Рішення від 22.03.2019 по справі 1340/5425/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1340/5425/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Карп'як О.О.,

секретар судового засідання Лубоцька Н.І.,

за участю:

представника позивача- Бальмича В.О.,

представника відповідача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МАРКЕТ - МАТС» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

встановив:

До суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “МАРКЕТ - МАТС” (79005, м. Львів, вул. І.Франка, 7, а/с 9427) до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, в якій позивач просить:

- визнати дії ДФС України протиправними щодо незабезпечення збільшення суми на яку платник податків має право зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних на величину від'ємного значення, на суму 4 758 448,00 грн.;

- зобов'язати ДФС України відобразити суму в розмірі 4 758 448,00 грн., що була сплачена з поточного рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю “МАРКЕТ-МАТС” згідно платіжного доручення № 242 від 16.12.2016 року на рахунок Державного казначейства України за рахунок збільшення розміру суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних на рахунку ТзОВ “МАРКЕТ-МАТС” в СЕА ПДВ;

- зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну № 2 від 18.04.2017 року на суму 265 000,00 грн. для Державного підприємства “Конструкторське бюро “Південне” ім. М.К. Янгеля”;

- стягнути з відповідача судовий збір, сплачений позивачем.

Ухвалою від 19.11.2018 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 13.02.2019 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 13.03.2019 року.

Ухвалою від 13.03.2019 року оголошено перерву в судовому засіданні для подання відповідачем доказів до 18.03.2019 року.

Ухвалою від 18.03.2019 року оголошено перерву в судовому засідання для отримання доказів від відповідача до 22.03.2019 року.

Позиція позивача:

Позивач є платником ПДВ та має відкритий рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ. 20.12.2016 року ним подано уточнюючий розрахунок з ПДВ, виправляючи помилку в податкових зобов'язаннях у декларації за жовтень 2016 року на суму 5000000 грн. Сума ПДВ до сплати в бюджет становила 4758448 грн., фінансова санкція- 142753 грн. Вказані суми до бюджету були сплачені вчасно, що підтверджується платіжним дорученням. Відтак, борг перед бюджетом у підприємства відсутній, однак вказані суми не були враховані в системі електронного адміністрування ПДВ, реєстраційна сума не була збільшена на суму оплати, що призвело до неможливості здійснювати реєстрацію податкових накладних. Позивач подав на реєстрацію податкову накладну №2 від 18.04.2017 на суму 265000 грн., однак згідно квитанції №1 від 16.02.2018 року, таку податкову накладну не було прийнято. Вважає такі дії відповідача протиправними та просить позов задоволити.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просить їх задоволити у повному обсязі.

Заперечення відповідача:

Відповідач заперечив про ти позову, подав відзив, вважає позов необґрунтованим та безпідставним. В судовому засіднанні представник відповідача додатково вказав, що не відображення вказаної у позові суми в системі електронного адміністрування ПДВ відбулось внаслідок включення до податкового зобов»язання податкової накладної для покупця (індивідуальний номер 232751213041) згідно податкової накладної, складеної в жовтні 2016 року, яка не була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних. Обов'язок реєстрації таких податкових накладних визначений п.201.10 ПК України. На підтвердження вказаних обставин подано витяг з реєстру трансакцій за грудень 2016 року, витяг з системи електронного адміністрування ПДВ станом на дату направлення податкової накладної №2 від 18.04.2017 року на реєстрацію та грудень 2016 року, витяг з реєстру податкових накладних. Тому, просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, наведених у відзиві, просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються я к на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю “МАРКЕТ - МАТС” ЄДРПОУ 23275120, перебуває на обліку, в якості платника податків, у Личаківській ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області, є платником ПДВ та має відкритий рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість №37515000031005, Казначейство України, МФО 899998.

20.12.2016 року позивачем подано до контролюючого органу уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок у декларації за жовтень 2016 року, за результатами коригування у рядку 18 вказано розмір позитивного значення між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту поточного звітного періоду в сумі 4758448 грн., показник п.9 декларації уточнено з «-100725 грн» на уточнений « 4899275 грн.», різниця склала « 5000000 грн.».

