ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
05 квітня 2019 року № 826/13997/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши за правилами спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві
провизнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ: 42098368) в якому просить суд:
визнати дії відповідача щодо відмови провести позивачу перерахування доплати за понад нормований стаж у відповідності до положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними;
зобов'язати відповідача провести позивачу нарахування доплати за понад нормований стаж у відповідності до положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позиція позивача.
Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1, зазначає, що перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком. Зазначає, що його пенсію було обчислено у відповідності до порядку, встановленого Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058). Права на пенсійне забезпечення, як зазначено у позові, позивач набув у відповідності до положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-XII). Позивач також звертає увагу, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії та є інвалідом 2 групи (інвалідність пов'язана з роботами по ЛНА на ЧАЕС).
Позивач звертає увагу, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше як: чоловіки - 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.
Тобто, як вважає позивач, згаданою статтею встановлено порядок розрахунку надбавки за понаднормовий стаж для осіб, які мають статус учасника ЛНА на ЧАЕС, 1 категорії зокрема.
Проте, як зазначено у позові, відповідачем згадана надбавка виплачується у відповідності до положень, викладених у абзаці 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», де зазначено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Позивач зазначає, що сума надбавки, про яку йде мова, на час звернення до суду складає 348,48 грн., хоча повинна бути значно вищою.
Таким чином, як зазначається у позові, позивач недоотримує пенсію, яка для нього значною.
Позивач зазначає, що 13.07.2018 звернувся до відповідача з відповідною заявою, у якій просив провести нарахування надбавки за понаднормативний стаж у відповідності до вимог ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням її розміру (суми) на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж роботи 20 років та у зв'язку з цим провести перерахунок пенсії та виплату недоотриманих сум.
Як зазначає позивач, на початку серпня 2018 він отримав відповідь, датовану 27.07.2018 № 47697/02/З-3756, якою було відмовлено в задоволенні вимог, викладених у заяві, датованій 13.07.2018. При цьому, не були вказані підстави відмови.
Позивач не погоджується із вказаною відмовою та в обґрунтування своєї позиції посилається на те, що право на пенсійне забезпечення він набув відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідачем пенсію за віком обчислено відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак, на думку позивача, перший закон визначає особливі умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, а відтак саме відповідно до ч. 2 ст. 56 цього закону повинен відбуватися розрахунок надбавки.
Позиція відповідача.
Відповідач просив відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що позивач отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії 3916,57 грн.
Так, відповідач зазначає, що відповідно до ст. 28 цього Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіка 35 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 28 цього Закону за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 Закону, але не більше як на 1% мінімального розміру за віком, передбаченого абз. 1 цієї частини.
Відповідно до ст. 40 цього Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Отже, як у відзиві зазначено відповідачем, загальний стаж - 49 років 5 місяців 8 днів, або 593 місяці. Коефіцієнт стажу склав 0,49417. Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за період з 01.01.1994 по 31.12.1998 та з 01.07.2000 по 31.03.2011, середній заробіток по Україні за 2016 - 3764,40 грн., індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1,71401, середньомісячний заробіток 6452,22 грн.
Зазначено також, що основний розмір пенсії за віком становить 3388,49 грн. (6452,22 * 0,49417=3388,49), доплата за понаднормативний стаж (за 24 роки) - 348,48 грн., додаткова пенсія інваліду 2 групи внаслідок ЧК (ліквідатор) - 379,60 грн. Таким чином, 3388,49 + 348,48 + 379,60 = 3916,57 грн.
Відтак, як зазначає відповідач, розрахунок пенсії відповідає законодавству.
Водночас, відповідач звертає увагу, що позивач просить зобов'язати відповідача провести нарахування доплати за понаднормовий стаж у відповідності до іншого закону, в рамках якого пенсія не призначалася. Із відзиву вбачається, що для здійснення перерахунку позивачу слід звернутися із заявою про переведення його з одного виду пенсії на інший, про що йому вже повідомлялося.
Відповідач зазначає, що оскільки пенсія призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким не передбачено право на нарахування доплати за понаднормовий стаж у відповідності до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та проведення даного перерахунку, то у задоволенні позову слід відмовити.
Процесуальні дії, вчинені у справі.
Ухвалою від 17.09.2018 відкрито провадження у справі. Вирішено розглядати справу в порядку ст. 263 КАС України у спрощеному (письмовому) провадженні.
Встановлені судом обставини.
