Рішення від 29.03.2019 по справі 120/486/19-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

29 березня 2019 р. Справа № 120/486/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_2 , позивач) до Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницькій області (далі - Ямпільське ОУПФУ Вінницької області, пенсійний орган, відповідач) про:

- визнання протиправними дії Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області про відмову у перерахунку пенсії з більш високого заробітку в призначенні пільгової пенсії;

- зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з більш високого заробітку, відповідно до поданої довідки №131, виданої в/ч №21489 від 27.03.2012 р.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що відповідачем неправомірно відмовлено (з підстав невідповідності довідки), у перерахування пенсії із урахуванням більш високого заробітку, хоча відповідна довідка та трудова книжка надана управлінню. При цьому, позивач вказує, що у разі ліквідації підприємств довідки можуть бути видані правонаступниками або архівними установами. В свою чергу, архівні установи можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання форми.

Відтак, із відмовою позивач не погоджується, що і стало підставою для звернення до суду .

26.02.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження на 25.03.2019 р. без виклику учасників справи.

21.03.2019 р. надійшов відзив (вх.№ 15617), в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову, вказуючи на те, що позивачем при зверненні із заявою перерахунок пенсії надано довідку, зміст якої не відповідає вимогам Порядку №22-1.

25.03.2019 р. ухвалою суду витребувано додаткові докази та відкладено розгляд справи на 29.03.2019 р.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

16.01.2019 р. ОСОБА_1 звернувся із заявою до Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницькій області за наслідком розгляду якої прийнято рішення, оформлене протоколом №2 від 24.01.2019 р., яким відмовлено у перерахунку пенсії згідно довідки про заробітну плату №131 від 27.03.2012 р., оскільки така не відповідає формі затвердженій постановою №22-1 від 25.11.2005 р.

Не погоджуючись із такою відмовою суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся із цим позовом до суду.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.

Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі -Закон № 1058-IV), визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунок і виплата пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Положеннями статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

При цьому, слід вказати, що Угодою про гарантії прав громадян держав-учасників Співдружності Незалежних держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 р., учасниками якої є Україна і Росія, визначено наступне: "стаття 1: Пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї угоди та членів їх сімей здійснюється по законодавству держав, на території якого вони проживають. Стаття 6. Призначення пенсій громадянам держав-учасниць Угоди здійснюється за місцем проживання. Для встановлення права на пенсію, в тому рахунку пенсій на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої із цих держав, а також на территорії бувшого СРСР за час до вступу в силу цієї Угоди. Розрахунок пенсій проводиться із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються в трудовий стаж. Статяя 11. Необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у належному порядку та території держав-учасниць СНД та держав , що входили до складу СРСР до 1 грудня 1991 р., приймаються на території держав-учасниць без легалізації ".

Отже, як видно для перерахунку пенсії, подається заява про перерахунок пенсії і необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду.

Так, процедура подання документів для оформлення пенсій визначається Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. № 22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 1.1 Порядку 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Згідно пункту 2.1 Порядку 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, такі документи для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку - індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, та довідку згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Зокрема, наступної форми: "ДОВІДКА про заробітну плату для обчислення пенсії

ШТАМП

органу, що видав довідку

Видана ______________________________

про те, що його (її) заробітна плата, яка враховується при обчисленні пенсії, склала _______

Сума заробітної плати з розшифруванням (грн.)

Місяці

___ р.

Усього

На всі виплати нараховано страхові внески (єдиний внесок).

Довідка видана на підставі ____________________________________________________,

(назви первинних документів)

які знаходяться за адресою: ____________________________________________________.

Не заперечуємо проти проведення перевірки первинних документів за період, зазначений у цій довідці.

М.П.

Керівник

(підпис)

(прізвище)

Головний бухгалтер

(підпис)

__________________ ".

(прізвище)

Відповідно до пункту 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Отже, як видно лише архівні установи, можуть видавати довідки без додержання форми.

Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку №22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п.4.7 Порядку 22-1).

Отже, як видно при обчисленні/перерахунку пенсії може бути врахована заробітна плата, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, при цьому у такій ( довідці) має бути зазначено їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Так, оцінюючи довідку №131 від 27.03.12 р., що надана органу пенсійного фонду позивачем для проведення перерахунку пенсії, суд вказує, що така не містить інформації щодо місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту такої (довідки) первинним документа, як і не містить посилань на самі первинні документи. За відсутності місцезнаходження та адреси первинних документів, управління позбавлено можливості підтвердити довідку №131 від 27.03.12 р.

Окремо, суд акцентує увагу, що військова частина № НОМЕР_1 , в якій служив ОСОБА_1 переформована у військову частину НОМЕР_2 , що підтверджується довідкою №142 від 27.03.2012 р. При цьому доказів її ліквідації суду не надано.

Окрім того, довідка №131 від 27.03.12 р. видана військовою частиною НОМЕР_2 , а не архівною установою, відтак, має відповідати затвердженій законодавцем формі.

За сукупністю наведених обставин, беручи до уваги, що довідка №131 від 27.03.2012 р. не відповідає затвердженій формі, суд доходить висновку про відсутність підстав для перерахування пенсії згідно такої.

Оцінюючи вимоги, позивача про визнання протиправними дій про відмову у перерахунку пенсії, суд вказує на наступне.

Як вже зазначалось вище, саме орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою, за наслідком чого приймає відповідне рішення (про призначення або про відмову у призначені пенсії), яке може бути оскаржено.

Як видно зі матеріалів справи, відповідачем прийнято рішення, оформлене протоколом №2 від 24.01.2019 р., яким відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії. Отже, оцінка дій відповідача щодо відмови у перерахуванні пенсії, досліджується в межах прийняття самого протоколу (рішення) і саме через такий спосіб захисту як визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень, права позивача будуть відновлені. У той час, коли самі по собі дії щодо не перерахування пенсії не порушують права, свободи та інтереси позивача, адже не мають юридичного наслідку, а відтак, не створюють підстав для їх захисту.

За таких обставин позовні вимоги в досліджуваній частині задоволенню не підлягають.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію згідно довідки №131, то така є похідною від першої. А тому, оскільки відповідач діяв правомірно не беручи до уваги документ, який не відповідає вимогам чинного законодавства, - відсутні підстави зобов'язувати суб'єкта владних повноважень проводити перерахунок та виплату пенсії.

За змістом статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вище наведене, на думку суду, відповідач діяв в межах та у спосіб визначений чинним законодавством.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши надані докази суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини не підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову - судовий збір не відшкодовуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер за ДРФО - НОМЕР_3 ).

Відповідач: Ямпільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул. Незалежності, 9, м. Ямпіль, Вінницька область, код ЄДРПОУ 41247227).

Суддя Воробйова Інна Анатоліївна