3/381/577/19
381/1074/19
01 квітня 2019 року суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Буймова Л.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Фастівського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,-
19.03.2019 до суду надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.183-1 КУпАП.
Відповідно до ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
ч. 1 ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлені вимоги до оформлення протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі наявності в діях боржника ознак адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення п.4 розділу XІV Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 №512/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 29.09.2016 № 2832/5) (далі Інструкція) визначено порядок складання протоколу про адміністративне правопорушення, обов'язки виконавця щодо оформлення даного протоколу, матеріалів тощо.
Однак, протокол про адміністративне правопорушення № 33465837 не відповідає вимогам ст.256 КУпАП та Інструкції.
Зокрема:
- в протоколі не зазначено місце і час вчинення правопорушення;
- протокол містить пусті ( не заповнені ) графи;
- у протоколі не зазначено дату його складення;
- до матеріалів справи не додано доказів належного виклику ОСОБА_1 до відділу ДВС для складання та підписання протоколу та доказів отримання порушником вже складеного протоколу (як передбачає Інструкція), тому не відомо чи знає взагалі ОСОБА_1 про наявність складеного протоколу.
Зазначений факт свідчить про порушення права ОСОБА_1 на захист, гарантовані ст.ст. 59, 62 Конституції України, що також створює передумови до порушення ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, яка передбачає право на справедливий суд.
Суть правопорушення в протоколі викладена у загальних рисах без зазначення періоду заборгованості.
Ні з протоколу про адміністративне правопорушення, ні з доданої до нього довідки розрахунку заборгованості неможливо встановити початок періоду, з якого виникла заборгованість по сплаті аліментів та його закінчення.
Слід звернути увагу державного виконавця на те, що суть адміністративного правопорушення має бути конкретною за змістом, викладеною з урахуванням суб'єктивних та об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбачених ст. 183-1 КУпАП.
Суд звертає увагу на те, що Закон, яким запроваджено адміністративну відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, вступив в дію з 06.02.2018. Тому, період часу несплати аліментів особою до вступу в дію ст. 183-1 КУпАП не має братися до уваги при розрахунку сукупної заборгованості по сплаті аліментів, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за вказаною нормою закону.
При цьому суд керується положеннями ст. 58 Конституції України в тім, що закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може нести відповідальність за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Вищевикладені обставини унеможливлюють додержання судом вимог КУпАП при розгляді адміністративної справи, не дають суду можливості з'ясувати обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У зв'язку із викладеним і враховуючи, що вказані вище недоліки не можуть бути усунені судом, матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183-1 КУпАП слід повернути для належного оформлення.
Керуючись ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
Адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 1 ст.183-1 КУпАП повернути для належного оформлення до Фастівського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л.П. Буймова