Рішення від 18.03.2019 по справі 0240/2912/18-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

18 березня 2019 р. Справа № 0240/2912/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Комара П.А.,

за участю:

секретаря судового засідання: Дмитрука В.В.

позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: ОСОБА_2, ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_4

до: Кинашівської сільської ради Тульчинського району Вінницької області

про: визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Кинашівської сільської ради Тульчинського району Вінницької області про визнання протиправним та скасування рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 22.06.2018 відбулась сесія Кинашівської сільської ради на якій прийнято рішення № 340 про зміни до структури апарату ради та її виконавчого апарату, визнано таким, що втратило чинність рішення 17сесії 7 скликання від 09.06.2017 №225. Спірним рішенням №340 фактично було ліквідовано посаду заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.

Позивач стверджує, що рішення №340 від 22.06.2018 прийняте з грубим порушенням регламенту, що у свою чергу вказує на незаконність такого рішення.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 09.10.2018 відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.

28.08.2018 на адресу суду надійшла заява ОСОБА_1 про забезпечення позову та повідомлено про те, що до Вінницького окружного адміністративного суду буде подано адміністративний позов до Кинашівської сільської ради Вінницької області про скасування рішення Кинашівської сільської ради № 340 від 22.06.2018.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 30.08.2018 заяву про забезпечення позову задоволено. Вжито заходів забезпечення позову, шляхом зупинення дії рішення 26 сесії 7 скликання Кинашівської сільської ради №340 від 22.06.2018 та заборони Кинашівській сільській раді Вінницької області вчиняти дії пов'язані із звільненням ОСОБА_4 до набрання законної сили рішенням у справі.

07.09.2018 відповідачем подано клопотання про скасування заходів забезпечення позову.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 17.09.2018 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 18.09.2018 відмовлено у задоволені клопотання Кинашівської сільської ради щодо скасування заходів забезпечення позову.

В межах строку, наданого судом на усунення недоліків, 03.10.2018 позивачем усунено недоліки позовної заяви зазначені в ухвалі суду від 17.09.2018.

05.11.2018 Кинашівською сільською радою Тульчинського Вінницької області подано до суду відзив на позовну заяву. Мотивуючи даний відзив відповідачем вказано, що на спільному засіданні постійної комісії було обговорено та запропоновано винести на розгляд чергової сесії питання доцільності утримання посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради в структурі апарату ради. За результатами голосування одноголосно вирішили підтримати пропозицію депутата сільської ради, також був наданий протокол спільного засідання постійної комісії. Після спільного засідання постійної комісії з питань бюджету, благоустрою, комплексного розвитку населених пунктів, з питань освіти культури, духовного відродження, охорони здоров'я, соціального захисту населення та постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, законності, правопорядку, приватизації, комунальної власності, депутатської діяльності та етики, охорони природи, екології, раціонального використання природних ресурсів 12 червня 2018 року на виконання п. 10 ст. 12 Регламенту Кинашівської сільської ради 7 скликання, згідно п. 5 ст. 9 Регламенту Кинашівської сільської ради 7 скликання Кинашівським сільським головою було прийнято розпорядження № 72 від 12 червня 2018 року.

Відповідно до п. 6 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільський, селищний, міський голова вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються затвердження за пропозицією голови ради структури виконавчого апарату ради, його чисельності, встановленої відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на утримання ради та її виконавчого комітету.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Регламенту Кинашівської сільської ради 7 скликання пропозиції з питань порядку денного можуть офіційно вноситись головою ради, постійними комісіями, депутатами, депутатськими групами (зареєстрованими у раді). Отже норма регламенту надає право депутатам офіційно вносити пропозиції з питань порядку денного.

Таким чином депутат ОСОБА_5 на законних підставах запропонувала уточнити порядок денний та доручити сільському голові розробити проект рішення щодо внесення змін в структуру апарату ради. А члени спільної комісії одноголосно вирішили підтримати пропозицію депутата сільської ради ОСОБА_5 щодо внесення змін в структуру апарату ради.

