Рішення від 01.04.2019 по справі 385/1745/18

Гайворонський районний суд Кіровоградської області

м.Гайворон, вул.Великого Кобзаря, 3 Кіровоградської області, 26300

385/1745/18

2/385/96/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.04.2019 року Гайворонський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого судді Панасюка І.В.,

з участю секретаря судового засідання Кучер Н.Г.,

представника позивача - адвоката ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Гайвороні справу за позовом ОСОБА_2 до Гайворонської міської ради Кіровоградської області про визнання незаконною відмови та визнання права власності на земельну ділянку для індивідуального садівництва,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Гайворонської міської ради Кіровоградської області про визнання незаконною відмови та визнання права власності на земельну ділянку для індивідуального садівництва, мотивуючи тим, що 10.05.2017 року ОСОБА_3 звернувся до Гайворонської міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки площею у власність для індивідуального садівництва.

21.06.2017 року в листі Гайворонської міської ради позивачу рекомендовано доопрацювати дане питання, а саме дійти спільної згоди щодо поділу спірної частини ділянки із суміжним землекористувачем ОСОБА_4

Рішенням Гайворонського районного суду від 05.10.2017 року визнано дану відмову не законною та зобов'язано Гайворонську міську раду Кіровоградської області винести на наступну сесію Гайворонської міської ради розгляд заяви ОСОБА_2 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі у власність земельної ділянки площею 0,1111 га для індивідуального садівництва кадастровий номер 3521110100:50:063:0029, що знаходиться по вул. Гайворонській, в м. Гайворон, Кіровоградської області.

Рішенням двадцять п'ятої сесії міської ради сьомого скликання від 09.11.2017 року позивачу відмовлено в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення та передачі у власність земельної ділянки площею 0,1111 га для індивідуального садівництва кадастровий номер 3521110100:50:063:0029, що знаходиться по вул. Гайворонській, в м. Гайворон, Кіровоградської області в зв'язку з невідповідністю проекту вимогам законів України, а саме відсутня інформація яка підтверджує дотримання порядку встановлення меж та не дотримання порядку повідомлення суміжних землевласників про час проведення робіт із закріпленням межових знаків, а також відкрито кримінальне провадження про підроблення підпису суміжного землекористувача ОСОБА_4

Дана відмова є незаконною, оскільки ніякого спору із суміжним землекористувачем ОСОБА_4 немає, про що свідчить підпис в акті прийому-передачі межових знаків на зберігання.

Позивачем дотримано порядок встановлення меж, а також повідомлено всіх суміжних землекористувачів, оскільки є підписи всіх, що підтверджується підписами в актах прийому-передачі межових знаків на зберігання.

Оскільки проектна документація пройшла державну експертизу та погоджена Головним управлінням Держгеокадастру України в Кіровоградської області до компетенції якого входить надавати висновок чи дотримано чинне законодавство при розробці проекту землеустрою. Тобто на спірну земельну ділянку позивач має погоджений проект землеустрою і згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-3504278972017 від 03.05.2017 року земельна ділянка зареєстрована в Державному земельному кадастрі за № 3521110100:50:063:0029.

Рішенням Гайворонського районного суду від 27.03.2018 року визнано рішення двадцять п'ятої сесії міської ради сьомого скликання від 09.11.2017 року недійсним та зобов'язано Гайворонську міську раду Кіровоградської області вчинити дії по розгляду заяви ОСОБА_2 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі у власність земельної ділянки площею 0,1111 га для індивідуального садівництва кадастровий номер 3521110100:50:063:0029, що знаходиться по вул. Гайворонській, в м. Гайворон, Кіровоградської області.

ОСОБА_2 звернувся в Гайворонську міську раду Кіровоградської області із заявою про виконання рішення Гайворонського районного суду від 27.03.2018 року, листом від 11.09.2018 року №02-30/400 повідомлено, що за наслідками поіменного голосування питання щодо затвердження та передачі земельної ділянки у власність по вул. Гайворонській, не набрало достатньої кількості голосів для прийняття рішення. Рішення суду вже в котрий раз не виконується, попередні способи захисту порушеного права є не ефективними, в зв'язку з чим, виникає необхідність змінити спосіб захисту порушеного права і визнати право власності на земельну ділянку в судовому порядку. Оскільки надання формальних відмов з боку Гайворонської міської ради може тривати безкінечно.

Просить суд визнати відмову Гайворонської міської ради, викладену в листі від 11.09.2018 року №02-30/400, щодо вирішення питання про затвердження та передачу земельної ділянки у власність ОСОБА_2, незаконною та визнати право власності за ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,1111 га для

індивідуального садівництва кадастровий номер 3521110100:50:063:0029, що знаходиться по вул. Гайворонській, в м. Гайворон Кіровоградської області.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав повністю та просить його задовольнити.

