справа №1.380.2019.000983
про повернення позовної заяви
01 квітня 2019 року
м.Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сакалош В.М., перевіривши матеріали позовної заяви Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Закритого акціонерного товариства «Проектно-будівельне об'єднання «Львівміськбуд» про стягнення заборгованості,
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Закритого акціонерного товариства «Проектно-будівельне об'єднання «Львівміськбуд» про стягнення заборгованості.
Ухвалою від 05.03.2019 суддя залишив цю позовну заяву без руху та надав позивачу десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали для усунення виявлених недоліків позовної заяви.
Копія ухвали вручена позивачу 13.03.2019, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Позивач вимог ухвали суду від 05.03.2019 не виконав. Натомість подав клопотання від 25.03.2019 № 1906/08.01-11 про звільнення від сплати судового збору за подання цієї позовної заяви. В обгрунтування клопотання заявник зазначає, що не має можливості сплатити судовий збір у зв'язку відсутністю коштів, призначених на цю мету. Посилається на те, що в бюджеті Пенсійного фонду на 2019 рік не передбачено коштів на сплату судового збору, просить звільнити від сплати судового збору за подання цієї позовної заяви.
Вирішуючи клопотання про звільнення від сплати судового збору, суддя керується наступним.
Статтею 132 КАС України визначено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Частина друга цієї статті визначає, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з частиною 2 статті 8 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року № 3674-VI, в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII (далі - Закон № 3674-VI) суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті. Відповідно до частини першої цієї статті суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Відповідно до статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Доводячи наявність підстав для звільнення від сплати судового збору, позивач посилається на те, що кошти на оплату судового збору бюджетом Пенсійного фонду України на 2019 рік не передбачені.
Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 23.01.2015 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 № № 3674-VI “Про судовий збір” судам роз'яснено, що якщо бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Звільнення відповідних органів від сплати судового збору не узгоджується з пунктом 1 частини першої статті 129 Конституції України, яким передбачено, що однією з основних засад судочинства в Україні є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом. Відтак, звільнення від сплати судового збору відповідних органів як сторін в окремих категоріях справ може розцінюватися як надання їм певних процесуальних переваг перед іншими учасниками судового процесу, зокрема, юридичними та фізичними особами, які зобов'язані сплачувати судовий збір.
Суддя зауважує, що починаючи з 15.12.2017 Пенсійний фонд України та його органи виключені із встановленого Законом переліку осіб, що звільнені від сплати судового збору. Запровадження таких законодавчих змін мало на меті застосування єдиного підходу до всіх органів державної влади, місцевого самоврядування, фондів соціального страхування, про що зазначено у висновку Головного науково-експертного управління на проект Закону України “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів”.
Таким чином, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про звільнення від сплати судового збору, а тому клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про звільнення від сплати судового збору не підлягає до задоволення.
Згідно п. 1 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху у встановлений судом строк.
Відповідно до ч. 5, 6 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п'яти днів з дня закінчення строку на усунення недоліків. Про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу.
Керуючись ст.ст. 132, 133, 143, 166, 169, 241, 243, 248, 256, 294, 295 КАС України, суддя -
відмовити в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про звільнення від сплати судового збору.
Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Закритого акціонерного товариства «Проектно-будівельне об'єднання «Львівміськбуд» про стягнення заборгованості - повернути позивачу.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із доданими до неї документами, не пізніше наступного дня після її постановлення.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє його права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала про повернення позовної заяви набирає законної сили з моменту її підписання. Ухвала про повернення позовної заяви може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд у п'ятнадцятиденний строк з дати підписання ухвали.
Суддя В.М.Сакалош