"02" квітня 2019 р. Справа № 596/558/19
Суддя Гусятинського районного суду Тернопільської області Митражик Е.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Гусятинського відділення поліції Підволочиського відділу поліції ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, не працюючого, пенсіонера, за ч.1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Із змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ГР № 056332 від 11.03.2019 року, вбачається, що 26.02.2019 року ОСОБА_1, який є дідусем неповнолітнього ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, ухилявся від виконання своїх опікунських обов'язків щодо виховання та забезпечення належних умов життя неповнолітнього ОСОБА_2, який в приміщенні школи с. Вікно штовхав неповнолітнього однокласника ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, чим порушив вимоги ч.1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що він є дідусем неповнолітнього ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3. Мама ОСОБА_2, ОСОБА_4, час від часу їздить на заробітки, проте постійно проживає разом з сином.
Ознайомившись з протоколом про адміністративне правопорушення приходжу до висновку, що він не відповідає вимогам ст.256 КУпАП.
Частина 1 ст. 184 КУпАП, передбачає відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Із змісту протоколу вбачається, що ОСОБА_1, який є дідусем неповнолітнього ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, ухилявся від виконання своїх опікунських обов'язків.
Відповідно до ч.1 стаття 243 Сімейного кодексу України опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування.
Батьками неповнолітнього ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4 є ОСОБА_5 та ОСОБА_4, що вбачається із копії свідоцтва про народження серії І-ИД № 016011 від 26.12.2005 року, виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану Гусятинського районного управління юстиції Тернопільської області (а.с.16).
Однак згідно представлених матеріалів відсутні докази підтвердження того що ОСОБА_1 є особою яка заміняє батьків неповнолітнього ОСОБА_2, чи є його опікуном.
Окрім того, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ГР № 056332 від 11.03.2019 року міститься виправлення в даті адміністративного правопорушення.
Також в протоколі відсутні посилання на час адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в звязку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній у відповідності з законом.
Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.
З врахуванням вищенаведеного недоліку неможливо повно та об'єктивно розглянути дану справу та прийняти будь-яке із передбачених законом рішень за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
Враховуючи викладене, вважаю, що адміністративний матеріал підлягає поверненню для належного оформлення.
Керуючись ст. ст. 7, 245, 251, 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Направити матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП для належного оформлення в Гусятинське відділення поліції Підволочиського відділу поліції ГУНП в Тернопільській області.
Суддя:підпис
З оригіналом вірно
Суддя Гусятинського районного суду Е.М. Митражик