Справа № 2а-809/1220
2010 р.
02 березня 2010 р. Первомайський міський суд Луганської області
в складі: головуючого судді Скочій Г.Д.
при секретарі Шмельовій О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Первомайську адміністративну справу за позовом позивача ОСОБА_1 до відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання незаконною відмову відповідача у нарахуванні і виплаті підвищення до пенсії та покладення обов'язку здійснити перерахунок пенсії та здійснити доплату підвищення до пенсії , -
Позивачка звернулась до суду, посилаючись на те, що вона належить до соціальної групи «діти війни», оскільки станом на 02 вересня 1945 року їй було менше 18 років.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що вона має статус «Дитини війни» у зв'язку з чим, на підставі ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” виплачувана їй пенсія повинна підвищуватися на 30 відсотків мінімального розміру пенсії за віком.
З моменту набрання чинності Законом України „Про соціальний захист дітей війни” дія ст. 6 цього Закону неодноразово припинялась іншими законами України, в основному щорічними законами про Держбюджет України, що суперечить ч.2 ст. 3 цього Закону, якою передбачено, що соціальні гарантії дітям війни не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Рішенням Конституційного Суду України № 6-пр/2007р. від 09.07.2007р. окремі положення Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік”, зокрема п.12 ст.71 та ст.111 цього Закону, були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008р. окремі положення Закону України „Про державний бюджет України на 2008р. та внесення змін до деяких законодавчих актів України”, зокрема п.п. 36-100 і, отже і п. 41, розділу 2 „внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України „Про державний бюджет на 2008р. та внесення змін до деяких законодавчих актів України” визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до абзацу 5 ч. 1 ст. 58 Закону України „Про державний бюджет України на 2008р. та внесення змін до деяких законодавчих актів України” прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, складає: з 1 січня - 470грн.; з 1 квітня - 481грн.; з 1 жовтня - 498грн. Згідно ст. 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 р.» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність складає з 01.01.2009 р. - 498 грн.
Таким чином, починаючи з 22.05.2008 року позивачеві не проводиться доплата 30 відсотків розміру мінімальної пенсії за віком як особі, яка має статус діти війни.
Просить визнати відмову відповідача у проведенні щомісячного підвищення пенсії, як «дитині війни» у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, передбачену ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», неправомірною, зобов'язати відповідача провести перерахунок підвищення до пенсії відповідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з 30 відсотків мінімальної пенсії за віком , починаючи з 22.05.2008 р. постійно.
В судове засідання позивач не з»явився, надав заяву про розгляд справи в його відсутність, позов підтримав.
Представник відповідача позов не визнала, просить розглянути справу у її відсутність, а в письмових запереченнях послалась на те, що відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога виплачується замість пенсії, підвищуються ї на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Визначення мінімального розміру пенсії за віком надано лише в ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Так, ч. 1 цієї статті встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. При цьому ч.3 цієї стаття встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначений за цим Законом. Згідно ч.2 ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виключно цим Законом визначається мінімальний розмір пенсії за віком, а ч. 1 цієї стаття передбачено, що дія інших нормативно-правовий актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому закону. Відповідно до ч. 2 ст. 95 Конституції України, виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни» здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України (ст.7 Закону). Враховуючи, що згідно ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, який затверджує Верховна ОСОБА_3 України, а не із бюджету Пенсійного фонду України, який затверджує Кабінет Міністрів України, то дії Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську не можуть бути визнані такими, що не відповідають діючому законодавству, оскільки відповідали вимогам вище зазначених нормативно-правових актів, тому і не було підстав для обов'язку щомісячно виплачувати доплату до пенсії. Згідно зі ст. 41Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107 від 28 грудня 2007 р. дітям війни (крім тих, на кого поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни - 10 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. у справі № 10-рп/2008 визнано таким, що не відповідають Конституції України положення пункту 41 розділу 11 закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Згідно зі ст. 75 Конституції України єдиним органом законодавчої влади в Україні є Верховна ОСОБА_3 України. А це означає, що право приймати закони, вносити зміни у разі, коли воно не здійснюється безпосередньо народом належить виключно ОСОБА_3 України і не може передаватися іншим органам чи посадовим особам, у тому числі Конституційному Суду України. З наведеного випливає, що Верховна ОСОБА_3 України може змінити закон виключно законом, а не іншим чином. Приймаючи рішення Конституційний Суд України не має компетенції відновлювати дію положень, що діяли раніше. Ухвалою Конституційного Суду України від 19.05.2009 р. №27-у/2009 було встановлено, непоширення мінімального розміру пенсії за віком, встановленого у аб.1 ч.1 ст. 28 Закону №1058-IV на правовідносини, що виникають на підставі інших законів, крім цього Закону, дає підстави стверджувати про наявність прогалин у законодавчому регулювання виплат дітям війни, передбаченої у ст. 6 Закону №2195- IV. Ця прогалина полягає у відсутності механізму вирахування мінімальної пенсії за віком, на 30 відсотків якої мають підвищуватися дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії. Заповнення прогалин має здійснюватися законодавцем, а тому вирішення цього питання не належить до повноважень Конституційного Суду України. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. у справі № 10-рп/2008 визнано таким, що не відповідають Конституції України положення пункту 41 розділу 11 закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Разом з тим, рішення про відновлення дії вищезазначеного законодавчого акту України у редакції, чинній до внесення змін до нього, Верховною ОСОБА_3 України не приймалось. Внаслідок цього порядку обчислення підвищення до пенсії залишився неврегульованим. Тому, відповідно до п.8 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» дітям війни (крім тих, на кого поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення провадиться у таких розмірах: з 22 травня - 48,10 грн.; з 01 липня - 48,20 грн.; з 01 жовтня 2008 р. - 49,80 грн.; з 01 січня 2009 р. - 49,80 грн.
З 01.01.2009 р. позивачеві сплачується підвищення до пенсії, як дитині війни, у сумі 49,80 грн.
Дослідивши надані докази, суд визнає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних обставин.
В судовому засіданні встановлено, що позивач має правовий статус дитина війни, що підтверджується довідкою №4616 (а.с.7).
Відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 р., що набрав чинності з 01 січня 2006 р., дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» зупинена.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 р. № 6-рп/2007 положення статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким було призупинена дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», визнані такими, що не відповідають Конституції.
Таким чином, положення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» стосовного того, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, були чинні лише з 09 липня 2007 р. (день ухвалення рішення Конституційним Судом України) до 31 грудня 2007 р.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та абзацу 1 частини 1 ст. 28 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у 2007 році діяли наступні розміри мінімальної пенсії за віком: з 01 квітня - 410 грн. 06 коп.; з 01 жовтня - 415 грн. 11 коп.
Тобто, за період з 09 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р. позивач мав право на отримання підвищення до пенсії на підставі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 710 грн. 91 коп.: ( 410 грн. 06 к х 30 % : 31 дн. х 23 дн.) + (410 грн. 06 к х 2 міс х 30 %) + ( 415 грн. 11 коп. х 3 міс х 30 %).
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 р. внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема статтею 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 р. положення пункту 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 р. щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Таким чином, вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок підвищення до пенсії дитині війни в 2008 р. підлягає задоволенню з 22 травня 2008 р., тому що на застосуванні строку звернення до суду, передбаченого ст. 99 КАС України, ніхто не наполягає.
Ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 р.» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 р. встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідним бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини щодо нарахування та виплати дітям війни підвищення до пенсії, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Враховуючи, що позивач свої позовні вимоги не обмежив кінцевим терміном, суд вважає за можливе покласти на відповідача обов'язок після 31.12.2009 р. виплачувати йому до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як «дитині війни» на період дії ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 22.05.2008 р.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд визнає їх достовірними, а вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, оскільки достовірно встановлено, що дії відповідача щодо відмови в нарахуванні і виплати підвищення до пенсії позивачеві як дитині війни є неправомірними.
Керуючись вимогами Конституції України, Законом України «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст. 8, 9, 159-163 КАС України, суд, -
ОСОБА_4 Іванівни задовольнити.
Визнати неправомірною відмову ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області у невиплаті ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як «Дитині війни» з 22.05.2008 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_1 виплату підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як «Дитині війни» з 22.05.2008 р. з урахуванням раніше здійснених виплат на період дії ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» №2195-IY від 18.11.2004 року у редакції, яка передбачає, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку для подання заяви на апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а особою, яка була відсутня під час проголошення постанови, протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви на апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Первомайський міський суд Луганської області.
Суддя Г.Д. Скочій