20 березня 2019 року Справа № 915/1293/18
м.Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області,
головуючий суддя Коваль C.М.,
за участі секретаря судового засідання Сьянової О.С.,
від позивача: ОСОБА_1, за довіреністю;
від відповідача: не присутній;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
За позовом: Державної екологічної інспекції у Миколаївській області,
вул. Дзержинського, 134, м. Миколаїв, 54055,
до Комунального підприємства “Первомайський міський водоканал”,
вул. Київська, 129-а, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213,
про відшкодування збитків за порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів (скид зворотних вод з перевищенням встановлених нормативів граничнодопустимого скиду) в сумі 1826979 грн. 56 коп.
Державною екологічною інспекцією у Миколаївській області (далі - Інспекція) пред'явлено позов до Комунального підприємства (КП) “Первомайський міський водоканал” про стягнення з останнього грошових коштів у сумі 1826979 грн. 56 коп. -- збитків, завданих навколишньому природному середовищу внаслідок здійснення відповідачем у період 10-23.11.2017 господарської діяльності, пов'язаної з викидами в р. Південний Буг зворотних вод з перевищенням дозволеної для скиду концентрації речовин, визначених при затвердженні граничнодопустимого скиду на відповідних випусках, про що державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища ОСОБА_2, за результатом здійснення, згідно наказу Інспекції від 18.10.2017 № 78, планової перевірки вимог природоохоронного законодавства, складено відповідний акт.
Інспекція також просить суд про стягнення з відповідача грошових коштів на відшкодування витрат з оплати судовим збором позовної заяви.
Позивач підтримує позовні вимоги з підстав, викладених у позові.
Відповідач повідомлений належним чином, не скористався своїм правом для надання відзиву на позов, повноважного представника не направив, а отже справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку:
Позивач зазначає, що в період з 06.11 по 14.11.2017 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Миколаївської області ОСОБА_2, на підставі положень ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положенням про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженим наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.08.2017 року №312, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 04.09.2017 року №1080/30948, згідно наказу Державної екологічної інспекції у Миколаївській області від 18.10.2017 року №78, направлення на перевірку від 01.11.2017 року №395 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Комунальним підприємством «Первомайським міським водоканалом» .
В ході проведення перевірки, за результатами лабораторних досліджень проведених відділом інструментально - лабораторного контролю Держекоінспекції у Миколаївській області зафіксовано перевищення дозволеної для скиду концентрації речовин, визначених при затвердженні граничнодопустимого скиду (далі - ГДС) дозволом на спеціальне водокористування від 03.08.2016 року №УКР 644 А/НИК на випуску №1 (очисні споруди каналізації) по азоту амонійному, залізу загальному, фосфатам та на випуску №3 (очисні споруди водопроводу №2) по ХСК, сухому залишку, сульфатам, залізу загальному, фосфатам, хлоридам, що є порушенням що є порушенням вимог пункту 3 частини першої ст. 44 Водного кодексу України, пункту 1 частини першої ст. 98 Водного кодексу України.
Порушення зафіксовано у Акті, складеному за результатом проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів (далі - Акт), який є уніфікованою формою актів перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства, що містять перелік питань для здійснення планових заходів державного нагляду (контролю), затверджений наказом Мінприроди України від 09.08.2017 №303, та зареєстровано в Міністерстві Юстиції України 23.10.2017 за №1289/31157 (Додаток №4).
Аналіз положень чинного законодавства свідчить, що Акт є службовим документом, що підтверджує факт проведення перевірки і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог природоохоронного законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на Позивача. Наведеними доказами підтверджується факт протиправної поведінки Відповідача у спірних правовідносинах.
Таким чином, Позивачем правомірно зафіксовано, що Відповідач здійснює скид зворотних вод з перевищенням встановлених нормативів граничнодопустимого скиду, що є порушенням п.3 статті 44, статті 70 Водного Кодексу України, статей 40, 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
Під час перевірки виявлено перевищення дозволеної для скиду концентрації речовин, визначених при затвердженні граничнодопустимого скиду на випуску №1 (очисні споруди каналізації) та випуску №3 (очисні споруди водопроводу №2) розташованих на р. Південний Буг.
Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Миколаївської області відібрано проби на випусках №1 (очисні споруди каналізації) проби відібрано - 10.11.2017 року, 14.11.2017 року, 23.11.2017 року та №3 (очисні споруди водопроводу №2) проби відібрано - 10.11.2017 року, 14.11.2017 року, 23.11.2017 року (Додаток № 5-16 ).
