ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № < Внутрішній Номер справи >
м. Київ
05 жовтня 2009 року 11:15 № 2а-10583/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Блажівської Н. Є., при секретарі судового засідання Миколаєнко І. О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовом Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва
до Закритого акціонерного товариства «Енергогенеруюча компанія «ДАРтеплоцентраль»
простягнення заборгованості
У судовому засіданні 5 жовтня 2009 року відповідно до пункту 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частину Постанови.
Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва (надалі - також «Позивач») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Закритого акціонерного товариства «Енергогенеруюча компанія «ДАРтеплоцентраль»(надалі -також «Відповідач») про стягнення з Закритого акціонерного товариства «Енергогенеруюча компанія «ДАРтеплоцентраль»50 523,05 грн. (п'ятдесят тисяч п'ятсот двадцять три грн. 05 коп) на користь Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до вимог чинного законодавства України Закрите акціонерне товариство «Енергогенеруюча компанія «ДАРтеплоцентраль»має перед Управлінням Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва заборгованість по сплаті страхових внесків в розмірі 50 523,05 грн., яка на момент розгляду даної адміністративної справи є непогашеною.
Як було зазначено представником Позивача, проведеною перевіркою встановлено відхилення в сумі 145 330, 65 грн. у виплатах (доході), на які нараховуються страхові внески, що виникло внаслідок не включення до фонду оплати праці трудових угод та донараховано своєчасно не обчислених та несплачених страхових внесків в сумі 50 523, 05 грн.
Представник Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва в судовому засіданні зазначив, що внаслідок невиконання Відповідачем своїх обов'язків щодо повної та своєчасної виплати страхових внесків, бюджету Пенсійного фонду завдано збитків, чим, відповідно, порушено інтереси та завдано шкоди державі шляхом підриву державної політики в галузі пенсійного забезпечення та створення належних умов для виплати пенсії.
Представники Відповідача -Закритого акціонерного товариства «Енергогенеруюча компанія «ДАРтеплоцентраль», -в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечили, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність.
В обґрунтування заперечень на позов, представником Відповідача було зазначено про те, що вимогу про сплату боргу Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва від 1 вересня 2008 року № Ю-579 було скасовано Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві № 24512/08 від 7 жовтня 2008 року.
Відтак, на думку представника Відповідача, на сьогоднішній день відсутні передбачені чинним законодавством України підстави для стягнення з Закритого акціонерного товариства «Енергогенеруюча компанія «ДАРтеплоцентраль»на користь Позивача будь-яких коштів, нарахування яких пов'язане було б з висновками, викладеними у акті від 27 серпня 2009 року № 95.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника Позивача, представників Відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1.
Відповідно до пункту 3.1.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (надалі -Інструкція) страхувальники, зазначені у підпунктах 2.1.1 (крім фізичних осіб) та 2.1.2 пункту 2.1 цієї Інструкції, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», беруться на облік в органах Пенсійного фонду України за своїм місцезнаходженням не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від них заяви за формою згідно з додатком 1.
Пунктом 3.1.5 Інструкції передбачено, що страхувальники з дня узяття їх на облік органами Пенсійного фонду України набувають статусу платників страхових внесків.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергогенеруюча компанія «ДАРтеплоцентраль» зареєстровано як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(надалі також -«Закон») страхові внески -кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи -суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 14 Закону страхувальниками відповідно до цього Закону є: роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Згідно з частиною 1 статті 18 Закону розмір страхових внесків, у тому числі розмір частини внесків, що спрямовуються до Накопичувального фонду, встановлює Верховна Рада України відповідно для страхувальників і застрахованих осіб за результатами актуарних розрахунків, виходячи з того, що вони повинні забезпечувати надання особам пенсійних виплат і соціальних послуг, передбачених цим Законом, а також покриття адміністративних витрат для забезпечення функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до частини 3 статті 18 Закону страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
У відповідності до пункту 1 частини 1 статті 19 Закону страхові внески до солідарної системи нараховуються: для роботодавця -на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційнихвиплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Частиною 2 статті 20 Закону встановлено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11
цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до частини 5 статті 20 Закону страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники - фізичні особи, які не мають банківських рахунків, сплачують страхові внески шляхом готівкових розрахунків через банківські установи.
