоповерхового житлового будинку з господарською будівлею, АДРЕСА_2".
Таким чином, суд приходить до висновку, що оскільки Сектором регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації при видачі ОСОБА_4 паспортів забудови земельної ділянки від 07.03.2017 р. НОМЕР_6 та від 28.07.2017 р. НОМЕР_7, допущено порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, то відповідачем правомірно скасовано дію вказаних паспортів.
Щодо скасування реєстрації повідомлень про початок виконання будівельних робіт від 08.06.2017 р. № ХС 062171461790 та від 13.09.2017 р. № ХС 061172541774, суд зазначає наступне.
Пунктом 4 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 р. № 466 (далі - Порядок № 466), визначено, що підготовчі роботи, визначені будівельними нормами, стандартами і правилами, можуть виконуватися замовником після набуття права на земельну ділянку відповідного цільового призначення та подання повідомлення про початок виконання підготовчих робіт до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Виконання підготовчих робіт може здійснюватися на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - дозвіл).
Відповідно до п.15 Порядку № 466 (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) у разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання наведених у надісланому повідомленні недостовірних даних, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі скасування містобудівних умов та обмежень, право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, підлягає скасуванню відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю.
Аналогічні за змістом норми закріплено у ч.2 ст.39-1 Закону № 3038-VI, згідно якої у разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі скасування містобудівних умов та обмежень реєстрація такої декларації, право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, підлягають скасуванню відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування декларації чи права на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення, відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю письмово повідомляє замовника протягом трьох робочих днів з дня скасування.
Так, 14.07.2017 р. відповідачем винесено наказ № 35 про скасування реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 08.06.2017 р. № ХС 062171461790, а 12.01.2018 р. - видано наказ № 3 про скасування реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 13.09.2017 р. № ХС 061172541774.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку щодо правомірності скасування реєстрації повідомлень про початок виконання будівельних робіт від 08.06.2017 р. № ХС 062171461790 та від 13.09.2017 р. № ХС 061172541774, оскільки скасовано будівельні паспорти від 07.03.2017 р. НОМЕР_6 та від 28.07.2017 р. НОМЕР_7, на підставі яких здійснюються будівельні роботи.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про правомірність рішення від 13.06.2017 р. № 80/Гпр про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 07.03.2017 р. НОМЕР_6; рішення від 14.07.2017 р. № 35 про скасування реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 08.06.2017 р. № ХС062171461790; рішення від 11.12.2017 р. № 297/Гпрн про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 28.07.2017 р. НОМЕР_7; рішення від 12.01.2018 р. № 3 про скасування реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 13.09.2017 р. № ХС061172541774, а тому відсутні підстави для задоволення позовної заяви ОСОБА_4
Стосовно доводів третьої особи про пропуск позивачем строків звернення, суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч.2 ст.122 КАС України).
Таким чином законодавцем визначено два моменти обчислення строків звернення особи до суду: перший пов'язаний з моментом коли особа дізналася про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, другий - коли особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Однак в обох випадках необхідно встановити конкретну дату коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів і саме ця дата є вихідною для початку відліку строку звернення до суду.
Наявність такого факту повинно бути доведено належними та допустимими доказами, які надаються сторонами і на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність певних обставин.
Суд зауважує, що ні представником відповідача, ні третьої особи не надано до суду жодного доказу того, що позивач дізнався або повинен був дізнатися про наявність оскаржуваних рішень УДАБІ у Херсонській області поза межами шестимісячного строку звернення до суду. Доводи представника третьої особи ґрунтуються виключно на припущеннях.
Між тим, відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В той же час позивачем надано до суду докази, які свідчать про те, що ОСОБА_4 про наявність рішень від 13.06.2017 р. № 80/Гпр та від 11.12.2017 р. № 297/Гпрн про скасування дії будівельних паспортів, від 14.07.2017 р. № 35 та від 12.01.2018 р. № 3 про скасування повідомлень про початок виконання будівельних робіт дізнався у жовтні 2018 року після отримання на адвокатський запит листа УДАБІ у Херсонській області від 26.10.2018 р. № 1021-1.18/2147, в якому зазначалося про проведені відносно Сектора регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації 12.06.2017 р. планової перевірки, а стосовно Відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації 08.12.2017 р. позапланової перевірки, за результатами яких прийняті рішення від 13.06.2017 р. № 80/Гпр та від 11.12.2017 р. № 297/Гпрн. При цьому у вказаному листі УДАБІ у Херсонській області звернула увагу на те, що Закон № 3038 та Порядок № 698 не передбачають обов'язку Управління надсилати/вручати ОСОБА_4 рішення № 80/Гпр, № 297/Гпрн.
Самі рішення про скасування дії будівельних паспортів та про скасування повідомлень про початок виконання будівельних робіт, разом з актами перевірок Сектора та Відділу регіонального розвитку, направлено відповідачем позивачу на адвокатське звернення листом від 04.12.2018 р. № 1021-1.18/2379.
Однак представником третьої особи надано до суду акт позапланової перевірки дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті: "Будівництво дачного будинку, АДРЕСА_1", замовник - ОСОБА_4, яка проводилася в період з 23.07.2018 р. по 24.07.2018 р. в присутності ОСОБА_4, за результатами якої складено акт від 24.07.2018 р. № 234, підписаний позивачем, та в якому у розділі VI "Опис виявлених порушень" зазначено наступне: "на час перевірки будівельні роботи не проводяться, будівля збудована відповідно до будівельних паспортів від 28.07.2017 р., 07.03.2017 р. НОМЕР_7, НОМЕР_6 відповідно. У зв'язку зі скасуванням будівельних паспортів скасовані повідомлення про початок, подані в травні 2017 року та жовтні 2017 року".
Таким чином, судом встановлено, що про порушення своїх прав, свобод чи інтересів позивач дізнався 24.07.2018 р., а з позовною заявою звернувся до суду 29.12.2018 р., тобто в межах строків, визначених ч.2 ст.122 КАС України.
Статтею 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує їх відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_4 необґрунтованими, а тому відмовляє в їх задоволенні.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд -
вирішив:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_4 (АДРЕСА_3, рнокпп НОМЕР_3) до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області (73000, м.Херсон, вул.Кременчуцька, буд.69, код ЄДРПОУ 37471912), треті особи: Сектор регіонального розвитку, містобудування та архітектури Голопристанської районної державної адміністрації Херсонської області (75600, Херсонська область, м.Гола Пристань, вул.1 Травня, 41), ОСОБА_5 (АДРЕСА_4, рнокпп НОМЕР_4) про визнання протиправними та скасування рішення від 13.06.2017 р. № 80/ГПр про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 07.03.2017 р. НОМЕР_6; рішення від 14.07.2017 р. № 35 про скасування реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 08.06.2017 р. № ХС062171461790; рішення від 11.12.2017 р. № 297/Гпрн про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 28.07.2017 р. НОМЕР_7; рішення від 12.01.2018 р. № 3 про скасування реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 13.09.2017 р. № ХС061172541774.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 05 квітня 2019 р.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 109010000