Постанова від 25.12.2008 по справі 2а-28290/08

Справа № 2а-28290/08

Категорія 46

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2008 року Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Островської О.П.,

при секретарі: Чукіній А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання виплатити суму недоплаченої грошової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2008 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача УПСЗН Попаснянської райдержадміністрації, в якому послалася, що вона має дитину - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, за якою здійснює догляд, у відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не менше ніж розмір прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років. Але Законами України про Державний бюджет України на 2007, 2008 роки внесені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», які лишають позивачку можливості отримувати вищевказану допомогу у розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років, тому розміри допомоги фактично отримані позивачкою, на її думку, є незаконними. Просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування й виплати грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007, 2008 році, зобов'язати відповідача сплатити суму недоплаченої грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у сумі 6568, 72 грн., та в подальшому нараховувати та сплачувати грошову допомогу на дитину в розмірі, встановленому діючим законодавством.

Позивачка в судове засідання не з'явилася з невідомих суду причин, про час та місце слухання справи повідомлялася належним чином.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, заперечень проти позову не надав, заяв про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило.

Дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 має дитину - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, за якою здійснює догляд. Позивач є незастрахованою особою та відповідно до Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку йому виплачує відповідач.

При цьому допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася позивачеві в розмірах, визначених Законами України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Вказані обставини підтверджуються свідоцтвом про народження дитини, довідкою відповідача про розмір допомоги, копією паспорту позивача.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Усиновителям та опікунам допомога призначається не раніше, ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки. Призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка фактично доглядає за дитиною, здійснюється за письмовою заявою цієї особи та на підставі довідки матері дитини про те, що виплату зазначеної допомоги їй припинено

У ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції від 22 березня 2001 року, міститься загальна норма про те, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

П.3 Розділу VIII Прикінцевих положень цього Закону в редакції від 25 березня 2005 року передбачено, що розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489-V від 19.12.2006 р., в черговий раз було встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: абзацом 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає розмір, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було призупинено дію ст. 15 та п.3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Проте, рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення абз. 3 ч. 2 ст. 56 та п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» були визнані неконституційним, у зв'язку з чим втратили чинність.

З цього моменту зазначені положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» втратили чинність, інших Законів України щодо порядку та розміру вказаних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років, в установленому порядку на 2007 рік не приймалося.

Враховуючи, що вказане рішення Конституційного суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними, суд вважає, що при розрахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку слід керуватися ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», і допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має надаватися у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Таким чином, суд вважає, що починаючи з 09.07.2007 року з моменту винесення Конституційним Судом України вказаного рішення, відповідач мав провести розрахунок та виплати спірної допомоги позивачці, виходячи з формулювання ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми», тобто з прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, і в такому розмірі виплачувати до 31 грудня 2007 року, тобто до закінчення бюджетного року.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законів України» № 107 від 28 грудня 2007 року встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законів України» № 107 від 28 грудня 2007 року в черговий раз встановлено, що згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2008 році надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Судом встановлено, що саме в такому порядку позивачеві нараховувалася та виплачувалася спірна допомога.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнано неконституційним вказані положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року щодо встановлення вказаного розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку .

Інших Законів України щодо порядку та розміру вказаних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років, передбачених Законом України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» незастрахованим особам, в установленому порядку на 2008 рік не приймалося.

За таких обставин, вимоги позивача в частині неправильного нарахування та виплати спірної допомоги знайшли своє підтвердження, а тому є підстави вважати, що ця допомога позивачеві і у 2008 році, починаючи з 22 травня 2008 року, відповідачем також виплачується у меншому розмірі, ніж встановлено законом.

Вимоги позивачки щодо виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років, передбачених Законом України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у 2007 та 2008 році за період з 18.05.2007 року, тобто з моменту початку відповідних виплат відповідачем, до 09 липня 2007 року та до 22 травня 2008 року відповідно, суд вважає безпідставними, оскільки спірні положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та «Про державний бюджет України на 2007 рік» були чинними до 09 липня 2007 року та до 22 травня 2008 року відповідно, а тому, у відповідача Управління праці та соціального захисту населення Попасняської районної державної адміністрації не було підстав для їх незастосування.

Відповідно до ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи протиправність дій відповідача, з метою захисту прав позивачки від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд прийшов до висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачеві недоплачену щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року.

Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії відповідача Управління праці та соціального захисту населення Попасняської районної державної адміністрації Луганської області, щодо нарахування та виплати ОСОБА_1, у період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виходячи з розміру, встановленому Законами України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та «Про Державний бюджет України на 2008 рік».

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Попасняської районної державної адміністрації Луганської області здійснити донарахування та виплату ОСОБА_1 суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, тобто до закінчення бюджетного року, за рахунок коштів відповідної субвенції Державного бюджету України з урахуванням проведених виплат.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1 грн. 70 коп.

У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за необґрунтованістю.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.