номер провадження справи 15/13/19
25.03.2019 Справа № 908/2808/18
м. Запоріжжя
Господарський суд Запорізької області у складі судді Горохова І.С., розглянувши матеріали
за позовом Запорізької міської ради, 69105, м. Запоріжжя, проспект Соборний, 206
до відповідача Фізичної особи-підприємця Черепанова Андрія Івановича (ФОП Черепанов А.І.), АДРЕСА_1
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
при секретарі судового засідання Чернетенко А.С.
За участю представників сторін та учасників процесу:
від позивача: Додонов П.О., адвокат, довіреність № 275 від 26.02.2019, ордер ЗП71892 від 25.03.2019; в минулому судовому засіданні - Денщиков О.О., довіреність № 01/03-20/00323 від 01.02.2019;
від відповідача: Голікова Г.В., адвокат, довіреність № 275 від 26.02.2019.
Суть спору:
27.12.2018 до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Запорізької міської ради, м. Запоріжжя до Фізичної особи-підприємця Черепанова Андрія Івановича, м. Запоріжжя, про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки №041026102132 від 15.10.2010, а саме:
- змінити п. 5 Договору оренди землі №041026102132 від 15.10.2010 укладеного між Запорізькою міською радою та ФОП Черепановим Андрієм Івановичем, виклавши його в такій редакції: "5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 189 212 (сто вісімдесят дев'ять тисяч двісті дванадцять) грн. 90 коп. в цінах 2018 року";
- змінити п. 9 Договору оренди землі №041026102132 від 15.10.2010 укладеного між Запорізькою міською радою та ФОП Черепановим Андрієм Івановичем, виклавши його в такій редакції: "9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 5676,39 грн (п'ять тисяч шістсот сімдесят шість) грн., що складає 3 % нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2018 року".
27.12.2018 автоматизованою системою документообігу господарського суду Запорізької області здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, справу розподілено судді Горохову І.С.
Ухвалою суду від 20.12.2018 позовна заява була залишена без руху для усунення недоліків, допущених позивачем. Зазначена ухвала була отримана представником позивача 03.01.2019, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, долученим до матеріалів справи.
10.01.2019 на адресу господарського суду надійшло клопотання представника Запорізької міської ради, м. Запоріжжя про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 16.01.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/2808/18, присвоєно справі номер провадження 15/13/19. Розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження. Підготовче судове засідання призначено на 12.02.2019.
Ухвалою суду від 12.02.2019 відкладалось підготовче засідання на 26.02.2019.
Ухвалою суду від 26.02.2019 відкладалось підготовче засідання на 14.03.2019.
Ухвалою суду від 14.03.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу № 908/2808/18 до судового розгляду по суті на 25.03.2019.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що законодавством та умовами договору, укладеного між сторонами передбачена можливість внесення змін до договору, у зв'язку з чим і на виконання прийнятих Запорізькою міською радою 30.06.2015 рішень № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)» та № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» відповідачу було направлено відповідну пропозицію від 07.09.2018 за вих. № 01/03-32/02411 «Про внесення змін до договору оренди землі». На момент звернення до суду, відповідач додаткову угоду не уклав, питання про припинення чи розірвання цього договору не порушує та продовжує використовувати орендовану земельну ділянку. Вказане свідчить про ухилення відповідача від приведення умов договору оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства України. На підставі вищевикладеного, позивач просить задовольнити позовні вимоги та внести відповідні зміни до п. п. 5, 9 договору оренди землі від 15.10.2010, зареєстрованого 15.10.2010 за № 041026102132. В обґрунтування позовних вимог посилається на приписи ст. ст. 142, 144 Конституції України, ст. ст. 632, 651, 652 Цивільного кодексу України, ст.ст. 14, 271, 288 Податкового кодексу України, ст. ст. 18, 20, 23 Закону України «Про оцінку землі», ст. ст. 21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст. ст. 10, 26, 59, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
В судовому засіданні 25.03.2019 позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав зазначених у позові та відповіді на відзив від 06.03.2019.