16.12.2016 року позивачем сплачено до бюджету 4883403 грн. згідно платіжного доручення №242 з поточного рахунку, призначення платежу «ПДВ доплата за 10 м-ць згідно поданої уточнюючої декларації. Сплач. повн. Без ПДВ» на рахунок Державного казначейства України №31118029700006..

18.04.2017 року позивачем виписано податкову накладу №2, отримувач - Державне підприємство «Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля» на суму 1590000 грн., в т.ч. ПДВ 265000 грн. та скеровану ї на реєстрацію.

Відповідно до квитанції №1 від 16.02.2018 документ не прийнято - сума ПДВ в документі(265000) не може перевищувати суму ПДВ, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні/ розрахунки коригування (-3449278,21) з урахуванням суми ПДВ на яку накладено арешт за рішенням суду (0).

Позивач звертався до відповідача з листами від 13.02.3018 року, 01.03.2018 року, 20.10.2017 року, 20.03.2018 року з проханням в найкоротший термін вчинити дії щодо врахування сплаченої суми ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ та забезпечити підприємство можливість здійснювати реєстрацію податкових накладних. Відповіді на вказані звернення позивач не отримав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Закріплений у ч. 1 ст.9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Спірні правовідносини регулюються нормами Конституції України та Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 1.1. Податковий кодекс України (далі ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пп. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового Кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 31.1 ст. 31 Податкового Кодексу України визначено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Пунктом 38.1 ст.38 Податкового Кодексу України передбачено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до п. 49.2 ст. 49 Податкового Кодексу України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

Згідно п. 46.1 ст. 46 Податкового Кодексу України визначено, що податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.

Положеннями ст. 200 Податкового кодексу України встановлюється єдиний порядок сплати узгоджених сум з податку на додану вартість. Податковий кодекс України не містить інших норм, які б встановлювати якісь особливості сплати узгоджених сум, зокрема, стосовно уточнюючих розрахунків.

Пунктом 200.1. ст.200 Податкового кодексу України встановлено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Відповідно до пункту 200.2 ст.200 Податкового кодексу України при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з п.200.1 ст.200 Податкового кодексу України, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

Пунктом 200.4 ст.200 Податкового кодексу України передбачено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

З 01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 № 71-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи”, яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість.

Так, система електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджена поетапно відповідно до п. 35 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України: з 1 січня до 1 липня 2015 року - у тестовому режимі; з 1 липня 2015 року - на постійній основі.

Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ визначено ст.200-1.1 розділу V Податкового кодексу України, якою визначено, що порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України. Так, Порядок електронного адміністрування ПДВ затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 “Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість”, із змінами і доповненнями (далі - Порядок №569).

Електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ (далі - електронний рахунок) - це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, а також у сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку. Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок. Для кожного платника податку Казначейством відкривається один електронний рахунок.

Відповідно до п. 10, 13 Порядку № 569, зареєстрованим платникам податку значення суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі, визначена відповідно до пункту 9 цього Порядку, автоматично збільшується ДФС. Також, ДФС автоматично обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до статті 200-1.1 Податкового кодексу України визначено, що система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:

- суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;

- суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;

- суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Згідно пункту 200-1.2 ст.200-1 Податкового кодексу України визначено, що платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Розрахунки з бюджетом у системі електронного адміністрування податку на додану вартість здійснюються з цих рахунків, крім випадку, передбаченого абзацом другим п. 87.1 ст. 87 цього Кодексу.

Відповідно до п.200-1.3 ст.200-1 Податкового кодексу України, платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (?Накл), обчислену за такою формулою:

?Накл = ?НаклОтр + ?Митн + ?ПопРах + ?Овердрафт - ??НаклВид - ?Відшкод - ?Перевищ;

де:

?НаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;

?Митн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України, крім сум податку, сплаченого (нарахованого) відповідно до підпункту 191.1.2 пункту 191.1 статті 191 цього Кодексу оператором поштового зв'язку, експрес-перевізником;

?ПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника податку рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунків у системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зазначених у підпунктах "а" - "в" пункту 200-1.2 цієї статті.

