про закриття провадження у справі
01 квітня 2019 рокуЛуцькСправа № 140/370/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
за участю секретаря судового засідання Журомської І.М.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Антонюк Т.М.,
третьої особи ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника Виконавчого комітету Нововолинської міської ради Волинської області про закриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Нововолинської міської ради Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_4 про визнання дій та рішень конкурсної комісії неправомірними, скасування рішень конкурсної комісії та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Виконавчого комітету Нововолинської міської ради Волинської області про визнання дій конкурсної комісії Виконавчого комітету Нововолинської міської ради Волинської області при проведенні конкурсу на зайняття посади головного лікаря комунального некомерційного підприємства "Нововолинський Центр первинної медико-санітарної допомоги" неправомірними, про визнання неправомірними та скасування рішень конкурсної комісії Виконавчого комітету Нововолинської міської ради Волинської області №15 від 27.12.2018 та №16 від 27.12.2018, та про зобов'язання Виконавчого комітету Нововолинської міської ради Волинської області оголосити повторний конкурс на зайняття посади головного лікаря комунального некомерційного підприємства "Нововолинський Центр первинної медико-санітарної допомоги".
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 18.02.2019 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, відповідно до приписів статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_4.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 25.03.2019 продовжено процесуальний строк, встановлений ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду про відкриття провадження у справі від 18.02.2019 для подання відзиву на позов.
01.04.2019 відповідачем до суду подано відзив на позов в якому заявлено клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку із тим, що вказаний позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства. Так, відповідач зазначив, що на момент подання позивачем позовної заяви до суду вже діяли розпорядження міського голови «Про призначення ОСОБА_4.» від 02.01.2019 №1-ро та контракт з керівником комунального закладу охорони здоров'я, укладений 02.01.2019 між Виконавчим комітетом Нововолинської міської ради та ОСОБА_4 Це свідчить про те, що на момент подання ОСОБА_1 позовної заяви рішення конкурсної комісії вже були реалізовані і дані правовідносини вичерпали себе, а тому, на думку відповідача, спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, що є підставою для закриття провадження у справі відповідно до пункту 1 частини 1 статті 238 КАС України.
В судовому засіданні представник відповідача вказане клопотання підтримала з підстав, викладених у ньому та зазначила, що відповідно до норм чинного законодавства комунальне підприємство, установа чи організація не є суб'єктом владних повноважень у розумінні положень Кодексу адміністративного судочинства України, а діяльність директора комунального підприємства, установи чи організації не належить до публічної служби, визначеної цим кодексом. Відносини з приводу призначення чи звільнення директора комунального підприємства, установи чи організації є трудовими. Просила провадження у справі закрити.
В судовому засіданні представник позивача проти задоволення клопотання відповідача заперечила та вказала, що на момент подання позовної заяви до суду у позивача була відсутня інформація щодо розпорядження міського голови про призначення ОСОБА_4 на посаду керівника комунального закладу охорони здоров'я та укладення між нею та Виконавчим комітетом Нововолинської міської ради контракту.
Розглянувши клопотання відповідача про закриття провадження у справі, заслухавши думку позивача, представників сторін, дослідивши необхідні письмові докази, суд дійшов висновку, що провадження у справі слід закрити, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що розпорядженням міського голови від 04.12.2018 №153-ро «Про оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади керівника закладу охорони здоров'я» оголошено конкурс на заміщення вакантної посади головного лікаря комунального некомерційного підприємства - медичного закладу "Нововолинський Центр первинної медико-санітарної допомоги» (далі КНП - МЗ "Нововолинський Центр первинної медико-санітарної допомоги») (а.с. 41)
Рішенням Виконавчого комітету Нововолинської міської ради Волинської області від 20.12.2018 №471 «Про конкурсну комісію для проведення конкурсу на зайняття посади керівника закладу охорони здоров'я» створено конкурсну комісію для проведення конкурсу на заміщення вакантної посади головного лікаря КНП - МЗ "Нововолинський Центр первинної медико-санітарної допомоги» та затверджено її персональний склад (а.с.42)
Рішенням сьомого скликання Нововолинської міської ради Волинської області від 21.12.2018 №28/40 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на зайняття посади головного лікаря комунального некомерційного підприємства - медичного закладу» затверджено Порядок проведення конкурсу на зайняття вакантної посади головного лікаря КНП - МЗ "Нововолинський Центр первинної медико-санітарної допомоги» (а.с.49-52).
