Рішення від 05.04.2019 по справі 620/759/19

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/759/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Падій В.В.,

за участю секретаря Кондратенко О.В.,

представника позивача Литовченко В.П., Михайлюка С.І.,

представника відповідача Петренка С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, за правилами загального позовного провадження з урахуванням правил для розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ, справу за адміністративним позовом Акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про визнання протиправною та скасування постанови у частині,

УСТАНОВИВ:

18.03.2019 Публічне акціонерне товариство «Облтеплокомуненерго» звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про визнання протиправною та скасування постанови головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Ленько А.М. (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ - НОМЕР_1) від 10.05.2018 у частині стягнення виконавчого збору у сумі 1061669,79 грн., нарахованого на суму заборгованості з інфляційних втрат у сумі 10005812,88 грн. та нарахованого на суму заборгованості з трьох відсотків річних у сумі 610884,99 грн., винесену у межах виконавчого провадження № 56356894.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що інфляційні втрати та 3% річних нараховані постачальником природного газу, входять до складу грошового зобов'язання (грошового боргу за спожитий газ), а відтак і до кредиторської заборгованості, визначеної Законом України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», і за виконавчими документами щодо їх стягнення виконавчий збір не стягується, згідно зі статтею 27 Закону України «Про виконавче провадження».

Ухвалою суду від 02.04.2019 задоволено клопотання позивача і поновлено строк звернення до суду з даним адміністративним позовом, прийнято позовну заяву, відкрито провадження у справі та останню призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження з урахуванням правил окремих категорій термінових адміністративних справ, встановлено відповідачу для подання відзиву на позов або заяви про визнання адміністративного позову 2-денний строк з дня отримання на електронну пошту останнім ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідачем, в установлений судом строк, подано до суду відзив на позов, в якому останній просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, зазначивши, що під кредиторською заборгованістю, що підлягає врегулюванню у даному випадку відповідно до спеціального Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», є заборгованість за спожитий природний газ, а заборгованість зі сплати інфляційних нарахувань, трьох відсотків річних, штрафи та пеня є мірою цивільної та господарської відповідальності за невиконання своїх зобов'язань, проте не є заборгованістю за спожитий природний газ. Вважає, що при винесенні оскаржуваної постанови державний виконавець діяв на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Ухвалами суду від 04.04.2019, занесеними секретарем судового засідання до протоколу судового засідання, здійснено уточнення найменування позивача: з Публічного акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» на Акціонерне товариство «Облтеплокомуненерго»; закінчено підготовче провадження і призначено справу до розгляду по суті на 14:30 год. 05.04.2019.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі з підстав, викладених у відзиві на позов.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зважає на таке.

Так, судом встановлено, що рішенням Господарського суду Чернігівської області від 10.01.2017 у справі № 927/769/16 частково задоволено позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» та присуджено до стягнення з Публічного акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» 10005812,88 грн. нарахованого на суму боргу індексу інфляції, 610884,99 грн. трьох процентів річних з простроченої суми та 159250,47 грн. судового збору (а.с.28-31).

16.02.2017 на примусове виконання вказаного вище рішення суду був виданий відповідний наказ (Номер за АСВП - 56356894) (а.с.76-77).

10.05.2018 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Леньком А.М., на підставі заяви стягувача від 02.05.2018, винесена постанова про відкриття виконавчого провадження (ВП №56356894) з виконання наказу №927/769/16, виданого 16.02.2017 Господарським судом Чернігівської області про стягнення з Публічного акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» на користь Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» 10005812,88 грн. нарахованого на суму боргу індексу інфляції, 610884,99 грн. трьох процентів річних з простроченої суми та 159250,47 грн. судового збору. Одночасно державним виконавцем постановлено стягнути з боржника виконавчий збір у сумі 1077594,83 грн. (а.с.78-79).

Позивач 17.05.2018 звернувся до начальника Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області ОСОБА_5 з листом, в якому просив, зокрема, скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору (а.с.83).

Листом від 01.06.2018 №02.1-25/6966 Відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області повідомлено позивачу, що у задоволенні звернення щодо скасування вищевказаної постанови відмовлено з підстав, що такі види заборгованості, як нарахований на суму боргу індекс інфляції, проценти річних з простроченої суми та судовий збір, які підлягають стягненню за виконавчим документом, не підлягають врегулюванню відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» (а.с.87).

Також судом встановлено, що постановою Великої Палати Верховного Суду від 07.02.2019 у справі № 927/769/16 (провадження №12-273гс18) за скаргою Публічного акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» на дії Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області, зокрема, про скасування постанови від 10.05.2018 у частині стягнення з боржника виконавчого збору у сумі 1077594,83 грн., скасовано постанову Київського апеляційного господарського суду від 06.09.2018 і ухвалу Господарського суду Чернігівської області від 11.06.2018 та закрито провадження у справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України у зв'язку з тим, що спір не підлягає вирішенню у порядку господарського судочинства, а відноситься до юрисдикції адміністративних судів (а.с.32-35,118-121).

