Справа № 2а-26346/08
Категорія 50
«24» грудня 2008 року
Луганський окружний адміністративний суд у складі
судді: Смішливої Т.В.,
при секретарі: Попові М.Г.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1,
представник відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області про визнання дій незаконними, зобов'язання зробити перерахунок пенсії, -
У листопаді 2008 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області, в якому зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалід II групи від захворювання, пов'язаного з роботами щодо ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
В обгрунтування позовних вимоги, зазначає, що згідно зі ст.54 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон) призначений розмір пенсії для інвалідів II групи повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком. Статтею 50 вказаного закону передбачено призначення додаткової пенсії для осіб, віднесених до 1 категорії учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інвалідів II групи у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. При цьому позивач посилався на те, що рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. щодо внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Вважаючи, що відповідач нараховує та сплачує пенсію у розмірі, меншому законодавчо встановленого, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок Пенсії у жовтні 2008 року, однак, отримав відповідь, у якій відповідач заперечував можливість перерахунку пенсії.
Позивач просив суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області незаконними, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити йому пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
У судовому засіданні позивач уточнив позовні вимоги та просив здійснити перерахунок та виплатити йому пенсію з 01.10.2008 року. Стосовно іншого надав пояснення аналогічні викладеним у позові. Просив задовольнити уточнені позовні вимоги.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату та час слухання справи був повідомлений належним чином, надав заперечення проти позову, у яких відповідач посилається на наступне.
Так відповідно до вимог ч.5 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Відповідачем зазначено, що частиною 3 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом і не може застосовуватись щодо розрахунку пенсій, призначених відповідно до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». В задоволенні позовних вимог просив відмовити.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що позивач належить до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 30.10.1993 р. (а.с.5), 08.02.2006 року є інвалідом II групи від захворювання, пов'язаного з роботами щодо ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.6).
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції Закону 06.06.1996р.) розмір пенсії для інвалідів 2 групи, призначеної у відповідності з цим Законом повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, а згідно зі ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції Закону 06.06.1996р.) таким інвалідам 2 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Прожитковий мінімум на 2008 рік, відповідно до статті 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р., встановлено для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.
Частиною 3 ст. 67 Закону № 796 встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Тобто, нараховуючи у 2008 році позивачу, як інваліду 2 групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, пенсію, відповідач повинен виходити з того, що нижчий розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися виходячи із наведених у ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Позивач просив суд задовольнити його позовні вимоги з 01.10.2008 року.
Відповідно до ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою і не може виходити за межі позовних вимог.
Таким чином, вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у м. Кіровську Луганської області здійснити перерахунок пенсії у 2008 році виходячи з 8 мінімальних пенсій за віком основної пенсії та 75% мінімальної пенсії за віком - додаткової пенсії підлягають задоволенню з 01 жовтня 2008 року.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 159, 161, 163, 167 КАС України, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати дії посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 незаконними з 01 жовтня 2008 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 01 жовтня 2008 року, з урахуванням положень ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Перерахунок здійснювати виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на відповідний період.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.