Кагарлицький районний суд Київської області
м. Кагарлик, вул. Володимира Великого, 3, 9200, (04453) 5-13-39
Справа №2-а-5372/11
6 травня 2011 року Кагарлицький районний суд Київської області
в складі: головуючого судді Закаблук О.В.
розглянувши в порядку скороченого провадження у м. Кагарлик справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Кагарлицькому районі Київської області про визнання незаконними дій та зобов'язання м вчинити дії , -
Позивач просить суд визнати протиправною відмову відповідача ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Кагарлицькому районі Київської області провести перерахунок та виплатити позивачу державну пенсію згідно ч.4 ст.54 Закону України Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, щомісячне підвищення до пенсії за проживання на забрудненій території відповідно до ст.39 цього ж Закону у розмірі однієї мінімальної заробітної плати
Позивач є інвалідом ІІ групи, захворювання якого пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС та отримує державну пенсію , додаткову пенсію значно нижчого розміру ніж передбачено Законом та просив зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплачувати позивачу :
- державної пенсії згідно ч.4 ст.54 Закону України Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком встановленої в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 21.09.2010 року ;
- щомісячного підвищення до пенсії за проживання на забрудненій території відповідно до ст.39 вказаного Закону у розмірі однієї мінімальної заробітної плати , встановленої Законом на відповідний місяць, так як позивач є непрацюючим пенсіонером який проживає у зоні посиленого радіологічного контролю, але отримувала менший розмір підвищення до пенсії, ніж визначений вимогами законодавства.
Також позивач просив про зобов'язання відповідача на майбутнє призначити і виплачувати державну пенсію додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров»ю , відповідно вимог ст.ст. 39,54 вказаного Закону.
До канцелярії суду відповідач подав заперечення проти позову, а тому суд вважає за можливе розглядати справу на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в скороченому провадженні без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі .
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 .
Суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач є особою , що віднесена до першої категорії , як особа яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією посвідчення серія А № 433964 від 22.04.2003 року та є інвалідом ІІ групи захворювання якого пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС.
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам віднесеним до 1 категорії встановлюється у вигляді : а) державної пенсії, б) додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч.4 ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” , яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам віднесеним до І категорії та у зв'язку з втратою годувальника в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком,
Виплата додаткової пенсії відповідно до ст.53 Зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином вхідним критерієм обрахунку додаткової пенсії є мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно зі ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно ч.1 ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” конкретні розміри всіх доплат , пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати
Відповідно до ст..71 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” дія положень цього закону не може призупинитись іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Відповідно до ст..75 Конституції України , єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна рада України.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності , що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 523 від 30.05.1997 року. Вказана постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсії відповідають положенням ст.ст.50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”.
Пунктом 2 Постанови № 1 від 03.01.2002 року « Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державних бюджетів», всупереч положень ст..50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” Кабінет Міністрів установив розмір сум, з яких проводиться розрахунок пенсій при тому, що ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної виконавчої влади та органи місцевого самоврядування її посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі в межах своїх повноважень та у спосіб,що передбачені Конституцією та Законами України.
Зі змісту ст..39, ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” випливає, що під час « визначення розміру пенсії на та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
Також судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 ПФУ в Кагарлицькому районі Київської області, як непрацюючий пенсіонер. Позивач зареєстрований і постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1. А відповідно до постанови КМ України за № 106 від 23.07.1991 року (додаток № 1) вказаний населений пункт віднесене до зони посиленого радіоекологічного контролю. Згідно ч.1 ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах: -у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.
Відповідно до ч.3 ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті.
Отже, позивач, як непрацюючий пенсіонер, відповідно до Закону має право на доплату до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ЗУ “ Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати” від 20.10.2009 року №1646-VІ установлено розмір мінімальної заробітної плати.
Так, згідно чинного законодавства розмір, мінімальної пенсії за віком визначається лише правилами передбаченими ч.1 ст.28 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акту, який би цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене суд вважає, що не взяття до уваги положень ч.3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом, не може бути взятий до уваги, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру за віком не є підставою для відмови в реалізації особою конституційної гарантії та права на отримання державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі пенсії за віком як це встановлено ст.39,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” .
Згідно статті 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1,2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму і перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.
Таким чином, новий розмір мінімальної пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення , дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності невиплати позивачу доплат до пенсії згідно ст.39, ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд вважає неправомірним.
А тому слід визнати протиправною відмову ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Кагарлицькому районі Київської області провести перерахунок та виплатити позивачу державну пенсію згідно ч.4 ст.54 Закону України Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, та щомісячне підвищення до пенсії за проживання на забрудненій території відповідно до ст.39 цього ж Закону у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Кагарлицькому районі Київської області перерахувати та виплачувати з 21 вересня 2010 року ОСОБА_1 :
- державну пенсію згідно ч.4 ст.54 Закону України Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком встановленої в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
- щомісячне підвищення до пенсії за проживання на забрудненій території відповідно до ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”у розмірі однієї мінімальної заробітної плати , встановленої Законом на відповідний місяць .
Постанова суду підлягає негайному виконанню ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Кагарлицькому районі Київської області .
Сторони звільнити від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст.22,46 Конституції України, ст.. ст.39,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ст.28 ч.1 Закону України “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування “, ст.. ст.. 158,159,160,161,162,163,167, 183-2 КАС України, суд, -
Постановив:
Позов задовольнити .
Визнати протиправною відмову ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Кагарлицькому районі Київської області провести перерахунок та виплатити позивачу ОСОБА_1 державну пенсію згідно ч.4 ст.54 Закону України Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком встановленої в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищення до пенсії за проживання на забрудненій території відповідно до ст.39 цього ж Закону у розмірі однієї мінімальної заробітної плати встановленої Законом на відповідний місяць, так як позивач є непрацюючим пенсіонером який проживає у зоні посиленого радіологічного контролю.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Кагарлицькому районі Київської області перерахувати та виплачувати з 2 вересня 2010 року ОСОБА_1:
- щомісячно державну пенсію згідно ч.4 ст.54 Закону України Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком встановленої в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
- щомісячне підвищення до пенсії за проживання на забрудненій території відповідно до ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” у розмірі однієї мінімальної заробітної плати , встановленої Законом на відповідний місяць .
Постанова суду підлягає негайному виконанню ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Кагарлицькому районі Київської області.
Апеляційна скарга на постанову суду сторонами може бути подана протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України.
Суддя: