Постанова від 02.04.2019 по справі 592/761/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 квітня 2019 року

Київ

справа №592/761/16-а

адміністративне провадження №К/9901/14477/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Бучик А.Ю.,

суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми в складі судді Костенко В.Г. від 17.03.2016 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: П'янової Я.В., Чалого І.С., Зеленського В.В. від 26.05.2016 у справі №592/761/16-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

В січні 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, уточнивши який, просив:

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУ ПФУ в Сумській області) здійснити з 01.09.2015 перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" та постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у повному обсязі, тобто 120 % від 105 % від прожиткового мінімуму, 50 % відсотків від прожиткового мінімуму надбавки на непрацездатного члена сім'ї та 35 % підвищення до основного розміру пенсії, що становить 1353,24 грн - основного розміру пенсії, 537 грн - надбавки на непрацездатну дитину віком до 18 років, 473,64 грн - підвищення відповідно до постанови КМУ № 355 від 23.04.2012, всього 2363,88 грн та виплатити позивачу 1457,40 грн безпідставно недоплаченого підвищення до основного розміру пенсії відповідно до постанови КМУ № 355 від 23.04.2012;

стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - ГУ ПФУ в Сумській області сплачений судовий збір та понесені ним витрати на правову допомогу адвоката.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яку нараховує і виплачує відповідач. Вважає, що відповідач розраховує пенсію без доплати передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в сумі 473,64 грн, тому просив зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.09.2015 врахувавши підвищення у розмірі 473,64 грн та виплатити заборгованість, яка виникла.

Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 26 травня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2016 року, у задоволенні позову відмовлено.

У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.

Касаційна скарга обґрунтована тим, що суди не врахували, що позивач має право на підвищення розміру пенсії, встановленого постановою КМУ № 355 від 23.04.2012 у повному обсязі - на 35% без будь-яких обмежень.

Вважає помилковими висновки судів про те, що Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень щодо змін розмірів хоча б одного виду грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, добавок, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а відсоткове підвищення розміру пенсії не є підставою для перерахунку позивачу пенсії.

У запереченні на касаційну скаргу відповідач просить залишити скаргу без задоволення, а судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16 червня 2016 року відкрито касаційне провадження за вказаною скаргою.

Справу передано до Верховного Суду.

Суд касаційної інстанції, переглянувши судові рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги та заперечень на неї, дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач з листопада 2006 року перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію по інвалідності відповідно до ст. 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в розмірі 60% грошового забезпечення.

Сумським обласним військовим комісаріатом відповідачу надіслано довідку ФБ №48812 від 16.05.2012 про розмір грошового забезпечення на загальну суму 2559 грн для підвищення вже нарахованої пенсії позивача. Під час складання довідки були враховані вимоги Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 11.05.2012 № 248/3/6/876, а саме, обчислення грошового забезпечення здійснене: за відповідною посадою та розміром премії, встановленої наказом Міністра оборони України від 26.03.2012 № 165 та процентної надбавки за вислугу років, відповідно до наказу Міністра оборони України від 11.06.2008 №260 та складає: посадовий оклад - 760,00 грн, оклад за військовим званням - 60,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років 20% 164,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 492,00 грн, надбавка за кваліфікацію 2,5% - 19 грн, надбавка за роботу з таємними документами 15% - 114,00 грн, премія 125 % - 950 грн, всього - 2559 грн.

Відповідач, з урахуванням наданої довідки військкомату від 16.05.2012, обчислив розмір пенсії за відповідною посадою позивача і встановив її в розмірі 1535,40 грн (з розрахунку - 2559 грн х 60 %).

З 01.09.2015 основний розмір пенсії позивача становив 1353,24 грн (120% х (105% х 1074 грн)), підвищення на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 - 182,16 грн, надбавка за непрацездатну дитину віком до 18 років 537 грн (1074 грн х 50%).

Проте, позивач вважає, що відповідач розраховує його пенсію без доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в сумі 473,64 грн, що стало підставою для звернення до суду з вказаним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відповідач нараховує і сплачує позивачу пенсію з урахуванням її максимального підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012.

Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за вказаним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" від 07.11.2007 року № 1294 затвердженого порядок призначення (перерахунку) пенсій та визначено складові грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсій. На підставі цієї постанови з 01.01.2008 органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок вже призначених пенсій.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 23.04.2012 № 355 установлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.

Пунктом 2 вказаної постанови передбачено, що при цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, та підвищень, передбачених абзацом 1 цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.

Отже, вказаним пунктом встановлено, що розміри пенсій з урахуванням підвищень, встановлених пунктом 1 цієї постанови, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294.

Як встановлено судами, максимальна величина підвищення визначалась як різниця між розміром пенсії, обчисленим із грошового забезпечення станом на 01.04.2012 за відповідною посадою та розмір пенсії, який позивач отримував на дату розрахунку. Для обчислення максимального розміру пенсії за відповідною посадою необхідно суму грошового забезпечення, зазначеного у довідці Сумського обласного військового комісаріату від 16.05.2012 помножити на 60%, тобто 2559,00 * 60% = 1535,40 грн. Таким чином, основний розмір пенсії особи за аналогічною посадою не може перевищувати 1535,40 грн.

Отже, враховуючи, що основний розмір пенсії позивача становить 1353,24 грн, а максимально можливий розмір основної пенсії складає 1535,40 грн, то максимально можливий розмір підвищення за постановою КМУ № 355 від 23.04.2012 складає 182,16 грн (1535,40 грн - 1353,24 грн).

За встановлених обставин, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Доводи позивача, наведені в касаційній скарзі, ретельно перевірені та проаналізовані судами першої та апеляційної інстанції, та їм надана належна правова оцінка. Нових аргументів, які б доводили порушення норм матеріального або процесуального права, у касаційній скарзі не зазначено.

Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 17 березня 2016 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2016 року - без змін.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає

...........................

...........................

...........................

А.Ю. Бучик

М.М. Гімон

Л.Л. Мороз

Судді Верховного Суду