Постанова від 28.03.2019 по справі 826/7288/18

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/7288/18 Суддя (судді) першої інстанції: Келеберда В.І.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2019 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Кузьменка В. В.,

суддів Василенка Я. М., Шурка О. І.,

за участю секретаря Видмеденко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Посольства України в Російській Федерації про визнання протиправним та скасування рішення, за апеляційною скаргою ОСОБА_4 на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.07.2018, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся з позовом до Посольства України в Російській Федерації та просив визнати протиправним та скасувати рішення від 30.12.2017 про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_3 разом з неповнолітніми дітьми: ОСОБА_8, 2007 р.н., та ОСОБА_6, 2009 р.н.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.07.2018 позов залишено без задоволення.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що ухвалене з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.12.2018 зупинено провадження у справі для належного повідомлення представника Посольства України в Російській Федерації про час та місце апеляційного розгляду справи.

В судове засідання з'явилися представники сторін. Представник апелянта підтримав апеляційну скаргу, просив її задовольнити.

Представник відповідача просив залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, матеріали справи, письмові докази на запит суду, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства. В свою чергу апелянт посилається на те, що Посольство України в РФ не має повноважень приймати рішення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України.

Надаючи правову оцінку обставинам справи судова колегія зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 21.05.2015 позивач звернувся до Посольства України в РФ із заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, а саме: на підставі ч. 1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України», обґрунтовуючи заяву народженням діда - ОСОБА_7, 15.07.1918 на території України. Позивач також просив оформити громадянство України для неповнолітніх дітей - ОСОБА_8, 2007 р.н., та ОСОБА_6, 2009 р.н.

Посольством України в РФ видано довідку №6111-536-1106 від 22.06.2015 про реєстрацію особи громадянином України, згідно з якою позивач разом з неповнолітніми дітьми зареєстровані громадянами України.

27.02.2016 позивач звернувся до Дніпровського РВ ГУ ДМС України у м. Києві із заявою про видачу паспорта громадянина України та 30.03.2016 отримав його. У той же день зареєстровано місце проживання позивача за адресою: АДРЕСА_1, за якою він зареєстрований на даний час.

У лютому 2018 року позивачу повідомили про надходження на останню адресу проживання у РФ листа Посольства України в РФ від 11 січня 2018 року №6111/19-091л-280 про скасування рішення про оформлення позивачем та його неповнолітніми дітьми громадянства України за територіальним походженням згідно зі ст. 8 Закону України «Про громадянство України». Підстава скасування рішення зазначено про невиконання позивачем зобов'язання надати Посольству України в РФ протягом двох років з моменту реєстрації громадянином України документа про припинення громадянства Росії.

Вважаючи зазначене рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом про його скасування.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб, визначаються Законом України від 18 січня 2001 року №2235-III «Про громадянство України» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №2235-III).

Відповідно до статті 25 Закону України «Про громадянство України», Міністерство закордонних справ України, дипломатичні представництва та консульські установи України здійснюють, зокрема, повноваження щодо прийняття рішення про оформлення набуття громадянства України особами за підставами, передбаченими пунктами 1, 2, 4-10 статті 6 цього Закону, а також скасовують прийняті ними рішення про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 цього Закону.

Міністерство закордонних справ України, дипломатичні представництва та консульські установи України здійснюють повноваження, передбачені пунктами 1-10 частини першої цієї статті, стосовно осіб, які відповідно до чинного законодавства України є такими, що постійно проживають за кордоном, а також приймають рішення про оформлення набуття громадянства України за підставою, передбаченою пунктом 1 статті 6 цього Закону, стосовно осіб, які народилися за межами України.

Пунктом 98 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженим Указом Президента України від 27 березня 2001 року №215, передбачено, що дипломатичні представництва та консульські установи України приймають рішення про оформлення набуття громадянства України у тому числі за територіальним походженням.

До повноважень дипломатичних представництв та консульських установ України також належить скасування рішень про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених ст. 21 Закону №2235-ІІІ.

Вказане спростовує доводи апелянта, що до повноважень Посольства України в Російській Федерації не належить питання прийняття рішень про оформлення набуття громадянства України і про його скасування.

