Справа № 560/315/19
іменем України
05 квітня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом Військової частини НОМЕР_1 до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради про скасування запису та зобов'язання вчинити дії,
Військова частина НОМЕР_1 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради в якій просить суд:
1. Розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження.
2. Скасувати запис №16731200000015727 про включення відомостей про юридичну особу - військову частину НОМЕР_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, внесений 31.10.2016 державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Хмельницької міської ради.
3. Зобов'язати державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Хмельницької міської ради вчинити дії щодо виключення запису №16731200000015727 про включення відомостей про юридичну особу - військову частину НОМЕР_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, внесений 31.10.2016.
4. Судові витрати покласти на відповідача та стягнути на користь військової частини НОМЕР_1 сплачений судовий збір.
Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог ст. ст. 7, 10, 11 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", ст. ст. 10, 12 Закону України "Про державну таємницю".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до витягу з державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР), в ЄДР міститься детальна інформація про військову частину НОМЕР_1 . Запис було внесено 31.10.2016 за номером №16731200000015727.
Позивач вказує, що згідно з розпорядженням Державного секретаря Міністерства оборони України №22558/з від 21.12.2018, з метою збереження державної таємниці, продовжується робота щодо виключення відомостей про військові частини з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Позивач стверджує, що на виконання вимог розпорядження Державного секретаря Міністерства оборони України №2558/з від 21.12.2018 щодо виключення відомостей щодо військових частин з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідно до Закону України "Про державну таємницю", наказу Служби безпеки України від 12.08.2005 №440 "Про затвердження Зводу відомостей, що становлять державну таємницю" звернувся до відповідача з клопотанням про виключення запису щодо військової частини НОМЕР_1 з ЄДР.
Позивач вказує, що листом від 18.01.2019 №02-13-06/103 відповідач відмовив у вчиненні реєстраційних дій військовій частині НОМЕР_1 та повідомив, що скасування реєстраційних дій, записів в ЄДР проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили.
З метою захисту своїх прав, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.02.2019 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Від відповідача 21.02.2019 надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача зазначає, що відповідно до п. 2 перехідних положень ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" 31.10.2016 державним реєстратором на підставі документів поданих представником військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 , який діяв на підставі доручення №1119 від 31ю10ю2016, виданої командиром військової частини ОСОБА_2 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань були включені відомості про військову частину НОМЕР_1 .
У поданому відзиві відповідач стверджує, що реєстраційні дії стосовно вказаної військової частини проводилася державним реєстратором за наявності документів передбачених чинним законодавством України та за поданням їх уповноваженими представниками юридичної особи.
Представник відповідача також зазначає, що Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" не було передбачено, що державний реєстратор зобов'язаний перевіряти віднесення тієї чи іншої інформації про юридичну особу до державної таємниці, та не передбачено виключення відомостей про юридичну особу з Єдиного державного реєстру на підставі відповідного звернення самої юридичної особи.
Представник відповідача стверджує, що державний реєстратор при проведенні реєстраційної дії щодо військової частини НОМЕР_1 та при наданні відмови в скасуванні такої дії, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. Зазначає, що оскільки запис до ЄДР вносився на підставі документів поданих представником військової частини, а не самовільно державним реєстратором, просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в частині стягнення з відповідача на користь військової частини НОМЕР_1 судового збору, в задоволенні інших позовних вимог - покладається на думку суду.
Від позивача 01.03.2019 надійшла відповідь на відзив, у якій представник відповідача зазначає, що у відзиві на позовну заяву відповідач не спростував твердження та аргументи стосовно суті позовних вимог, просив позовні вимоги Військової частини НОМЕР_1 задовольнити в повному обсязі.
Суд встановив наступні обставини справи.
31.10.2016 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та та громадських формувань включені відомості про військову частину НОМЕР_1 , номер запису: 1 673 120 0000 015727.
Командир військової частини НОМЕР_1 17.01.2019 звернувся до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради з заявою №350/184/2/34пс щодо скасування реєстраційного запису №16731200000015727 про включення відомостей про військову частину НОМЕР_1 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, внесений 31.10.2016.
Листом від 18.01.2019 №02-13-06/103 відповідач відмовив у вчиненні реєстраційних дій військовій частині НОМЕР_1 та повідомив, що скасування реєстраційних дій, записів в ЄДР проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили, а не на підставі звернень керівників юридичних осіб.