22 червня 2018 року на спільному засіданні постійної комісії з питань бюджету, благоустрою, комплексного розвитку населених пунктів, з питань освіти культури, духовного відродження, охорони здоров'я, соціального захисту населення та постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, законності, правопорядку, приватизації, комунальної власності, депутатської діяльності та етики, охорони природи, екології, раціонального використання природних ресурсів було обговорено та запропоновано підтримати проект рішення «Про внесення змін до структури апарату ради» та внести його на розгляд сесії сільської ради, за що одноголосно було проголосовано.

Як слідує із структури і штатної чисельності апарату Кинашівської сільської ради та її виконавчих органів, в апараті Кинашівської сільської ради, існувала одна посада - заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, яку й займав позивач, і яка рішенням № 340 від 22 червня 2018 року була ліквідована у зв'язку відсутністю необхідності у її існуванні. Звільнення позивача відбувалось у зв'язку з приведенням до відповідності потреб структури виконавчого комітету. З штатного розпису введеного в дію після звільнення позивача вбачається, що посада заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради відсутня.

22 червня 2018 року на 26 сесії 7 скликання Кинашівської сільської ради Тульчинського району Вінницької області п. 15 порядку денного значиться розгляд проекту рішення «Про внесення змін до структури апарату ради». За результатами розгляду одноголосно прийняли рішення №340 «Про внесення змін до структури апарату ради».

12.11.2018 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив в якій зазначено, що відповідачем не наведено жодного належного та допустимого доказу правомірності прийняття оскаржуваного рішення, та просить позов задовольнити в повному обсязі.

22.11.2018 позивачем подано клопотання про допит свідка (вх. №53403), в якому просить допитати в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_3. Також, подано клопотання (вх. №53402) про виклик в судове засідання в якості свідка ОСОБА_5.

В свою чергу, 22.11.2018 відповідачем також подано заяву про виклик свідків в судове засідання, а саме: голову постійної комісії з питань бюджету ОСОБА_6; секретаря комісії ОСОБА_7; голову постійної комісії з питань регулювання земельних ресурсів ОСОБА_8; секретаря комісії ОСОБА_9; секретаря сільської ради ОСОБА_10.

Усною ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання від 22.11.2018 задоволено клопотання про виклик свідків, та в клопотанні щодо допиту в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_3 відмовлено.

22.11.2018 до канцелярії суду від відповідача надійшли заперечення, в яких зазначено, що 12 червня 2018 року на спільному засіданні постійної комісії сільським головою було відмічено, що відповідальна особа ОСОБА_1, який безпосередньо займався розробкою проекту встановлення та порядку справляння місцевих податків та зборів на території Кинашівської сільської ради на 2019 рік, віднісся до роботи безвідповідально. На громадські обговорення проекту рішення щодо встановлення та порядку справляння місцевих податків та зборів на території Кинашівської сільської ради на 2019 рік особисто не прибув. В свою чергу, депутат виборчого округу №14 ОСОБА_5 висловила невдоволення виконанням обов'язків заступником сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1 та запропонувала винести на розгляд чергової сесії питання доцільності утримання посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради в структурі апарату ради. Пропозицію депутата ОСОБА_5 було підтримано одноголосно усіма присутніми на засіданні. Відтак, пропозиція про винесення на розгляд чергової сесії питання доцільності утримання посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради в структурі апарату ради була сформульована депутатом ОСОБА_5 лише 12 червня 2018 року на засіданні постійної комісії у зв'язку з незадовільною роботою заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1, як наслідок чергового зауваження його неналежної діяльності в структурі апарату Кинашівської сільської ради.

Зауваження щодо роботи ОСОБА_1 були висловлені в присутності усіх депутатів та присутніх на засіданні і були одноголосно підтримані. Ніхто не мав заздалегідь підготовлених пропозицій, тому й виникло дане питання цілком спонтанно, коли на засіданні постійної комісії були присутні більшість депутатів сільської ради, які й висловили свою позицію щодо роботи ОСОБА_1

Ні під час обговорення проекту рішення «Про затвердження змін до структури апарату Кинашівської сільської ради та її виконавчого апарату», ні перед голосування жодних пропозицій до проекту рішення чи пропозицій щодо способу чи порядку голосування не надходило, згідно протоколу 26 сесії 7 скликання Кинашівської сільської ради від 22.06.2018.

