Справа № 2а-23662/08
Категорія 46
08 грудня 2008 року
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Островської О.П.,
при секретарі: Рубей К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Слов'яносербської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій незаконними, зобов'язання виплатити суму недоплаченої грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
У жовтні 2008 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача УПСЗН Слов'яносербської райдержадміністрації, в якому послалася, що вона має дитину - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, за якою здійснює догляд. З липня 2007 року по 28 квітня 2008 року перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з 29.04.2008 року вийшла на роботу. У відповідності зі ст. 23 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», яка діяла на 01.01.2007 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі 100% мінімальної заробітної плати незалежно від стажу роботи. Рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року визнані неконституційними положення абзацу 3 частини 2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як різниця між 50% прожиткового мінімуму для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Але не менше 23% прожиткового мінімуму для працездатних осіб. В порушення даного рішення Конституційного Суду України протягом 2007 року відповідач виплачував допомогу в розмірах, передбачених Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». За 4 місяці 2008 року недоплачено 1493, 60 гри. Просить суд визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Слов'яносербської районної державної адміністрації Луганської області по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку незаконними, зобов'язати відповідача виплатити заборгованість по допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік в сумі 1812, 68 грн., та за 2008 рік в сумі 1493, 60 грн.
У судове засідання позивачка не з'явилася, до його початку надала суду заяву, в якій підтримала позовні вимоги та просила розглянути справу без її участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, до його початку надав суду заяву, в якій позовні вимоги не визнав, просив розглянути справу без його участі, в своїх запереченнях посилався на наступне. Згідно ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для застрахованих осіб, та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб. Рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року визнані такими, що не відповідають Конституції України, вимоги ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», але по теперішній час зміну до останнього закону не внесені, фінансування виплати по народженню дитини не
підвищено. Відповідно до п.22 р.11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Позивачці зазначена допомога виплачувалася згідно з діючим законодавством. В Законах України про Державний бюджет на відповідні роки не була закладена допомога, яка б відповідала ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Крім того, позивачем пропущений строк позовної давності. Просить суд відмовити в задоволенні позову за необґрунтованістю та у зв'язку з порушенням строку звернення до адміністративного суду відповідно до ч.1 ст.100 КАС України.
Дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.
Згідно зі ст.. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. "
У відповідності зі ст.. 46 Конституции України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Судом встановлено, що позивачка має дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, за якою здійснює догляд, є застрахованою особою, і у відповідності з Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240 від 18 січня 2001 року має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка до квітня 2007 року виплачувалася за рахунок коштів Фонду соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, а з квітня 2007 року виплачується управліннями праці та соціального захисту населення за рахунок коштів відповідної субвенції Державного бюджету України.
При цьому розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачці у 2007 році відповідачем встановлено у відповідності з розміром, зазначеним у Законі України « Про державний бюджет України на 2007 рік» і у такому розмірі ця допомога їй сплачувалася з 20 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року.
Вказані обставини підтверджуються свідоцтвом про народження дитини, довідкою відповідача про розмір допомоги, копією паспорту позивачки.
Суд вважає, що розмір спірної допомоги позивачки, починаючи з 20 липня 2007 року відповідачем Управління праці та соціального захисту населення Слов'яносербської районної державної адміністрації Луганської області визначався та виплачувався без врахування діючого законодавства з цього приводу.
Статтею 43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
П.5 розділу 1Х Прикінцевих положень зазначеного Закону передбачено, що до стабілізації економічного становища в Україні розмір виплат, передбачених ст. 43 цього Закону, визначається Верховною Радою України щороку, виходячи з рівня забезпечення прожиткового мінімуму одночасно з встановленням розміру страхових внесків з поступовим наближенням виплат до прожиткового мінімуму, при цьому права встановлювати інший порядок цих виплат та їх розмір, ніж це встановлено зазначеним Законом, не передбачено.
Згідно зазначеному положенню Прикінцевих положень після набрання чинності вказаного Закону України„Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" законами України про державний бюджет на відповідні роки регулювалися вказані виплати, положення яких з цього приводу включно до 2006 року неконституційними не визнавалися.
Відповідно до ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», в черговий раз в 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: абзацом 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає розмір, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2007 р. № 32 передбачено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам з 1 січня 2007 р. призначається органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб. У І кварталі вказана допомога виплачувалась страхувальниками та робочими органами виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його відділеннями застрахованим особам, яким вона призначена і виплачувалася в 2006 р. Кошти субвенції перераховуються органами праці та соціального захисту населення на рахунки страхувальників і робочих органів Фонду. У II-IV кварталах - вказані допомоги виплачуються органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.
Статею 71 Закону України «Про Держбюджет на 2007 рік.» було зупинено на 2007 рік дію ст. 43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Судом встановлено, що саме в такому порядку та розмірі з липня 2007 року позивачці нараховувалася та виплачувалася спірна допомога (а.с.6).
