05 березня 2019 року Справа № 183/7570/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Захарчук - Борисенко Н.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
30.11.2018 року ОСОБА_1 звернулась до Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Новомосковського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Новомосковського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку раніше призначеної пенсії з врахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати за довідкою Східного офісу Державної аудиторської служби від 14.12.2017р. №11-261 про заробітну плату;
- зобов'язати Новомосковське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 ІПН НОМЕР_1 починаючи з 28 березня 2009 року перерахунок раніше призначеної пенсії з врахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати за довідкою Східного офісу Державної аудиторської служби від 14.12.2017р. №11-261 про заробітну плату.
- стягнути з Новомосковського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 судові витрати.
03.12.2018 ухвалою судді Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області Городецьким Д.І. адміністративну справу №183/7570/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Новомосковського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії було передано за предметною юрисдикцією Дніпропетровському окружному адміністративному суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.02.2019 року було прийнято адміністративну справу №183/7570/18 до провадження судді Захарчук - Борисенко Н.В. та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.03.2019 року було здійснено заміну відповідача з Новомосковського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на належного - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26; код ЄДРПОУ 21910427).
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що 28.03.2009 року позивачку було взято на облік у пенсійному органі та заявою від 22.05.2018 року вона звернулась до Новомосковського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з проханням здійснити перерахунок пенсії державного службовця з врахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати за довідкою Східного офісу Державної аудиторської служби від про заробітну плату, що додається до перерахунку пенсії державним службовцям. Проте, листом від 31.05.2018 № К8175-18 заява позивача була залишена без задоволення. Вважаючи вказану відмову протиправно, позивач звернулась з даним позовом до суду.
05.032.019 року до суду від відповідача надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позовної заяви з огляду на те, що у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015, положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців, зокрема ст. 37-1 Закону щодо перерахунку пенсії. Враховуючи, що ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VII не передбачає проведення перерахунку пенсій державним службовцям, Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013 скасовано пункт 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, який передбачав проведення перерахунку пенсії непрацюючим пенсіонерам у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію на момент виникнення права на перерахунок. Отже, у позивача немає підстав для перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсії державного службовця з 28.03.2009 року та знаходиться на обліку в Новомосковському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області.
22.05.2018 року позивачка із заявою звернулась до Новомосковського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з проханням здійснити перерахунок пенсії державного службовця з врахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати за довідкою Східного офісу Державної аудиторської служби від про заробітну плату, що додається до перерахунку пенсії державним службовцям.
Проте, листом від 31.05.2018 № К8175-18 заяву позивача було залишено без задоволення.
Не погоджуючись із наданою відповіддю, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає таке.
Статтею 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній станом на момент призначення пенсії позивачу) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Частиною 2 статті 37-1 вказаного Закону встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівнику за виконану ним роботу.
Згідно із статтею 2 Закону України "Про оплату праці" в структуру заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Положення статті 371 вказаного Закону (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії і до 01 січня 2015 року) передбачали, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
З 01.01.2015 року ця норма викладена у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
За пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (у редакції, чинній до 15.12.2015; далі - постанова № 865) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - постанова № 1013) пункт 4 постанови № 865 був виключений, а пункт 5 змінений.
Таким чином, з наведеного слідує, що станом на момент призначення пенсії позивачу, законодавство встановлювало право осіб, яким призначена пенсія згідно із Законом № 3723-ХІІ, на її перерахунок у разі підвищення складових заробітної плати, в тому числі посадового окладу працюючих державних службовців. Водночас станом на день її звернення до управління ПФУ за перерахунком пенсії це питання чинне законодавство не регулювало, позаяк відповідно до 371 Закону №3723-ХІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні були, але фактично не визначені Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи наведене вище, а також положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію законів в часі та статтю 22 Основного Закону України про невичерпність прав і свобод, гарантії і заборону на їх скасування, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттям постанови №1013, до якого повинні застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії на момент її призначення позивачу. Відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Вимоги про перерахунок пенсії з включенням до складу заробітної плати для призначення пенсії сум індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань на підставі положень статей 33, 37 Закону №3723-ХІІ, статті 66 Закону № 1788-XII та статей 1, 2 Закону №108/95-ВР підлягають задоволенню. Зазначені виплати за час роботи позивач отримала, з них були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування і, оскільки ці внески були нараховані на всі виплати, отримані позивачем за місцем роботи, у тому числі й «інші виплати», що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою, то у цьому випадку наявні достатні та необхідні правові підстави для врахування сум зазначених виплат при обчисленні пенсії позивача.
Дану правову позицією підтримує Верховний суд України своєю постановою від 20.03.2018 року у справі 357/11011/16-а, зазначивши поміж іншого, що вимоги позивача про перерахунок пенсії підлягають задоволенню не у зв'язку з наявністю законних підстав для перерахунку, які виникли на час подання заяви (підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом (стаття 371 Закону № 3723-ХІІ, в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії і до 01.01.2015), а через те, що на час призначення пенсії, в тому числі і державним службовцям, відповідно до частини першої статті 66 Закону № 1788-XII до заробітку для її обчислення не були віднесені всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплати, доходу).
Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості
Згідно з частиною1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд зазначає, що відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність своїх дій. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Також суд вважає за необхідне, відповідно до вимог статті 139 КАС України, стягнути на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1)за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) судові витрати позивача по сплаті судового збору в сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) відповідно до квитанції №ПНМ4023 від 22.05.2018 року.
Керуючись статтями 2, 9, 72, 77, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 (вул.Кузнечна, буд.18, м.Новомосковськ, 51206) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку раніше призначеної пенсії з врахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати за довідкою Східного офісу Державної аудиторської служби від 14.12.2017р. №11-261 про заробітну плату.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) починаючи з 28 березня 2009 року перерахунок раніше призначеної пенсії з врахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати за довідкою Східного офісу Державної аудиторської служби від 14.12.2017р. №11-261 про заробітну плату.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) судові витрати позивача по сплаті судового збору в сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).
Копію рішення суду направити учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко