Справа №520/3202/19
Україна
про відмову у відкритті провадження
05 квітня 2019 р. м . Харків
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Мар'єнко Л.М., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язати Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ГУЮ в Харківській області вчинити дії щодо реєстрації припинення обтяження майна громадянина України - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) у зв'язку із закінченням виконавчого провадження, на підставі статті 40 Закону України "Про виконавче провадження", а саме: протягом наступного дня з моменту набрання рішенням законної сили винести відповідну постанову державного виконавця відділу зняття арешту з майна громадянина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого в АДРЕСА_1, та внести відповідні відомості до Єдиного реєстру заборон відчужень об'єктів нерухомого майна про зняття арешту та заборони відчуження належного позивачу нерухомого майна.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 КАС України, зокрема, кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд.
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Із змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що позивачем оскаржується бездіяльність з боку відповідача в частині щодо не реєстрації припинення обтяження майна громадянина України - ОСОБА_1, у зв'язку із закінченням виконавчого провадження, на підставі статті 40 Закону України "Про виконавче провадження", яке було відкрито на підставі виконавчого листа №2011/13996/12 про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 боргу за договором безпроцентної позики грошових коштів від 01.06.2011, який видано 02.10.2012 Дзержинським районним судом м. Харкова у порядку виконання рішення суду по цивільній справі.
Стаття 287 КАС України визначає, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Нормами ЦПК України встановлено інший порядок судового оскарження дій та рішень державного виконавця.
Так, згідно ст. 447 ЦПК України, сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи. У відповідності до ч. 1 ст. 448 ЦПК України скарга подається до суду, який розглянув справу як суд першої інстанції.
З матеріалів позовної заяви та доданих до неї матеріалів (зокрема, копії нотаріально завіреної заяви стягувачем ОСОБА_2) вбачається, ОСОБА_1 є стороною виконавчого провадження щодо виконання рішення Дзержинського районного суду м. Харкова по цивільній справі, виконавчий документ видано Дзержинським районним судом м. Харкова як місцевим судом загальної юрисдикції, порядок оскарження дій та рішень державного виконавця передбачений ст. ст. 447,448 ЦПК України, тому суд приходить до висновку, що зазначені вище позовні вимоги до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області повинні розглядатись за правилами цивільного судочинства.
Позивач не позбавлений можливості оскаржити дії Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області згідно норм Цивільного процесуального кодексу України, яким передбачений порядок оскарження дій державного виконавця під час виконання рішення у цивільних справах.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заяву не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Згідно ч. 5, 6 ст. 170 КАС України, повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається. У разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
Керуючись ст. ст. 9,170, 242, 243,248, 295 КАС України, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачу, що розгляд та вирішення таких справ віднесено до юрисдикції відповідного місцевого загального суду, в порядку цивільного судочинства.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до ч. 5 ст. 170 КАС України повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Мар'єнко Л.М.