ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
02 квітня 2019 року № 826/16811/18
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у місті Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) з позовом до Головного управління Національної поліції у місті Києві, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії ГУ Національної поліції у місті Києві щодо не включення до вислуги років (основного стажу) час служби у спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю з розрахунку 1 місяць служби за 1.5 місяці у період з 07.2003 року по 09.2010 року;
- зобов'язати ГУ Національної поліції в місті Києві включити до вислуги років час служби у спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю з розрахунку 1 місяць служби за 1.5 місяці у період з 07.2003 року по 09.2010 року;
- зобов'язати ГУ Національної поліції в місті Києві здійснити перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні із служби, виходячи із врахуванням часу служби у спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю з розрахунку 1 місяць служби за 1.5 місяці у період з 07.2003 року по 09.2010 року та виплатити її;
- зобов'язати ГУ Національної поліції в місті Києві направити необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років з моменту виникнення права на її призначення, а саме з 27.01.2016 року до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві.
В обґрунтування позовних вимог позивач, зазначив що при звільненні зі служби та розрахунку вислуги років не було враховано вимоги статті 17-1 Закону №2262-ХІІ, якою встановлено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. В свою чергу, Кабінет Міністрів у Постанові №393 визначив алгоритм обчислення вислуги, що надає право на пенсію, і ст. 17-1 Закону №2262-ХІІ прямо вказує на обов'язок такий порядок застосовувати, використовуючи ст. 12 Закону №2262-ХІІ як норму загальну, а ст. 17-1 Закону №2262-ХІІ в і постанову КМУ №393 - як спеціальну. Відтак, враховуючи викладені у адміністративному позові обставини позивач просить суд задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач проти задоволення адміністративного позову заперечив, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, який було надано до суду 07.12.2018 року, зазначивши, що на день звільнення позивач не мав вислугу 22 календарних років та 6 місяців і більше, правові підстави для призначення ОСОБА_1, пенсії були відсутні, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.11.2018 року відкрито провадження у адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Справа розглядалась у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження згідно приписів статей 12, 257, 262 КАС України та враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників, а також інші обставини, які мають значення для вирішення даної справи без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Фактичні обставини справи свідчать, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 02 квітня 1997 року по 06 листопад 2015 року проходив службу в органах Міністерства внутрішніх справ.
В зв'язку з ліквідацією територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України та набрання чинності Закону України «Про національну поліцію» з 07 листопада 2015 року проходив службу в підрозділі Національної поліції України.
Відповідно до Наказу ГУНП України в місті Києві від 27.01.2016 р. №73 о/с відповідно до частини 1 статті 77 розділу VII Закону України «Про Національну поліцію» звільнений із служби в поліції згідно з пунктом 7 (за власним бажанням) на день звільнення встановлено стаж служби в календарному обчисленні 20 років 08 місяців 12 днів, у пільговому обчисленні - 26 років 01 місяць 16 днів. Одноразова грошова допомога при звільненні із служби була розрахована і виплачена, виходячи із стажу служби 20 років 08 місяців 12 днів.
Як зазначає позивач, він неодноразово звертався до ГУНП у м. Києві щодо перерахування вислуги років для отримання, однак жодного разу не отримував відповіді.
Вважаючи дії відповідача щодо не врахування стажу протиправними та такими, що порушують законні права та інтереси позивача, останній звернувся до суду з даним позовом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262).
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ст. 1 Закону особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно із п. а ст. 12 Закону №2262 особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше.
Відповідно до ст. 17-1 Закону №2262-ХІІ, порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаних вимог закону, Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 17.07.1992 №393 про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей .
Порядок призначення та проведення розрахунку пенсій визначений постановою Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 (далі- Порядок №393).
Згідно з пп. «а», «г» п.3 Постанови КМУ №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, крім іншого, один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у антитерористичній операції; один місяць служби за сорок днів: особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх та кримінально-виконавчої системи, які проходять службу у виправно-трудових установах, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, ізоляторах тимчасового тримання, приймальниках- розподільниках для осіб, затриманих за бродяжництво, спеціальних приймальниках для осіб, підданих адміністративному арешту, підрозділах конвойної служби міліції, та військовослужбовцям постійного складу, які проходять службу у дисциплінарних частинах, за переліками посад і на умовах, затверджуваних відповідно міністерством внутрішніх справ, Міністерством юстиції, Центральним управлінням Служби безпеки, Міністерством оборони; час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
Пунктом 4.1.6. Положення про порядок комплектування, матеріально- технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України №3720-ХІІ від 16.12.1993 р., стаж роботи працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби у вищезазначених підрозділах згідно з переліком посад, визначених Міністром внутрішніх справ України.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1.5 року за кожен рік служби №431 від 14.11.2007 року підлягає зарахуванню до стажу служби, що дає право на пенсію, у пільговому обчисленні з розрахунку один місяць служби за 1.5 місяці.
Так, згідно відомостей ГУ Національної поліції у м. Києві від «09» жовтня 2018 р. щодо проходження ОСОБА_1 служби судом встановлено, що позивач:
з 07.2003 по 11.2003 - оперуповноважений в особливо важливих справах відділу по боротьбі з організованими злочинними угрупуваннями та лідерами злочинного середовища управління по боротьбі з організованою злочинністю Головного управління МВС України в місті Києві.
