Іменем України
11 грудня 2008 року справа 2а-30811/08
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Ушакова Т.С.
при секретарі судового засідання Фенічевій О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1
до управління Пенсійного фонду України у м. Красний Луч Луганської області про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання зробити перерахунок пенсії.
За участю
представників сторін:
позивач: ОСОБА_1,
представник відповідача: не прибув,
25 листопада 2008 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України у м. Красний Луч Луганської області, в якому послався, що він як інвалід 2 групи внаслідок захворювання пов'язаного з участю у ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС, учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС 1 категорії, отримує пенсію, призначеному йому у відповідності з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно зі ст.54 цього Закону призначений розмір пенсії для інвалідів 2 групи повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком. Крім того, відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» інвалідам 2 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком. Оскільки вказані пенсії виплачуються у меншому розмірі, він звернувся до відповідача з вимогою про перерахування йому пенсії та встановити її розмір у встановленому законом розмірі, але йому у цьому було відмовлено. Тому позивач просить визнати дії відповідача по відмові у задоволені його вимог неправомірними. Зобов'язати відповідача провести йому вказані перерахунки, визначити йому пенсію у встановлених законом розмірах.
Позивач позовні вимоги підтримав, дав пояснення по суті позовних вимог та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача позов у судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином, просив проводити розгляд справи без їх участі.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач належить до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 12.02.1993 року.
Відповідно до довідки Луганської обласної МСЄК з 20.02.1998 року позивачу встановлена друга група інвалідності безстроково. В зв'язку з чим позивачеві було призначено пенсію по інвалідності, внаслідок встановлення 2 групи інвалідності, пов'язаною з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС.
14.04.2008 року позивач звертався до Управління Пенсійного фонду України у м.Красний Луч Луганської області із заявою про призначення йому пенсії у розмірі, встановленому частиною 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 p., але йому було відмовлено у призначенні зазначеної пенсії, у зв'язку з правомірністю здійснення управлінням розрахунку.
Згідно зі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір пенсії для інвалідів 2 групи, призначеної у відповідності з цим Законом повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, а згідно зі ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» таким інвалідам 2 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Цим же Законом визначено, що порядок обчислення вказаних пенсій встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 523 від 30 травня 1997 р. «Про затвердження нового порядку обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника, внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено такий новий порядок, при цьому у ньому продубльовано вказані положення Закону стосовно того, що розмір пенсії для інвалідів 2 групи повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
Статтею 28 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність - з 01.01.08 р. - 470, 00 грн. з 01.04.2008 року - 481, 00 грн.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до Закону України ««Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» частини третю і четверту статті 54 було замінено чотирма частинами такого змісту:
«У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:
для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році:
по І групі інвалідності- 220 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по II групі інвалідності - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по III групі інвалідності - 180 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках та осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчуження:
по І групі інвалідності- 160 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по II групі інвалідності- 150 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по III групі інвалідності- 140 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою:
по І групі інвалідності- 130 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по II групі інвалідності- 120 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по III групі інвалідності- 110 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність»
Текст статті 50 Закону України ««Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було викласти в такій редакції:
«Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:
інвалідам І групи- 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
інвалідам II групи- 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу- 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами».
Посилання відповідача на те, що відповідно до положення Постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 3 січня 2002 р. базовим для обчислення розміру спірної пенсії по інвалідності слід брати суму 19 грн. 91 коп. на увагу не заслуговують.
Дійсно вказаною Постановою встановлені вказані суми, як базові для обчислення спірних сум пенсій.
Однак суд вважає, що ця Постанова суперечить Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також раніше прийнятій на виконання цього Закону, Постанові Кабінету Міністрів України № 523 від 30 травня 1997р. « Про затвердження нового порядку обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, й пенсій у зв'язку з втратою годувальника, внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Пізніше прийняті Постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 3 січня 2002 р. та № 1293 від 27 грудня 2005 р. не містять у собі вказівок про те, що вони скасовують положення Постанови Кабінету Міністрів України 523 від 30 травня 1997 р.
Оскільки Постановою Кабінету Міністрів України № 523 від 30 травня 1997 р. затверджено новий порядок обчислення спірних пенсій, то після його прийняття положення Постанови Кабінету Міністрів України № 583 від 26 липня 1996 р. також не повинні застосовуватися, тому що вони регулювали питання обчислення пенсій до прийняття нового порядку.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 положення п. 28 розділу 2 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік», яким були змінені статті 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнанні такими, що не відповідають Конституції України та втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, пенсія позивача підлягає перерахунку в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з 22.05.2008 року.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 знайшли обґрунтування наданими суду доказами та нормами чинного законодавства. У зв'язку із цим суд вважає за можливе визнати дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України у м.Красний Луч Луганської області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 незаконними, зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Красний Луч Луганської області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 22 травня 2008 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07. 2003р. № 1058, ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 19.12.2006 р. № 489, ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України у м. Красний Луч Луганської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Красний Луч Луганської області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з 22.05.2008 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.