Рішенням Конституційного Суду України , від 09.07.2007 р. визнано неконституційним положення абз.3 ч.2 ст.56 та п.14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» в тому числі про зупинення дії ст.43 ЗУ " Про загальнообовязкове державне соціальне страхування, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
З цього моменту зазначені положення Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік» втратили чинність, інших Законів України щодо порядку та розміру вказаних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років, в установленому порядку на 2007 рік не приймалося.
Враховуючи, що вказане рішення Конституційного суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними, суд вважає, що при розрахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку слід керуватися ст. 43 ЗУ " Про загальнообовязкове державне соціальне страхування, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, і допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має надаватися у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму.
Таким чином, починаючи з 20 липня 2007 року, тобто з моменту винесення Конституційним Судом України 09.07.2007 року вказаного рішення, відповідач мав провести розрахунок та виплати спірної допомоги позивачці, виходячи з формулювання ст. 43 ЗУ " Про загальнообовязкове державне соціальне страхування, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням , тобто з прожиткового мінімуму, встановленого законом, і в такому розмірі виплачувати до 31 грудня 2007 року, тобто до закінчення бюджетного року.
Тому суд вважає в цій частині позовні вимоги позивачки такими, що підлягають задоволенню.
Що стосується вимоги позивачки стосовно виплати заборгованості з допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, вона є необгрунтованою з наступних підстав.
Пунктом 25 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року , виключено вказану статтю 43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Також цим Законом визначено, що з 01.01.2008р. допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується і застрахованим, і незастрахованим особам виключно за нормами ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Таким чином, питання призначення, розміру та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з 1 січня 2008 року регулювалася тільки Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", як для застрахованих так і незастрахованих осіб, яким викладено частину першу статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у наступній редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень" (це положення почало діяти з 1 січня 2008 року), оскільки інших Законів з цього приводу не приймалося.
Судом встановлено, що у вказаному порядку та розмірі відповідачем і виплачувалася вказана допомога, починаючи з 1 січня 2008 року.
Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнано неконституційним положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року про виключення ст. 43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», що означає, що дія вказаної" ст. 43 Закону поновлена.
З цього моменту зазначені положення Закону України « Про державний бюджет України на 2008 рік» втратили чинність, інших Законів України щодо порядку та розміру вказаних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років, в установленому порядку не приймалося на 2008 рік не приймалося.
Таким чином, виходить, що дані виплати застрахованим особам регулюються з 22 травня 2008 року двома зазначеними законами, тобто виникає конкуренція законів, однак оскільки в Законі України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" зазначено, що право на вказану спірну допомогу має застрахована особа, то слід вважати, що даний закон є спеціальним по відношенню до застрахованих осіб, і норма, яка регулює це питання є чинною з 22 травня 2008 року, тому норми Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з цього приводу на застрахованих осіб не поширюються з вказаного часу.
Відповідно до ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" у разі виходу (працевлаштування) матері дитини або особи, яка фактично здійснює догляд за дитиною, на роботу до закінчення строку відпустки для догляду за дитиною виплата зазначеної допомоги припиняється, про що видається довідка з місця роботи.
Як вбачається з наказу №89-ок від 29.04.2008 року ВАТ «Державний ощадний банк України» Філіалу Слов'яносербського відділення №5449, позивачка ОСОБА_1 стала до виконання обов'язків заступника головного бухгалтера з 29 квітня 2008 року (а.с.7).
Таким чином, вимоги позивачки стосовно виплати заборгованості з допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, починаючи з 01 січня 2008 року, є безпідставними, оскільки спірні положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» були чинними до 22 травня 2008 року, а тому у відповідача не було підстав для їх незастосування, а на момент прийняття Конституційним Судом України рішення №10-рп/2008 від 22.05.2008 року виплата допомоги по догляду за дитиною позивачці була припинена у зв'язку з її виходом на роботу.
Посилання відповідача на те, що позивачкою пропущено строк позовної давності, не заслуговують на увагу суду, оскільки відповідно до ст. 268 Цивільного кодексу України на вимоги, заявлені позивачкою, позовна давність не поширюється.
За таких обставин, суд вважає, що вимоги позивачки підлягають частковому задоволенню у зазначеній частині.
Керуючись ст.ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати незаконними дії відповідача Управління праці та соціального захисту населення Слов'яносербської районної державної адміністрації Луганської області, щодо нарахування та виплати ОСОБА_1, починаючи з 20 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Зобов'язати відповідача Управління праці та соціального захисту населення Слов'яносербської районної державної адміністрації Луганської області здійснити донарахування та виплату ОСОБА_1 суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за період з 20 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, тобто до закінчення бюджетного року.
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за необґрунтованістю.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.