Представник Гайворонської міської ради в судовому засіданні позов не визнала, пояснила, що Гайворонська міська рада вчинила всі необхідні дії, однак при голосуванні не було достатньої кількості голосів для прийняття рішення, в зв'язку з відсутністю значної кількості депутатів на сесії. Позивач може повторно звернутися до міської ради і його питання буде винесено знову для обговорення на сесії.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Відповідно до ст. 122 Земельного Кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до ч. 6 - 11 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Отже, ст.ст. 118, 122 Земельного кодексу України встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадян та визначено органи, уповноважені розглядати ці питання.

Зазначеними правовими нормами передбачено, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із клопотанням для отримання дозволу на розробку проекту землеустрою та для надання її у власність, за результатами розгляду яких визначені в ст. 118 Земельного кодексу України органи приймають одне з відповідних рішень.

Судом встановлено, що 10.05.2017 року ОСОБА_3 звернувся до Гайворонської міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки площею у власність для індивідуального садівництва. 21.06.2017 року в листі Гайворонської міської ради позивачу рекомендовано доопрацювати дане питання, а саме дійти спільної згоди щодо поділу спірної частини ділянки із суміжним землекористувачем ОСОБА_4 Рішенням Гайворонського районного суду від 05.10.2017 року визнано дану відмову не законною та зобов'язано Гайворонську міську раду Кіровоградської області винести на наступну сесію Гайворонської міської ради розгляд заяви ОСОБА_2 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі у власність земельної ділянки площею 0,1111 га для індивідуального садівництва кадастровий номер 3521110100:50:063:0029, що знаходиться по вул. Гайворонській, в м. Гайворон, Кіровоградської області (а.с. 11-14).

Рішенням двадцять п'ятої сесії міської ради сьомого скликання від 09.11.2017 року позивачу відмовлено в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення та передачі у власність земельної ділянки площею 0,1111 га для індивідуального садівництва кадастровий номер 3521110100:50:063:0029, що знаходиться по вул. Гайворонській, в м. Гайворон, Кіровоградської області в зв'язку з невідповідністю проекту вимогам законів України, а саме відсутня інформація яка підтверджує дотримання порядку встановлення меж та не дотримання порядку повідомлення суміжних землевласників про час проведення робіт із закріпленням межових знаків, а також відкрито кримінальне провадження про підроблення підпису суміжного землекористувача ОСОБА_4 (а.с. 10).

Позивачем дотримано порядок встановлення меж, а також повідомлено всіх суміжних землекористувачів, що підтверджується підписами в актах прийому-передачі межових знаків на зберігання від 03.03.2017 року та матеріалах землевпорядного проектування (а.с. 20, 22).

Проектна документація пройшла державну експертизу та погоджена Головним управлінням Держгеокадастру України в Кіровоградської області до компетенції якого входить надавати висновок чи дотримано чинне законодавство при розробці проекту землеустрою. Тобто на спірну земельну ділянку позивач має погоджений проект землеустрою і згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-3504278972017 від 03.05.2017 року земельна ділянка зареєстрована в Державному земельному кадастрі за № 3521110100:50:063:0029 (а.с. 24).

Рішенням Гайворонського районного суду від 27.03.2018 року визнано рішення двадцять п'ятої сесії міської ради сьомого скликання від 09.11.2017 року недійсним та зобов'язано Гайворонську міську раду Кіровоградської області вчинити дії по розгляду заяви ОСОБА_2 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі у власність земельної ділянки площею 0,1111 га для індивідуального садівництва кадастровий номер 3521110100:50:063:0029, що знаходиться по вул. Гайворонській, в м. Гайворон, Кіровоградської області (а.с. 15-18).

ОСОБА_2 звернувся в Гайворонську міську раду Кіровоградської області із заявою про виконання рішення Гайворонського районного суду від 27.03.2018 року, листом від 11.09.2018 року №02-30/400 повідомлено, що за наслідками поіменного голосування питання щодо затвердження та передачі земельної ділянки у власність по вул. Гайворонській, не набрало достатньої кількості голосів для прийняття рішення (а.с. 19).

10.03.2017 року висновок про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки було погоджено начальником відділу регіонального розвитку, містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Гайворонської РДА ОСОБА_5 (а.с. 21). 18.04.2017 року висновок №1104/82-17 погодженого експертом державної експертизи ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області ОСОБА_6 та скріплено печаткою (а.с. 23).