Надаючи правову оцінку обставина справи, суд зазначає та враховує наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців врегульовані Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Частиною 1 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" визначено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.
Згідно з частиною 1 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі:
1) відповідних заяв про державну реєстрацію;
2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій;
3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів.
Відповідно до частини 4 статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Згідно з ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) та у випадках, передбачених цим Законом, за їх надання стягується плата.
Відповідно до частини 4 статті 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" до Єдиного державного реєстру не вносяться відомості, що становлять державну таємницю.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про державну таємницю" державна таємниця (далі також - секретна інформація) - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про державну таємницю" до державної таємниці у порядку, встановленому цим Законом, відноситься інформація:
у сфері оборони:
про зміст стратегічних і оперативних планів та інших документів бойового управління, підготовку та проведення військових операцій, стратегічне та мобілізаційне розгортання військ, а також про інші найважливіші показники, які характеризують організацію, чисельність, дислокацію, бойову і мобілізаційну готовність, бойову та іншу військову підготовку, озброєння та матеріально-технічне забезпечення Збройних Сил України та інших військових формувань;
про напрями розвитку окремих видів озброєння, військової і спеціальної техніки, їх кількість, тактико-технічні характеристики, організацію і технологію виробництва, наукові, науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, пов'язані з розробленням нових зразків озброєння, військової і спеціальної техніки або їх модернізацією, а також про інші роботи, що плануються або здійснюються в інтересах оборони країни;
про дислокацію, характеристики пунктів управління, зміст заходів загальнодержавного та регіонального, у разі необхідності міського і районного рівня, щодо приведення у готовність єдиної державної системи цивільного захисту населення і територій до виконання завдань в особливий період та про організацію системи зв'язку (оповіщення) в особливий період, можливості населених пунктів, регіонів і окремих об'єктів щодо евакуації, розосередження населення і забезпечення його життєдіяльності; забезпечення виробничої діяльності об'єктів національної економіки у воєнний час;
про геодезичні, гравіметричні, картографічні та гідрометеорологічні дані і характеристики, які мають значення для оборони країни.
Відповідно до п. 1.4.4 наказу Служби безпеки України "Про затвердження Зводу відомостей, що становлять державну таємницю" від 12.08.2005 року № 440, державну таємницю становлять відомості про діючі або перспективні: бойовий склад, організаційно-штатну структуру, дислокацію, систему охорони, оборони, чисельність особового складу військових частин (установ) на мирний час (за винятком відомостей про дійсне найменування з'єднань, військових частин, установ (організацій) ЗС, військових навчальних закладів, а також їх місце розташування із зазначенням населених пунктів та географічних координат і їх підпорядкованості, відомостей про загальну штатну чисельність військовослужбовців за штатом мирного часу, озброєння та військову техніку, які надаються державам-учасницям відповідно до прийнятих Україною міжнародних зобов'язань за Договором про звичайні збройні сили в Європі, Віденським документом 2011 року про заходи зміцнення довіри та безпеки та Глобальним обміном воєнною інформацією, а також відомостей щодо військових навчальних закладів, квартирно-експлуатаційних органів, військових представництв, закладів культури та спортивних закладів).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає цілком обґрунтованими посилання представника позивача на те, що наявність відомостей про військову частину НОМЕР_1 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань може призвести до розголошення відомостей, що становлять державну таємницю.
Згідно з положеннями п. 1 та п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі:
1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації;
2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".
Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача в даній справі, суд виходить з того, що відповідно до приписів Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" підставою для скасування записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про юридичну особу позивача є ухвалення відповідного судового рішення.
При цьому, таке рішення реалізується шляхом внесення відповідного запису (записів) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги військової частини НОМЕР_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, на користь позивача підлягають стягненню понесені ним судові витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в сумі 1921,00 грн.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Військової частини НОМЕР_1 до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради про скасування запису та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Скасувати запис №16731200000015727 про включення відомостей про юридичну особу - військову частину НОМЕР_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, внесений 31.10.2016 державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Хмельницької міської ради.
Зобов'язати Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради вчинити дії щодо виключення запису №16731200000015727 про включення відомостей про юридичну особу - військову частину НОМЕР_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, внесений 31.10.2016.
Стягнути на користь Військової частини НОМЕР_1 судові витрати у сумі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одну) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 )
Відповідач:Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради (вул. Соборна, 16, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 36450818)
Головуючий суддя О.О. Михайлов