м. Вінниця
05 квітня 2019 р. Справа № 120/699/19-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Альчук Максим Петрович, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії -
До суду із адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії звернувся ОСОБА_1 .
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що до 11.09.2018 року отримував пенсію за вислугу років. Досягши пенсійного віку звернувся до управління Пенсійного Фонду України в місті Вінниці із заявою про призначення йому пенсії за віком. Після звернення позивача відповідачем переведено та нараховано пенсію в меншому розмірі ніж позивач сподівався. Звернувшись із заявою до органу Пенсійного Фонду, позивач отримав відмову щодо застосування середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2017 роки.
До суду надійшов відзив в якому відповідач заперечує проти позову, посилаючись на те, що страховий стаж позивача обчислено по 31.03.2003 року на підставі наданої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 12/1/237 від 11.09.2018 року, а з 04.11.2008 року за даними, що містяться в базі персоніфікованого обліку. Також зазначено, що надана архівна довідка галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 179/1/7187 від 14.06.2018 року до уваги не взята, оскільки в ній вказані лише ініціали, що не дає можливості встановити факт належності документа позивачу.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позову, з наступних підстав.
Судом встановлено, що до 11.09.2018 року позивач ОСОБА_1 отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З 11.09.2018 року позивачу ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В лютому 2019 року адвокат позивача звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати для визначення розміру пенсії за 2016-2017 роки, з урахуванням архівних довідок галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 179/1/7187 від 14.06.2018 року та № 179/1/18331 від 26.12.2018 року про нарахування грошового забезпечення позивача з липня 2000 по березень 2008 року.
За наслідком розгляду даної заяви позивач отримав лист від 13.02.2019 року № 53/0-1 про відсутність підстав для застосування середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за 2016-2017 роки, оскільки ОСОБА_1 звернувся із переведенням пенсії за вислугу років відповідно до "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому, страховий стаж обчислено по 31.12.2003 року на підставі наданої довідки Вінницького обласного військового комісаріату № 12/1/237 від 11.09.2018 року, а з 04.11.2008 року за даними, що містяться в базі персоніфікованого обліку. Загальний страховий стаж становить 38 років 2 місяці. Також зазначено, що надана архівна довідка галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 179/1/7187 від 14.06.2018 року до уваги не взята, оскільки в ній відсутні ім'я та по батькові, а зазначені лише ініціали, що не відповідає паспортним даним позивача.
З даною відмовою суд не погоджується, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно із ч. 1 ст. 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до пп. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Згідно ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати, як пенсія за віком, пенсія по інвалідності, пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Аналізуючи вищевикладені норми, суд приходить до висновку, що виплати пенсії за вислугою років не входять до правового регулювання Закону України "Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування". Виплата такої пенсії позивачу регулюється виключно Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, за деяких інших осіб" та така пенсія є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.
Таким чином, отримуючи пенсію за вислугою років, позивач не користувався жодним із видів передбачених пенсій, встановлених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Тому, звернувшись до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком, позивач використав право на призначення пенсії в солідарній системі відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вперше.
Отже відповідач безпідставно застосовує до виниклих правовідносин правове регулювання переходу із одного виду пенсії на інший, що передбачено ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки такого переходу в межах дії цього Закону не відбувалося, і пенсія із застосуванням норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" призначатиметься позивачу вперше.
Згідно ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при обчисленні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
В ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення вказано, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Враховуючи, що позивач звернувся у 2018 році з заявою про призначення йому пенсії за віком, досягнувши пенсійного віку, існують усі законодавчо передбачені підстави для нарахування позивачу пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Крім того, оскільки пенсія позивачу призначена вперше, виникає право на застосування формул визначення розміру пенсії, які використовуються при призначенні пенсії вперше, а не тих формул та граничних розмірів коштів, які використовуються при переході із одного виду пенсії на інший.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання здійснити обрахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2017 роки, підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання здійснення обрахунку та виплату пенсії з урахуванням страхового стажу на підставі архівних довідок.
Відповідно до п. 6 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, в редакції згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 року № 109, для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються: зокрема, довідки військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міноборони, довідки архівних установ.
При цьому, в даному Порядку не встановлено відповідної форми чи/або зразка для відповідних довідок. Оскільки довідки № 179/1/7187 та № 179/1/18331 видані галузевим державним архівом Міністерства оборони України на запит позивача та на ім'я ОСОБА_1 , суд доходить висновку про їх урахування при обрахунку та виплаті пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_1 ) до управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе,7, ЄДРПОУ 37979905) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці щодо відмови в перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати для визначення розміру пенсії за 2016-2017 роки, з урахуванням архівних довідок галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 179/1/7187 від 14.06.2018 року та № 179/1/18331 від 26.12.2018 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 11.09.2018 року із застосуванням показника середньої заробітної плати для визначення розміру пенсії за 2016-2017 роки та з урахуванням архівних довідок галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 179/1/7187 від 14.06.2018 року та № 179/1/18331 від 26.12.2018 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_1 ) 768,40 грн. судових витрат пов'язаних із сплатою судового збору за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе,7, ЄДРПОУ 37979905).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Альчук Максим Петрович