про залишення позовної заяви без руху
29 березня 2019 рокум. Ужгород№ 260/402/19
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Ващилін Р. О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Лисичівської сільської ради, Лисичівського сільського голови про визнання дій протиправними та стягнення моральної шкоди, -
ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Лисичівської сільської ради, Лисичівського сільського голови, в якому просить:
1) визнати протиправними дії сільського голови Лисичівської сільської ради ОСОБА_2:
- по не винесенню на розгляд органу місцевого самоврядування для погодження Проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки у приватну власність для ведення особистого селянського господарства розміром 0,1000 га, що розташована на території Лисичівської сільської ради, у с. Лисичово, №711, Іршавського району, Закарпатської області;
- по не винесенню на розгляд органу місцевого самоврядування для затвердження Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки розміром 0,2500 га в натурі (на місцевості) за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована на території Лисичівської сільської ради, у с. Лисичово, №711, Іршавського району, Закарпатської області;
2) стягнути з відповідача на користь позивачки 50000,00 грн. заподіяної їй моральної шкоди.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, в тому числі, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Чч. 1, 2 ст. 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Дослідивши подані матеріали, суд дійшов висновку, що позовна заява не відповідає вимогам пп. 2, 4, 11 ч. 5 ст. 160 КАС України, відповідно до яких в позовній заяві зазначаються:
- повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу) (п. 2);
- зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів (п. 4);
- власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав (пункт 11).
Так, зокрема, як вбачається з позовної заяви позивач не зазначив свій реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України.
Також з позовної заяви вбачається, що така заявлена до двох відповідачів - Лисичівської сільської ради та Лисичівського сільського голови. Однак позовні вимоги заявлені тільки до Лисичівського сільського голови. Таким чином, позивачу слід уточнити або зміст заявлених позовних вимог, або склад відповідачів, до яких ці вимоги звернуті.
Окрім того, з долучених до позовної заяви матеріалів, вбачається, що позивачем не надано власного письмового підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Також, згідно ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI (далі - Закон).
Так, ч. 1 ст. 3 Закону передбачено, що судовий збір справляється, в тому числі, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону, за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону визначено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до положень ст. 4 Закону, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону за подання до адміністративного суду адміністративного позову: немайнового характеру, поданого фізичною особою, ставка судового збору складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб; майнового характеру, поданого фізичною особою або фізичною особою-підприємцем, ставка судового збору складає 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" станом на 01.01.2019 року встановлено розмір прожиткового мінімуму працездатних осіб у сумі 1921,00 грн.
Як вбачається з заявленого позову, такий містить декілька позовних вимог, кожна з яких є об'єктом сплати судового збору, а саме:
1) визнати протиправними дії сільського голови Лисичівської сільської ради ОСОБА_2:
- по не винесенню на розгляд органу місцевого самоврядування для погодження Проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки у приватну власність для ведення особистого селянського господарства розміром 0,1000 га, що розташована на території Лисичівської сільської ради, у с. Лисичово, №711, Іршавського району, Закарпатської області;
- по не винесенню на розгляд органу місцевого самоврядування для затвердження Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки розміром 0,2500 га в натурі (на місцевості) за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована на території Лисичівської сільської ради, у с. Лисичово, №711, Іршавського району, Закарпатської області;
2) стягнути з відповідача на користь позивачки 50000,00 грн. заподіяної їй моральної шкоди.
Суд зазначає, що звернена до суду вимога про стягнення моральної шкоди в сумі 50000,00 грн., що має вартісний вимір та безпосереднім наслідком чого є зміна майнового стану позивача, є майновою.
Таким чином, враховуючи наведене, позивачеві слід сплатити судовий збір за дві вимоги немайнового характеру у сумі 1536,80 грн. (768,40*2) та за вимогу майнового характеру в сумі 768,40 грн.
Разом з тим, як вбачається з долучених до позовної заяви документів, позивач доказів сплати судового збору не надав.
Таким чином, враховуючи наведене, позивачеві слід сплатити судовий збір у сумі 2305,20 грн.
Реквізити для сплати судового збору в Закарпатському окружному адміністративному суді (за подання до адміністративного суду адміністративного позову) є наступними: призначення платежу: *;101;____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом___(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Закарпатський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа); Отримувач коштів УК у м. Ужгороді/м.Ужгород/ 22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38015610; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО) 899998; Рахунок отримувача: 34314206084005; Код класифікації доходів бюджету 22030101.
Окрім того, відповідно до вимог ч. 1 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
ОСОБА_1, як вбачається з матеріалів позовної заяви позивачем не долучено копії позовної заяви з додатками для направлення учасникам справи.
Отже, для усунення вказаного недоліку позивачу необхідно подати до суду примірники позовної заяви з додатками відповідно до кількості учасників справи для направлення відповідачам.
Також, ч. 1 ст. 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ч. 2 зазначеної статті для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до матеріалів позовної заяви, предметом даного позову є оскарження дій сільського голови Лисичівської сільської ради по не винесенню на розгляд органу місцевого самоврядування для погодження Проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки у приватну власність для ведення особистого селянського господарства розміром 0,1000 га та Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки розміром 0,2500 га в натурі. В позовній заяві просить поновити строк звернення до суду.
Однак жодних обґрунтувань на підтвердження поважності причин пропуску строку наведено не було.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Зазначене також кореспондується з вимогами ч. 6 ст. 161 КАС України, згідно з якими у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Отже, позивачу необхідно надати заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з обґрунтуванням поважності пропуску цього строку.
За таких обставин, згідно з вимогами ст. 169 КАС України позовну заяву слід залишити без руху та надати заявнику строк для усунення вказаних недоліків шляхом подачі до суду позовної заяви із зазначенням реєстраційного номера облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номеру і серії паспорта для фізичних осіб - громадян України позивача; уточнення або зміст заявлених позовних вимог, або склад відповідачів, до яких ці вимоги звернуті; власного письмового підтвердження про те, що нею не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав; документ про сплату судового збору в розмірі 2305,20 грн., копії позовної заяви з додатками для направлення сторонам, а також подати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважності пропуску цього строку.
На підставі наведеного та керуючись статтями 169, 171, 248 КАС України, суд, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Лисичівської сільської ради , Лисичівського сільського голови про визнання дій протиправними та стягнення моральної шкоди - залишити без руху.
2. Запропонувати позивачу подати до суду протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху позовну заяву із зазначенням реєстраційного номера облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номеру і серії паспорта для фізичних осіб - громадян України позивача; уточнення або зміст заявлених позовних вимог, або склад відповідачів, до яких ці вимоги звернуті; власного письмового підтвердження про те, що нею не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав; документ про сплату судового збору в розмірі 2305,20 грн., копії позовної заяви з додатками для направлення сторонам, а також подати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважності пропуску цього строку.
Попередити позивача, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали позовна заява підлягає поверненню заявнику.
3. Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 256 КАС України.
Суддя ОСОБА_3