Рішення від 04.04.2019 по справі 803/976/18

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2019 року ЛуцькСправа № 803/976/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ковальчука В.Д.,

при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,

за участю представника позивача Цвілюх Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до Приватного підприємства "Лідер Авто Захід" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДФС у Волинській області звернулося з позовом до Приватного підприємства "Лідер Авто Захід" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що Головним управлінням ДФС у Волинській області винесено наказ від 02.05.2018 №1644 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Приватного підприємства "Лідер Авто Захід" з 02.05.2018 року тривалістю 5 робочих днів з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, в частині формування та декларування показників податкової звітності з ПДВ та ПнП по операціях з придбання (імпорту) товару від AUTOSCOU 24 S.R.O за період з 09.03.2017 по 31.01.2018, правомірності формування показників податкової звітності з податку на додану вартість за червень-грудень 2017 року та податок на прибуток за 2017 рік, у зв'язку з ненадання пояснень та їх документального підтвердження на запити платнику від 26.02.2018 №3107/10/03-20-14-04-11 та від 06.03.2018 №3610/10/03-20-12-07.

За результатами виїздів 02.05.2018 та 03.05.2018 встановлено відсутність посадових осіб, офісного приміщення ПП "Лідер Авто Захід", про що було складено акти.

07.05.2018 директор ПП "Лідер Авто Захід" листом повідомив Головне управління ДФС про не допуск працівників до проведення документальної позапланової виїзної перевірки у зв'язку з відсутністю правових підстав для проведення перевірки.

08.05.2018 працівником Головного управління ДФС складено акт не допуску до перевірки ПП "Лідер Авто Захід" .

На думку позивача, зазначені обставини унеможливлюють проведення документальної позапланової виїзної перевірки за наявності законних підстав для її проведення. Водночас контролюючим органом було дотримано всіх законодавчо визначених умов проведення перевірки ПП "Лідер Авто Захід".

Відповідно до підпункту 94.2.3 пункту 94.2 статті 94 ПК України адміністративний арешт майна платника податків може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин: платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.

Відповідно до пункту 94.1. статті 94 Податкового кодексу України адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.

Враховуючи вищезазначене, адміністративний арешт майна ПП "Лідер Авто Захід", має послугувати виключним засобом забезпечення виконання ним обов'язку, передбаченого підпунктом 16.1.13. статті 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, відповідно до якого платник податків зобов'язаний, зокрема, допускати посадових осіб контролюючого органу для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.

16.05.2018 року Головним управлінням ДФС у Волинській області було прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна ПП "Лідер Авто Захід".

З урахуванням викладеного позивач просив суд підтвердити обгрунтованість адміністративного арешту майна ПП "Лідер Авто Захід".

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 01 червня 2018 року прийнято вказану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з проведенням судового засідання та викликом сторін.

Відповідач неодноразово в судове засідання повноважних представників не направив. Відзиву на позовну заяву не подав.

Ухвалою суду від 04.07.2018 року провадження у справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням в справі №803/904/18 за позовом приватного підприємства "Лідер Авто Захід" до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу від 02 травня 2018 року №1644 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПП "Лідер Авто Захід".

Ухвалою суду від 04.04.2019 провадження у справі було поновлено.

В судове засідання 04.04.2019 відповідач, який належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, свого представника не направив. При цьому не повідомив суд при причини неприбуття в судове засідання представника та від нього не надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, просила позов задовольнити.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, судом встановлені наступні обставини справи.

Головним управлінням ДФС у Волинській області винесено наказ від 02.05.2018 №1644 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Приватного підприємства "Лідер Авто Захід" з 02.05.2018 року тривалістю 5 робочих днів з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, в частині формування та декларування показників податкової звітності з ПДВ та ПнП по операціях з придбання (імпорту) товару від AUTOSCOU 24 S.R.O за період з 09.03.2017 по 31.01.2018, правомірності формування показників податкової звітності з податку на додану вартість за червень-грудень 2017 року та податок на прибуток за 2017 рік, у зв'язку з ненадання пояснень та їх документального підтвердження на запити платнику від 26.02.2018 №3107/10/03-20-14-04-11 та від 06.032018 №3610/10/03-20-12-07 (а.с.9) та видано направлення на перевірку від 02.05.2018 року №1922 (а.с.10).

Актом від 02.05.2018 року №212/14-04 відсутності посадових осіб ПП "Лідер Авто Захід", зафіксовано відсутність посадових осіб та офісу за місцем знаходження ПП "Лідер Авто Захід" , за адресою: м. Луцьк, вул. Карбишева, 1 (а.с.12).

Актом від 03.05.2018 року №217/14-04 відсутності посадових осіб ПП "Лідер Авто Захід", зафіксовано відсутність посадових осіб та офісу за місцем знаходження ПП "Лідер Авто Захід" , за адресою: м. Луцьк, вул. Карбишева, 1 (а.с.11)

Актом від 07.05.2018 року №05-07/18 недопуску проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПП "Лідер Авто Захід", працівника ГУ ДФС у Волинській області не допущено до проведення позапланової виїзної перевірки ПП "Лідер Авто Захід" у зв'язку з тим, що направлення на проведення перевірки на наказ виданий ГУ ДФС у Волинській області від 02.05.2018 №1644 про проведення перевірки, складено з порушенням вимог п.81.1 ст. 81 ПКУ (а.с.13).

Актом від 08.05.2018 року №242/14-04 не допуску до перевірки ПП "Лідер Авто Захід" зафіксовано, що уповноваженою особою ПП ПП "Лідер Авто Захід" відмовлено у допуску службових осіб Головного управління ДФС у Волинській області до проведення позапланової документальної перевірки (а.с.14)

16.05.2018 року Головним управлінням ДФС у Волинській області прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна ПП "Лідер Авто Захід", з підстав відмови платника податків ПП "Лідер Авто Захід" від проведення перевірки (а.с.8).

Також, судом встановлено, що Приватне підприємство "Лідер Авто Захід" звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу від 02.05.2018 №1644.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04.07.2018 у справі №803/904/18 позов Приватного підприємства "Лідер Авто Захід" до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу залишено без розгляду.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.09.2018 року апеляційну скаргу приватного підприємства "Лідер Авто Захід" задоволено. Ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 04 червня 2018 року у справі № 803/904/18 скасовано та направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 01.02.2019 у справі №803/904/18 позов Приватного підприємства "Лідер Авто Захід" до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу залишено без розгляду. Ухвала набрала законної сили 19.02.2019.

Надаючи оцінку обгрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків -Приватного підприємства "Лідер Авто Захід" , застосованого рішенням Головного управління ДФС у Волинській області від 16.05.2018 року суд зазначає наступне.

Згідно п.81.1 ст.81 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.

При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.

Відповідно до п.81.2 ст.81 ПК України, у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки посадовими (службовими) особами контролюючого органу за місцем проведення перевірки, невідкладно складається у двох примірниках акт, що засвідчує факт відмови, із зазначенням заявлених причин відмови, один примірник якого вручається під підпис, відразу після його складання, платнику податків та/або уповноваженій особі платника податків.

Посадова (службова) особа платника податків (його представник або особа, яка фактично проводить розрахункові операції) має право надати свої письмові пояснення до складеного контролюючим органом акта.

У разі відмови платника податків та/або його посадових (службових) осіб (представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) підписати акт, що засвідчує факт відмови у допуску до проведення перевірки, посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, що засвідчує факт відмови в отриманні акта та/або наданні письмових пояснень до нього.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для відмови від допуску посадових осіб Головного управління ДФС у Волинській області до проведення позапланової виїзної перевірки ПП "Лідер Авто Захід", на підставі наказу від 02.05.2018 року №1644 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Приватного підприємства "Лідер Авто Захід", є відсутність, на думку відповідача, правових підстав для її проведення. Зазначена обставина вбачається з актів не допуску до перевірки від 07.05.2018, 08.05.2018 (а.с.13-14).