Статтею 2 Закону №2235-ІІІ встановлено принципи законодавства України про громадянство:

1) єдиного громадянства - громадянства держави Україна, що виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України. Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України;

2) запобігання виникненню випадків безгромадянства;

3) неможливості позбавлення громадянина України громадянства України;

4) визнання права громадянина України на зміну громадянства;

5) неможливості автоматичного набуття громадянства України іноземцем чи особою без громадянства внаслідок укладення шлюбу з громадянином України або набуття громадянства України його дружиною (чоловіком) та автоматичного припинення громадянства України одним з подружжя внаслідок припинення шлюбу або припинення громадянства України другим з подружжя;

6) рівності перед законом громадян України незалежно від підстав, порядку і моменту набуття ними громадянства України;

7) збереження громадянства України незалежно від місця проживання громадянина України.

Згідно зі ст. 6 Закону № 2235-ІІІ Громадянство України набувається: за народженням; за територіальним походженням; внаслідок прийняття до громадянства; внаслідок поновлення у громадянстві; внаслідок усиновлення; внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров'я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю або передачі на виховання в сім'ю патронатного вихователя; внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Відповідно до ст. 8 Закону №2235-ІІІ особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав.

Частиною 5 ст. 8 Закону №2235-ІІІ визначено, що іноземці, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, які подали зобов'язання припинити іноземне громадянство, повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації їх громадянами України. Якщо іноземці, маючи всі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання такого документа, з незалежних від них причин не можуть отримати його, вони подають декларацію про відмову від іноземного громадянства.

Пунктом 28 Порядку №215, встановлено, що для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, дід чи баба якої народилися до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або на інших територіях, що входили на момент їх народження до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону), подає документи, передбачені підпунктами "а" - "в" пункту 24 цього Порядку, а також:

а) документ, що підтверджує факт народження діда чи баби заявника на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту;

б) документи, що засвідчують родинні стосунки заявника відповідно з дідом чи бабою, які народилися на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.

При цьому, за підпунктами «а» - «в» пункту 24 Порядку № 215, особа подає: а) заяву про набуття громадянства України за територіальним походженням; б) дві фотокартки (розміром 35 х 45 мм); в) один із таких документів: - декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства; - зобов'язання припинити іноземне громадянство - для іноземців.

Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов'язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України; - декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує надання особі статусу біженця чи притулку в Україні, - для іноземців, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні; - заяву про зміну громадянства - для іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України.

Разом з необхідним пакетом документів для оформлення громадянства за територіальним походженням, 21.05.2015 Позивач надав зобов'язання про припинення ним іноземного громадянства, у разі набуття громадянства України, і протягом двох років з моменту набуття громадянства України в ПУ в РФ буде наданий документ про припинення громадянства РФ.

Статтею 21 Закону №2235-ІІІ визначено, що рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 8 та 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.

Згідно з пунктом 88 Порядку №215 для скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, відповідно до статті 21 Закону №2235-ІІІ, органами міграційної служби, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України готуються такі документи:

а) подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України;

б) документи, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням (стаття 8 Закону №2235-ІІІ) шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянства України (довідка органу міграційної служби, дипломатичного представництва чи консульської установи про те, що іноземець, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, не подав документ про припинення цього громадянства, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації його громадянином України, а незалежні від особи причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства не існують (частина п'ята статті 8 та частина друга статті 10 Закону №2235-ІІІ); інформація про інші неправдиві відомості та фальшиві документи, які були подані для набуття громадянства України відповідно до статей 8 та 10 Закону №2235-ІІІ, або інформація про приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України відповідно до статей 8 та 10 Закону №2235-ІІІ.

Скасування рішення про оформлення набуття громадянства України здійснюється на підставі підготовленого дипломатичним представництвом чи консульською установою України подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України та документів, передбачених підпунктом "б" пункту 88 цього Порядку.

Дипломатичне представництво чи консульська установа України не пізніш як у тижневий строк з дня скасування рішення про оформлення набуття громадянства України повідомляє про це відповідну особу у письмовій формі із зазначенням причин скасування такого рішення.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про громадянство», іноземці, які подали зобов'язання припинити іноземне громадянство, повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації їх громадянами України. Якщо іноземці, маючи всі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання такого документа, з незалежних від них причин не можуть отримати його, вони подають декларацію про відмову від іноземного громадянства.