Таким чином, вважають, що рішення «Про затвердження змін до структури апарату Кинашівської сільської ради та її виконавчого апарату» було винесено суто в інтересах територіальної громади, ґрунтується на колективному вільному обговоренні та відноситься до компетенції Кинашівської сільської ради, а тому є законним.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 26.12.2018 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

11.03.2019 позивачем подано до суду клопотання, в якому просить врахувати при розподілі судових витрат, витрати на надання йому юридичної допомоги. Крім того, до клопотання долучено акт надання юридичних послуг та меморіальний ордер.

11.02.2019 в судовому засіданні під час розгляду справи по суті в якості свідків були допитані ОСОБА_10, ОСОБА_7, ОСОБА_6, ОСОБА_9, ОСОБА_8.

ОСОБА_10 повідомила, що ініціатором питання доцільності утримання посади заступника сільського голови виступила депутат ОСОБА_5 12.06.2018 на спільному засіданні постійної комісії з питань бюджету, благоустрою, комплексного розвитку населених пунктів, з питань освіти культури, духовного відродження, охорони здоров'я, соціального захисту населення та постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, законності, правопорядку, приватизації, комунальної власності, депутатської діяльності та етики, охорони природи, екології, раціонального використання природних ресурсів та надано доручення голові сільської ради вивчити дане питання. Дане питання підтримали та проголосували всі одноголосно. Повідомила, що 22.06.2018 на спільному засіданні постійної комісії з питань бюджету, благоустрою, комплексного розвитку населених пунктів, з питань освіти культури, духовного відродження, охорони здоров'я, соціального захисту населення та постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, законності, правопорядку, приватизації, комунальної власності, депутатської діяльності та етики, охорони природи, екології, раціонального використання природних ресурсів одноголосно підтримали проект рішення про внесення змін до структури апарату ради. Підтвердила, що ОСОБА_8 був присутнім на засіданні комісії. Також вказала, що порядок денний був затверджений 12.06.2018, проект рішення про зміну до структури апарату був підготовлений сільським головою ОСОБА_3 12.06.2018. Також зазначила, що лист-клопотання, проект рішення та аналітична довідка на засіданні 12.06.2018 не подавалися, однак такі документи були подані після засідання.

ОСОБА_7 повідомила лише що ОСОБА_5 запропонувала винести на розгляд чергової сесії питання щодо посади заступника голови ОСОБА_1, за що всі проголосували одноголосно.

ОСОБА_6 зазначила, що зміни до структури апарату запропонувала внести ОСОБА_5 12.06.2018, дане питання було усне, всі підтримали одноголосно. Повідомила, що проект рішення про зміну до структури апарату був підготовлений сільським головою ОСОБА_3 12.06.2018. Також, на спільному засіданні постійної комісії з питань бюджету, благоустрою, комплексного розвитку населених пунктів, з питань освіти культури, духовного відродження, охорони здоров'я, соціального захисту населення та постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, законності, правопорядку, приватизації, комунальної власності, депутатської діяльності та етики, охорони природи, екології, раціонального використання природних ресурсів 22.06.2018 одноголосно підтримали проект рішення про внесення змін до структури апарату ради, ОСОБА_5 також була присутня. Засідання постійних комісій 12.06.2018 та 22.06.2018 вела ОСОБА_6

ОСОБА_9 пояснила, що 12.06.2018 ОСОБА_5 подала пропозицію щодо зміни до структури апарату, за що всі одноголосно проголосували. Засідання постійних комісій 12.06.2018 та 22.06.2018 вела ОСОБА_6

ОСОБА_8 зазначив, що 12.06.2018 була заявлена усна пропозиція ОСОБА_5 щодо зміни до структури апарату. Пояснив, що проект рішення «Про зміни до структури апарату Кинашівської ради» не підписував, оскільки він не був головуючим на спільному засіданні, засідання постійних комісій 12.06.2018 та 22.06.2018 вела ОСОБА_6

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на доводи викладені в позовній заяві.

