Рішення від 03.04.2019 по справі 2040/7803/18

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2019 р. № 2040/7803/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горшкової О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_2) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.,м. Харків,61022) про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувсь до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у повному обсязі одноразово, починаючи з 1 січня 2016 року, на підставі довідки від 23 березня 2018 року №100/27914, виготовленої ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, у розмірі 82% грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 3000 грн.; оклад за спеціальним званням - 2200 грн.; надбавка за вислугу років 50%; надбавка за таємність 10%; надбавка за виконання особливо важливих завдань 53%; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 46%; премія 87,9% - у відповідності до Постанови КМУ №355 від 23.04.2012 року, Закону України від 23.12.2015 №900 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов КМУ від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та від 18.11.2015 року №947 «Про внесення змін до Постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року №268», з врахуванням Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.11.2018 року зупинено провадження у зазначеній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17-а.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 27.03.2019 року поновлено провадження по справі № 2040/7803/18 та призначено розгляд справи в порядку спрощеного провадження на 03.04.2019 року.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що відповідачем при призначенні та перерахунку пенсії не враховано всіх необхідних складових грошового забезпечення у відсотковому виразі, в зв'язку з чим зменшено розмір його пенсії.

Представник відповідача надав відзив на позов, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог та вказав, що пенсія ОСОБА_1 була призначена і нараховується у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому підстави для її перерахунку відсутні.

У судове засідання 03.04.2019 року сторони, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи не прибули.

Суд, на підставі ст. 205 КАС України, вважає можливим розглянути справу у письмовому провадженні.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

28.02.2005 року ОСОБА_1 звільнено з органів внутрішніх справ України у відставку.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 2005 року.

Так, ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років у розмірі 82% грошового забезпечення, що підтверджується висновком про призначення пенсії (а.с. 33), доказів на спростування чого відповідачем до суду не надано.

Згідно висновку про призначення пенсії ОСОБА_1 від 14.09.2005 року пенсія позивача складається з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 190,00 грн; оклад за звання - 130,00 грн.; за вислугу років (40%) - 128,00 грн.; надбавка (100%) - 448,00 грн.; за таємність (10%) - 19,00 грн.; за особливі умови служби (50 %) - 160,00 грн.; пенсійна надбавка (50%) - 828,00 грн.; за безперервну службу (90%) - 1712,93 грн.; премія (33%) - 1204,19 грн.

В подальшому, позивачу декілька раз перераховувалась пенсія.

Так, з урахуванням ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на момент проведення перерахунку) та Постанови Кабінету Міністрів від 13.02.2008 року N 45, Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» № 1294, головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області ОСОБА_1 перераховано пенсію з 01.01.2008 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ГУ МВСУ в Харківській області та враховано такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад -1410,00 грн.; оклад за звання - 130, 00 грн.; за вислугу років (40%) - 616, 00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання (50%) - 1078.00 грн.; надбавка за роботу з таємними документами (10%) - 141.00 грн.; надбавка за ОРД (28%) - 394.80 грн.; премія (43%) - 1621.01грн. Всього 5390.81 грн.

Основний розмір пенсії складав 82% грошового забезпечення, що підтверджено відповідачем у відзиві на позов (а.с. 28).

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ МВСУ в Харківській області на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надано довідку від 30.06.2012 року про те, що розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.04.2012 року (день, з якого розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу) за посадою старший дізнавач Первомайського РВ УМВДУ в Харківській області, становить: посадовий оклад - 1407.00 грн.; оклад за звання - 130.00 грн.; за вислугу років 40% - 614.80 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 53% -1140.45 грн.; надбавка за роботу з таємними документами 10% -140.70 грн.; надбавка за ОРД 46% - 647.22 грн.; премія 87.9 % -3586.47 грн. Всього 7666.64 грн.

Також, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області ОСОБА_1 перераховано пенсію з 01.01.2016 року. При цьому враховано розмір грошового забезпечення відповідно до довідки № 100/27914 від 23.03.2018 року: посадовий оклад - 3000.00 грн.; оклад за звання - 2200.00 грн.; за вислугу років 50% - 2600.00 грн.; надбавка за роботу з таємними документами 10% - 300.00 грн.; премія 6,24% - 505.44грн. Всього 8605.44 грн. Основний розмір пенсії складає 70% грошового забезпечення - 6023 грн. 81 коп.

Основний розмір пенсії позивача складав 70 % грошового забезпечення, як зазначив відповідач у відзиві на позов (а.с. 29).