Відповідно до частини 6 статті 20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Частиною 12 Закону передбачено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
27 серпня 2009 року спеціалістом відділу надходження доходів управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва було проведено позапланову перевірку правильності обчислення, повноти нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 1 березня 2005 року по 31 травня 2008 року Закритого акціонерного товариства «Енергогенеруюча компанія «ДАРтеплоцентраль», за результатами якої складено акт Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва № 95 від 27 серпня 2008 року.
Зі змісту вищевказаного акту вбачається, що під час перевірки було донараховано своєчасно не обчислених та несплачених страхових внесків в сумі 50 523, 05 грн.
Відповідно до пункту 1. 4 Постанови правління Пенсійного фонду України від 21 березня 2003 року № 6-5 «Про затвердження порядку оформлення результатів документальних перевірок», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 травня 2003 року за № 359/7680, -органи Пенсійного фонду мають право проводити в установленому порядку планові, позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів, планів, кошторисів та інших документів платників щодо правильності обчислення та сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, а також цільового використання його коштів.
Для перевірки були надані такі документи: звітність підприємства до Пенсійного фонду, зведені відомості нарахування зарплати, обліково-сальдові відомості, банківські виписки, касові книги.
Перевіркою встановлено відхилення в сумі 145330,65 грн. у виплатах (доході), на які нараховуються страхові внески, що виникло внаслідок не включення до фонду оплати праці трудових угод та донараховано своєчасно не обчислених та несплачених страхових внесків в сумі 50 523,05 грн.
1 вересня 2008 року Відповідачу виставлено Вимогу про сплату боргу Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва № Ю-579 від 1 вересня 2008 року.
Відповідно до пункту 2. 1 Порядку розгляду органами Пенсійного фонду України скарг на рішення про накладення штрафу, нарахування пені та заяв страхувальників при узгодженні ними вимоги про сплату недоїмки із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-2 (надалі також -«Порядок»), -у разі коли страхувальник вважає, що орган Пенсійного фонду в районі, місті, районі у місті (далі - територіальний орган Пенсійного фонду) невірно визначив суму недоїмки, такий страхувальник має право звернутися до територіального органу Пенсійного фонду, вимога про сплату недоїмки якого оскаржується, з заявою про узгодження вимоги, яка подається у письмовій формі та супроводжується документами (розрахунками, копіями платіжних доручень тощо), що свідчать про неправильність обчислення сум недоїмки, зазначених у вимозі.
12 вересня 2008 року Відповідачем на адресу Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва подано скаргу (заяву) на вимогу про сплату боргу від 1 вересня 2008 року № Ю-579, в якій просив переглянути та скасувати вимогу про сплату боргу від 1 вересня 2008 року.
Листом Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва № 9116/08 від 17 вересня 2008 року Відповідачу було повернено заяву.
Згідно з пунктом 3. 1 Порядку у разі коли страхувальник, банк, організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, вважає, що орган Пенсійного фонду прийняв рішення, що суперечить законодавству про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий страхувальник, банк, організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити у вищому органі Пенсійного фонду таке рішення.
29 вересня 2008 року Закрите акціонерне товариство «Енергогенеруюча компанія «ДАРтеплоцентраль» звернулося до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києва зі скаргою № 22/2167 про перегляд рішення (листа) Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва № 9116/08 від 17 вересня 2008 року.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києва № 24512/08 від 7 жовтня 2008 року було скасовано вимогу Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва від 1 вересня 2008 року № Ю-579.
Відтак, Суд звертає увагу на те, що вимога Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва від 1 вересня 2008 року № Ю-579, на підставі якої Позивач просить стягнути з Відповідача суму заборгованості, станом на час розгляду справи є скасованою.
Доказів на підтвердження факту оскарження рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києва № 24512/08 від 7 жовтня 2008 року, яким вищевказану вимогу було скасовано, представником Позивача не надано, а Судом не встановлено.
Отже, станом на час розгляду справи відсутні правові підстави для стягнення з Закритого акціонерного товариства «Енергогенеруюча компанія «ДАРтеплоцентраль»заборгованості, оскільки підстава, на яку посилається Позивач, -вимога Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва від 1 вересня 2008 року № Ю-579, скасована у встановленому законодавством порядку.
Таким чином, проаналізувавши вимоги чинного законодавства та вивчивши матеріали справи, Судом встановлено, що на час розгляду справи у Закритого акціонерного товариства «Енергогенеруюча компанія «ДАРтеплоцентраль»відсутня заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, на яку посилається Позивач.
Згідно зі статтею 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, Суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи Позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 99, 100, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В задоволенні адміністративного позову -відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, визначені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н. Є. Блажівська