Фактична витрата зворотних вод відповідно до довідки КП «Первомайський міський водоканал» від 14.12.2017 року №1347 з 10.11.2017 року по 23.11.2017 року складає: на випуску №1 - 133,79 куб. м/годину; на випуску №3 - 30,55 куб. м/годину. Тривалість скиду зворотних вод з порушенням нормативів ГДС - 336 годин. (додаток №17). Місцем скиду стічних вод є ділянка водного об'єкту культурно - побутового використання - р. Південний Буг.
Відповідно до преамбули Водного Кодексу України (далі - ВК України), усі води (водні об'єкти) на території України є національним надбанням народу України, однією з природних основ його економічного розвитку і соціального добробуту. Водні ресурси забезпечують існування людей, тваринного і рослинного світу і є обмеженими та уразливими природними об'єктами.
Державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають природні ресурси, які залучені в господарський обіг, так і невикористані в народному господарстві в даний період земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ (ст. 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).
Відповідно до ст. 38 ВК України нормативи гранично допустимого скидання забруднюючих речовин встановлюються з метою поетапного досягнення екологічного нормативу якості води водних об'єктів.
Відповідно до п. 3, 7 ч. 1 статті 44 ВК України водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Частиною 1 ст. 70 ВК України визначено, що скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
Згідно зі ст. 95 ВК України усі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдавати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод.
Відповідно ч. 1 ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог: здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища (пункт «б»); здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб (пункт «е»).
Пунктом «в» статті 41 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», встановлено, що економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають, зокрема встановлення лімітів використання природних ресурсів, скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище.
В порушення наведених вимог законодавства Відповідач перевищив встановлені нормативи ГДС забруднюючих речовин під час скиду на випуску №1 (очисні споруди каналізації) та випуску №3 (очисні споруди водопроводу №2) зворотних вод в р. Південний Буг.
В результаті порушень вищевикладених вимог, посадову особу Відповідача - ОСОБА_3 - заступника директора КП «Первомайський міський водоканал» притягнуто до адміністративної відповідальності за статтею 59 (порушення правил охорони водних ресурсів) Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Доказом, що підтверджує вчинення правопорушення посадовою особою КП «Первомайський міський водоканал» є протокол №001550 від 27.12.2017 року (Додаток №18).
Посадову особу Відповідача визнано винною у скоєнні правопорушення та накладено адміністративні стягнення у вигляді штрафу (Додаток №19)
Згідно платіжного доручення №2880 від 28.12.2017 року штраф сплачено у добровільному порядку в повному обсязі, що свідчить про визнання вчинених порушень (Додатки №20).
Наведеними доказами підтверджується факт протиправної поведінки Відповідача у спірних правовідносинах.
Відповідачем визнано порушення вимог природоохоронного законодавства, встановлене під час перевірки так, як результати перевірки та припис не оскаржувались.
За результатами вимірювань, інформації, наданої Відповідачем згідно довідки від 14.12.2017 року №1347, Позивачем проведено розрахунки розміру відшкодування збитків, які заподіяні державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, згідно з якими розмір заподіяних державі збитків внаслідок скиду зворотних вод з перевищенням встановлених нормативів граничнодопустимого скиду на випуску №1 складає 3554 грн. 78 коп., на випуску №3 складає 1 823 424 грн. 78 коп., а разом 1 826 979 грн. 56 коп.
Частиною шостою ст. 225 Господарського кодексу України передбачена розробка Кабінетом Міністрів України методик визначення розміру збитків у сферах господарювання.
У сфері охорони водних ресурсів підлягає застосуванню ОСОБА_3 розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затверджена наказом Мінприроди України від 20.07.2009 №389, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 за №767/16783 (далі - ОСОБА_3 №389).
Згідно пункту 1.2. Методика №389 встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі: забруднення водних об'єктів, у тому числі пов'язаного із самовільними та аварійними скидами у водний об'єкт забруднюючих речовин та фізико-хімічних показників (далі - забруднюючі речовини) із зворотними водами або забруднюючих речовин у чистому вигляді, у складі сировини, продукції чи відходів, крім випадків забруднення територіальних і внутрішніх морських вод та виключної морської економічної зони України із суден, кораблів та інших плавучих засобів; забруднення поверхневих та підземних вод під впливом полігонів (сміттєзвалищ) твердих побутових та промислових відходів; самовільного використання водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів; забору, використання води та скиду забруднюючих речовин із зворотними водами з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування.
