Рішення від 04.04.2019 по справі 480/175/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2019 р. Справа № 480/175/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Гончаренка О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/175/19

за позовом ОСОБА_3

до Управління Служби безпеки України в Сумській області,

третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Служби безпеки України в Сумській області (далі - відповідач), в якій просить зобов'язати Управління Служби безпеки України в Сумській підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення ОСОБА_3 пенсії за вислугу років.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 24.01.2019 відкрито провадження по справі, призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні.

Ухвалою суду від 19.02.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області було залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самлстійних вимог на предмет спору.

Ухвалою суду від 21.03.2019 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач проходив військову службу на офіцерських посадах в Національній Гвардії України, а потім в Службі безпеки України. Наказом Голови Служби безпеки України № 10/77-ос від 28.01.2015 звільнений у запас за п. 61 п.п. «а» та п.63 п.п. «г» (у зв'язку зі скороченням штатів або проведення організаційних заходів) з правом носіння військової форми одягу, а наказом Управління Служби безпеки України в Полтавській області № 135/ос від 21.04.2015 року виключений зі списків особового складу Служби безпеки України. Особова справа передана до Управління Служби безпеки України в Сумській області.

Згідно наданої позивачу довідки № 68/о-216/199 від 11.11.2019 Управління Служби безпеки України в Сумській області про обчислення календарної та пільгової вислуги, (довідка додається) станом на день звільнення (21.04.2015) вислуга років ОСОБА_3 в Національній Гвардії України та Службі безпеки України складає: в календарному обчисленні - 21 рік 08 місяців 20 днів; в пільговому обчисленні на 15.01.2015 складає 04 роки 08 місяців 20 днів. З урахуванням вимог ст. 48 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови ПФУ № 3-1 від 30.01.2007 "Про затвердження порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" 20.11.2018 позивач подав до Управління служби безпеки України в Сумській області заяву про призначення йому пенсії за вислугою років, проте листом від 23.11.2018 йому було відмовлено у задоволенні заяви про призначення пенсії у зв'язку із тим, що позивач проходив службу в Управлінні Служби безпеки України в Полтавській області. Позивач вважає таку відмову та передачу даної заяви до Управління Служби безпеки України в Полтавській області безпідставною, враховуючи той факт, що особова справа на момент звернення із заявою про призначення пенсії знаходиться в Управлінні Служби безпеки України в Сумській області, позивач зареєстрований у м. Суми за адресою: м. Суми вул. А.Шептицького буд. 71, відповідно документи повинні бути передані до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

Позивач вважає, що відповідачем не було дотримано вимог п. 12 Постанови Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо надсилання наданих позивачем документів до органу, що призначає пенсії.

У судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні. У письмовому відзиві на позовну заяву зазначив, що пунктом 1 Порядку визначено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям Служби безпеки України, які звільнені з військової служби і мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України в областях через уповноважені структурні підрозділи Служби безпеки України. При звільненні ОСОБА_3 з військової служби в Управління Служби безпеки України в Полтавській області посадовими особами регіонального органу розрахунок вислуги років останнього не складався, у зв'язку з відсутністю в нього права на пенсію, про що ОСОБА_3 ознайомлено 23.01.2015 під розпис у поданні до звільнення з військової служби.

Відповідач зауважує, що після звільнення з військової служби в органах Служби безпеки України у відповідності до вимог Порядку уповноваженим структурним підрозділом Служби безпеки України, через який ОСОБА_3, за умови наявності у нього права на пенсію за вислугу років, мав право подати заяву про призначення пенсії за вислугу років, є Управління Служби безпеки України в Полтавській області. Однак позивач після звільнення з військової служби в органах Служби безпеки України не звернувся до уповноваженого структурного підрозділу Управління Служби безпеки України в Полтавській області із заявою про призначення йому пенсії за вислугу років, крім того останнім об'єктивно не оскаржено висновок посадових осіб Управління Служби безпеки України в Полтавській області щодо відсутності у нього права на пенсію за вислугу років, викладений у поданні до звільнення з військової служби від 23.01.2015.

Враховуючи вищевикладене, заява ОСОБА_3 в частині підготовки та направлення до органів Пенсійного фонду України документів для призначення йому пенсії за вислугу років з доданими до заяви документами на підставі ч. 3 ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» скерована за належністю до Управління Служби безпеки України України в Полтавській області. Звернення ОСОБА_3 в частині приєднання до матеріалів особової справи довідки Управління Служби безпеки України в Полтавській області від 04.06.2018 № 206 щодо періодів його участі з 22.12.2014 по 25.12.2014 в антитерористичній операції задоволено та оригінал зазначеної довідки приєднаний до особової справи ОСОБА_3

Відповідач стверджує, що при розгляді звернення ОСОБА_3 від 20.11.2018 Управління керувалось вимогами ст. 19 Конституції України, чинного законодавства України та відомчих нормативно-правових атів з наданням мотивованої письмової відповіді заявнику.

