про передачу справи за підсудністю
29 березня 2019 року м. Київ 643/17201/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панова Г.В., розглянувши позовну заяву
ОСОБА_1
до Президента України ОСОБА_2
Верховної Ради України
про скасування наказу, стягнення моральної шкоди,
ОСОБА_1 звернувся до Московського районного суду м. Харкова з позовною заявою до Президента України ОСОБА_2, Верховної Ради України, в якій просить скасувати Укази Президента України про введення воєнного стану на території України від 26.11.2018 № 390, 393, та відшкодування моральної шкоди.
Ухвалою Московського районного суду від 03.12.2018 вказану позовну заяву передано на розгляд Київському окружному адміністративному суду.
27.03.2019 дана адміністративна справа надійшла до Київського окружного адміністративного суду, що підтверджується відбитком штемпелю вхідної кореспонденції суду.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
З'ясовуючи відповідність позовної заяви вказаним вимогам, суд зазначає наступне.
Статтею 27 КАС України закріплено виключну підсудність, відповідно до якої адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, крім випадків, визначених цим Кодексом, адміністративні справи з приводу оскарження рішень Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель та рішень у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, адміністративні справи за позовом Антимонопольного комітету України у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, адміністративні справи, відповідачем у яких є дипломатичне представництво чи консульська установа України, їх посадова чи службова особа, а також адміністративні справи про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії, про заборону (примусовий розпуск, ліквідацію) політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Дослідивши позовну заяву ОСОБА_1 судом встановлено, що предметом його оскарження є накази - нормативні акти Президента України, які він видає в межах своєї компетенції.
Так, відповідно до пункту 31 статті 106 Конституції України визначено, що Президент України на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обов'язковими до виконання на території України.
Отже, дана справа підлягає розгляду виключно окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Згідно із пунктом другим частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно із частинами шостою, восьмою статті 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4 - 6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
За таким обставин, враховуючи вищенаведене, суд зазначає, що дану адміністративну справу необхідно передати на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Оскільки справа за позовом ОСОБА_1 до Президента України ОСОБА_2, Верховної Ради України про скасування наказу, стягнення моральної шкоди підсудна іншому суду, суд, за правилами територіальної юрисдикції (підсудності) встановленими статтями 27 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи предмет позову передає її до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Відповідно до частини 6 та 8 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Керуючись статтями 27, 29, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративну справу № 643/17201/18 за повом ОСОБА_1 до Президента України ОСОБА_2, Верховної Ради України про скасування Указів, стягнення моральної шкоди, - передати на розгляд Окружного адміністратвиного суду м. Києва за підсудністю.
2. Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
3. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Панова Г. В.