Як вже зазначалось вище, оскаржуване рішення прийнято відповідачем на підставі ст. 21 Закону №2235-III у зв'язку з тим, що громадянство України було набуто, але не виконано подане зобов'язання про припинення іноземного громадянства, тобто неподання документа про припинення цього громадянства, а незалежні від особи причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства не повідомлені відповідачу.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 215 заяви та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто. За наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо) заява та інші документи з питань громадянства на прохання заявника можуть подаватися іншою особою або надсилатися поштою. Під час подання заяви та інших документів з питань громадянства пред'являється документ, що посвідчує особу заявника, а також документ про проживання заявника на території України або про його постійне проживання за кордоном та подаються копії таких документів.

Апелянт вказує, що 29.03.2016 направив на адресу Посольства РФ в Україні заяву про вихід із громадянства та відмову від паспорта, а також паспорт громадянина Росії. На підтвердження таких дій в матеріалах справи містяться копія опису вкладення у лист та фіскальний чек про оплату поштового відправлення (а.с. 36-37).

Однак, копії опису та чеку Пошти Росії не є доказами, що підтверджують отримання відправлення. Подання документів у вказаний спосіб, не відповідає встановленому законодавством порядку подання документів з питань громадянства, визначеному в пункті 5 Порядку № 215, які мають подаватися виключно особисто. При цьому, на наявність будь-яких поважних причин, що зумовили надсилання документів поштовим відправлення, Позивач не посилається.

Іншого документу, що міг би підтверджувати відмову від громадянства РФ, Відповідачем не отримано.

Пунктами 98, 100 Порядку №215 передбачено, що до повноважень дипломатичних представництв та консульських установ України також належить скасування рішень про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 Закону. Рішення про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 Закону, особою, яка постійно проживає за кордоном, скасовується керівником дипломатичного представництва чи консульської установи України за місцем постійного проживання особи або його заступником.

Подання зобов'язання припинити іноземне громадянство у відповідності до положень статті 8 Закону України «Про громадянство» є складовою частиною процедури оформлення набуття ним громадянства України, а отже має подаватись до відповідного уповноваженого органу, який здійснив оформлення громадянства України, у даному випадку - до Посольства України в РФ.

Скасування рішення про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_3 від 30.12.2017 Посольства України в РФ було оформлено як відносно особи, яка постійно проживає в РФ, що підтверджується відповідною відміткою про реєстрацію місця проживання на території РФ за адресою: АДРЕСА_2 наявною у паспорті громадянина РФ НОМЕР_1, виданого 12.08.2010 підрозділом 630-010, який був наданий Позивачем для оформлення набуття громадянства і копія якого міститься у матеріалах справи в Посольства України в РФ.

Таким чином, до повноважень Посольства України в РФ належить питання прийняття рішень про оформлення набуття громадянства України і про його скасування у даному випадках, у зв'язку з чим твердження представника Позивача у цій частині є необґрунтованими та безпідставними.

Відповідно до пункту 100 Порядку № 215, дипломатичне представництво чи консульська установа України не пізніш як у тижневий строк з дня скасування рішення про оформлення набуття громадянства України повідомляє про це відповідну особу у письмовій формі із зазначенням причин скасування такого рішення.

У відповідності до пункту 100 Порядку № 215, Посольства України в РФ у визначений строк, повідомило Позивача у письмовій формі про прийняте рішення із зазначенням причин скасування (лист Посольства України в РФ № 6111/19-091 л-280 від 11.01.2018).

Вказаний лист Посольства України в РФ був надісланий на поштову адресу, вказану у заяві Позивача про набуття громадянства України за територіальним походженням, а саме: АДРЕСА_2

Мотиви та доводи, наведені в апеляційній скарзі, висновки суду першої інстанції не спростовують та є безпідставними, оскільки в ході розгляду справи апеляційним судом встановлено, що відповідач згідно ст. 19 Конституції України діяв лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.

Таким чином, враховуючи вищенаведене у сукупності, беручи до уваги при цьому кожен аргумент, викладений учасниками справи, рішення суду першої інстанції у цій справі є законним та обґрунтованим і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права ухвалив рішення повно і всебічно з'ясувавши обставини справи.

Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.07.2018 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Посольства України в Російській Федерації про визнання протиправним та скасування рішення - залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.07.2018 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя-доповідач: В. В. Кузьменко

Судді: Я. М. Василенко

О. І. Шурко

Повний текст постанови виготовлено 02.04.2019