Представник третьої особи у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, подав до суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону № 2262-ХІІ, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 01 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 роки та 6 місяців і більше. Оскільки в позовній заяві зазначено вислуга років на день звільнення зі служби у календарному обчисленні складає 21 рік 08 місяців 20 днів, таким чином, позивач не набув право на пенсію відповідно до п. «а» ст. 12 Закону № 2262 у зв'язку з відсутністю необхідної для призначення пенсії календарної вислуги 22 роки 6 місяців і більше. Крім того, в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не вказано, що пенсію за вислугу років можна призначати особам при наявності вислуги, обчисленої на пільгових умовах.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що з 01.08.1993 по 27.06.1997 ОСОБА_3 навчався у Харківському військовому інституті Національної гвардії України, з 27.06.1997 по 13.04.1998 проходив військову службу на офіцерських посадах в Національній гвардії України, з 13.04.1998 пo 21.04.2015 проходив військову службу на офіцерських посадах в Службі безпеки України, що підтверджується послужним списком ОСОБА_3 (а.с. 51-59).

Наказом голови Служби безпеки України № 10/77-ос від 28.01.2015 ОСОБА_3 звільнений у запас п. 61 п.п. «а» та п.63 п.п. «г» (у зв'язку зі скороченням штатів або проведення організаційних заходів) з правом носіння військової форми одягу, а наказом Управління Служби безпеки України в Полтавській області № 135/ос від 21.04.2015 виключений зі списків особового складу Служби безпеки України та направлений на військовий облік до Управління Служби безпеки України в Сумській області, що підтверджується послужним списком ОСОБА_3 (а.с. 51-59).

Як встановлено із довідки від 20.03.2019 № 2708-дск особова справа ОСОБА_3 передана до Управління Служби безпеки України в Сумській області 12.05.2015 та з цього часу позивач перебуває на обліку в Управлінні Служби безпеки України в Сумській області (а.с. 50).

Згідно довідки Управління Служби безпеки України в Сумській області від 11.11.2019 № 68/о-216/199, вислуга років ОСОБА_3 складає: в календарному обчисленні - 21 рік 08 місяців 20 днів; в пільговому обчисленні на 15.01.2015р. складає 04 роки 08 місяців 20 днів (а.с. 40).

20.11.2018 ОСОБА_3 звернувся до Управління Служби безпеки України в Сумській області із заявою про призначення пенсії, разом з якою направив на адресу відповідача документи для призначення пенсії за вислугу років. Також, просив врахувати довідку Управління Служби безпеки України в Полтавській області від 04 червня 2018 р. № 206 про його перебування в зоні АТО з 18.09.2014 по 03.11.2014; з 22.12.2014 по 25.12.2014 та долучити вказані документи до його особової справи (а.с. 26).

Листом від 23.11.2018 Управління Служби безпеки України в Сумській області повідомило позивача, що оформлення мобілізаційним підрозділом регіонального органу СБУ документів для призначення пенсій за вислугу років військовозобов'язаним СБУ не передбачено чинним законодавством України та відомчими нормативно-правовими актами. Враховуючи викладене, заява позивача від 20.11.2018 та додані до неї матеріали, на підставі ч. 3 ст. 7 Закону України «Про звернення громадян», скеровані за належністю до УСБУ в Полтавській області для подальшого розгляду у відповідності до вимог чинного законодавства України. Надана позивачем довідка Управління Служби безпеки України в Полтавській області від 04.06.2018 № 206 долучена до матеріалів особової справи ОСОБА_3 (а.с. 28).

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно із ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» військовий облік військовозобов'язаних ведеться за місцем їх проживання.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначення та виплати пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок), заяви про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Закону України «Про пенсійне забезпечення, осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи Служби безпеки України.

Згідно із п. 12 Порядку, на уповноважений структурний підрозділ покладено обов'язок у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформити всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії та направити їх до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Відповідно до п. 1 Положення «Про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 28-2 від 22.12.2014, головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальними органами Пенсійного фонду України.

Згідно із пп. 5 п. 4 цього Положення головне управління Фонду здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особового рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких іншій осіб».

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що станом на день звернення із заявою про призначення пенсії ОСОБА_3 перебував на обліку в Управлінні Служби безпеки України в Сумській області, суд дійшов висновку, що відповідач був зобов'язаний відповідно до вимог п. 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення ОСОБА_3 пенсії за вислугу років.

Посилання відповідача на те, що заява ОСОБА_3 з доданими до неї документами була скерована за належністю до Управлінні Служби безпеки України в Полтавській області, суд не бере до уваги, у зв'язку з тим, що у даному випадку структурним підрозділом Служби безпеки України, уповноваженим направити документи для призначення пенсії до органів Пенсійного фонду України, є саме Управління Служби безпеки України в Сумській області, оскільки позивач знаходиться на військовому обліку саме у відповідача.

Також, суд вважає хибним аргумент відповідача про відсутність у позивача права на пенсію за вислугу років через недостатній термін вислуги років, оскільки чинним законодавством не передбачено повноважень структурних підрозділів Служби безпеки України встановлювати наявність чи відсутність у військовослужбовця права на пенсію.

Натомість пунктом 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено безумовний обов'язок структурного підрозділу Служби безпеки України у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформити всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії та направити їх до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Аналізуючи наведені відповідачем доводи, суд дійшов висновку, що відповідачем не наведено належних доказів правомірності своєї бездіяльності щодо направлення до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення ОСОБА_3 пенсії за вислугу років.

Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про зобов'язання Управління Служби безпеки України в Сумській області підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення ОСОБА_3 пенсії за вислугу років є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Служби безпеки України в Сумській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов'язати Управління Служби безпеки України в Сумській області (40000, м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 32, ідентифікаційний код 20001674) підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсії за вислугу років.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко

Повний текст рішення складений та підписаний 05.04.2019.