копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УХВАЛА
03 квітня 2019 р.Справа №160/2930/19
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Олійник В.М., розглянувши заяву позивача про забезпечення адміністративного позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до відповідача-1: Міністерства аграрної політики та продовольства України, відповідача-2: Постійно діючої комісії з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, що належить до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача-1: ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення,-
01 квітня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача-1: Міністерства аграрної політики та продовольства України, відповідача-2: Постійно діючої комісії з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, що належить до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача-1: ОСОБА_2, в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Постійно діючої комісії з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, що належить до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України, яким визначено переможця конкурсного відбору на посаду керівника Державного підприємства «Нігинський кар'єр» ( код ЄДРПОУ 00373741, адреса: 32322, Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, селище Сахкамінь, вулиця Радянська, буд. 1а) ОСОБА_2;
визнати кандидатуру ОСОБА_1 на посаду керівника Державного підприємства «Нігинський кар'єр» (код ЄДРПОУ 00373741, адреса: 32322, Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, селище Сахкамінь, вулиця Радянська, буд. 1а) - погодженою.
Разом з позовною заявою позивач надав заяву про забезпечення адміністративного позову, в якій просить зупинити дію рішення Постійно діючої комісії з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, що належить до сфери управління Міністерства агарної політики та продовольства України, яким визначено переможця конкурсного відбору на посаду керівника Державного підприємства "Нігинський кар'єр» (код ЄДРПОУ 00373741, адреса: 32322, Хмельницька область Кам'янець-Подільський район, селище Сахкамінь, вулиця Радянська, буд. 1а ) ОСОБА_2 до набрання законної сили судовим рішенням по даній справі.
В обґрунтування клопотання зазначено, що відповідачами порушено положення Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 р. № 777. Без оголошення протоколу, яким затверджено результати обрання керівника підприємства, комісією було оголошено лише сам результат щодо обрання переможцем ОСОБА_2
Відповідно до положень вказаного Порядку, рішення комісії є підставою для укладання контракту між суб'єктом управління та переможцем конкурсного відбору.
Оскільки ОСОБА_2 незаконно займає посаду керівника підприємства, він не має права виконувати обов'язки, покладені на керівника підприємства. У разі задоволення позовних вимог позивача та призначення його на дану посаду необхідно буде вирішувати питання щодо дій, які за час розгляду справи будуть вчинені ОСОБА_2 як виконуючим обов'язки керівника підприємства.
Крім того, враховуючи заінтересованість осіб, які визначили ОСОБА_2 переможцем, про що зазначалось у позові, ці особи матимуть можливість керувати підприємством в своїх інтересах та всупереч інтересам підприємства та держави, якій належить дане підприємство.
Відповідно до частини 1 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Суд вважає за можливе розглянути клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову без повідомлення учасників справи.
Розглянувши вищевказане клопотання, суд враховує наступне.
Частинами першою, другою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Відповідно до частини першої статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що для вжиття заходів забезпечення позову необхідні поважні підстави та обґрунтування таких підстав належними доказами.
В той же час заходи забезпечення адміністративного позову мають бути належними та відповідними заявленому адміністративному позову, стосуватись прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі з приводу порушення яких заявлено адміністративний позов.
Також при розгляді клопотання про вжиття заходів забезпечення позову суд повинен дати оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжитих заходів з урахуванням:
- розумності, обґрунтованості й адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову;
- забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників процесу;
- наявності зв'язку між конкретним видом, що застосовується для забезпечення позову, і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий вид забезпечення забезпечити фактичне виконання рішення суду у разі його задоволення;
- ймовірності виникнення ускладнень для виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів.
Забезпечення позову у спосіб, який пропонує позивач, фактично є вирішенням спору по суті без судового розгляду, що є неприпустимим.
Крім того, з матеріалів позовної заяви та з клопотання про забезпечення позову суд не вбачає очевидних ознак протиправності дій відповідача, що є однією з умов у вирішенні питання про забезпечення адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що клопотання ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 5 ст. 154 Кодексу адміністративного судочинства України про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу.
Керуючись ст. ст. 150, 154, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову - відмовити.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. ст. 293, 295 КАС України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) Ухвала не набрала законної сили 03 квітня 2019 року. Суддя З оригіналом згідно. Суддя В.М. Олійник В.М. Олійник В.М. Олійник