28 березня 2019 рокуЛьвів№ 857/1977/19
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Носа С. П.,
суддів - Кухтея Р. В., Шевчук С. М.;
за участю секретаря судового засідання - Джули В. М.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2018 року у справі № 817/1706/18 (головуючий суддя - Зозуля Д. П., м. Рівне, повне судове рішення складено 13 грудня 2018 року) за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Гольфстрім» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
25 червня 2018 року Рівненським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Гольфстрім» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 29.05.2018 № 733383/35567796 про відмову в реєстрації податкової накладної № 27 від 31.07.2017, від 29.05.2018 № 733177/35567796 про відмову в реєстрації податкової накладної № 29 від 31.07.2017, від 29.05.2018 № 733197/35567796 про відмову в реєстрації податкової накладної № 31 від 28.07.2017, зобов'язання Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні, подані ТОВ "Торговий дім "Гольфстрім".
В обґрунтування вимог позовної заяви зазначено, що відповідач безпідставно не зареєстрував у Єдиному реєстрі податкових накладних подану Товариством податкову накладну №29 від 31.07.2017, №27 від 31.07.2017, №31 від 28.07.2017, хоча позивачем були подані документи на підтвердження реальності здійснення господарської операції по податкових накладних.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 замінено первинного відповідача - Державну фіскальну службу України частині позовних вимог щодо визнання протиправними та скасування рішень №733383/35567796 від 29.05.2018, №733177/35567796 від 29.05.2018, №733197/35567796 від 29.05.2018 про відмову у реєстрації податкових накладних, на належного відповідача - Головне управління ДФС у Рівненській області.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2018 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління ДФС в Рівненській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №733383/35567796 від 29.05.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №27 від 31.07.2017, №733177/35567796 від 29.05.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №29 від 31.07.2017, №733197/35567796 від 29.05.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №31 від 28.07.2017. Зобов'язано Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №27 від 31.07.2017, податкову накладну №29 від 31.07.2017, податкову накладну №31 від 28.07.2017, складені Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Гольфстрім".
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідачем - Головним управлінням ДФС у Рівненській області, подано апеляційну скаргу, в якій висловлено прохання скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови було порушено норми матеріального та процесуального права. Також вказано, що позивачем не надано повного пакету документів, передбачених у Вичерпному переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому наказом Міністерства фінансів України №567 від 13.06.2017.
В прохальній частині апеляційної скарги, Головним управлінням ДФС в Рівненській області було зазначено, що апелянт просить суд розглянути справу за участі представника Головного управління ДФС в Рівненській області в режимі відеоконференції, обов'язок щодо забезпечення якої покласти на Господарський суд Рівненської області.
Восьмим апеляційним адміністративним судом залишено таке клопотання без розгляду, оскільки апелянтом при його поданні не дотримано вимог щодо оформлення такого, адже зі ст. 195 КАС України вбачається, що прийняття рішення щодо проведення судового засідання в режимі відеоконференції є правом суду. Вказана норма не передбачає обов'язку для суду проведення судового засідання в режимі відеоконференції в разі наявності про це клопотання сторони, а такий спосіб участі має винятковий характер, і повинні насамперед існувати причини, які ускладнюють або роблять неможливим особисту участь сторони в судовому засіданні. Разом з тим, заявником не наведено будь-яких мотивів щодо необхідності проведення судового засідання в режимі відеоконференції.
Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України, тому відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не знаходить підстав для її задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Встановлено, що між позивачем ТОВ "Торговий дім "Гольфстрім" (код 355677917165) та ТОВ "Фірма "Гольфстрім" (код 335213117125) укладено договір постачання , предметом якого є поставка покупцю матеріалів та обладнання згідно з його замовленнями.
На виконання умов договору позивач надав для ТОВ "Фірма "Гольфстрім" видаткову накладну №156 від 31.07.2017 на суму 43952,17 грн., у тому числі ПДВ 7 325,36грн.(а.с.18-19 т.1), та видаткову накладну №158 від 31.07.2017 на суму 114523,96 грн., у тому числі ПДВ 19 087,33грн.
Між позивачем ТОВ "Торговий дім "Гольфстрім" (код 355677917165) та ФОП ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) укладено договір постачання, предметом якого є поставка покупцю матеріалів та обладнання згідно з його замовленнями.
На виконання умов Договору позивач надав ФОП ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) видаткову накладних №162 від 28.07.2017 на суму 28470,62 грн., у тому числі ПДВ 4745,10 грн. (а.с.59 т.1).
За наслідками здійснення вказаних господарських операцій, позивачем були сформовані відповідні податкові накладні, а саме: №27 від 31.07.2017 на загальну суму 43 952,17грн., в тому числі ПДВ 7325,36грн.(а.с.8-9); №29 від 31.07.2017 на загальну суму 114 523,96грн., в тому числі ПДВ 19 087,33грн.(а.с.10); №31 від 28.07.2017 на загальну суму 28 470,62 грн., в тому числі ПДВ 4745,10 грн.(а.с.11-12).
Всі вищенаведені податкові накладні надіслані платником податків на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН).