19.06.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про здійснення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії у повному обсязі одноразово, починаючи з 1 січня 2016 року, на підставі довідки від 23 березня 2018 року №100/27914, виготовленої ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, у розмірі 82% грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 3000 грн.; оклад за спеціальним званням - 2200 грн.; надбавка за вислугу років 50%; надбавка за таємність 10%; надбавка за виконання особливо важливих завдань 53%; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 46%; премія 87,9% - у відповідності до Постанови КМУ №355 від 23.04.2012 року, Закону України від 23.12.2015 №900 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов КМУ від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та від 18.11.2015 року №947 «Про внесення змін до Постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року №268», з врахуванням Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року.

Листом від 18.07.2016 року № 3925/14-14 позивача повідомлено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення, а додаткові види грошового забезпечення враховуються на підставі документів, які надаються уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств і відомств, на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії документів.

Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач звернувся з позовною заявою до Харківського окружного адміністративного суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини виникли внаслідок неправомірних, на думку позивача дій відповідача, якими звужено його права на належний розмір пенсії та які полягали у:

- врахуванні при перерахунку пенсії розміру премії 6,24 % замість належного 87,9 %;

- незастосуванні при перерахунку пенсії такої складової як надбавка за особливо важливі завдання, оскільки при призначенні пенсії така враховувалась;

- зменшенні відсоткового розміру пенсії з 82 % грошового забезпечення (який було враховано під час призначення пенсії у 2005 році) на 70 % грошового забезпечення (який встановлено під час перерахунку пенсії у 2016 році).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29.12.2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 року (далі - Закон № 900-VIII), яким внесені доповнення в ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, а саме: статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно до абзацу 2 п. 15 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у відповідності до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію».

Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18.11.2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Отже, враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейських.

При цьому, суд звертає увагу на те, що відповідачем не заперечується право позивача на перерахунок та виплату пенсії, що й було здійснено, починаючи з 01.01.2018 року.

Що стосується неврахування при перерахунку пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань (50 %) та врахування розміру премії 6,24 % замість належного, на думку позивача, 87, 9 %, то суд зазначає наступне.

29.12.2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 року (далі - Закон № 900-VIII), яким внесені доповнення в ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, а саме: статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, на момент виникнення права на перерахунок пенсії), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45 в редакції, чинній на момент виникнення права у позивача на перерахунок пенсії), перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Суд зазначає, що підготовлена Ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області та направлена до Головного управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області довідка про розмір грошового забезпечення позивача за посадою прирівняною до посади поліцейських для перерахунку розміру його пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, не містить додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, які отримував позивач.

Водночас, складовими частинами грошового забезпечення на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 Ліквідаційною комісією Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області у довідці про його грошове забезпечення зазначено посадовий оклад, оклад за спеціальне звання, надбавка за вислугу років (50 %), надбавка за роботу з таємними документами (10%) та премія (6, 24 %) (а.с. 38)

Суд звертає увагу на те, що у вказаній довідці відсутні такі показники, як надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно - розшукову діяльність, які отримував раніше позивач.

Слід також зазначити, що визначення таких показників як надбавка за виконання особливо важливих завдань (50 %), надбавка за оперативно - розшукову діяльність (46%), премія (87, 9 %) для перерахунку пенсії, про які вказував позивач, належить до компетенції Ліквідаційної комісії УМВС України у Харківської області, а відповідач здійснює перерахунок вже за наявними показниками у довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, що видається Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області.

Тобто, відповідач позбавлений можливості самостійно коригувати, зокрема, відсотковий розмір премій пенсіонера під час перерахунку пенсії, що, водночас, відноситься до компетенції Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області, до якої позивач не обмежений у праві звернутись з метою оскарження розміру премії та не врахування таких показників як надбавка за виконання особливо важливих завдань (50 %), надбавка за оперативно - розшукову діяльність (46%).

Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 802/2196/17-а від 12.03.2018 року (№ Пз/9901/1/1/18), яким відмовлено у задоволенні позову до Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області, зокрема, про зобов'язання Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції, надбавка за стаж служби (40 %), надбавка за виконання особливо важливих завдань 95 %, премія (55 %).

Відповідно до ч. 3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Так, Верховний Суд у своєму рішенні зазначив, що висновки в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

У вказаному рішенні визначено, що якщо буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Так, Верховний Суд у своєму рішенні зазначив, що висновки в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Підсумовуючи наведене, суд зауважує, що у правовідносинах щодо не врахування відповідачем під час перерахунку пенсії позивачу у 2016 році таких складових грошового забезпечення, як надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за оперативно - розшукову діяльність та врахування премії у розмірі 6,24 %, відповідач діяв в межах законодавства, а заявлені вимоги в цій частині є необґрунтованими та безпідставними.