?Овердрафт - сума середньомісячного розміру сум податку, які за останніх 12 звітних (податкових) місяців були задекларовані платником до сплати до бюджету та погашені чи розстрочені або відстрочені, а також задекларовані платником - сільськогосподарським підприємством, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу.

?НаклВид - загальна сума податку за складеними платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;

?Відшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань та результатів перевірок, що проводяться відповідно до цього Кодексу;

?Перевищ - загальна сума перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Показники формули, визначеної цим пунктом, обраховуються з 1 липня 2015 року. Під час обрахунку показників ?НаклОтр та ?НаклВид також використовуються розрахунки коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року, що підлягали наданню покупцям - платникам податку. Для обрахунку показників ?НаклОтр, ?НаклВид та ?Митн використовуються документи (податкові накладні, розрахунки коригування, митні декларації, аркуші коригування та додаткові декларації), складені починаючи з 1 липня 2015 року.

Під час обрахунку суми ?Накл також використовуються показники, визначені пунктами 34, 34-1 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу.

Сума ?Накл платника, реорганізованого шляхом приєднання, злиття, перетворення, сформована на момент державної реєстрації припинення юридичної особи, використовується під час обрахунку суми ?Накл правонаступника такого платника податку.

Сума ?Накл платника, реорганізованого шляхом поділу (з якого здійснюється виділ), сформована на момент державної реєстрації припинення юридичної особи такого платника (державної реєстрації створення юридичної особи правонаступника), використовується під час обрахунку суми ?Накл правонаступника такого платника податку пропорційно до отриманої частки майна згідно з розподільчим балансом.

Таким чином, згідно положень податкового законодавства система електронного адміністрування податку на додану вартість організована на централізованому рівні, а саме Держаної фіскальної служби України, а відтак на цьому ж рівні відбувається і усі дії пов'язані з перенесенням, відображенням (збільшенням) та автоматичним обчисленням реєстраційної суми щоразу при зміні значення будь-якого з показників формули, тобто на Державну фіскальну службу України покладається обов'язок щодо забезпечення збільшення у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суми, на яку платник податків має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п.200-1.4.ПК України, на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти:

а) з власного поточного рахунку платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу;

б) з власного поточного рахунку платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку;

в) з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України; г) з бюджету в сумах надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість, повернутих платнику податків у порядку, встановленому статтею 43 цього Кодексу.

Згідно п.200-1.5.ПК України, з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у виданих податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді.

Кошти, що надійшли на рахунки, визначені у підпунктах "а" - "в" пункту 200-1.2 цієї статті, автоматично перераховуються органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на рахунок такого платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість та на спеціальний рахунок такого платника протягом наступного операційного дня.

На запит платника податку йому шляхом надсилання електронного повідомлення надається інформація про рух коштів на його рахунках у системі електронного адміністрування податку.

Згідно з абзацом 11 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (абзац 13 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України).

16.12.2016 року позивачем сплачено до бюджету 4883403 грн. згідно платіжного доручення №242 з поточного рахунку, призначення платежу «ПДВ доплата за 10 м-ць згідно поданої уточнюючої декларації. Сплач. повн. Без ПДВ» на рахунок Державного казначейства України №31118029700006.

Судом встановлено, що 20.12.2016 року позивачем подано до контролюючого органу уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок у декларації за жовтень 2016 року, за результатами коригування у рядку 18 вказано розмір позитивного значення між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту поточного звітного періоду в сумі 4758448 грн., показник п.9 декларації уточнено з «-100725 грн» на уточнений « 4899275 грн.», різниця склала « 5000000 грн.».

Згідно даних інтегрованої картки платника податків ТзОВ «МАРКЕТ-МАТС» (23275120), поданої представником відповідача за період з 31.12.2015 року по 31.12.2016 року в розрізі податку на додану вартість, відображено:

- 16.12.2016 року зарахування сплати позивачем суми податків і зборів згідно платіжного доручення №242 від 16.12.2016 року на суму 4883403 грн. та збільшено значення переплати на цю суму;

- 19.12.2016 року зарахування сплати позивачем податків і зборів згідно платіжного доручення №270 від 19.12.2016 року на суму 17800 грн. та збільшено переплату на цю суму;

- 20.12.2016 року подання позивачем уточнюючого розрахунку у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок №9246981968 за 01.10.2016 року у зв'язку з чим відкоригована (за мінусом задекларованого податкового зобов'язання та штрафних санкцій) значення графи переплата на суму податкових зобов'язань по такій уточнюючій декларації на суму 4658434 грн. та штрафних санкцій 142753грн., переплата станом на 20.12.2016 склала 16 грн.