Згідно п.2.1. розділу ІІ ОСОБА_3 №389 наднормативними скидами забруднюючих речовин у водний об'єкт з перевищенням ГДС вважаються скиди зі зворотними водами забруднюючих речовин з перевищенням встановлених нормативів ГДС, що підлягають нормуванню згідно із законодавством, або таких, що не підлягають нормуванню згідно із законодавством.
Відповідно до п. 2.2 ОСОБА_3 № 389, факт наднормативного скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами встановлюється державними інспекторами за результатами інструментально-лабораторних методів контролю, документальної перевірки фізичних осіб, фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб та розрахунковим методом.
При визначенні розміру збитків Позивачем була застосована формула 1 та формула 12 ОСОБА_3 №389.
Позивачем вживалися заходи досудового врегулювання даного спору, а саме: на адресу Відповідача було направлено листи з пропозицією добровільного відшкодування завданих збитків від 26.01.2018 року №04.01/04.01-05/195, №04.01/04.01-05/196.
Станом на теперішній час у добровільному порядку Відповідачем визначену суму збитків не сплаченою.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України у 2018 році є надходження, визначені пунктом 7 частини 3 статті 29 Бюджетного кодексу України, а саме: 30 % грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, зараховуються до спеціального фонду Державного бюджету України.
Джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів є надходження, що визначені пунктом 4 частини 1 статті 691 Бюджетного кодексу України, зокрема: 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
В главі 4 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.01.2013 р. № 43, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.02.2013 за № 291/22823, передбачено, що платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік є доходами спеціального фонду державного бюджету, крім власних надходжень бюджетних установ, зараховуються на відповідні рахунки, відкриті в Казначействі на ім'я відповідного органу Казначейства у розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету.
Отже, збитки в сумі 1 826 979 грн. 56 коп., підлягають стягненню в бюджет м. Первомайськ, Первомайського району, Миколаївської області на розрахунковий рахунок №33115331014009, код бюджетної класифікації 24062100, ЄДРПОУ 38011820, МФО 899998 банк Казначейство України, УК ум. Первомайськ, Первомайського району, Миколаївської області.
Відповідно до п. «є» ч. 2 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. Згідно ч. 4 ст. 68 цього ж Закону, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону природного середовища в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Частиною 1 статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Пунктом «е» ст. 41 «Про охорону навколишнього природного середовища» серед економічних заходів забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачено відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно зі ст. 111 ВК України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.
Згідно зі статтею 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) одним із способів захисту цивільних прав є відшкодування збитків та інші способи відшкодування шкоди.
У відповідності до ст.22 ЦК України особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки ); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Виходячи з положень ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.
Дії відповідача є протиправними та вчинені з його вини, яку було визнано відповідачем (скид зворотних вод з перевищенням встановлених нормативів граничнодопустимого скиду), а між цими діями та заподіяними збитками наявний причинно-наслідковий зв'язок.
Викладені обставини свідчать про наявність всіх елементів складу правопорушення, що має наслідком відповідальність у вигляді стягнення збитків, а відтак свідчить про правомірність та обґрунтованість позовних вимог позивача, які в свою чергу підлягають задоволенню за рахунок відповідача.
Враховуючи наведене, судові витрати слід покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-79, 91, 123, 129, 185, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд ,
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Комунального підприємства «Первомайський міський водоканал» (вул. Київська, 129-а, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213, код 33089321) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Миколаївській області ( вул. Дзержинського, 134, м. Миколаїв, 54055, код 37992292) 1 826 979 (Один мільйон вісімсот двадцять шість тисяч дев'ятсот сімдесят дев'ять) грн. 56 коп. на відшкодування збитків за порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів (скид зворотних вод з перевищенням встановлених нормативів граничнодопустимого скиду) в бюджет м. Первомайськ, Первомайського району, Миколаївської області на р/ р №33115331014009, код бюджетної класифікації 24062100, ЄДРПОУ 38011820, МФО 899998 банк Казначейство України, УК у м. Первомайськ, Первомайського району, Миколаївської області.
3. Стягнути з Комунального підприємства «Первомайський міський водоканал» (вул. Київська, 129-а, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213, код 33089321) судовий збір у розмірі 27404 (двадцять сім тисяч чотириста чотири) грн. 71 коп. на р/р №35218036081032 в Держказначейській службі України м. Київ код ЄДРПОУ 37992292 банк ГУДКСУ у Миколаївській області МФО 820172.
Рішення може бути оскаржено до Південно-Західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Миколаївської області протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оформлене відповідно до статті 238 цього Кодексу, рішення підписано 01.04.2019.
Суддя С.М.Коваль