Претендентами на заміщення вакантної посади головного лікаря КНП - МЗ "Нововолинський Центр первинної медико-санітарної допомоги» були ОСОБА_4 та ОСОБА_1
Розглянувши документи, подані ОСОБА_1, конкурсною комісією було встановлено, що вони не відповідають вимогам, встановленим в оголошенні про проведення конкурсу, в результаті чого рішенням конкурсної комісії, оформленим протоколом від 27.12.2018 №15 ОСОБА_1 не допущено до участі у конкурсі на зайняття посади головного лікаря КНП "Нововолинський Центр первинної медико-санітарної допомоги» (а.с. 43-44)
За результатами конкурсу рішенням конкурсної комісії, оформленим протоколом №16 від 27.12.2018 ОСОБА_4 визнано переможцем конкурсу на зайняття вакантної посади головного лікаря КНП - МЗ "Нововолинський Центр первинної медико-санітарної допомоги» міської ради та доручено першому заступнику міського голови, секретарю міської ради - голові конкурсної комісії, внести подання міському голові про призначення ОСОБА_4 на посаду головного лікаря КНП "Нововолинський Центр первинної медико-санітарної допомоги» міської ради (а.с.45)
Розпорядженням міського голови від 02.01.2019 №1-ро ОСОБА_4 призначено на посаду головного лікаря КНП "Нововолинський Центр первинної медико-санітарної допомоги» Нововолинської міської ради з 02.01.2019, як таку, що успішно пройшла конкурсне випробування та вирішено укласти контракт з головним лікарем КНП "Нововолинський Центр первинної медико-санітарної допомоги» терміном на 5 років (а.с. 99).
З контракту з керівником комунального закладу охорони здоров'я від 02.01.2019 вбачається, що Виконавчий комітет Нововолинської міської рад и Волинської області, в особі міського голови Сапожнікова В.Б. з однієї сторони, та громадянка ОСОБА_4, з іншої сторони, уклали контракт згідно з яким ОСОБА_4 призначається на посаду головного лікаря КНП "Нововолинський Центр первинної медико-санітарної допомоги» міської ради терміном на п'ять років з 02.01.2019 по 01.01.2024 (а.с.100-102).
Вважаючи дії конкурсної комісії Виконавчого комітету Нововолинської міської ради Волинської області при проведенні конкурсу на зайняття посади головного лікаря КНП "Нововолинський Центр первинної медико-санітарної допомоги" та рішення конкурсної комісії Виконавчого комітету Нововолинської міської ради Волинської області, оформлені протоколами №15 та №16 від 27.12.2018 неправомірними, позивач, як претендент на посаду головного лікаря КНП "Нововолинський Центр первинної медико-санітарної допомоги», звернулася з даним позовом до суду.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до пунктів 1, 7, 17 частини 1 статті 4 КАС України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг; публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
За правилами підпунктів 1, 2 частини 1 статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-10, передбачено, що державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема щодо: 1) аналізу державної політики на загальнодержавному, галузевому і регіональному рівнях та підготовки пропозицій стосовно її формування, у тому числі розроблення та проведення експертизи проектів програм, концепцій, стратегій, проектів законів та інших нормативно-правових актів, проектів міжнародних договорів; 2) забезпечення реалізації державної політики, виконання загальнодержавних, галузевих і регіональних програм, виконання законів та інших нормативно-правових актів; 3) забезпечення надання доступних і якісних адміністративних послуг; 4) здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства; 5) управління державними фінансовими ресурсами, майном та контролю за їх використанням; 6) управління персоналом державних органів; 7) реалізації інших повноважень державного органу, визначених законодавством.
Отже, визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Натомість, однією з визначальних ознак приватноправових відносин є наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
Суд зауважує, що участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою класифікації спору як публічно-правового. Однак, не кожен спір за участю суб'єкта владних повноважень є публічно-правовим.