Розглянувши подані документи, враховуючи наявні пояснення позивача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Так, серед іншого, відповідно до протоколу від 22.03.1996 позивачу призначено пенсію:
вид пенсії - за віком,
категорія заявника - потерпілий від ЧК 2 кат.,
умови призначення - потерпілий від ЧК 2 кат.,
заявник - працює,
зарахований стаж: список 1 - 6 днів; сп. 1 (лік.ЧК - 6 днів, загальний стаж (повний) 32 роки, 1 місяць, 29 днів.
У цьому розрахунку пенсії враховано: загальний відсоток пенсії від заробітку - 67%, загальний розмір пенсії від середнього заробітку, коеф.збільшення основного розміру пенсії - 7,04, загальний розмір пенсії з коеф., розмір пенсії з обмеженням, додаткова пенсія постраждалому внаслідок ЧК 2 кат.
З розрахунку обчислення стажу вбачається врахування періоду 25.06.1986 - 26.06.1986 (сп. лікв. ЧК) - 6 днів.
У матеріалах справи відносно вищенаведеного наявна заява позивача від 02.04.1996 року про призначення пенсії за віком, у якій зазначено, що заявнику відомо, що згідно ст. 3 Закону про державні пенсії громадянин, який має право на різні пенсії, може одержувати лише одну пенсію за його вибором.
З розпорядження про перерахунок пенсії від 08.12.1997 № 1375 вбачається: норматив для розрахунку розміру пенсії - 55%, % збільшення за повні роки понад нормативного стажу 12%, загалом - 67%.
З розпорядження про перерахунок від 20.05.1998 № 144642 вбачається: вид пенсії - по інвалідності у розмірі відшкодування фактичного збитку; кількість місяців, які увійшли у розрахунок заробітку - 1 м.; вид перерахунку - перехід з виду на вид; заявник працює; причина інвалідності - захв.внаслідок аварії ЧАЕС; група - ІІІ; дата настання інвалідності - 07.04.1998. Зараховано стаж, крім іншого, 12 днів - список 1 (лікв.ав.ЧАЕС). Визначена, крім іншого, додаткова пенсія інв. 3 гр. внаслідок ЧК (ст. 49).
При цьому, додана копія заяви позивача від 11.05.1998 в якій позивач просив перерахувати пенсію за віком у зв'язку з отриманням інвалідності ЧАЕС.
Раніше, 21.04.1998, позивачу видано посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильної катастрофи (категорія 1), учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, яке наявне в матеріалах пенсійної справи.
З розпорядження від 13.05.2009 вбачається: вид пенсії - за віком; умови призначення - загальні; вид перерахунку - ч/з перехід з виду на вид; група інвалідності -3; загальний стаж: 45-5-10. Нарахована додаткова пенсія інв. 3 гр. внасл. ЧК (ст. 49); доплата за понаднормовий стаж - 20 рокі; призначення - з 15.04.2009.
При цьому, наявна заява позивача від 15.04.2009 про переведення з одного виду пенсії на інший «за віком» «ЧАЕС».
З розпорядження від 01.11.2009 про перерахунок вбачається, крім іншого: стаж загальний 45-5-10; стаж після 01.01.2004 - 5-3-0; доплата за понаднормовий стаж - 20 років; додаткова пенсія інв. 3 гр. внасл. ЧК (ст. 49).
З розпорядження від 05.05.2011 вбачається: вид пенсії - за віком; умови призначення - загальні; вид перерахунку - масовий; група інвалідності - 3; ліквідатор аварії ЧК кат 1 (у 1986); доплата за понаднормовий стаж - за 20 років; додаткова пенсія інв. 3 гр. внасл. ЧК (ст. 49).
З розпорядження від 14.06.2011 вбачається; вид пенсії - по інвалідності в розмірі пенсії за віком; вид перерахунку: ч/з перехід з виду пенсії на вид; група -3; загальний стаж: 47-0-8; доплата за понаднормовий стаж - 22 роки; додаткова пенсія інв 3 грн. внасл ЧК (ст. 49).
При цьому, наявна заява від 27.04.2011 про перерахунок, перевід з одного виду на інший - на пенсію по інвалідності; вид пенсії - за віком; в розмірі за віком.
Також наявна заява від 27.04.2011 про переведення на пенсію за віком по матер.пен.справи.
З розпорядження від 13.01.2012 вбачається: вид пенсії - по ін-ті в розмірі факт збитків.
При цьому, у матеріалах справи наявна заява позивача від 31.12.2011 про переведення позивача на пенсію інваліді ЧАЕС.
З 17.01.2012 позивача визначена 2 група інвалідності.