з 11.2003 по 03.2004 - оперуповноважений в особливо важливих справах 5-го міжрайонного відділу по боротьбі з організованою злочинністю Головного управління МВС України в місті Києві.
з 03.2004 по 09.2006 - оперуповноважений в особливо важливих справах 3-го міжрайонного відділу по боротьбі з організованою злочинністю управління по боротьбі з організованою злочинністю Головного управління МВС України в місті Києві.
з 09.2006 по 11.2007 - старший оперуповноважений в особливо важливих справах 3-го міжрайонного відділу по боротьбі з організованою злочинністю управління по боротьбі з організованою злочинністю Головного управління МВС України в місті Києві.
з 11.2007 по 04.2008 - старший оперуповноважений в особливо важливих справах 1-го міжрайонного відділу по боротьбі з організованою злочинністю управління по боротьбі з організованою злочинністю Головного управління МВС України в місті Києві.
з 04.2008 по 08.2008 - заступник начальника відділу розкриття резонансних злочинів управління по боротьбі з організованою злочинністю Головного управління МВС України в місті Києві.
з 08.2008 по 09.2010 - заступник начальника відділу боротьби з організованими групами і злочинними організаціями управління по боротьбі з організованою злочинністю Головного управління МВС України в місті Києві.
В даному випадку, позивач проходив службу з 07.2003 року по 09.2010 року на посадах оперуповноваженого відділень по боротьбі з економічними злочинами відтак, суд вважає, що він має право на зарахування при обчисленні вислуги років на пільгових умовах час проходження служби в підрозділах боротьби з економічною організованою злочинністю та карного розшуку ОВС.
Між тим, при звільненні ОСОБА_1 зі служби та розрахунку вислуги років відповідачем дійсно не було враховано вимоги статті 17-1 Закону №2262-ХІІ, якою встановлено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
В свою чергу, як зазначалось вище, Кабінет Міністрів у Постанові №393 визначив алгоритм обчислення вислуги, що надає право позивачу на пенсію, враховуючи, що ст.17-1 Закону №2262-ХІІ прямо вказує на обов'язок такий порядок застосовувати, використовуючи ст.12 Закону №2262-ХІІ як норму загальну, а ст.17-1 Закону №2262-ХІІ в і постанову КМУ №393 - як спеціальну.
За таких обставин, вищезазначений період служби у підрозділі по боротьбі з організованою злочинністю з розрахунку 1.5 року за кожен рік служби відповідачем щодо ОСОБА_1 врахований не був, що позбавило останнього права вийти на пенсію за вислугою років відповідно до ст.12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в результаті чого позивачу протиправно недораховано 03 роки 09 місяців 00 днів.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, про необхідність визнання протиправними дії ГУ Національної поліції у місті Києві щодо не включення до вислуги років (основного стажу) час служби у спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю з розрахунку 1 місяць служби за 1.5 місяці у період з 07.2003 року по 09.2010 року та зобов'язати ГУ Національної поліції в місті Києві включити до вислуги років час служби у спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю з розрахунку 1 місяць служби за 1.5 місяці у період з 07.2003 року по 09.2010 року.
Крім того, підлягають задоволенню позовні вимоги щодо зобов'язання ГУ Національної поліції в місті Києві здійснити перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні із служби, виходячи із врахуванням часу служби у спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю з розрахунку 1 місяць служби за 1.5 місяці у період з 07.2003 року по 09.2010 року та виплатити її, як похідні.
Водночас, що стосується вимоги про зобов'язання ГУ НП у м. Києві оформити відповідні документи для призначення, нарахування та виплати пенсії за вислугою років у пільговому обчисленні.
В ході розгляду справи встановлено та не заперечувалося позивачем, що із письмовою заявою до відповідача для оформлення відповідних документів позивач не звертався.
Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача з даного приводу фактично є передчасними, а тому відмовляє у їх задоволенні.
Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини другої статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 КАС України).
Частинами першою та другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до частини п'ятої зазначеної статті, якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 72-73, 76-77, 139, 143, 243-246, 255 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
1. Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код ІПН НОМЕР_1) частково.
2. Визнати протиправними дії ГУ Національної поліції у місті Києві щодо не включення до вислуги років (основного стажу) час служби у спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю з розрахунку 1 місяць служби за 1.5 місяці у період з 07.2003 року по 09.2010 року.
3. Зобов'язати ГУ Національної поліції в місті Києві включити до вислуги років час служби у спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю з розрахунку 1 місяць служби за 1.5 місяці у період з 07.2003 року по 09.2010 року.
4. Зобов'язати ГУ Національної поліції в місті Києві здійснити перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні із служби, виходячи із врахуванням часу служби у спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю з розрахунку 1 місяць служби за 1.5 місяці у період з 07.2003 року по 09.2010 року та виплатити її.
5. У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
6. Присудити за рахунок бюджетних асигнувань ГУ Національної поліції в місті Києві (01601, м.Київ, вул. Володимирська, буд. 15 код ЄДРПОУ 40108583 ) понесені ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код ІПН НОМЕР_1) витрати по сплаті судового збору у розмірі 704,80 грн (сімсот чотири гривні 80 коп).
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України. з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.А. Качур