За приписами частини 4 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон №280) до повноважень сільського, селищного, міського голови відноситься: призначати на посади та звільняти з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що спір у справі спрямований на оскарження рішень конкурсної комісії Виконавчого комітету Нововолинської міської ради Волинської області, оформлених протоколами №15 та №16 від 27.12.2018 згідно з якими ОСОБА_1 недопущено до участі у конкурсі на зайняття посади головного лікаря КНП "Нововолинський Центр первинної медико-санітарної допомоги», а ОСОБА_4 визнано переможцем конкурсу на зайняття вказаної посади.
Разом з тим, на підставі оскаржуваних рішень, розпорядженням міського голови №1-ро від 02.01.2019 ОСОБА_4 призначено на посаду головного лікаря КНП "Нововолинський Центр первинної медико-санітарної допомоги» Нововолинської міської ради.
У свою чергу, згідно з статутом КНП "Нововолинський Центр первинної медико-санітарної допомоги Нововолинської міської ради Волинської області» (надалі - підприємство), підприємство є некомерційним, неприбутковим підприємством та здійснює господарську некомерційну діяльність, спрямовану на досягнення соціальних та інших результатів у сфері охорони здоров'я без мети одержання прибутку, а також бере участь у виконанні державних, регіональних та місцевих програм у сфері охорони здоров'я в установленому порядку. Підприємство створене на базі майна територіальних громад міста Нововолинська. Засновником, власником та органом управління майном є майна є територіальна громада міста Нововолинська, в особі Нововолинської міської ради Волинської області. Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним засновнику - Нововолинській міській раді Волинської області.
Згідно з єдиним державним реєстром підприємств, установ та організацій КНП "Нововолинський Центр первинної медико-санітарної допомоги Нововолинської міської ради Волинської області» є комунальним закладом (установою), а не державним органом.
Відповідно до п. 7.2 розділу VII статуту КНП "Нововолинський Центр первинної медико-санітарної допомоги Нововолинської міської ради Волинської області», затвердженого рішенням Нововолинської міської ради від 19.09.2018 №26/13, поточне керівництво підприємством (оперативне управління), що є спільною власністю територіальних громад міста Нововолинська, здійснює керівник - головний лікар, який призначається та звільняється з посади відповідно до законодавства.
Згідно з пунктом 1 контракту від 02.01.2019, укладеного між Виконавчим комітетом Нововолинської міської ради Волинської області, в особі міського голови (далі - орган управління майном) та ОСОБА_4 (далі керівник), за цим контрактом керівник зобов'язується безпосередньо і через адміністрацію комунального закладу охорони здоров'я здійснювати поточне управління (керівництво) закладом, у тому числі забезпечувати належний рівень медичного обслуговування населення, ефективну діяльність закладу, раціональне використання і збереження закріпленого за закладом майна, раціональний добір кадрів, створювати умови для забезпечення належного рівня медичного обслуговування населення, а орган управління майном зобов'язується створювати належні умови для матеріального забезпечення організації праці керівника. Контракт діє з 02.01.2019 по 01.01.2024 (пункт 27 контракту).
Таким чином, відповідно до даного контракту виникають трудові відносини між керівником (ОСОБА_4.) та органом управління майном (Виконавчим комітетом Нововолинської міської ради Волинської області).
Отже, як встановлено судом зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів, спір у справі спрямований на оскарження рішень відповідача, згідно яких ОСОБА_4 призначено на посаду головного лікаря КНП "Нововолинський Центр первинної медико-санітарної допомоги» Нововолинської міської ради, яке є комунальним підприємством і управління яким здійснює Виконавчий комітет Нововолинської міської ради.
Аналізуючи наведені норми законодавства України, беручи до відома положення викладені у статуті КНП "Нововолинський Центр первинної медико-санітарної допомоги Нововолинської міської ради Волинської області» та контракті (який укладається з керівником Підприємства), суд дійшов висновку, що діяльність керівників комунальних підприємств, установ, навіть якщо вони наділені певними владними управлінськими повноваженнями, не є публічною службою у розумінні КАС України.