У судовому засіданні представники відповідача заперечили щодо задоволення заявленого позову, надали пояснення аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву та просили у задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відзив відповідача та пояснення свідків, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

12.06.2018 на спільному засіданні постійної комісії з питань бюджету, благоустрою, комплексного розвитку населених пунктів, з питань освіти культури, духовного відродження, охорони здоров'я, соціального захисту населення та постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, законності, правопорядку, приватизації, комунальної власності, депутатської діяльності та етики, охорони природи, екології, раціонального використання природних ресурсів під час обговорення питання щодо встановлення та порядку справляння місцевих податків та зборів на території Кинашівської сільської ради на 2019 рік, виступила депутат виборчого округу № 14 ОСОБА_5, яка підтримала зміни внесені в проект, щодо розміру ставок податків та висловила невдоволення виконанням обов'язків заступником сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1 Запропонувала винести на розгляд чергової сесії питання доцільності утримання посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради в структурі апарату ради, доручити сільському голові розробити проект рішення щодо внесення змін в структуру апарату ради. За результатами голосування одноголосно вирішили підтримати пропозицію депутата сільської ради ОСОБА_5 щодо внесення змін в структуру апарату ради.

Кинашівською сільською радою Тульчинського району Вінницької області прийнято розпорядження №72 від 12.06.2018 «Про скликання 26 сесії Кинашівської сільської ради», в якому зазначено, що керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» скликати 26 сесію Кинашівської сільської ради 7 скликання 22 червня 2018 року о 14 годині в приміщені сільської ради; на розгляд пленарного засідання винести питання що додаються.

До переліку питань пленарного засідання 26 сесії Кинашівської сільської ради 7 скликання 22 червня 2018 року, серед інших, внесено питання про внесення змін в структуру апарату сільської ради.

22.06.2018 на спільному засіданні постійної комісії з питань бюджету, благоустрою, комплексного розвитку населених пунктів, з питань освіти культури, духовного відродження, охорони здоров'я, соціального захисту населення та постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, законності, правопорядку, приватизації, комунальної власності, депутатської діяльності та етики, охорони природи, екології, раціонального використання природних ресурсів, серед іншого, розглядалося питання щодо внесення змін до структури апарату ради, про яке інформувала сільський голова ОСОБА_3 Було обговорено та запропоновано підтримати проект рішення «Про внесення змін до структури апарату ради», за що одноголосно проголосували та вирішили підтримати запропонований проект рішення та внести його на розгляд сесії сільської ради.

Крім того, в пояснювальній записці сільського голови ОСОБА_3 до проекту рішення «Про зміни до структури апарату Кинашівської сільської ради» зазначено, що рішенням виконкому №21 від 16.12.2015 «Про затвердження посадових інструкцій» заступник сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради здійснює функції і повноваження відповідно до розподілу обов'язків, визначених посадовою інструкцією, і несе персональну відповідальність за стан справ на дорученій ділянці роботи. Розглянувши детально посадові обов'язки заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради варто зазначити, що вони виконуються безпосередньо головою сільської ради, секретарем та землевпорядником сільської ради. Фактично відбувається дублювання посадових обов'язків. Скорочення даної посади не матиме негативного впливу на стабільну роботу апарату сільської ради (відпустка, хвороба) обов'язки виконує секретар сільської ради. Прийняття проекту рішення сприятиме зміцненню трудової дисципліни посадових осіб місцевого самоврядування, посилення персональної відповідальності за виконання наданих їм повноважень та стан справ на дорученій ділянці роботи.

22.06.2018 на 26 сесії 7 скликання Кинашівської сільської ради Тульчинського району Вінницької області п. 15 порядку денного значиться питання про внесення змін до структури апарату ради. За результатами розгляду, одноголосно проголосували та прийняли рішення «Про внесення змін до структури апарату ради».

Відповідно до ст. 26, ч. 5 ст. 10, п. 6 ч. 4 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", враховуючи внесені пропозиції сільського голови, висновки постійних комісій сільської ради 22.06.2018 прийнято рішення №340 26 сесії 7 скликання Кинашівської сільської ради «Про зміну до структури апарату Кинашівської сільської ради», в якому вирішено затвердити зміни до структури апарату Кинашівської сільської ради та її виконавчого апарату та визнати таким, що втратило чинність рішення 17 сесії 7 скликання від 09.06.2017 №225 «Про затвердження структури апарату Кинашівської сільської ради».