Відповідно до п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» від 16 квітня 2004 року № 7 згідно із ст. 158 Земельного Кодексу України, суди розглядають справи за спорами про межі земельних ділянок, що перебувають у власності чи користуванні громадян-заявників, які не погоджуються з рішенням органу місцевого самоврядування чи органу влади з питань земельних ресурсів.

Зазначені спори підлягають розгляду місцевими судами незалежно від того, розглядалися вони попередньо органом місцевого самоврядування або органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів чи ні. Рішення цих органів щодо такого спору не може бути підставою для відмови в прийнятті заяви чи для закриття провадження в порушеній справі.

Позивач скористався своїм правом передбаченим абз. 3 ч. 7 ст. 118 ЗК України та реалізував його, виготовивши проект землеустрою та подав його на затвердження.

У судовому засіданні з'ясовано, що проект щодо відведення земельної ділянки у приватну власність позивачу погоджено у встановленому законом порядку. Після цього позивач звернувся до Гайворонської міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою та передання йому у власність земельної ділянки.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 9-11 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Виходячи з аналізу вищенаведених правових норм, у разі подання відповідному органу виконавчої влади або місцевого самоврядування необхідної землевпорядної документації, тобто, проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка погоджена у встановленому порядку, такий орган фактично зобов'язаний затвердити поданий йому проект землеустрою.

Судом з'ясовано, що позивачем подавався відповідачу на затвердження погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а отже орган місцевого самоврядування повинен був затвердити такий проект у двотижневий строк.

Однак, у судовому засіданні встановлено, що листом Гайворонської міської ради Кіровоградської області від 11.09.2018 року №02-30/400 повідомлено ОСОБА_2, що за наслідками поіменного голосування питання щодо затвердження та передачі земельної ділянки у власність по вул. Гайворонській, не набрало достатньої кількості голосів для прийняття рішення.

Системним аналізом правових норм та чинного законодавства встановлено, що не передбачено жодної можливості зобов'язати землекористувачів суміжних земельних ділянок погоджувати межі земельних ділянок та не передбачені правові наслідки їхньої відмови підписання акту, оскільки така відмова не тягне за собою відмову у встановленні межі земельної ділянки у натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками урахування вимог п. 3.12 Інструкції, у якій зазначено, що закріплення межовими із меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) може здійснюватися за відсутності власників (користувачів) суміжних земельних ділянок у випадку їх нез'явлення, якщо вони були належним чином повідомлені про час проведення вищезазначених робіт, про що зазначається у акті прийомки-передачі межових знаків на зберігання.

Згідно з ч.1 ст.3 ЦК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Європейської хартії місцевого самоврядування органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу. Враховуючи дану норму, а також гарантії місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та законами України, ніхто не може зобов'язати колегіальний орган місцевого самоврядування, прийняти будь-яке, наперед визначене рішення, а суд може лише зобов'язати орган місцевого самоврядування розглянути окреме конкретно визначене питання у встановленому законом порядку.

З вищенаведених міркувань суд вважає, що лист Гайворонської міської ради від 11.09.2018 року №02-30/400 є незаконним, а тому позов в частині визнання відмови Гайворонської міської ради, викладену в листі від 11.09.2018 року №02-30/400, щодо вирішення питання про затвердження та передачу земельної ділянки у власність ОСОБА_2 незаконною підлягає задоволенню.

Стосовно позовних вимог про визнання права власності за ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,1111 га для індивідуального садівництва кадастровий номер 3521110100:50:063:0029, що знаходиться по вул. Гайворонській, в м. Гайворон Кіровоградської області суд дійшов такого висновку.

Як вбачається з положень Рекомендації Комітету ОСОБА_7 Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом ОСОБА_7 11.03.1980 року, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Суд не може підміняти адміністративний орган рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

Тому позов в цій частині не підлягає задоволенню

Згідно з ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 141, 263, 265 ЦПК України, ст.ст.118, 122 ЗК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_2 до Гайворонської міської ради Кіровоградської області про визнання незаконною відмови та визнання права власності на земельну ділянку для індивідуального садівництва задовольнити частково.

Визнати відмову Гайворонської міської ради, викладену в листі від 11.09.2018 року №02-30/400, щодо вирішення питання про затвердження та передачу земельної ділянки у власність ОСОБА_2, незаконною.

У визнані права власності за ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,1111 га для

індивідуального садівництва кадастровий номер 3521110100:50:063:0029, що знаходиться по вул. Гайворонській, в м. Гайворон Кіровоградської області відмовити.

Стягнути з Гайворонської міської ради Кіровоградської області на користь ОСОБА_2 704 грн. 80 коп. понесених витрат по сплаті судового збору та 2500 грн. витрат на правову допомогу.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: І. В. Панасюк

Дата документу 01.04.2019