Пунктом 34 Постанови Пленуму ВАСУ «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів» №8 від 20.05.2013 (з наступними змінами) визначено, що згідно з підпунктом 3.1.6 пункту 3.1 розділу 3 Державного класифікатора України "Класифікація організаційно-правових форм господарювання" комунальне підприємство - підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади. Комунальна організація (установа, заклад) утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління (підпункт 3.4.5 пункту 3.4 розділу 3 цього Класифікатора).
З огляду на викладене, у вказаному пункті Постанови Пленуму ВАСУ зроблено висновок про те, що комунальні підприємства, установи чи організації не є суб'єктом владних повноважень у розумінні положень КАС України, а діяльність директора комунального підприємства, установи чи організації не належить до публічної служби, визначеної цим Кодексом. Відносини з приводу призначення чи звільнення директора комунального підприємства, установи чи організації є трудовими. Видання відповідного акта органом місцевого самоврядування не змінює правової природи цих відносин. Суди повинні враховувати, що спори, які виникають з приводу призначення чи звільнення директора комунального підприємства, установи чи організації, не належать до юрисдикції адміністративних судів.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України, до юрисдикції загальних судів відносяться, зокрема, справи, які розглядаються у порядку цивільного судочинства, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Таким чином, нормативний підхід до розуміння наведених вище норм процесуального Закону в контексті обставин справи дає підстави вважати, що відносини, які склалися між відповідачем та позивачем, не пов'язані з питаннями прийняття чи проходження публічної служби.
Відповідно до розпорядження міського голови №1-ро від 02.01.2019 ОСОБА_4 призначено на посаду головного лікаря КНП "Нововолинський Центр первинної медико-санітарної допомоги" Нововолинської міської ради на контрактній основі, за строковим трудовим договором.
Отже, спір між сторонами (позивачем, як претендентом на посаду головного лікаря КНП "Нововолинський Центр первинної медико-санітарної допомоги" Нововолинської міської ради та Виконавчим комітетом Нововолинської міської ради Волинської області) за своєю суттю стосується трудових відносин, що не мають ознак публічної служби.
Враховуючи викладене, за суб'єктним складом сторін та сутністю спору дана справа підлягає розгляду в порядку, визначеному нормами Цивільного процесуального кодексу України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 31.01.2018 у справі №К/9901/1489/18 (№802/3530/14-а).
Посилання позивача на порушення порядку проведення конкурсного відбору на заміщення вакантної посади головного лікаря КНП "Нововолинський Центр первинної медико-санітарної допомоги" Нововолинської міської ради не змінює суті спірних правовідносин, оскільки в даному випадку відповідач виступає у ролі роботодавця та не здійснює публічно-владних управлінських функцій в розумінні п.7 ч.1 ст.4 КАС України, а спірні рішення, відповідно, не є реалізацією суб'єктом владних повноважень (його посадовою особою) владних управлінських функцій.
Окрім того, як зазначає Європейський Суд з прав людини, право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (п.33 рішення у справі "Перетяка та Шереметьєв проти України" від 21.12.2010, заява №45783/05). Поняття "суд, встановлений законом" у частині 1 статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, вирішує спір, що підлягає розгляду судом іншої юрисдикції (п.п.24-25 рішення у справі "Сокуренко і Стригун проти України" від 20.07.2006, заяви №29458/06 і №29465/04).
Таким чином, суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися "судом, встановленим законом" (належним судом) у розумінні частини 1 статті 6 Конвенції.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 238 КАС України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
У відповідності до частини 1 статті 239 КАС України, якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
Оскільки, даний спір виник із цивільних відносин, його вирішення віднесено до компетенції суду загальної юрисдикції в порядку цивільного судочинства, відповідно до підсудності, визначеної Цивільним процесуальним кодексом України.
Керуючись статтями 4, 238, 239, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Нововолинської міської ради Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_4 про визнання дій та рішень конкурсної комісії неправомірними, скасування рішень конкурсної комісії та зобов'язання вчинити дії закрити.
Роз'яснити позивачу, що у разі закриття провадження у справі повторне звернення до Волинського окружного адміністративного суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, не допускається.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Повний текст ухвали виготовлений 08 квітня 2019 року.
Головуючий-суддя Т.М. Димарчук