про зупинення провадження у адміністративній справі
29 березня 2019 рокум. Ужгород№ 260/1341/18
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Плеханова З.Б.
при секретарі Копосович Е.О.за участю:
позивача: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ,- представник ОСОБА_2
відповідача: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Мукачівської міської ради ,- представник ОСОБА_3
розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання представника позивача про зупинення провадження у адміністративній справі за позовною заявою Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Мукачівської міської ради про визнання протиправним та скасування припису та постанови, -
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Мукачівської міської ради, яким просить:
1.Адміністративний позов прийняти до розгляду.
2.Визнати протиправними та скасувати Припис №ОМС-ЗК03/727/АВ/П про усунення виявлених порушень від 07.11.2018р. та Постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ОМС-ЗК03/727/АВ/ІП-ФС-02 від 16.11.2018р. на суму 335 070 грн.
3.Стягнути на користь Позивача за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача сплачений судовий збір.
В підготовчому судовому засіданні представником позивача було заявлено клопотання про зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили судовим рішенням по справі № 303/7102/18 щодо притягнення ОСОБА_1 до адмінвідповідальності за ст. 41 ч. 3 КпАПУ.
Вказане клопотання обгрунтовано тим, що однією з основним аргументів позовних вимог, є судове рішення по справі про адміністративне правопорушення (№303/7102/18), по якій Мукачівським міськрайонниі судом 24.01.2019р. винесено Постанову, якою встановлено факт порушення позивачем вимог законодавства про працю, де досліджувалися та дано оцінку доказам які є доказами і по даній справі, а саме:
- Протокол №ОМС-ЗК03/727/АВ/П/ПТ від 07.11.2018р. про порушення КЗпП та притягнення його до відповідальності згідно вимог п.2 ст. 41 КУпАП (додатком до якого є фото-/відеоматеріали);
-Акт інспекційного відвідування №ОМС-ЗК03/727/АВ/П/ПТ від 07.11.2018р.;
- Припис про усунення виявлених порушень №ОМС-ЗК03/727/АВ/П/ПТ від 07.11.2018р.;
- Висновок нач. відділу Управління держпраці у Закарпатській області №ЗК02/212/ВН від 30.11.2018р.
Однак, на даний час вказана Постанова Мукачівського міськрайонного суду в 24.01.2019р. (справа №303/7102/18) не набрала законної сили, так у провадженні Закарпатського апеляційного суду, внаслідок її оскарження, відкрито апеляційне провадження та призначено справу до судового розгляду на 07.05.2019р. Спірні правовідносини, правові позиції сторін та доказова база у даних цих справах є ідентичними, стосуються однієї і тієї ж події, встановлення чи відсутності факту порушення законодавства про працю, вже винесена Постанова суду і набрання нею законної сили - є основою для винесення законного рішення по даній справі. Відтак просить суд зупинити провадження по даній справі до набрання законної сили судовим рішенням по справі № 303/7102/18 щодо притягнення ОСОБА_1 до адмінвідповідальності за ст. 41 ч. 3 КпАПУ
Розглянувши заявлене клопотання представника відповідача про зупинення провадження, заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Спірні правовідносини у даній адміністративній справі виникли з приводу інспекційного відвідування Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Мукачівської міської ради ресторану "Фенікс" по вул. Вокзальна,41 в м. Мукачево. Судом встановлено, що по справі про адміністративне правопорушення (№303/7102/18), по якій Мукачівським міськрайонниі судом 24.01.2019р. винесено Постанову, якою встановлено факт порушення позивачем вимог законодавства про працю, досліджувалися та дано оцінку доказам, які є доказами і по даній справі, а саме: Протокол №ОМС-ЗК03/727/АВ/П/ПТ від 07.11.2018р. про порушення КЗпП та притягнення його до відповідальності згідно вимог п.2 ст. 41 КУпАП (додатком до якого є фото-/відеоматеріали); Акт інспекційного відвідування №ОМС-ЗК03/727/АВ/П/ПТ від 07.11.2018р.; Припис про усунення виявлених порушень №ОМС-ЗК03/727/АВ/П/ПТ від 07.11.2018р.; Висновок нач. відділу Управління держпраці у Закарпатській області №ЗК02/212/ВН від 30.11.2018р.
Судом встановлено, що Мукачівським міськрайонним судом 24.01.2019р. винесено Постанову, якою встановлено факт порушення позивачем вимог законодавства про працю, досліджувалися та дано оцінку вищевказаним доказам, які, серед іншого також підлягають дослідженню і в адміністративній справі.
Спірні правовідносини, правові позиції сторін та доказова база у даних двох справах стосуються однієї і тієї ж події, встановлення чи відсутності факту порушення законодавства про працю, а тому Постанова суду загально юрисдикції та набрання нею законної сили - має значення для винесення законного рішення по даній справі.
У провадженні Закарпатського апеляційного суду відкрито апеляційне провадження з оскарження Постанови Мукачівського міськрайонного суду в 24.01.2019р. №303/7102/18 р. Справу призначено до судового розгляду на 07.05.2019 року, на підтвердження чого представник позивача надав відомості із сайту Закарпатського апеляційного суду.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Згідно з частиною 4 статті 236 КАС України про зупинення провадження у справі суд постановляє ухвалу.
На підставі наведеного, суд вважає, що рішення по справі №303/7102/18 має преюдиційне значення і розгляд даної справи є об'єктивно неможливим до вирішення справи №303/7102/18, що розглядається Закарпатським апеляційним судом у звязку з чим провадження у справі № 260/1341/18 слід зупинити до набрання законної сили судовим рішенням по справі № 303/7102/18 щодо притягнення ОСОБА_1 до адмінвідповідальності за ст. 41 ч. 3 КпАПУ.
Керуючись ст.236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Зупинити провадження у справі 260/1341/18 за позовом Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Мукачівської міської ради про про визнання протиправним та скасування припису та постанови - до набрання законної сили судовим рішенням по справі № 303/7102/18 щодо притягнення ОСОБА_1 до адмінвідповідальності за ст. 41 ч. 3 КпАПУ.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адмінсуду через Закарпатський окружний адмінсуд.
Суддя ОСОБА_4
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 01 квітня 2019 року