Згідно заяви від 25.11.2013 позивач просив перерахувати пенсію: вид пенсії - по інвалідності; перевести в списки не працюючих.
З протоколу від 13.12.2013 вбачається призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про С.З.ПОТ.ВІД АВ.Ч»
З розпорядження від 18.04.2018 вбачається: вид пенсії - за віком; умови призначення - загальні; вид перерахунку - ч/з перех. З виду на вид (СТ О/Р); доплата за понаднормовий стаж - за 22 роки; загальний - 47-0-8; додаткова пенсія інв. 2 групи внасл. ЧК ліквідатор (ст. 49).
З повідомлення Центрального ОУПФУ м. Києва вбачається, що позивача проінформовано, що згідно з його заявою від 01.10.2017 з 01.10.2017 йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії з 01.10.2017 по 30.11.2017, з 01.12.2017 по 31.12.2017, з 01.01.2018 по 31.03.2018, з 01.04.2018 - 3727,41 грн. Стаж: 47-0-8. Відповідно до розпорядження від 18.04.2018 - вид пенсії - за віком; умови призначення - загальні; доплата за понаднормовий стаж - за 22 роки; додаткова пенсія інв. 2 грн. внасл. ЧК ліквідатор (ст. 49).
Згідно розпорядження від 18.04.2018 - перерахунок у зв'язку із зміною стажу; загальний стаж: 49-5-8 (31.10.2013); доплата за понаднормовий стаж - за 24 роки - 348,48 грн.; додаткова пенсія інв. 2 гр. внасл. ЧК ліквідатор (ст. 49).
При цьому, у заяві від 05.04.2018 до ЦОУПФУ в м. Києві позивач зазначив, що отримує пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків.
У своїй заяві від 13.07.2018 позивач просив провести перерахунок та виплату його пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням її розміру (суми) на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж роботи 20 років.
У відповіді від 27.07.2018 № 47697/02/3-3756 відповідач зазначив, що позивач з 01.10.2017 одержує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 3916,57 грн. Загальний стаж - 49 років 5 місяців 8 днів, або 593 місяці. Коефіцієнт стажу склав 0,49417. Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за період з 01.01.1994 по 31.12.1998 та з 01.07.2000 по 31.03.2011, середній заробіток по Україні за 2016 - 3764,40 грн., індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1,71401, середньомісячний заробіток 6452,22 грн.
Зазначено також, що основний розмір пенсії за віком становить 3388,49 грн. (6452,22 * 0,49417=3388,49), доплата за понаднормативний стаж (за 24 роки) - 348,48 грн., додаткова пенсія інваліду 2 групи внаслідок ЧК (ліквідатор) - 379,60 грн. Таким чином, 3388,49 + 348,48 + 379,60 = 3916,57 грн.
Водночас, звернута увага заявника, що для переходу на інший вид пенсії заявник має особисто, або через представника, звернутися до Печерського відділу обслуговування громадян та оформити бланкову заяву.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 5 листопада 1991 року (надалі за текстом - Закон № 1788) за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років; б) соціальні пенсії.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Закон № 1788) або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом (Закон № 796).
Таким чином, цією нормою надано позивачу право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним законом, яким є Закон № 1788, або спеціальним законом, яким є Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Наведене свідчить, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зазначена правова норма визначає особливі умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 07.07.2015 (справа № 21-727а15) та від 20.09.2016 (справа № 21-1255а16), а також в постанові Верховного Суду від 06.02.2018 (справа №560/675/17).
Суд встановив, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 10), відтак на нього розповсюджується дія ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У даному випадку, враховуючи матеріали пенсійної справи, позивач має право на застосування відносно нього ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII відповідно до його заяви від 13.07.2018, що не враховано відповідачем.
Відтак, враховуючи вищенаведене у сукупності, суд приходить до висновку про протиправну відмову відповідача щодо проведення позивачу нарахувань пенсії з урахуванням особливостей, передбачених ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII у зв'язку з чим, відповідно, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову у повному обсязі, у т.ч. в частині зобов'язання відповідача вчинити певні дії, оскільки відповідач, в порядку ч. 2 ст. 77 КАС України не довів відповідності законодавству своєї відмови у задоволенні заяви позивача.
Керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, ст. ст. 241 - 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1) задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР 42098368; адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті пенсії провести позивачу перерахунок пенсії відповідно до заяви від 13.07.2018 (вх. № З-2756) відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР 42098368; адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1) на підставі його заяви від 13.07.2018 (вх. № З-3756) та відповідно ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя О.А. Кармазін