Окрім того, суд звертає увагу, що позивач як в прохальній частині позовних вимог, так і в прохальній частині своєї заяви від 19.06.2018 року, з якою останній звертався до ГУ ПФУ в Харківській області, просить провести перерахунок і виплату пенсії з 01.01.2016 року саме на підставі довідки № 100/27914 від 23.03.2018 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВСУ в Харківській області, враховуючи такі показники: посадовий оклад - 3000 грн.; оклад за спеціальним званням - 2200 грн.; надбавка за вислугу років 50%; надбавка за таємність 10%; надбавка за виконання особливо важливих завдань 53%; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 46%; премія 87,9%.

Однак, вищезазначена довідка № 100/27914 від 23.03.2018 року (а.с. 24) містить інші показники, а саме: посадовий оклад - 3000 грн.; оклад за спеціальне звання - 2200 грн., надбавку за вислугу років (50%), надбавка за роботу з таємними документами (10%), премія - 6, 24%.

Позивачем не надано до суду інших довідок за № 100/27914 та датованих 23.03.2018 року, в яких були б зазначені бажані для позивача показники.

Стосовно перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 року із застосуванням основного розміру пенсії у розмірі 70 % грошового забезпечення замість 82%, що було враховано під час призначення пенсії позивача, то суд зазначає наступне.

Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011 р., та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності з 01.05.2014 р., до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно.

Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії (з 90% до 70% сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення позивачу пенсії.

Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, зміна максимального розміру пенсії з 82% до 70% сум грошового забезпечення, що відбулася у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб" № 103 від 21.02.2018.

Внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" та Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.

Частиною 3 статті 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Однак, як Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" так і Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено зменшення основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.

З урахуванням вищевказаного, суд приходить до висновку, що відповідач при проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії протиправно зменшив розмір пенсії за вислугу років з 82% на 70% грошового забезпечення, а тому, позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, провести ОСОБА_1 перерахунку та виплату пенсії, починаючи з 01.01.2016 року у розмірі 82 % грошового забезпечення підлягають задоволенню.

Суд також зазначає, що згідно з частиною 5 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції Закону № 3668-VI від 08.07.2011), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911-VIII від 24.12.2015 (який набрав чинності 01.01.2016), ч.5 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".

Таким чином, частина 5 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції Закону № 3668-VI від 08.07.2011; із змінами, внесеними згідно із Законом № 911-VIII від 24.12.2015) викладена в такій редакції: "Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Разом з тим, згідно з пунктом 2 розділу 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911-VIII від 24.12.2015, дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.

Проте, у випадку позивача пенсію останньому було призначено з 2005 року.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №1774-VIII від 06.12.2016 (який набрав чинності 01.01.2017), у ч.7 ст.43 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" слова і цифри "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено "по 31 грудня 2017 року".

Крім того, суд зазначає, що рішенням Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зі змінами, а саме:

- частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень;

- першого речення частини першої статті 54, відповідно до яких тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України Про державну службу, Закону України Про прокуратуру, Закону України Про судоустрій і статус суддів, призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються;

Положення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 9 квітня 1992 року зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Відповідно до статті 152 Конституції України, закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Отже, положення частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 9 квітня 1992 року зі змінами, щодо встановлення максимального розміру пенсії не більше десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, та щодо встановлення максимального розміру пенсії тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, не більше 10740 гривень, - втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 20.12.2016 р.

Суд зазначає, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911-VIII від 24.12.2015 (який набрав чинності 01.01.2016), та Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 1774-VIII від 06.12.2016 (який набрав чинності 01.01.2017) не вносились зміни щодо встановлення періоду дії максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), яка не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (це положення діє в редакції Закону № 3668-VI від 08.07.2011), а тому положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911-VIII від 24.12.2015 (який набрав чинності 01.01.2016), та Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 1774-VIII від 06.12.2016 (який набрав чинності 01.01.2017) не поширюються на позивача.

Згідно з частиною другою ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 перерахунку та виплату пенсії, починаючи з 01.01.2016 року у розмірі 82 % грошового забезпечення.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити, з вищезазначених підстав.

При цьому щодо зобов'язання здійснити перерахування пенсії одноразовою виплатою суд зазначає, що спосіб виконання дій, які має вчинити за рішенням суду суб'єкт владних повноважень, не визначений в спірних правовідносинах нормативно.

У разі набрання чинності рішенням суду про зобов'язання сплатити недоплачену частину пенсії за період з 01.01.2016 перерахування недоплачених сум буде вважатися належним виконанням судового рішення, як у разі перерахування присудженої суми кількома платежами, так і однією сумою, а повним виконанням рішення суду буде сплата відповідачем всієї недоплаченої різниці.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.,м. Харків,61022) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.,м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) провести ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, РНКОПП НОМЕР_1) перерахунку та виплату пенсії, починаючи з 01.01.2016 року у розмірі 82 % грошового забезпечення.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, РНКОПП НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 352 (триста п'ятдесят дві грн.) 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Горшкова О.О.