Даючи оцінку спірним правовідносинам, суд керувався таким.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 3 ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Згідно статті 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету (ст. 2 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування").

Частина 3 статті 7 цього ж Закону передбачає поширення на посадових осіб місцевого самоврядування дію законодавства про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим законом. Прийняття на службу в органи місцевого самоврядування на посаду заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради шляхом затвердження відповідною радою, у відповідності до абз. 4 ст. 10 Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ч. 4 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» порядок формування та організація діяльності рад визначаються Конституцією України, цим та іншими законами, а також статутами територіальних громад.

Відповідно до ч. 5 ст. 10 вказаного закону чисельність працівників органів місцевого самоврядування встановлюється відповідною радою у межах загальної чисельності, визначеної типовими штатами, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури.

Відповідно до п. 6 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільський, селищний, міський голова вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України.

До повноважень сільського голови належить внесення пропозицій і формування порядку денного та головування на пленарних засіданнях (п. 8 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування»).

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються затвердження за пропозицією голови ради структури виконавчого апарату ради, його чисельності, встановленої відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на утримання ради та її виконавчого комітету.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Регламенту Кинашівської сільської ради 7 скликання пропозиції з питань порядку денного можуть офіційно вноситись головою ради, постійними комісіями, депутатами, депутатськими групами (зареєстрованими у раді).

Отже, дана норма регламенту надає право депутатам офіційно вносити пропозиції з питань порядку денного.

Згідно ч. 2 ст. 12 Регламенту, проект порядку денного сесії готується головою ради, з урахуванням пропозицій, що надійшли і попередньо розглядалися на засіданні постійної комісії ради.

Частиною 5 статті 14 Регламенту передбачено, що Головуючий на сесії, серед іншого, оголошує письмові запити, особисті заяви і довідки депутатів, надає депутатам слово для усних запитів, запитань і довідок, а також зауважень з приводу ведення сесії і порядку, передбаченого регламентом.

Відповідно до п. 10 ст. 12 Регламенту, з врахуванням висновків комісії голова ради приймає рішення про включення питання до порядку денного сесії або мотивує його відхилення.

Частиною 11 статті 12 Регламенту передбачено, що питання, які конче потребують розгляду і не вимагають попередньої підготовки та розгляду в комісіях, за рішенням ради можуть вноситися в порядок денний сесії під час її проведення.

Пропозиції і зауваження, висловлені депутатами на сесії ради або передані в письмовій формі головуючому на сесії розглядаються радою чи за її дорученням постійними комісіями ради або надсилаються на розгляд підзвітним їй органам та посадовим особам, які зобов'язані розглянути ці пропозиції і зауваження у строки, встановлені радою та про вжиті заходи повідомити депутатові та раді (ч. 7 ст. 19 Регламенту).

Таким чином, суд вважає, що депутат ОСОБА_5 на законних підставах виступила на засіданні постійної комісії з питань бюджету, благоустрою, комплексного розвитку населених пунктів, з питань освіти культури, духовного відродження, охорони здоров'я, соціального захисту населення та постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, законності, правопорядку, приватизації, комунальної власності, депутатської діяльності та етики, охорони природи, екології, раціонального використання природних ресурсів, та як зазначено в протоколі, висловила невдоволення виконанням обов'язків заступником сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1 та запропонувала винести на розгляд чергової сесії питання доцільності утримання посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради в структурі апарату ради, доручити сільському голові розробити проект рішення щодо внесення змін в структуру апарату ради, за що одноголосно проголосували усі присутні на засіданні.