Відповідач проти задоволення позову заперечив з підстав зазначених у відзиві, в обґрунтування зазначив, що від управління Держгеокадастру у Запорізькому районі було отримано витяг №2202/86-16 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 09.03.2016, яка становить 178 500,50 грн. З урахуванням отриманого витягу відповідачем 21.03.2016 подано уточнену податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік, відповідно до якої річна сума орендної плати становить 5400,68 грн. Позивач не зважаючи на те, що відповідачем сплачується в повному обсязі та в установлені законодавством строки сума орендної плати в розмірі 5676,32 грн на рік, з у рахуванням коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель, відповідно до витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 09.03.2016, направив пропозицію «Про внесення змін до договору оренди землі». Відповідачем надано відповідь про недоцільність укладення додаткової угоди. Крім того, відповідач наголошує, що орендна плата ним вноситься з урахуванням коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель, відповідно до вимог чинного законодавства. На думку відповідача оскільки він отримав витяг з нормативною грошовою оцінкою землі станом на 09.03.2016, тобто вже з урахуванням індексу за 2015 рік - 1,433, то при сплаті орендної плати застосовував коефіцієнт індексації за 2016 рік, який становить 1,06.
Розгляд справи відповідно до вимог ст. 222 ГПК України здійснювався за допомогою звукозаписувального технічного засобу, а саме програмно - апаратного комплексу "Оберіг".
В судому засіданні 25.03.2019 судом, в порядку ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення, судом оголошено, що повний текст рішення буде складено протягом 10 днів.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив.
15.10.2010 Запорізькою міською радою (позивач, орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем Черепановим Андрієм Івановичем (орендар, відповідач) укладений договір оренди земельної ділянки.
15.10.2010 договір оренди землі зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 041026102132.
Відповідно до п. 1 договору, орендодавець відповідно до рішення чотирнадцятої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради № 77/40 від 29.08.2007 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування прибудови до спортивно-оздоровчого комплексу, яка знаходиться: м. Запоріжжя, вул. Космічна, 116.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0079 га (п. 2 договору).
Відповідно до п. 8 договору, договір укладено на десять років.
Відповідно до п. 19 договору передача земельної ділянки орендарю здійснюється орендодавцем на умовах, що визначені у договорі, за актом прийому-передачі земельної ділянки, який підписується сторонами і є невід'ємним додатком до договору. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у п'ятиденний термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
Факт передачі позивачем в оренду відповідачу земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:03:022:0114, загальною площею 0,0079 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Космічна, 116, земельна ділянка знаходиться у стані придатному для розташування прибудови до спортивно - оздоровчого комплексу Актом прийому-передачі земельної ділянки, який підписано Орендодавцем і Орендарем та скріплено печаткою міської ради.
Згідно з п. 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 45 507,16 грн в цінах 2008 року.
Пунктом 9 договору сторони визначили, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 1 365,21 грн, що складає 3 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2008 року.
Пунктами 10, 11 договору оренди обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Комунарського району 33214815700005 в управлінні Держказначейства у Ленінському районі міста Запоріжжя Головного управління Держказначейства України в Запорізькій області, МФО 813015, ЕДРПОУ 34677119, код 13050500.
Відповідно до п. 12 договору розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.
30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно якого вирішено, зокрема, ввести в дію нормативну грошову оцінку земель міста з 01.01.2016.
Також, 30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)», яким було затверджено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності в межах міста Запоріжжя.
Відповідно до додатку 3 до Рішення № 6 при розрахунку розмір орендної плати за земельні ділянки м. Запоріжжя зазначені у пунктах 3.2, 8, складає 3 відсотки від нормативної грошової оцінки землі. Зазначене рішення було оприлюднене 14.07.2015 року в газеті "Запорозька Січ" і набрало чинності з дня його офіційного оприлюднення та введено в дію 01.01.2016.
Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 6 та від 30.06.2015 № 7 не скасовувалися та є чинними.
У зв'язку із тим, що розмір орендної плати за надану відповідачу в оренду земельну ділянку, визначений пунктом 9 договору оренди землі, не відповідає встановленому рішеннями Запорізької міської ради № 6 та № 7 від 30.06.2015 та вимогам діючого законодавства, 19.09.2018 позивачем на адресу відповідача була направлена пропозиція від 07.09.2018 за № 01/03-32/02411 щодо внесення змін до діючого договору оренди землі, який зареєстровано за № 041026102132 від 15.10.2010, шляхом зміни розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та орендної плати. Разом із пропозицією на адресу відповідача направлено проект додаткової угоди до договору для підписання.