В подальшому позивачем отримано квитанції від 10.08.2017 через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України, версія 2.2.14.11, в якій зазначено "Документ прийнято. Реєстрація зупинена" (а.с.13-15 т.1), реєстрація була зупинена відповідно до пункту 201.16 ст. 201 ПК України, оскільки ПН відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України №567 від 13.06.2017. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:3925,8481" та запропоновано надати пояснення та/ або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН.
З урахуванням вимог пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" №117 від 21.02.2018, ТОВ "Торговий дім "Гольфстрім" 25.08.2018 за №1 було подано на розгляд комісії контролюючого органу - ГУ ДФС у Рівненській області повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення господарської операції по податковій накладній №31 від 28.07.2017, до якого було додано письмові пояснення, 25.08.2018 за №2 було подано на розгляд комісії контролюючого органу - ГУ ДФС у Рівненській області повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення господарської операції по податковій накладній №29 від 31.07.2017, до якого було додано письмові пояснення, 25.08.2018 за №3 було подано на розгляд комісії контролюючого органу - ГУ ДФС у Рівненській області, повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення господарської операції по податковій накладній №27 від 31.07.2017, до якого було додано письмові пояснення. Всі вищенаведені повідомлення були надіслані позивачем для обробки (а.с. 140-250 т.1).
Незважаючи на це, комісією ГУ ДФС в Рівненській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, було прийнято рішення №733383/35567796 від 29.05.2018, №733177/35567796 від 29.05.2018, №733197/35567796 від 29.05.2018 про відмову у реєстрації податкових накладних(а.с.72-79 т.1).
Бланк рішення містить три підстави для відмови у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: ненадання платником податків письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; ненадання платником податків копій документів (серед яких окремо виділено такі групи, як: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податків, яким оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
В рішенні №733383/35567796 від 29.05.2018, підставою для відмови у реєстрації податкової накладної обрано: "Надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавствам" (надання платником податків копій документів, як не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН. Зокрема відсутні копії договорів на придбання, первинні документи щодо транспортування та зберігання товарів, складські документи) (а.с.72-73 т.1).
В рішенні №733177/35567796 від 29.05.2018, підставою для відмови у реєстрації податкової накладної обрано: "Надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавствам" (надання платником податків копій документів, як не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН. Зокрема відсутні копії документів щодо підтвердження відповідності продукції та копій складських документів) (а.с.74 т.1).
В рішенні №733197/35567796 від 29.05.2018, підставою для відмови у реєстрації податкової накладної обрано: "Надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавствам" (надання платником податків копій документів, як не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН. Зокрема в якості підтвердження проведеної оплати за реалізований товар платник надав копію платіжного доручення ОСОБА_1 від 07.07.2017 на суму 29,0тис.грн., тоді як податкова накладна 28.07.2017 на суму реалізації 28,5 тис. грн. (відсутня копія оборотно-сальдової відомості) (а.с.75-76 т.1).
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції погоджується з такими та вважає за необхідне зазначити наступне.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, в силу вимог п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
При цьому, згідно з п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України, платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, саме на дату виникнення податкових зобов'язань та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно із п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла на дату прийняття рішення про зупинення реєстрації податкової накладної № 312 від 29.06.2017) реєстрація податкової накладеної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
В свою чергу, пунктом 74.2 передбачалося, що в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних були затверджені наказом Міністерства фінансів України №567 від 13.06.2017, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 753/30621 і який втратив чинність 25.05.2018 на підставі наказу Міністерства фінансів України №409 від 06.04.2018.
На дату подання на реєстрацію податкових накладних, пункт 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних передбачав, що моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більше 75 % загального такого залишку та відсутність товару/послуги, зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України, стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Пункт 3 Критеріїв, надавав право платнику податку, у разі отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, подати на розгляд Комісії ДФС інформацію за встановленою формою щодо: видів економічної діяльності відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності (КВЕД ДК 009:2010); кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та/або придбаваються (отримуються) платником податку; кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДК 016-2010), що на постійній основі постачаються (виготовляються) та/або придбаваються платником податку.
Встановлено, що в ході моніторингу податкових накладних було виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарам згідно з УКТ ЗЕД 3925,8481, про що й було зазначено у квитанціях.
За вимогами пп.201.16.3 (в редакції, що діяла до 01.01.2018) комісія центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику приймає рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16.
Колегія суддів зазначає, що не зважаючи на ту обставину, що контролюючим органом прийнято від ТОВ "Торговий дім "Гольфстрім" інформацію, передбачену пунктом 3 Критеріїв у формі Таблиці даних платника податку, яка є додатком до Критеріїв, протягом установленого терміну не було прийнято ні рішення про реєстрацію податкових накладних, ні рішення про відмову у їх реєстрації.
21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних".
Пунктом 2 вказаної Постанови передбачено, що платники податку на додану вартість, у яких до 1 грудня 2017 року зупинено реєстрацію податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, що діяв до набрання чинності Законом України №2245-VIII від 07.12.2017 та які станом на 1 грудня 2017 року не подали пояснень і копій документів до таких податкових накладних/розрахунків коригування, мають право протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування, подати пояснення і копії документів до таких податкових накладних/розрахунків коригування на розгляд комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, порядок роботи яких затверджується цією постановою.