Відтак, пропозиція про винесення на розгляд чергової сесії питання доцільності утримання посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради в структурі апарату ради була сформульована депутатом ОСОБА_5 лише 12.06.2018 на засіданні постійної комісії у зв'язку з незадовільною роботою заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1

Так, відповідно до частини 10 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Судом встановлено, що після спільного засідання постійної комісії Кинашівської сільської ради 12.06.2018 на виконання п. 10 ст. 12 Регламенту Кинашівської сільської ради 7 скликання, згідно п. 5 ст. 9 вказаного Регламенту сільським головою було прийнято розпорядження №72 від 12.06.2018 скликати 26 сесію Кинашівської сільської ради 7 скликання 22 червня 2018 року о 14 годині в приміщені сільської ради. Також, до даного розпорядження додано перелік питань пленарного засідання 26 сесії Кинашівської сільської ради 22.06.2018.

Суд звертає увагу, що доказів наявності умов недодержання встановленого 10-денного терміну позивачем не надано та судом не встановлено.

Крім того, позивачем не доведено, що рішення про скликання сесії, місце її проведення, перелік питань, що виносяться на розгляд ради не доведені до відома депутатів і населення пізніше як за десять днів до сесії.

Згідно з ч. 1, 4, 5 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.

Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради (ч. 12 ст. 46 ЗУ «Про місцеве самоврядування»).

Згідно з ч. 1, 4 ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування» постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.

Відповідно до ч. 15 ст. 47 ЗУ «Про місцеве самоврядування», перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради.

Згідно ч. 10 ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Таким чином, 22.06.2018 на спільному засіданні постійної комісії з питань бюджету, благоустрою, комплексного розвитку населених пунктів, з питань освіти культури, духовного відродження, охорони здоров'я, соціального захисту населення та постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, законності, правопорядку, приватизації, комунальної власності, депутатської діяльності та етики, охорони природи, екології, раціонального використання природних ресурсів, серед іншого, розглядалося питання щодо внесення змін до структури апарату ради, про яке інформувала сільський голова ОСОБА_3 На засіданні вирішили підтримати запропонований проект рішення та внести його на розгляд сесії сільської ради, за що всі присутні одноголосно проголосували.

Крім того, в пояснювальній записці сільського голови ОСОБА_3 до проекту рішення «Про зміни до структури апарату Кинашівської сільської ради» зазначено, що рішенням виконкому №21 від 16.12.2015 «Про затвердження посадових інструкцій» заступник сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради здійснює функції і повноваження відповідно до розподілу обов'язків, визначених посадовою інструкцією, і несе персональну відповідальність за стан справ на дорученій ділянці роботи. Розглянувши детально посадові обов'язки заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради варто зазначити, що вони виконуються безпосередньо головою сільської ради, секретарем та землевпорядником сільської ради. Фактично відбувається дублювання посадових обов'язків. Скорочення даної посади не матиме негативного впливу на стабільну роботу апарату сільської ради (відпустка, хвороба) обов'язки виконує секретар сільської ради. Прийняття проекту рішення сприятиме зміцненню трудової дисципліни посадових осіб місцевого самоврядування, посилення персональної відповідальності за виконання наданих їм повноважень та стан справ на дорученій ділянці роботи.

Згідно п. 6 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання затвердження за пропозицією голови ради структури виконавчого апарату ради, його чисельності, встановленої відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на утримання ради та її виконавчого комітету.

Згідно п. 5 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання.

Згідно до ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Згідно ч. 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_4 є безпідставними та необґрунтованим, а рішення Кинашівської сільської ради Тульчинського району Вінницької області 26 сесії 7 скликання №340 від 22.06.2018 «Про зміни до структури апарату Кинашівської сільської ради» прийняте без порушень, тому скасуванню не підлягає.

Крім того, згідно ч. 6 ст. 157 КАС України, у випадку залишення позову без розгляду, закриття провадження у справі або у випадку ухвалення рішення щодо відмови у задоволенні позову заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили відповідним судовим рішенням.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, про необґрунтованість позовних вимог, що є підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову

З урахуванням вимог ст. 139 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_4 (23607, Вінницька область, Тульчинський район, с. Кинашів, вул. Щаслива, 74, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)

Відповідач: Кинашівська сільська рада Тульчинського району Вінницької області (23607, Вінницька область, Тульчинський район, с. Кинашів, вул. Желюка, 2, код ЄДРПОУ 04331254)

Суддя Комар Павло Анатолійович