Однак, на момент звернення до суду відповідач додаткову угоду не уклав, питання про припинення чи розірвання цього договору не порушує та продовжує використовувати орендовану земельну ділянку.
У зв'язку із цим, позивач звернувся до суду з даним позовом про внесення змін до договору оренди землі, за захистом своїх порушених інтересів до суду.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з пунктами 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
За змістом ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно із ч. 5 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Відповідно до норм ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Приписами ст. 188 Господарського кодексу України встановлено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, що передбачено ст. 652 Цивільного кодексу України.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 652 Цивільного кодексу України зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
На час вирішення даного спору в суді, питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою регулюється виключно Податковим кодексом України від 02.12.2010, який набув чинності з 01.01.2011.
Згідно із ст. 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України).
Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території (п. 288.5.1 ст. 288 ПК України).
Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Згідно положень ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Частиною 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» визначено, що однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Орендна плата за землю відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 6 та від 30.06.2015 № 7 не скасовувалися та є чинними.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок і, як наслідок, зміна розміру земельного податку та ставок орендної плати за землю не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання уповноваженими органами місцевого самоврядування плати за користування землею в межах та на виконання норм Податкового Кодексу України.
В свою чергу, орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною. Тому, зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки (бази оподаткування) тягне за собою зміну розміру земельного податку та орендної плати, а отже є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Запорізькою міською радою з метою визначення бази розрахунку орендної плати за земельну ділянку, надану в користування відповідачу отримано в Головному управлінні Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки в цінах 2018 року.
За даними витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 09.07.2018 № 1875/207-18 нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:03:022:0114, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Космічна, 116 складає 182 212,90 грн в цінах 2018 року.
Розмір орендної плати за користування земельною ділянкою по Договору оренди землі в цінах 2018 року складає 5 676,39 грн: 182 212,90 х 3% = 5 676,39 грн, де: 5 676,39 - річний розмір орендної плати; 3% - розмір орендної плати у відсотках від нормативної грошової оцінки землі, визначений рішенням ЗМР від 30.06.2015 № 6.
Твердження відповідача про недоцільність укладання додаткової угоди до спірного договору оренди безпідставне та суперечить чинному законодавству.
Відповідно до Закону України «Про оренду землі», відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтею 15 Закону України «Про оренду землі» визначено, що орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків
строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору.
Також, згідно ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Отже, приведення договору оренди землі у відповідність до вимог діючого законодавства є обов'язком сторін.
Частиною 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Стаття 79 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Позивач надав всі необхідні докази в обґрунтування позовних вимог.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, вимоги позивача про внесення змін у пункти 5 та 9 договору оренди землі від 15.10.2010, суд вважає законними, обґрунтованими та документально підтвердженими, а тому підлягають задоволенню у запропонованій позивачем редакції.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 73, 86, 219, 233, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Змінити п. 5 договору оренди землі № 041026102132 від 15.10.2010, укладеного між Запорізькою міською радою та Фізичною особою-підприємцем Черепановим Андрієм Івановичем, виклавши його в такій редакції: « 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 189 212,90 грн (сто вісімдесят дев'ять тисяч двісті дванадцять гривень 90 коп.) в цінах 2018 року».
Змінити п. 9 договору оренди землі № 041026102132 від 15.10.2010, укладеного між Запорізькою міською радою та Фізичною особою-підприємцем Черепановим Андрієм Івановичем, виклавши його в такій редакції: « 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 5 676,39 грн (п'ять тисяч шістсот сімдесят шість гривень 39 коп.), що складає 3% нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2018 року».
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Черепанова Андрія Івановича (АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Запорізької міської ради (розрахунковий рахунок 35418024034816 в УДКСУ у м. Запоріжжі Запорізької області, отримувач: виконавчий комітет Запорізької міської ради, ЄДРПОУ 02140892, МФО 813015) судовий збір в розмірі 1762,00 грн (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.). Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 04 квітня 2019 року.
Суддя І. С. Горохов