Згідно витягу з реєстру податкових накладних, станом на 20.12.2016 року проведена реєстрація перевищення податкового зобов'язання над сумою податкового кредиту в сумі 5000001 грн. ПДВ, що призвело в подальшому до відображення мінусового сальдо (сума ліміту) в електронному рахунку платника ПДВ. Таке відображення відбулось з причин відсутності реєстрації податкової накладної за жовтень 2016 року по платнику податку ІПН 232751213041 (згідно уточнюючого розрахунку за 20.12.2016 року №9246981968), що підтверджується поданим відповідачем витягом з реєстру податкових накладних за період жовтень - грудень 2016 року.

Відтак, підстав для збільшення суми ліміту, на яку платник податку має право зареєструвати податкову накладну, станом на грудень 2016 року на підставі сплаченої суми згідно платіжного доручення №242 від 16.12.2016 у відповідача немає, оскільки позивач скористався даною сумою для погашення податкових зобов'язань, заявлених у податковій декларації - уточнюючого розрахунку за 20.12.2016 року №9246981968 за жовтень 2016 року.

Тому підстав для визнання дій ДФС України протиправними щодо незабезпечення збільшення суми на яку платник податків має право зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних на величину від'ємного значення, на суму 4 758 448,00 грн., - немає. Відтак у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій та похідної вимоги про зобов'язання відобразити суму в розмірі 4 758 448,00 грн., що була сплачена з поточного рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю “МАРКЕТ-МАТС” згідно платіжного доручення № 242 від 16.12.2016 року на рахунок Державного казначейства України за рахунок збільшення розміру суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних на рахунку ТзОВ “МАРКЕТ-МАТС” в СЕА ПДВ, - слід відмовити.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання ДФС України зареєструвати податкову накладну № 2 від 18.04.2017 року на суму 265 000,00 грн. для Державного підприємства “Конструкторське бюро “Південне” ім. М.К. Янгеля” слід зазначити наступне.

18.04.2017 року позивачем виписано податкову накладу №2, отримувач - Державне підприємство «Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля» на суму 1590000 грн., в т.ч. ПДВ 265000 грн. та скеровану ї на реєстрацію.

Відповідно до квитанції №1 від 16.02.2018 документ не прийнято - сума ПДВ в документі (265000) не може перевищувати суму ПДВ, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні/ розрахунки коригування (-3449278,21) з урахуванням суми ПДВ на яку накладено арешт за рішенням суду (0).

Витягу з реєстру операцій по рахунках ПДВ за лютий 2018 року, поданого відповідачем, станом на дату надсилання позивачем на реєстрацію такої податкової накладної сума ?Накл становить -3449278,21 грн., а сума ПДВ згідно такої податкової накладної становить 265000грн.

Відповідно до п. 10, 13 Порядку № 569, зареєстрованим платникам податку значення суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі, визначена відповідно до пункту 9 цього Порядку, автоматично збільшується ДФС. Також, ДФС автоматично обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Аналогічні приписи наведено у п.200-1.3 ст.200-1 Податкового кодексу України та формула обчислення, що наведено вище.

Згідно п.201.10 ПК України, якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (абзац 13 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України).

В даному випадку, оскільки суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відобразити суму в розмірі 4758 448,00 грн., за рахунок збільшення розміру суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних (?Накл), та оскільки встановлено, що сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, відтак підстав для задоволення позовних вимог про зобов'язання зареєструвати податкову накладну №2 від 18.04.2017 року немає.

Таким чином, для реєстрації такої податкової накладної позивач зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (абзац 13 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України).

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.

Відповідно до ст.139 КАС України, судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295 пп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МАРКЕТ - МАТС» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 01.04.2019 року.

Суддя Карп'як Оксана Орестівна