справа №1.380.2019.001049
з питань забезпечення позову
26 березня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Сільник Н.Є.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
відповідача - Футей О.Д.
представника відповідача 2 - Терлак М.М.
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Львові заяву ОСОБА_4 про забезпечення позову у справі № 1.380.2019.001049 за позовом ОСОБА_4 до Державного кадастрового реєстратора відділу у Пустомитівському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Футей Оксани Дмитрівни, Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,-
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_4 до Державного кадастрового реєстратора відділу у Пустомитівському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області ОСОБА_5, Головного управління Держгеокадастру у Львівській області в якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення відділу у Пустомитівському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області щодо внесення відомостей про державну реєстрацію у Державному земельному кадастрі земельної ділянки загальною площею 0.0996 га із кадастровим номером НОМЕР_2 з цільовим призначенням 11.04 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води);
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Львівській області скасувати записи в Державному земельному кадастрі та Поземельній книзі про державну реєстрацію земельної ділянки загальною площею 0.0996 га із кадастровим номером НОМЕР_2 з цільовим призначенням 11.04 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води);
- визнати протиправним та скасувати рішення Державного кадастрового реєстратора відділу у Пустомитівському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Футей О.Д. №РВ-4600789172018 від 05.09.2018, про відмову ОСОБА_4 у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Львівській області внести відомості до Державного земельного кадастру про державну реєстрацію земельної ділянки, площею 0, 2477 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, на підставі заяви ОСОБА_4, поданої 22.08.2018, і доданих до неї документів.
7 березня 2019 року ухвалою Львівського окружного адміністративного суду прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
7 березня 2019 року ОСОБА_4 подала заяву про забезпечення позову, в якій просить суд:
- заборонити Львівській обласній державній адміністрації та Пустомитівській районній державній адміністрації:
- затверджувати проект землеустрою, розробленого ПП «Геокапітал» щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,0996 га, кадастровий номер: НОМЕР_2, розташованої на території Пустомитівської міської ради Пустомитівського району Львівської області для індивідуального дачного будівництва;
- змінювати цільове призначення земельної ділянки площею 0,0996 га, кадастровий номер: НОМЕР_2, розташованої на території Пустомитівської міської ради Пустомитівського району Львівської області;
- приймати рішення про передачу земельної ділянки площею 0,0996 га, кадастровий номер: НОМЕР_2, розташованої на території Пустомитівської міської ради Пустомитівського району Львівської області у власність ОСОБА_6 (НОМЕР_1, орган видачі 4610, дата оформлення: 09.10.2017) та/або іншим особам;
- заборонити Головному управлінню Держгеокадастру у Львівській області вносити до Державного земельного кадастру відомості (зміни до них), щодо земельної ділянки площею 0,0996 га, кадастровий номер: НОМЕР_2, розташованої на території Пустомитівської міської ради Пустомитівського району Львівської області, в тому числі шляхом виправлення помилок та/або вчинення інших дій щодо цільового призначення такої земельної ділянки чи будь-яких інших даних.
В обґрунтування заяви про забезпечення позову позивач зазначив, що 11.12.2017 головою Львівської ОДА було видано розпорядження ОСОБА_6 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. На підставі вказаного розпорядження ПП «Геокапітал» на замовлення ОСОБА_6 розробив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_6 03.05.2018 відділ у Пустомитівському районі ГУ Держгеокадастру у Львівській області вніс відомості та зареєстрував в Державному земельному кадастрі земельну ділянку площею 0,0996 га, кадастровий номер: НОМЕР_2. Позивач зазначив, що наступним етапом для оформлення правовстановлюючих документів є звернення ОСОБА_6 до відповідного органу для затвердження документації та передання земельної ділянки у власність чи у користування. Таким чином, реєстрація права власності на дану земельну ділянку є остаточним кроком для оформлення права власності, як наслідок ОСОБА_6 може без жодних проблем зареєструвати право власності на спірну земельну ділянку у відповідних державних органах. На переконання позивача, у разі задоволення позовних вимог та скасування запису у Державному земельному кадастрі та Поземельній книзі про державну реєстрацію вказаної земельної ділянки виконання рішення суду у цій справі ускладниться або ж взагалі стане неможливим. Вказує, що рішення державного кадастрового реєстратора відділу у Пустомитівському районі ГУ Держгеокадастру у Львівській області щодо внесення відомостей про спірну земельну ділянку із кадастровим номером НОМЕР_2 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню в судовому порядку. Просив позов забезпечити.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Порядок вжиття заходів забезпечення адміністративного позову визначено у Главі 10 КАС України в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 150 КАС України (в редакції, чинній на момент розгляду заяви) суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю (ч.2 ст.150 КАС України).
Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову (ч.4 ст.150 КАС України).
Відповідно до ст. 151 КАС України адміністративний позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
У ч. 2 ст. 151 КАС України передбачено, що заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Із системного аналізу вимог наведених статей вбачається, що заходи забезпечення позову повинні відповідати і бути співмірними заявленим позовним вимогам, безпосередньо пов'язаними з предметом спору, необхідними і достатніми для забезпечення виконання судового рішення.
За приписами п.17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" №2 від 06.03.2008 року, в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування обставин, які б свідчили про наявність зазначених вище підстав для забезпечення позову.
Разом з цим, варто зазначити, що розглядати заяву про забезпечення позову суд має з урахуванням доказів, наданих заявником на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що існує реальна загроза істотного ускладнення виконання чи невиконання рішення суду; з'ясувати співмірність прав (інтересів), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб. Застосований судом захід забезпечення позову має відповідати вимогам, на забезпечення яких він вживається.
Як передбачено ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Суд зазначає, що забезпечення позову у зазначений позивачем спосіб не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову та правову оцінку діям відповідачів в частині винесення спірних рішення та їх правомірності суд надаватиме під час вирішення спору по суті.
Окрім того, виходячи із пов'язаності заходів про забезпечення позову з його предметом, співмірності таких заходів заявленим позовним вимогам і відповідності виду забезпечення позову, зокрема заборони Львівській обласній державній адміністрації, Пустомитівській районній державній адміністрації, Головному управлінню Держгеокадастру у Львівській області вчиняти ті чи інші дії відносно земельної ділянки площею 0,0996 га, кадастровий номер: НОМЕР_2 призведе до вирішення справи по суті позовних вимог.
Як на підставу для звернення до суду із заявою про забезпечення адміністративного позову позивач посилається на те, що ОСОБА_6, якій виділена земельна ділянка із кадастровим номером НОМЕР_2, зможе безперешкодно оформити правовстановлюючі документи на цю земельну ділянку, тому для відновлення порушених прав та інтересів позивача доведеться докласти значних зусиль, а також виникне необхідність для повторного звернення позивача до суду із вимогами про скасування відповідних рішень, що призведе до необґрунтованих затрат часу та коштів.
Проте, наведені заявником обставини, на думку суду, не є обґрунтованими для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову визначеним позивачем шляхом, оскільки матеріали даної справи не містять об'єктивних доказів, які б свідчили про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, неможливості захисту цих прав, свобод та інтересів без вжиття таких заходів.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що підстави забезпечення позову, наведені позивачем у поданій суду заяві є необґрунтованими.
З урахуванням наведеного відсутні підстави для задоволення заяви позивача про забезпечення позову.
Керуючись ст.ст. 150, 151, 154, 156, 248, 256 293-295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви ОСОБА_4 про забезпечення позову у справі № 1.380.2019.001049 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Повний текст ухвали складено та підписано 01.04.2019.
Суддя Р.М. Брильовський