Справа № 569/4442/19
27 березня 2019 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Рогозін С.В., розглянувши матеріали, що надійшли від Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, працюючого провідним спеціалістом відділу організаційного забезпечення Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області, за ст. 188-31 КУпАП, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії РВ № 118 від 05.02.2019 року, 05 лютого 2019 року о 17 год. 30 хв., ОСОБА_1 не виконав законних вимог посадових осіб Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України щодо усунення порушень статті 8 Закону України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах» та п. 16 Правил забезпечення захисту інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2006 року № 373.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 188-31 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-31 КУпАП не визнав з підстав, викладених у його письмових поясненнях, та просив суд закрити провадження у справі за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення. Додатково пояснив суду, що невиконання законних вимогпосадових осіб Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України щодо усунення порушень статті 8 Закону України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах» та п. 16 Правил забезпечення захисту інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2006 року № 373, допущено не з його вини, оскільки він вжив всіх засобів для усунення даних порушень, проте кошти на створення комплексної системи захисту інформації Головному управлінню Держпродспоживслужби в Рівненській області не було надано.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-31 КУпАП, не доведена належними та достатніми доказами, виходячи із наступного.
Статтею 188-31 КУпАП передбачена відповідальність за невиконання законних вимог посадових осіб органів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України щодо усунення порушень законодавства про криптографічний та технічний захист державних інформаційних ресурсів, або інформації з обмеженим доступом, вимога щодо захисту якої встановлена законом, та законодавства у сфері надання послуг електронного цифрового підпису, а також створення інших перешкод для виконання покладених на них обов'язків.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Враховуючи загальне визначення поняття адміністративного правопорушення обов'язковою ознакою будь-якого адміністративного правопорушення є вина особи у його вчиненні (у формі умислу або необережності), тобто певне психічне відношення особи до свого протиправного діяння і його суспільно небезпечним або шкідливим наслідкам (результату).
Як вбачається з наказу начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області ОСОБА_2 № 264-К «Про призначення ОСОБА_1М.» від 02 липня 2018 року, ОСОБА_1 було призначено на посаду провідного спеціаліста відділу організаційного забезпечення з 03 липня 2018 року.
Згідно наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області ОСОБА_2 № 294-ОД «Про призначення відповідальної особи» від 29 грудня 2018 року, ОСОБА_1 було призначено відповідальним за стан організації та проведення робіт із захисту інформації та контролю стану захищеності автоматизованої системи Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області.
Як вбачається з наявного в матеріалах справи витягу з акту комплексної перевірки стану технічного захисту інформації в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Рівненській області № 42/1-69дск від 30.01.2018 року, посадовими особами Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Рівненській області було проведено комплексну перевірку стану технічного захисту інформації в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Рівненській області.
Також, 05 лютого 2019 року посадовими особами Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Рівненській області було проведено контрольну перевірку стану технічного захисту інформації в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Рівненській області.
З викладеного слідує, що комплексну перевірку стану технічного захисту інформації в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Рівненській області було проведено ще до того як ОСОБА_1 було призначено на посаду провідного спеціаліста відділу організаційного забезпечення.
Крім того, к пояснив у судовому засіданні ОСОБА_1, 04.05.2018 року Головне управління Держпродспоживслужби в Рівненській області зверталось з листом № 07-13/2106 «Щодо проблемних питань» до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, в якому зазначало про необхідність виділення коштів для створення комплексної системи захисту інформації та розроблення єдиного програмного продукту для ведення бухгалтерського обліку. Однак, так як кошти Головному управлінню Держпродспоживслужби в Рівненській області на створення комплексної системи захисту інформації не виділялись у 2017-2018 роках, тому вимоги технічного захисту інформації не виконанні в повному обсязі у зв'язку з обмеженим фінансуванням.
Також, матеріали справи не містять підтвердження того факту, що вищевказані акти були надані ОСОБА_1 для ознайомлення та висловлення своїх заперечень, а також надання пояснень, натомість у вищевказаних витягах актів зазначено, що із актом ознайомлений начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області ОСОБА_2.
Відповідно до ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 про відсутність його вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-31 КУпАП, на переконання суду не спростовано належними, достатніми та допустимими доказами, а тому беруться судом до уваги.
Із врахуванням положень і тлумачень ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя. Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
За вищевикладених обставин суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-31 КУпАП, не знайшла свого підтвердження, а тому провадження у справі про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 188-31 КУпАП, підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 31, 247, 283, 284, 285 КУпАП, суд, -
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 188-31 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області.
Суддя Рівненського міського суду С.В. Рогозін