Вважаючи оскаржувану постанову у частині прийняття рішення про стягнення з боржника виконавчого збору та щодо його застосування відносно сум заборгованості зі сплати інфляційних нарахувань, нарахованих на суму основної заборгованості за спожитий природний газ, та трьох відсотків річних з простроченої суми заборгованості за газ протиправною та такою, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на наступне.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України від 02.06.2016 № 1404-VІІІ «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404-VІІІ).

Абзацом 2 частини 5 статті 26 Закону №1404-VІІІ передбачено, що у постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

Відповідно до частини 2, пункту 6 частини 5 статті 27 Закону №1404-VІІІ виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом.

Виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.

30.11.2016 набрав чинності Закон України від 03.11.2016 №1730-VIII «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» (далі - Закон №1730-VIII).

Відповідно до статей 1 - 3 Закону №1730-VIII заборгованістю, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону, є, зокрема, кредиторська заборгованість перед постачальником природного газу теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води; процедура врегулювання заборгованості - заходи, спрямовані на зменшення, списання та/або реструктуризацію заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію шляхом проведення взаєморозрахунків, реструктуризації та списання заборгованості; реєстр підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості (далі - реєстр), - державна відкрита, загальнодоступна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про підприємства та організації, які є учасниками процедури врегулювання заборгованості відповідно до цього Закону. Реєстр розміщується на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства; учасники процедури врегулювання заборгованості - підприємства та організації, включені до реєстру, постачальники природного газу та/або електричної енергії, оптовий постачальник електричної енергії, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії.

Для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.

Системний аналіз зазначених правових норм свідчить, що врегулювання відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» заборгованості здійснюється у вигляді зменшення, списання та/або реструктуризації заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію шляхом проведення взаєморозрахунків, реструктуризації та списання заборгованості.

При цьому такі заходи вживаються виключно у відношенні до підприємств, включених до відповідного реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, та щодо заборгованості, яка відповідає визначенню статті 1 згаданого Закону.

У відповідності до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України від 10.10.2017 №268 «Про включення до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії суб'єктів господарювання» Акціонерне товариство «Облтеплокомуненерго» включено до реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії.

Даний факт не заперечується сторонами.

Статтею 4 Закону №1730-VIII передбачено, що взаєморозрахунки проводяться щодо врегулювання заборгованості з різниці в тарифах для погашення, зокрема, кредиторської заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової енергії для населення, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води населенню (без урахування розміру зобов'язань із сплати неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), не погашеної на початок місяця, в якому укладається договір про організацію взаєморозрахунків, а в разі її відсутності - кредиторської заборгованості перед постачальником природного газу теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води іншим категоріям споживачів.

Реструктуризації підлягає кредиторська заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (без урахування суми неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), не погашена станом на 31 грудня 2016 року (частина 1 статті 5 Закону №1730-VIII).

Відповідно до частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Отже суд вважає, що поняття заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону № 1730-VIII, включає в себе виключно суму основного боргу перед постачальником природного газу теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, без урахування розміру зобов'язань із сплати інфляційних нарахувань та процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ, які є мірою цивільної відповідальності за невиконання зобов'язань, згідно зі статтею 625 Цивільного кодексу України.

Враховуючи наведені вище обставини, з урахуванням положень чинного законодавства України, суми нарахованого індексу інфляції та трьох процентів річних не є заборгованістю, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону № 1730-VIII.

Таким чином суд дійшов висновку, що дії державного виконавця щодо винесення 10.05.2018 постанови про відкриття виконавчого провадження (ВП № 56356894) з одночасним стягненням виконавчого збору в сумі 1077594,83 грн. є такими, що відповідають вимогам чинного законодавства України.

У відповідності до положень частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Водночас відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів суду правомірність оскаржуваної постанови у частині стягнення з боржника виконавчого збору з сум заборгованості зі сплати інфляційних нарахувань, нарахованих на суму основної заборгованості за спожитий природний газ, та трьох відсотків річних з простроченої суми заборгованості за газ.

За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання протиправною та скасування постанови головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Ленько А.М. від 10.05.2018 у частині стягнення виконавчого збору у сумі 1061669,79 грн., нарахованого на суму заборгованості з інфляційних втрат у сумі 10005812,88 грн. та нарахованого на суму заборгованості з трьох відсотків річних у сумі 610884,99 грн., винесену у межах виконавчого провадження № 56356894, а відтак і про відмову у задоволенні позову.

Підстави для розподілу судових витрат, у відповідності до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні, оскільки у задоволенні позову відмовлено.

Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про визнання протиправною та скасування постанови у частині - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені частиною 1 статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 287, 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, через Чернігівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення.

Позивач: Акціонерне товариство «Облтеплокомуненерго», вул. Реміснича, 55-Б, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ - 03357671.

Відповідач: Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області, пр. Миру, 43, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ - 34924518.

Суддя В.В. Падій