За правилами пунктів 18-20 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №117 від 21.02. 2018, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу, розглядаються комісіями контролюючих органів. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
А в силу вимог пункту 21 цього Порядку, підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Встановлено, що ТОВ "Торговий дім "Гольфстрім" 25.05.2018 було подано на розгляд комісії контролюючого органу - ГУ ДФС у Рівненській області, повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення господарської операції по податкових накладних, до якого було додано пояснення та інші зазначені вище судом документи, які складені у повній відповідності до вимог законодавства і саме такими документами супроводжувалось оформлення господарської операції, в рамках якої виписано податкові накладні.
29.05.2018 комісією ГУ ДФС в Рівненській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, було прийнято рішення №733383/35567796, №733177/35567796, №733197/35567796 про відмову у реєстрації податкових накладних.
Підставою для відмови у реєстрації у рішенні зазначено: "надання платником податків копії документів, які складені з порушенням законодавства", тобто, фактичною підставою для прийняття оспорюваних рішень слугували факт відсутності у позивача первинних документів на оплату реалізованих товарів, відсутності первинних документів на транспортування та зберігання товарів, відповідності продукції та копій складських документів.
Колегія суддів звертає увагу на те, що підставою для прийняття комісіями контролюючих органів рішень про відмову в реєстрації податкових накладних є ненадання саме тих документів, які зазначені у квитанції про зупинення як пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію, а для позивача перелік таких документів відповідачем не визначався.
Також, зазначений у пункті 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №117 від 21.02.2018, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, не означає, що платник податку повинен подати абсолютно всі, зазначені у ньому документи. Навпаки, зміст цього переліку свідчить на користь того, що враховується специфіка певних господарських операцій. Більше того, за правилами пункту 13 Порядку, платнику податків надано право подати крім копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію, ще й пояснення.
Разом з тим, долученими до матеріалів справи копіями квитанцій підтверджено, що позивачем надсилалися для контролюючого органу документи про підтвердження реальності здійснення господарських операцій, які відбулися в рамках вищезазначених договорів, а саме: копії договорів, видаткових накладних, товарно-транспортних накладних, платіжних доручень, докази наявності складських приміщень, доказів відповідності продукції.
Оскільки для виникнення податкового зобов'язання з ПДВ достатньо настання однієї з подій, то обов'язок продавця виписати і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну на відповідну суму ПДВ, кореспондує з правом контролюючого органу вимагати у платника ПДВ ту документацію, яка підтверджує настання саме такої події, а не обох подій одночасно. Якщо мова йде про зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку в якості оплати товарів/послуг, що підлягають постачанню, то документами, достатніми для підтвердження такої операції будуть розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків, а також відповідні договори та рахунки на оплату, що підтверджують наявність правових підстав для зарахування відповідної суми коштів. Відповідно, саме такі документи можуть вважатися необхідною передумовою для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Встановлено, що ТОВ "Торговий дім "Гольфстрім" було надано контролюючому органу всі документи, які підтверджують інформацію, зазначену у податкових накладних, як і відповідні письмові пояснення з того приводу.
Таким чином, надані ТОВ "Торговий дім "Гольфстрім" документи були цілком достатніми для прийняття Комісією ГУ ДФС в Рівненській області рішення про реєстрацію податкової накладної №27 від 31.07.2017, №29 від 31.07.2017, №31 від 28.07.2017.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №27 від 31.07.2017, податкову накладну №29 від 31.07.2017, податкову накладну №31 від 28.07.2017, то такака також вірно задоволена судом першої інстанції з огляду на ту обставину, що відповідачами будь-які підставні та правомірні зауваження до поданих позивачем документів не висловлено, тому порушені права позивача підлягають захисту, як шляхом визнання протиправними рішення про відмову у реєстрації податкових накладних, так і шляхом зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати вказані податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зазначене також узгоджується з передбаченим пунктом 1 статті 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод правом особи на доступ до суду, що, зокрема, включає такий аспект, як право на розгляд справи судом із "повною юрисдикцією", тобто судом, що має достатні та ефективні повноваження щодо: повторної (після адміністративного органу) оцінки доказів; встановлення обставин, які були підставою для прийняття оскарженого адміністративного рішення; належного поновлення прав особи за результатами розгляду справи по суті (п.70 рішення Європейського суду з прав людини від 28.06.1990 у справі "Обермейєр проти Австрії"; п.155 рішення Європейського суду з прав людини від 04.03.2014 у справі "Гранд Стівенс проти Італії").
Згідно з ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позовних вимог, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування рішення суду першої інстанції немає.
Керуючись статтями 229, 241, 250, 308, 310, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Рівненській області - залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2018 року у справі № 817/1706/18 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя С. П. Нос
судді Р. В. Кухтей
С. М. Шевчук
Повне судове рішення складено 03 квітня 2019 року.