Однак, ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 01.02.2019 у справі №803/904/18 позов Приватного підприємства "Лідер Авто Захід" до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу залишено без розгляду. Ухвала набрала законної сили 19.02.2019.

Відтак, як законність наказу від 02.05.2018 року №1644 так і правові підстави позапланової перевірки Приватного підприємства "Лідер Авто Захід", перевірені судом, у зв'язку з чим, позапланова виїзна перевірка Приватного підприємства "Лідер Авто Захід", на підставі наказу від 02.05.2018 року №1644, є підставною, а відповідач зобов'язаний був допустити посадових осіб Головного управління ДФС у Волинській області до її проведення, згідно вимог статті 81 Податкового кодексу України.

Відповідно до п.94.1 та 94.2.3 статті 94 Податкового кодексу України адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.

Арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин, зокрема, платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.

Відповідно до п.94.5 та п.94.6 ст.94 ПК України арешт майна може бути повним або умовним.

Повним арештом майна визнається заборона платнику податків на реалізацію прав розпорядження або користування його майном. У цьому випадку ризик, пов'язаний із втратою функціональних чи споживчих якостей такого майна, покладається на орган, який прийняв рішення про таку заборону.

Умовним арештом майна визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на таке майно, який полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу на здійснення платником податків будь-якої операції з таким майном. Зазначений дозвіл може бути виданий керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу, якщо за висновком податкового керуючого здійснення платником податків окремої операції не призведе до збільшення його податкового боргу або до зменшення ймовірності його погашення.

Керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається: платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна; іншим особам, у володінні, розпорядженні або користуванні яких перебуває майно такого платника податків, з вимогою тимчасово зупинити його відчуження.

Згідно п.94.10 ст.94 ПК України, арешт на майно може бути накладено рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.

З аналізу зазначених положень статті 94 ПК України, а також з огляду на наявні в матеріалах справи письмові докази, суд приходить висновку, що у посадових осіб Головного управління ДФС у Волинській області були законні підстави для проведення позапланової виїзної перевірки Приватного підприємства "Лідер Авто Захід" на підставі наказу від 02.05.2018 року №1644. Відповідач не допускаючи посадових осіб відповідача до проведення позапланової виїзної перевірки Приватного підприємства "Лідер Авто Захід" діяв в супереч вимогам ст.81 ПК України, у зв'язку з чим рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 16.05.2018 року про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків -Приватного підприємства "Лідер Авто Захід" є підставним та обгрунтованим.

З огляду на викладене вище, суд підтверджує обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна Приватного підприємства "Лідер Авто Захід" застосованого рішенням Головного управління ДФС у Волинській області від 16.05.2018 року, а відтак, позовні вимоги ГУ ДФС у Волинській області задовольняє в повному обсязі.

При зверненні з позовом до суду ГУ ДФС у Волинській області сплачений судовий збір в розмірі 1 762 гривні, що підтверджується платіжним дорученням №698 від 25.05.2018 року.(а.с.2)

Згідно частин 1 та 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

При розгляді справи судом не залучались свідки та не проводилась експертиза, у зв'язку з чим судові витрати в даній справі, на користь Головного управління ДФС у Волинській області не стягується.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Підтвердити обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна платника податків Приватного підприємства "Лідер Авто Захід" (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Коперника, будинок 25, 1 поверх, кабінет 10, код ЄДРПОУ 41202762), застосованого на підставі рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 16 травня 2018 року "Про застосування адміністративного арешту майна платника податків".

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Позивач Головне управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 39400859).

Відповідач Приватне підприємство "Лідер Авто Захід" (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Коперника, будинок 25, 1 поверх, кабінет 10, код ЄДРПОУ 41202762).

Повне рішення суду буде складено 09 квітня 2019 року.

Суддя В.Д. Ковальчук