Справа № 570/1301/19
Номер провадження 3/570/682/2019
02 квітня 2019 року
Cуддя Рівненського районного суду Рівненської області Штогун О.С., за участю прокурора Рівненської місцевої прокуратури ОСОБА_1 та особи яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Рівненського районного суду Рівненської області справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_2, лікаря КП "Рівненський обласний госпіталь ВВВ", паспорт серії СР245567 виданий 11.08.1997 року Рівненським РВ УМВС України в Рівненській області, за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до змісту протоколу №88 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 14 березня 2019 року (далі - протокол) ОСОБА_4, будучи відповідно до рішення Клеванської селищної ради Рівненського району Рівненської області №1 від 13 листопада 2015 року «Про підсумки виборів депутатів Клеванської селищної ради сьомого скликання і селищного голови та визнання їх повноважень» обраним депутатом сьомого скликання Клеванської селищної ради Рівненського району Рівненської області, тобто в силу вимог підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 3акону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності на якого поширюється дія цього Закону, в порушення положень абзацу 1 частини 2 статті 45 вказаного Закону та п.5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування затвердженого рішенням НАЗК №3 від 10 червня 2016 року (далі - Порядок), без поважних причин, до дня складення (припинення) повноважень депутата селищної ради, тобто 16 листопада 2017 року, декларацію (після звільнення) особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями (далі - декларація) не подав.
Вказані дії ОСОБА_4 кваліфіковані, як вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_4 свою вину у вчинені вказаного правопорушення не визнав, пояснив, що він не був проінформований, про обов'язок подавати декларацію не пізніше дня припинення його повноважень, як депутата селищної ради, а тому подав таку декларацію пізніше.
Прокурор Рівненської місцевої прокуратури вказав, що вина ОСОБА_4 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, повністю доведена доказами дослідженими в судовому засіданні та просив визнати його винним і накласти на нього стягнення в межах санкції цієї статті.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, про необхідність закриття провадження у справі в зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_4 складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, з наступних підстав.
Так, ОСОБА_4 був обраний та здійснював в період з 13 листопада 2015 року по 16 листопада 2017 року повноваження депутата Клевенської селищної ради Рівненського району Рівненської області, що підтверджується дослідженими в судовому засіданні копіями рішення Клеванської селищної ради Рівненського району Рівненської області №1 від 13 листопада 2015 року «Про підсумки виборів депутатів Клеванської селищної ради сьомого скликання і селищного голови та визнання їх повноважень» та рішення Клеванської селищної ради Рівненського району Рівненської області №1 від 16 листопада 2017 року «Про початок повноважень депутатів Клеванської селищної ради».
Відповідно до п. «б» ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» депутати місцевих рад є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Зі змісту дослідженого протоколу вбачається, що ОСОБА_4 в порушення строку визначеного абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» та п.5 розділу ІІ Порядку, а саме не пізніше дня припинення повноважень депутата Клеванської селищної ради Рівненського району Рівненської області, тобто 16 листопада 2017 року, не подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до а.10 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно ч. 1 ст. 172-6 КУпАП адміністративна відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до примітки ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Як вбачається із змісту вищевказаної норми Закону, вона не встановлює жодних термінів подачі декларації відповідними особами, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування. Відсутність законодавчо визначеного строку подання декларації в разі припинення діяльності унеможливлює безумовну констатацію несвоєчасності такого подання.
Поряд з цим, відповідно до пункту 5 розділу ІІ Порядку, декларація суб'єкта декларування, визначеного в абзаці першому частини другої статті 45 Закону, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається не пізніше дня такого припинення. Якщо припинення зазначених функцій відбулося з ініціативи роботодавця, декларація подається не пізніше двадцяти робочих днів з дня, коли суб'єкт декларування дізнався чи повинен був дізнатися про таке припинення.
Встановлюючи термін подання декларації в разі припинення діяльності, НАЗК розширює зміст абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», виходячи за межі вказаної норми.
За таких обставин, недотримання ОСОБА_4 строку подання декларації, визначеного у пункті 5 розділу ІІ Порядку, не тягне за собою відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки не є правопорушенням, пов'язаним з корупцією, так як його дії не порушують будь-яких вимог, обмежень чи заборон, встановлених Законом України «Про запобігання корупції».
Враховуючи наведене, в діях ОСОБА_4 відсутній склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а відтак провадження в справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП, за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 247, 283-285, 287-289 КУпАП, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 цього Кодексу, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський районний суд.
Суддя Штогун О.С.